Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 322 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 10:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.5.2011
Příspěvky: 283
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Díkes, už jsem objednal bzučáky a pak vyzkouším, bude se hodit!
Aktuálně mě naštvalo, že můžu bez problému ovládat motor před tím, než APM nabootuje, i když mám zapnutý rudder arming... to není dvakrát bezpečné.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 10:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
tiež sa mi to raz stalo, len som nerozumel, že prečo


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 11:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.5.2011
Příspěvky: 283
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Já bych řekl, že tam než se zapne, zafunguje něco jako failsafe, kdy nechá signály projít skrz (passthrough)... ale jen hádám.
Každopádně je to fakt nebezpečné a přidává to další věc, kterou si člověk musí před startem pamatovat, což mě štve.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 11:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Dobrý den, bude prosím někdo vědět odpověď na mé dotazy výše? Děkuji moc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 11:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Pardon, jsem v jiném vláknu :P


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2015 19:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Přátelé, dobrý den.

Mám tyto tři prosby...

a) u koptéry se dá v MP nastavit geofence a maximální vzdálenost, maximální výška. U letadla dle manuálu arducopter.com je to pomocí bodů na mapě. Přijde mi jednodušší to nastavit pro všechny lety napevno. Abych nemusel před každým letem zapínat notebook. Není to některý z parametrů ?

b) koptéru jsem vytrimoval a uložil přes kanál 7 a funkci SAVETRIM abych měl trimy na vysílači zase na nule. Jak se to dělá u letadla ? Nikde jsem tuto funkci nenašel. Potřeboval bych mít trimy na nule např. kvůli kvalitnímu držení kurzu v režimu CRUISE.

c) máte někdo praktickou zkušenost s FAILSAFE režimem při výpadku GPS. Dle návodu letadlo je řízeno výpočtem, ale je to vůbec reálné ?

Děkuji mov za odezvu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2015 21:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
bukova píše:
Přátelé, dobrý den.

Mám tyto tři prosby...

a) u koptéry se dá v MP nastavit geofence a maximální vzdálenost, maximální výška. U letadla dle manuálu arducopter.com je to pomocí bodů na mapě. Přijde mi jednodušší to nastavit pro všechny lety napevno. Abych nemusel před každým letem zapínat notebook. Není to některý z parametrů ?

b) koptéru jsem vytrimoval a uložil přes kanál 7 a funkci SAVETRIM abych měl trimy na vysílači zase na nule. Jak se to dělá u letadla ? Nikde jsem tuto funkci nenašel. Potřeboval bych mít trimy na nule např. kvůli kvalitnímu držení kurzu v režimu CRUISE.

c) máte někdo praktickou zkušenost s FAILSAFE režimem při výpadku GPS. Dle návodu letadlo je řízeno výpočtem, ale je to vůbec reálné ?

Děkuji mov za odezvu


ok, tak sa pokúsim
a) netuším, nepoužívam

b) pozri si parametre TRIM_AUTO, prípadne TRIM_RC_AT_START (to ale nepoužívam), ktoré sú vo plnom zozname parametrov. ja mám nasledovný postup:
1) aktivujem TRIM_AUTO - nastavím na hodnotu 1
2) letím v móde MANUAL a normálne trimujem na RC (vychádzam z predpokladu, že na vytrimovanie lietadla stačia subtrimy na diaľkovom). ak zmením mód na hociaký iný, APM si zapamätá aktuálne hodnoty kanálov (lebo TRIM_AUTO..), čiže po prepnutí módu bude APM považovať hodnoty kanálov za "stredné". preto pozor, aby si neprepínal z MANUAL na iný mód napr. pri zatáčaní.
3) po natrimovaní lietadla pristanem, napr. vo FBWA a nastavím parameter TRIM_AUTO na 0. to je všetko.

c) ak si počas výpadku GPS v niektorom z autorežimov, tak predpokladám, že v FailSafe sa režim prepne na CIRCLE alebo GLIDE. CIRCLE je krúženie po kružnici s väčším polomerom, ako pre LOITER, bez použitia GPS. GLIDE je FBWA s vypnutým plynom. Ak nie si v režime, ktorý používa GPS, tak sa asi nestane nič.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.11.2015 9:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Ok. Zkusím. U koptéry se používá SAVE TRIM navázaný na nějaký spínač na vysílači, na určitý kanál na přijímači. Tady to takto nejde ? Děkuji za případnou odezvu.

b) pozri si parametre TRIM_AUTO, prípadne TRIM_RC_AT_START (to ale nepoužívam), ktoré sú vo plnom zozname parametrov. ja mám nasledovný postup:
1) aktivujem TRIM_AUTO - nastavím na hodnotu 1
2) letím v móde MANUAL a normálne trimujem na RC (vychádzam z predpokladu, že na vytrimovanie lietadla stačia subtrimy na diaľkovom). ak zmením mód na hociaký iný, APM si zapamätá aktuálne hodnoty kanálov (lebo TRIM_AUTO..), čiže po prepnutí módu bude APM považovať hodnoty kanálov za "stredné". preto pozor, aby si neprepínal z MANUAL na iný mód napr. pri zatáčaní.
3) po natrimovaní lietadla pristanem, napr. vo FBWA a nastavím parameter TRIM_AUTO na 0. to je všetko.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.11.2015 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
bukova píše:
Ok. Zkusím. U koptéry se používá SAVE TRIM navázaný na nějaký spínač na vysílači, na určitý kanál na přijímači. Tady to takto nejde ? Děkuji za případnou odezvu.

neviem, ale podľa mňa je spôsob, čo som popísal, dobrý. trimy sa uložia prepnutím režimu, neptrebuješ na to ďaľší kanál.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.11.2015 10:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
pokud se trimy uloží změnou režimu, tak pak je to asi podobné jako u koptéry. Moc děkuji za radu. Vyzkouším a kdyžtak napíši.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.11.2015 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
jendabek píše:
Já bych řekl, že tam než se zapne, zafunguje něco jako failsafe, kdy nechá signály projít skrz (passthrough)... ale jen hádám.
Každopádně je to fakt nebezpečné a přidává to další věc, kterou si člověk musí před startem pamatovat, což mě štve.

schválne som pozrel do kódu a vyzerá, že to pre to Pixhawk ošetrili, ale na APM zabudli. dobrá správa však je, že je tam aj "workaround" - a síce nastavenie parametra
Kód:
ARMING_REQUIRE -> 2
to spôsobí, že ak je model zaistený (disarmed), tak na kanál plynu nejde žiaden PWM signál - a to už v tom kóde ošetrené je, bez ohľadu na to, či sa jedná o pixhawk alebo apm:
Kód:
    enum ArmingRequired {
        NO           = 0,
        YES_MIN_PWM  = 1,
        YES_ZERO_PWM = 2
    };

Kód:
    if (arming.arming_required() != AP_Arming::YES_ZERO_PWM) {
        channel_throttle->enable_out();
    }
skúšal som "na stole" a vyzerá, že funguje.

zdroják (zaujímavá časť je od riadku 66): https://github.com/diydrones/ardupilot/ ... /radio.cpp


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.11.2015 21:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.5.2011
Příspěvky: 283
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Super - zkusím. Já jsem totiž odpojil GPs a vypnul jsem ten preflight check, nechal jsem jen zapnutý rudder arming. Kdybych měl tu předletovou kontrolu nastavenou na ALL, tak by se tím asi ošetřil i ten motor před úplným naběhnutím APM, je to tak?

Jaký airframe s APM používáš? :-) Já se aktuálně trápím s 2m samokřídlem... konkrétně se startem... už jsem na tom rozbil, co se dá a víc opravuju než lítám... ale pořád nějak věřím, že se ten házecí grif naučím :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.11.2015 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
jendabek píše:
Super - zkusím. Já jsem totiž odpojil GPs a vypnul jsem ten preflight check, nechal jsem jen zapnutý rudder arming. Kdybych měl tu předletovou kontrolu nastavenou na ALL, tak by se tím asi ošetřil i ten motor před úplným naběhnutím APM, je to tak?

Jaký airframe s APM používáš? :-) Já se aktuálně trápím s 2m samokřídlem... konkrétně se startem... už jsem na tom rozbil, co se dá a víc opravuju než lítám... ale pořád nějak věřím, že se ten házecí grif naučím :)


Tie kontroly/checky len určujú, za akých podmienok môžeš model odistiť. Táto chyba však spočíva v tom, že hoci je model zaistený (ak hodnota parametra o istení je 1), tak to pri štarte/nábehu APM pustí kanál plynu priamo z RC na výstup.
Ak však nastavíš ten parameter o istení na 2, tak počas zaistenia modelu sa na výstup nedostáva žiaden signál (čo sa teoreticky nemusí páčiť niektorým regulátorom).
PS: Mám EPP klasiku - Skywalker.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.11.2015 21:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.5.2011
Příspěvky: 283
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Jo takhle, už to chápu... i když tedy stále nechápu, jak tam tuhle vlastnost / chybu můžou nechat zapnutou ve výchozím stavu... přijde mi to dost nebezpečné.
Psal jsem o tom i na oficiálním fóru, ale nikdo nereaguje...
http://ardupilot.com/forum/viewtopic.ph ... 0be65f5960
Každopádně díky, že sis dal tu práci dohledat to v kódu a je super, že existuje tohle řešení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2015 15:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.5.2011
Příspěvky: 283
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Ahoj, tak jen reportuji, že to na APM foru uznali jako bug a prý to opraví.
http://ardupilot.com/forum/viewtopic.ph ... 422#p39422


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 322 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz