Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2018 15:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zdravím,

koupil jsem si "na vyzkoušení" stabilizaci a potřeboval bych poradit s postupem pro nastavení zisku. Jak poznám že mám zisk málo a jak už moc? Jak postupujete při nastavování?

Já mám pocit, že teď to na poryvy větru reaguje málo, ale reaguje. A je otázka jestli ty viditelné reakce jsou proto, že stabilizuje málo, anebo proto, že už přestřelila.

---

FWIW, stabilizace se jmenuje Thunder P1-Gyro, například tady (akorát tady ji mezitím zdražili - já jsem platil 206 korun, o třetinu míň). Tři kanály, tři trimy zisku, nastavitelný reverz jednotlivých kanálů, ovládání třípolohovým přepínačem na vysílačce (režim normální stabilizace, vypnuto, režim držení orientace/attitude). Přepínatelné režimy pro normální letadlo, delta-křídlo a V-tail. Za ty prachy nekupto :-). Až se s tím trochu sžiju a rozhodnu se, jestli to má pro mě cenu, možná si časem koupím něco sofistikovanějšího.

---

Zkušenosti:

Pokud chci přepínat mezi stabilizovaným a nestabilizovaným režimem, je problém s trimováním: v nestabilizovaném se aplikují trimy přímo na seřízení modelu, ve stabilizovaném na případné křivé umístění stabilizace v trupu. Což znamená, že bych asi potřeboval druhou sadu trimů, kterou nemám.

Nemá to vzdáleně nastavitelný master gain, takže nastavování zisku znamená přistání (vizte otázku nahoře).

Let se stabilizací hodně zhoršuje čitelnost letadla - není v podstatě nijak poznat, že je už blízko pádové rychlosti. Na druhé straně jako "vypínač větru" pro kameru asi dobrý, i když náhlou změnu výšky vlivem nějaké turbulence bez změny orientace modelu to asi nevykompenzuje. Na pohled letadlo je větrem rušeno méně, ale na kameře je vidět, že sebou trochu cuká, jak reaguje na rychlé pokyny stabilizace. Což může být problém s tím příliš velkým ziskem.

Kormidlo se hodně pere s křidélkama - když zkusím zatočit jen kormidlem, je vidět, jak se křidélka snaží zabránit náklonu, a pak se přetlačují navzájem. Výsledkem je takový hadovitý pohyb ocasu, který teda ale nakonec v tu zatáčku přecejen vyústí.

Vypínání stabilizace prostřední polohou třípolohového přepínače je dost nešťastné. Už dvakrát se mi stalo, že místo vypnutí jsem přepnul stabilizaci do režimu attitude, a pak jsem se divil. Jednou dokonce při přistání, naštěstí jsem to letadlo řídil a rychlost vytratil fakt až na poslední chvíli, takže jsem si toho s hrůzou všiml až jsem na zemi zkoumal, proč tomu ještě furt vrčí serva.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2018 16:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Promiň, nedalo mi to. Právě popisuješ věci, pro které by, dle mého názoru, neměl mít začátečník stabilizaci v modelu, ale měl by mít model, který je v podstatě "hodný" i (hlavně) bez berliček.
Rozpoznat správnou míru nastavení, blízkost pádové rychlosti se zapnutou stabilizací, reakce modelu na podněty okolí (vítr), to začátečník zjevně sám nedokáže. I ty, který už nějakou dobu poletuješ, se ptáš. Neber to jako rýpání, jen názor v odkaze na debatu v začátečnících.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2018 17:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
YenyaKas píše:
....Vypínání stabilizace prostřední polohou třípolohového přepínače je dost nešťastné. Už dvakrát se mi stalo, že místo vypnutí jsem přepnul stabilizaci do režimu attitude, a pak jsem se divil....

Nevím jakou máš vysílačku - pokud nějakou, která umí křivky v mixech, tak tohle bys mohl vyřešit vhodnou křivkou.:
Příloha:
Křivka přepínače.png
Křivka přepínače.png [ 5.24 KiB | Zobrazeno 1108 krát ]

První poloha přepínače -100%
Druhá (střední) poloha +100%
Třetí poloha 0%
Pak bys tu stabilizaci vypínal v jedné z krajních poloh, uprostřed by byl jeden mód stabilizace a na druhé krajní poloze přepínače bys měl druhý mód stabilizace.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne pát 02.03.2018 17:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2018 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
DAFe, běž s tímhle s odpuštěním do háje, tady je to off-topic. Pokud nemáš odpověď na dotaz, netahej sem prosím diskusi z jiného vlákna.

---

Předpokládám, že reaguješ na tohle, kde jen koriguju chybný argument v předchozí diskusi, že stabilizace je zbytečně drahá a stojí třeba tisícovku. No, nestojí. Přečti si to znovu a přestaň mi předhazovat, že jsem snad něco tvrdil o (ne)vhodnosti stabilizace pro začátečníka. Nic takového jsem netvrdil, stabilizaci jsem zmiňoval jen na okraj diskuse o začátečnických modelech a o stesku na to, že dneska je rychlejší doba a "ti mladí" si nemusejí ty zkušenosti tak těžce vydřít jako někteří v diskusi.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne pát 02.03.2018 17:51, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2018 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Woita píše:
Nevím jakou máš vysílačku - pokud nějakou, která umí křivky v mixech, tak tohle bys mohl vyřešit vhodnou křivkou.


Jasně, změnit to umím. Spíš jsem jen poukazoval na to, že implicitní podoba je poněkud nešťastná, aby byl popis téhle stabilizace pro případné zájemce kompletní. V zásadě by mi stačilo nakonfigurovat to na dvoupolohovou páčku a pomocí koncových bodů zajistit, že jedna poloha bude jako vypnuto a druhá jako ta základní stabilizace (ne attitude). Jo a typ vysílačky mám v podpisu :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz