Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 10:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vlasta Svoboda píše:
Mám to správně?

Ano, to je ono.
Chybí jen čárkovaná čára mezi vypínači :-D Budou se spínat současně, vlastně stačí jen jeden jednoduchý.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 11:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
thsoft píše:
Nepřemýšlel jsi tam dát zkratové vratné pojistky na servech jak požívá jeti v tom "slavným" Central boxu ? ...

To zatím ne, ale dá se tam vykoukat možnost odděleného napájení poloviny serv jednou baterkou - tedy 2 napěťově nezávislé okruhy (stačí přeškrábnout cca 5mm mědi a je to...); vyhoří-li jeden, druhým se to trochu dá uřídit a buď přistát nebo tím alespoň řízeně fláknout :-)
Tak to mám na předchozích érech, kde je paluba napájená BECy reglů, tam jsou ještě malé rozvodné desky u reglů.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 12:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LV píše:
... do 12 kíl .

Už zase... On je na to nějaký předpis že do 12-ti kil? Co 11,5kg? :-D

Ale jinak - dobře víš, že nepoužívám zrovna in-komponenty (tedy "schválené" :-D , důvody jsme s kolegy zcela nedávno řešili v jiném vláknu...), chci mít proto pocit, že jsem něco udělal pro to, abych minimalizoval riziko selhání (doufám že nebudeme řešit jak se mění riziko při paralelním zdvojení, že to není dvojnásobek :-D ) nebo aby mi ještě zbyla možnost to řízeně rozcáknout mimo "choulostivá" místa...
Ohmův zákon na cestičkách v přijímači tím důvodem rozhodně není, na to jsou v elektrice jiné jevy... Mimo to jsou další "neelektrické" důvody, neohodnotíš je? Zaměřuješ to jen na toho Ohma...
Jasně, po 6 min. letu dobíjím 80mAh, průměrný proud (při 1/10hod) je tedy 0,8A což je prd. Podle toho co jsem viděl na osciloskopu to není až tak drastické ani když za ta serva pořádně vezmu. Ale právě pak nastávají ty "jiné" elektrické jevy, které multimetrem nevykoukáš.
Ještě jsem se nedozvěděl, kolik se dobíjí po jak dlouhém letu s 3m akrobatem, abych si z toho mohl udělat nějaký obrázek - ty to víš?

Jo, tu desku tady diskutuju, nenabízím a už vůbec ne do akrobata nad 12kg :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 12:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Jednoduchá (ale chytrá !) destička, jak ji tu předvádí jyrry, představuje dost muziky za málo peněz.
Stručně hlavní užitek:
- minimalizuje počet konektorových spojení v cestě silového proudu (zkuste porovnat s variantou s obvyklým vypínačem, ať mechanickým či polovodičovým)
- zdvojením zdrojů velmi omezuje možnost havári následkem poruchy zdroje (nemusí se jen vybít...)
- nezatěžujě přijímač (jeho konektory) proudovým odběrem serv
- významně omezuje možnost resetu přijímače následkem mžikového poklesu napětí

Jistěže se dá na dané téma vymýšlet nespočet variací, tohle je jedna z nich. Je jednoduchá a užitečná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 17:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
V 3m akrobate obvykle kvedla neustale 14 serv s priemernym odberom cca 1A. Doba letu cca 7 minut. Zbytok si doplnis sam.
Za seba ti mozem poskytnut udaj z 2m akrobata - cca 250mAh na 6 minut. 3m WWI na sedem minut cca 300mAh.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 17:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LV píše:
... udaj z 2m akrobata - cca 250mAh na 6 minut. 3m WWI na sedem minut cca 300mAh.

dík, tedy 2m akrobat 2,5A průměrně pro všechna serva, WWI ani ne 3A pro všechna. To taky není až tak moc, čekal jsem víc.
Extrémisty neřeším, na to si kupují powerboxy a nějaká malá ušmudlaná destička je nezajímá.

edit: pro klid duše jsem upřesnil nadpis :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 17:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Citace:
...vlastně stačí jen jeden jednoduchý...


Tak jsem to malinko upravil a překreslil na jeden vypínač. Snad je to dobře. Díky.

EDIT: Zde bylo zobrazeno schema, ve kterém byla chyba či nepřesnost a pro jistotu jsem ho smazal. Aktuální a správné zapojení viz dále v tomto vlákně.


Naposledy upravil Vlasta Svoboda dne pát 13.06.2014 10:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
jyrry píše:
dík, tedy 2m akrobat 2,5A průměrně pro všechna serva, WWI ani ne 3A pro všechna. To taky není až tak moc, čekal jsem víc.
Extrémisty neřeším, na to si kupují powerboxy a nějaká malá ušmudlaná destička je nezajímá.

edit: pro klid duše jsem upřesnil nadpis :-D

A preto ti radím, kašli na dosku a keď tak si daj zvlášť zdroje na podvozok. Tam je najväčšie riziko "vymäknutia" zdrojov.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vlasta Svoboda píše:
.... Snad je to dobře. Díky.

jááájj, ty to máš přesně podle desky ale já na ní mám chybku - ty odpory se musí spínat proti zemi baterek, ne proti té "spínané" zemi... bych řekl...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LV píše:
... kašli na dosku a keď tak si daj zvlášť zdroje na podvozok. Tam je najväčšie riziko "vymäknutia" zdrojov.

nekašlu, mám pneumatický :-D
Kromě toho, elektrický podvozek který vyšťaví baterky mi do éra nesmí. Víš vůbec jak ty podvozky co mám třeba v Mossie fungují? Myslím elektricky? Pak bys to asi nenapsal.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
jyrry píše:
Kromě toho, elektrický podvozek který vyšťaví baterky mi do éra nesmí. Víš vůbec jak ty podvozky co mám třeba v Mossie fungují? Myslím elektricky? Pak bys to asi nenapsal.

Zopár veľkých i menších, zaseknutých či vyhorených som už videl. Aj totálku kvôli elektrickému podvozku som videl. Dotyčnému nepomomohlo ani pípanie telemetrie.
Preto to píšem. Ale rob ako myslíš.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Citace:
...jááájj, ty to máš přesně podle desky ale já na ní mám chybku - ty odpory se musí spínat proti zemi baterek, ne proti té "spínané" zemi... bych řekl...


No, už to vidím taky, ale v tom případě nevím, jak tam dostat jeden jednoduchý vypínač. Protože pokud bych měl teď buzení těch FETů uzemnit proti zemi baterky, tak je musím (kvůli jedinému vypínači) spojit, a pak samozřejmě celá elegance toho zapojení padá.

Směle do toho můžeš červeně čmárat, já to předělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LV píše:
... rob ako myslíš.

Takže si to můžu udělat podle sebe? :-)
Je to vývoj, na další letadlo bude zase jiná, lepší, třeba se ti už bude líbít... :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vlasta Svoboda píše:
... pak samozřejmě celá elegance toho zapojení padá. ...

Myslím že nepadá, většina vypínačů je stejně dvojitých...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 19:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dole je to trochu přemístěné...
Příloha:
servopanel_Gr24.gif
servopanel_Gr24.gif
[ 51.48 KiB | Zobrazeno 1538 krát ]


Ještě poznámečku k těm dvěma zdrojům - dva být mohou ale nemusí... funguje to i na jeden... samozřejmě.

Co se týká těch podvozků, všechny co jsem zatím použil jsou řízené koncáky a časovačem - tedy pokud se noha šprajcne a nedojede na koncák včas, elektronika stejně proud do motoru shodí po 10s od povelu ke změně polohy podvozku.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz