Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak si oddělat DC regulátor
PříspěvekNapsal: pát 10.03.2017 20:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Příloha:
Regulátor.jpg
Regulátor.jpg
[ 93.51 KiB | Zobrazeno 1871 krát ]

....stokrát sem to tu četl, v podstatě to vím, ale chtěl jsem si jen narychlo vyzkoušet nový regl, podobný jako na obrázku, ale s větráčkem a dvojitým výstupem.Zapojim dvě žárovky 12V/21W, připojím baterku 6-ti článek NiCd a že to budu regulovat provizorně testerem.
Zapojil napájení, všechno krásně reguluju, "dopředu" " dozadu " proud neměřím - co si ty podžhavené žárovky mužou brát...

Jelikož jsem před tím seřizoval servo, tak jsem napájel tester čtyřma tužkama, v pohodě. Jenže jsem ho nechal napájený i při kontrole toho reglu, který má samozřejmě bec. Zprvu se nic nedělo, regulovalo to bezvadně, ale jen do chvíle, než jsem za provozu vypnul ten malý kontrolní vypinač co je u reglu. ..... slyšim podvědomé syčení a roztýkal se konektor napájení. Tak jsem to vyškubnul a co ted. Baterka vařící ve chvilce.

Vzal sem laborat.zdroj do 25A a znovu popřipojoval a zkušebně jen bliknul vypinačem na zdroji. Napětí nastavené na 7,5 V ... a proud hned 20 A. Samozřejmě hned vypnout a řikám si, je po reglu - škoda. To jsem ještě nevěděl proč. Párkrát jsem to ještě "bliknul" z tím malým vypinačem u reglu bud zap. nebo vyp. a pořád hned 20 A.

Pak mi to nevim proč došlo. Vypnul jsem napájení testeru - a světe div se - regl šlape dál v pohodě. I když "za provozu " vypnu ten vyp. na reglu, tak se to zastaví a po zap. zase rozjede. Vím, kolikrát se to tu probíralo, zda stříhat napájecí drát při dvojím napájení nebo ne - tak jsem si to vyzkoušel - budu vždy stříhat nebo nenapájet regl zvlášť. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak si oddělat DC regulátor
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2017 7:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Zaujimave a obsiahle popisane ale neda sa rozumiet co si vlastne napisal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak si oddělat DC regulátor
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2017 8:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Napísal, že keď prechádza externé napájanie z príjmača do eglu (tu cez tester zo 4 tužkoviek), a vypne vypínač na regli, vyskratuje to cez regl baterku.
Nejakou šťastnou náhodou nevydržal konektor baterky a s pomocou možno aj slabšieho a len 6článku niklákov to regl ustál (to znamená len jedno - fety boli dokonale zopnuté a nebola na nich väčšia strata napätia ktorá by spôsobila že by vyšumeli.)

To napájanie by rovnako mohlo prísť z prídavného BEC alebo druhého reglu v modeli, preto je záver "štípat červený drát z konektoru" aby to tak nedopadlo.

Nemyslím že je to bežné. Ale ako varovanie dobré..
A ako dôvod vymeniť a už nikdy nepoužívať rovnaký typ konektoru medzi reglom a baterkou, tiež.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak si oddělat DC regulátor
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2017 10:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Na regli je vypinac? Este som taky nevidel, co vypina?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak si oddělat DC regulátor
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2017 10:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Na reglech pro auta bývá vypínač zcela běžně. Samozřejmě nevypíná silovou část ale jen elektroniku reglu a BEC. Proto není vhodné nechávat baterie ve vypnutém modelu auta protože koncovými spínacími prvky reglu může téct jistý malý proud který může být hlavně pro LIPO po delší době smrtelný.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak si oddělat DC regulátor
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2017 12:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
.... ano, většina lidí to pochopila dobře :) jen bych dodal, že ten malý vypinač na reglu, když se vypne, tak u tohoto reglu (nevím, jak u jiných) tak regl neodebírá žádný měřitelný proud - vyzkoušeno. Proto mi stačí u lodi (do které to pujde) u vody zapojit baterku a celý den ji nechat zapnutou a už potom zapínat jen ten mini.pidi vypínač pro elektroniku při jízdě, který se lehce schová do nástavby. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bayeux a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz