Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: pon 20.07.2015 21:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
OK2BUH píše:
...No a samozřejmě oči. Dal jsem na tebe a jdu na výměnu čoček. Už jsem byl na vyšetření, nabídli mi za příplatek čočky "full HD". Ale nechám to až po létě.

Kde ti to budou dělat? Taky si zjisti jakým způsobem to dělají a jak to bude probíhat. Švagrovi to dělali v Plzni a ještě mu to šili a musel po týdnu na vyndání stehů. V MB to dělají bez šití a druhý den jsi bez obvazu. Pak už jen asi po měsíci na definitivní změření na brýle na blízko. Mám 2 a 2,5 dioptrie na čtení a 1,5 a 1,75 na počítač. Uvidíš, že budeš spokojený a překvapený, jak zase vidíš. Jen ty brejle na čumáku vadí. Když mi upadne šroubek, musím je sundat, protože na zem nezaostřím, nebo si kleknout a čučet z blízka. :x


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: pon 20.07.2015 21:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Woita píše:
A co Futaby? Všechny to mají takto:

Zkus prosím změřit délku toho cancouru. Pokud je to 1/4 lambda tak je to bez trubičky prasečina. Pokud by to byla 1/2 lambda tak by to mohlo fungovat za předpokladu, že ten koax je jako laděný napáječ. Jeho délka by musela být lichý násobek čtvrtvlny a byla by kritická. Vstupní obvody přijímače by musely být na to přizpůsobeny.

to Lark: budou mi to dělat ve Zlíně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: pon 20.07.2015 22:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
OK2BUH píše:
Zkus prosím změřit délku toho cancouru. Pokud je to 1/4 lambda tak je to bez trubičky prasečina. Pokud by to byla 1/2 lambda tak by to mohlo fungovat za předpokladu, že ten koax je jako laděný napáječ. Jeho délka by musela být lichý násobek čtvrtvlny a byla by kritická. Vstupní obvody přijímače by musely být na to přizpůsobeny.


Délka cancouru je lambda čtvrt. Nejen Futaby, ale i Jeti a většina dalších výrobců to tak dělá zcela běžně. Nemá smysl se drbat s dokonalým přizpůsobením, když to nakonec stejně nacpeš do trupu někam k chumlu drátů. Abys zjistil u přijímače nějaký zásadní rozdíl, muselo by to být už opravdu hodně rozhozený. Rozdíl v dosahu bys objevil někde v opravdu mezních vzdálenostech, kde se normálně stejně nelítá.

Osobní věci si prosím řešte v SZ, tohle vlákno je v technické části RCmanie!

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: pon 20.07.2015 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
to JirkaA: Omlouvám se a klidně to vymaž.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 2:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
OK2BUH píše:
Jj. přizpůsobení je taky důležité, jenomže na těchto vysokých frekvencích má málokdo možnost měřit. Nedávno jsem viděl pěknou prasečinu. Přijímač na 2.4 GHz (dokonce diverzitní) měl anténky jako fousy na konci koaxu ale to stínění nikam nevedlo, končilo naslepo. Velká chyba, ta trubička jako rukávový dipol tam musí být. Nebo aspoň radiály, koax nemůže být takto zakončen, to potom září celé.

Musím na toto ešte reagovať.. zo začiatku boli také bez rukávu všetky, až po čase niekto našiel odvahu ho tam dať.
V praxi sa mi zdá že rozdiel (na dosahui) je nemerateľný. A osobne, keďže uhlíkové trupy nemám, to mám najradšej aj bez koaxu - 31mm lanka ustrihnutého z tenkého servokáblika. Dosah som skúšal, zas rozdiel nezistiteľný..

Lebo oveľa lepšie sa lieta aj pristáva, s neprispôsobenou a dokonca ani nepredĺženou, ako s komplet utrhnutou anténou.
A s tým závažím na konci sa uklepe oveľa jednoduchšie, aj keď Hitec objavil že obuvnícke lepidlo je na antény ideálne (nekecám fakt to bolo oficiálne, keď im odpadávali kvoli ostrej hrane rukávu)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 7:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
OK2BUH píše:
Zkus prosím změřit délku toho cancouru....

30-31 mm.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 7:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Tak to je opravdu 1/4 lambda a v tom případě je to bez trubičky prasečina. Tam nejde ani tak o ztrátu citlivosti nepřizpůsobením ale jde o to, že koax přijímá celou svou délkou i v místech kde to nechceme a nabere spoustu rušení. Zkusím namodelovat proudové obložení pláště koaxu s trubičkou a bez ní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 8:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
OK2BUH píše:
Tak to je opravdu 1/4 lambda a v tom případě je to bez trubičky prasečina. Tam nejde ani tak o ztrátu citlivosti nepřizpůsobením ale jde o to, že koax přijímá celou svou délkou i v místech kde to nechceme a nabere spoustu rušení. Zkusím namodelovat proudové obložení pláště koaxu s trubičkou a bez ní.

1) v GHz pásmu ti elektronika v modelu zas tolik rušení neudělá.
2) spread spectrum modulace jsou na rušení z podstaty hodně odolné
3) na těch pár přenášených bajtů máš k dispozici obrovskou redundanci.

Jak už bylo řečeno, přizpůsobení RX antény má pro příjem v tomto případě zanedbatelný vliv.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 8:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
To je sice pravda ale stejně je to prasečina. Můžeme to přirovnat k bowdenu na bicyklu. Když se ten plášť na konci s ničím nespojí tak se bude mrskat celý bowden (bude vysílat i přijímat) ale brzdit to nebude. :) To tam nemuseli dávat koax, kus drátu by se choval stejně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 9:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
OK2BUH píše:
Tak to je opravdu 1/4 lambda a v tom případě je to bez trubičky prasečina. Tam nejde ani tak o ztrátu citlivosti nepřizpůsobením ale jde o to, že koax přijímá celou svou délkou i v místech kde to nechceme a nabere spoustu rušení. Zkusím namodelovat proudové obložení pláště koaxu s trubičkou a bez ní.

Moment, o čem tu mluvíš? 8O

To stínění koaxu se přece na jedné straně letuje na zemnící plochu na plošáku přijímače. :P Takže až po to oholené místo ten koax funguje normálně jako vedení (tedy při dobrém přizpůsobení by ani neměl nic vyzařovat) a jen ten jeho koneček samozřejmě pak funguje jako lambda/čtvrt prutová anténa. :wink:

Já v té Tvé první poznámce o prasečině jsem to pochopil tak, že to nebylo připájeno ani na plošák. :roll:
A samozřejmě, pokud by to tak opravdu bylo a stínění koaxu by bylo v luftě, tak by to byla obrovská chyba a celý ten cancourek by se choval naprosto nepředvídatelně a nepřizpůsobeně - vyzařovalo by to celé a nikdo neví jak - prostě typická "anténa", které se lidově říká "kus drátu". :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Pokud se má koax chovat jako vedení s definovanou impedancí tak musí být stínění ukončeno na obou koncích. Pokud je zapojeno jen v přijímači tak se to chová jako pahýl. Aby byl koax netečný k okolí a nevyzařoval tak musí být proudy i napětí v obou jeho vodičích v každém místě stejné a vzájemně opačné. Jen tak se může elektrické i magnetické pole vyrušit. Zde má na konci vnitřní vodič kmitnu proudu a stínění má nulový proud. To je velmi špatně. Měděná punčoška nebrání vyzařování magnetického pole z vnitřního vodiče. Na tomto principu se vyrábí magnetické antény, zářič z koaxu je uzemněn jen na jednom konci. Kdyby se uzemnil na obou tak to přestane fungovat.
Nejhorší na tom je, že pokud září koax tak anténa bude mít zcela nepředvídatelný směrový diagram se spoustou minim a maxim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 10:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Asi máš pravdu, v tom případě by i délka stíněné části byla rozhodující a právě její změnou by se to dalo naladit tak, aby na konci byla kmitna napětí a úzel proudu. :wink:
Jenže to by platilo za předpokladu, že v tom vedení (stíněné části koaxu) je stojaté vlnění a to myslím není, je postupující, takže místa kmiten a úzlů se nedají identifikovat. :? Takže je to asi jedno za předpokladu, že ten koax je delší, a tak se to už na vstupních obvodech přijímače neprojeví, nebo ne? :?

Možná se pletu, je to nějaký ten pátek, co jsem z toho skládal zkoušku a pak jsem se šíření vln většinou nevěnoval. :oops:

Každopádně praxe přece ukazuje, že to nevadí (viz anténky Futaba nebo Jeti duplex) :o
Asi výrobci zjistili, že je lepší mít ten cancourek nepřizpůsobený a lehký, než s těžkým rukávem, který se ale bude mít tendenci zalamovat a pak když se to urve to nebude přijímat vůbec. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 11:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Já bych tam v každém případě ten rukáv dodělal. Když ne trubičku tak bych tam aspoň navléknul punčošku ze silnějšího koaxu a přes to smršťovačku. Problém je bez měření trefit délku, bude to trošku kratší než ten cancourek.
Já jsem ve svém ultralightu používal rukávový dipól pro letecké pásmo 120 MHz. Měl jsem to zabudované ve směrovém kormidle. Byl jsem podstatně silnější než všichni kolegové. Ti měli 1/4 lambda kupované anténky na střeše letadla ale většinou na laminátu bez protiváhy. Koaxy jim vyzařovali a vazbilo se to do mikrofonu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 11:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
OK2BUH píše:
Pokud se má koax chovat jako vedení s definovanou impedancí tak musí být stínění ukončeno na obou koncích. Pokud je zapojeno jen v přijímači tak se to chová jako pahýl. Aby byl koax netečný k okolí a nevyzařoval tak musí být proudy i napětí v obou jeho vodičích v každém místě stejné a vzájemně opačné. Jen tak se může elektrické i magnetické pole vyrušit. Zde má na konci vnitřní vodič kmitnu proudu a stínění má nulový proud. To je velmi špatně. Měděná punčoška nebrání vyzařování magnetického pole z vnitřního vodiče. Na tomto principu se vyrábí magnetické antény, zářič z koaxu je uzemněn jen na jednom konci. Kdyby se uzemnil na obou tak to přestane fungovat.
Nejhorší na tom je, že pokud září koax tak anténa bude mít zcela nepředvídatelný směrový diagram se spoustou minim a maxim.

Pahýl ma zaujal..
To by mohlo znamenať že ten koniec by mohol pri správnej dĺžke, byť dokonca užitočný?!?

Pre vysvetlenie, 1/4 lambda skratované pahýle, t.j. 26mm (kvoli koeficientu nie 31mm) koaxu so zaletovaným koncom, som si dobastlil do Duplex R8 príjmača na oba vstupy antén, a aspoň čo som dokázal otestovať, tak na dosah to nemalo vôbec negatívny vplyv - skorej by som bol drzo ochotný tvrdiť že sa ešte zlepšil (keby som mal tú odvahu).
To bolo pod dojmom davovej histérie z odchádzajúcich anténnych vstupov R8 príjmačov na statickú elektrinu - ako ochrana (na SS zložku a mnohé iné frekvencie sa to chová ako skrat, pri 2,4GHz sa chová akoby tam ten skrat vôbec nebol). Lietal som s tým kým som neprestal mať čas na lietanie.

Ale každopádne, nebude to tak kritické s tým zhoršením vlstností bez rukávu, fakt asi všetky Futaby a Frsky a aj mnohé iné, vrátane starších Duplex, lietajú spokojne bez rukávov.
Mne skorej niekde pripadajú dlhé antény na koaxe a s rukávmi, keď sú väčšími a neviem či nie aj ťažšími než celý príjmač, nezmyselne - napríklad na RSAT príjmači.. Ak sa nepotvrdí rozdiel vo vlastnostiach.

Ale zaujíma ma, či nie je teda podstatná správna dĺžka toho neukončeného koaxu ako "open stub", a skrátením sa to nedá nevedomky rozladiť?? Tam až moje vedomosti nedosiahnu, mohli by ste upresniť?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkrácení antény Jeti duplex
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 11:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Kucí kdo byste si chtěl ten rukáv udělat, tak tady jsem vám nafotil jak vypadý anténka od Optima 7 přijímače Hitec:
Na závěr je to celý ve smršťovačce, ten bíly teflonový koneček už zasmrštšn není, ten kouká volně ven.
Příloha:
BODA_1.jpg
BODA_1.jpg
[ 84.06 KiB | Zobrazeno 650 krát ]


Příloha:
BODA_2.jpg
BODA_2.jpg
[ 94.67 KiB | Zobrazeno 650 krát ]


Příloha:
BODA_3.jpg
BODA_3.jpg
[ 88.83 KiB | Zobrazeno 650 krát ]


Příloha:
BODA_4.jpg
BODA_4.jpg
[ 74.1 KiB | Zobrazeno 650 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz