Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 10:11

VTjr píše:S tím druhým souhlasím, je to tak. Citlivost lidského oka, nebo spíš rozlišovací schopnost, na modrou barvu je mizerná. To se ví už dávno a taky proto, když se vyvíjeli první barevné kódovací systémy pro přenos barevné televize, tedy normy NTSC, SECAM a PAL tak, že se přenášel v plné šířce pásma jasový signál (tedy bílá barva) a rozdílové signály pro červenou a modrou barvu ve velmi omezeném rozsahu, co ale nikterak zrakovému vjemu barevné scény nevadilo. Např. v normě SECAM se z hlediska barevnosti vždy 2 a 2 řádky opakovaly z paměti pomocí zpožďovací linky.

Ale s to že modré led pěkně vypadají - s tím nemohu souhlasit. :P


Tohle je ale subjektivní dojem. Myslím, že většinu "běžných uživatelů" bys nepřesvědčil. Já tu modrou beru jako přehnaný módní trend a osobně se mi líbí stejně jako tobě. :)

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 10:37

To není subjektivní dojem, to je silný světelný smog. :x
A ohledně něho bylo uděláno množství objektivních výzkumů. Třeba silná modrá led v tmavé místnosti působí neblaze na nervovou soustavu, ruší ve spaní a pod. Nakonec je to logické. Lidský organismus se před příchodem civilizace neměl moc možností se s modrým světlem v přírodě setkat. Pokud ano, tak se jednalo spíš o nebezpečné jevy (blesky) a s tím nebezpečím to má naše psychika podvědomě spojeno. Výzkumy to dokazují (odkazy ale k doložení toho teď hledat nehodlám, najděte si je sami :P ). Takže s modrou barvou opravdu opatrně. :wink:

Ale souhlasím, že mnohé mladé bych nepřesvědčil :oops: , stejně jako se nedají přesvědčit, že silná hudba v techno rytmu a zvlášť v sluchátkách poškozuje sluch a taky časem i psychiku. Ale oni se nakonec časem o tom přesvědčí i sami (jen aby nebylo pozdě). :mrgreen:

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 11:34

No to jsou mi věci. 8O Tohle vlákno vypadalo včera večer úplně ale úplně jinak. :mrgreen:
Díky za promazání.
Jirka

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 12:00

VTjr píše:Ale s to že modré led pěkně vypadají - s tím nemohu souhlasit. :P Mne doslova ruší až otravují :x a ve všech zařízeních kde můžu je měním za zelené, žluté nebo červené. A kde to nejde, tam je přelepuji neprůsvitnou fólií. :wink:


Abychom si rozuměli - modrá barva ledek je pěkná. A někam se i hodí. Ale často je i rušivá a jako podklad, třeba displeje, je vyloženě hnus, navíc nečitelný. Tam je nejlepší zelená.

Kterého magora napadlo rvát "cool moderní modrou" úplně všude fakt nechápu...

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 12:36

zdzd píše:...modrá barva ledek je pěkná. A někam se i hodí. Ale často je i rušivá a jako podklad, třeba displeje, je vyloženě hnus, navíc nečitelný.
Kterého magora napadlo rvát "cool moderní modrou" úplně všude fakt nechápu...

No je to fakt hnus ... :roll:

Ale... co se tak venovat mikrokonektorum... :idea:

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 13:37

zdzd píše:
Neděláš dobře...

Modré sice pěkně vypadají, ale také jsou pěkně blbě vidět. Oko se na modré LED neumí dobře zachytit a o poloze modelu tak informují velmi špatně.


Mno, a jakou jinou barvu, pokud chci zachovat standardní význam červené vlevo, zelené vpravo a bílé vzadu? Oranžová je podle mě příliš podobná červené, žlutá zase příliš podobná bílé. Holt jsem výrazně jinou čtvrtou barvu než modrou nevymyslel.

Samozřejmě chromatická vada oka zobrazuje tu modrou dost neostře, ale pořád ještě dostatečně na to, abych rozlišil že vidím dvě modré 5 cm od sebe (model zepředu), nebo jednu modrou (model zepředu mírně natočený) nebo jednu modrou a červenou/zelenou (model zleva/zprava). Na čitelnost modelu nepotřebuju tu LEDku vidět jako ostrou tečku, stačí flek o menším průměru než kde začíná nějaká další LEDka.

Jinak ale souhlasím s tím, že současný trend dávat na všechno modré LEDky je hnus. Když byly děti malé, měl jsem počítač, kde nějakého génia napadlo udělat vypínací tlačítko modře podsvícené. Nakonec jsem to podsvícení musel odpojit, aby mi děti furt nevypínaly počítač :-)
Na druhou stranu nevidím nic špatného na tom, dát někam modrou LEDku ke třem dalším barvám, pokud potřebuju prostě další barvu.

Tak, a teď zpátky k miniaturním konektorům.

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 15:09

jyrry píše:... jen se musim podivat (nejsem doma) ktere provedeni mam...

Tak mám toto:
JST_1_5mm.jpg

Ty dvoupinové s kablíky mohu poslat (obálka), případně jen plasty a dutinky (a protikusy s kolíčky).
Ještě mám tří a čtyřpinové s kablíky (což se s krimpovacími dutinkami dá kombinovat).

Jsou dostatečně miniaturní (rozteč 1,5mm), mají pojistku proti otočení (samozřejmě) i proti samovolnému rozpojení.

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 19:05

Ještě porovnání s "normálním" servokonektorem aby byla rozměrová představa o čem je řeč:
20171023_200324.jpg
Pro srovnání jsem vzal oba trojpinové...
Prosím nekomentovat pořadí barev; kdo má HoTT ten ví... 8)

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

pon 23.10.2017 20:41

zdzd píše:Kterého magora napadlo rvát "cool moderní modrou" úplně všude fakt nechápu...

Ověřené řešení tohoto problému je čtvereček černé elektrikářské pásky přelepený přes tuto diodu, pak to sice není tolik cool, ale dá se to používat. :-)

Re: Miniaturní konektor pro LED osvětlení

úte 24.10.2017 7:56

jyrry píše:Ty dvoupinové s kablíky mohu poslat (obálka)


@jyrry, díky za nabídku. Já jsem tam zatím dal ty print 2.54 a tyhlety jsem už včera objednal z eBay, takže takhle mi to zatím stačí (beztak těch čtyřicet korun nebo co z eBay je míň než by stálo posílání tady včetně času a cesty na poštu).
Odeslat odpověď