Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 170 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 9:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Zdravím,
nejspíš v zimě bych chtěl doplnit letadlo o nějaké to FPV, ale jelikož se malinko bojím toho co by bylo až se mi podaří vylétnout ze signálu ( a to se určitě dřív nebo později stane) chtěl bych mít na palubě nějaký záchranný systém v podobě autopilota, který mi letadlo vrátí opět do dohledu a příjmu. Také bych chtěl mít možnost ho poslat po předem naplánované trase např. natáčet a jen se kochat a nemuset pilotovat.
Našel jsem na HobbyKingu tohle a docela mne to zaujalo:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__31162__Arkbird_Autopilot_System_w_OSD_GPS_Altitude_Hold_Auto_Level_.html?strSearch=autopilot
Proto bych rád jestli by mohl někdo kdo s tím už má zkušenosti napsat svoje postřehy, případně doporučit jiný systém.

_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2010
Příspěvky: 1058
Bydliště: Hlohovec - Slovensko
Tiez som nad nim uvazoval.
Ak to pomoze tak tu je jedna recenzia rozdelena na dve casti.
http://www.youtube.com/watch?v=3hbLMSAqK4Y
http://www.youtube.com/watch?v=9FoDxxHin6g


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 13:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Já ho pořídil v červnu zde:
http://www.eshop-rychle.cz/model-rozumne/eshop/0/3/5/1092-Arkbird-Autopilot-System
Zkušenosti mám víceméně pozitivní.
Nejdále jsem se odvážil 2 km, řízení stále fungovalo skvěle.
Vysílačku mám DX7, přijímač AR7000.
Videa v mém kanále na Trubce.
http://www.youtube.com/user/luboshort/videos

Návod je spíše schematický, bez bližších vysvětlení a úplně se neshoduje s verzí SW, ale dá se použít.
Nainstaloval jsem ho do el. větroně "Ion" 2m rozpětí, řízené funkce křidélka, motor, výškovka.
Funguje přesně podle popisu, několikrát jsem odlétl 1,5 km daleko a vypnul vysílačku (řízeno pouze přez FPV, tak daleko už nebyl model vidět). Ihned nabral výšku a směr domů, po příletu krouží s průměrem cca 300 m, pokud fouká vítr někdy udělá i osmičku a opět krouží.
Udržuje nastavenou výšku +- 20 metrů - dle senzoru tlaku.
Po zapnutí vysílačky ihned přebírám kontrolu a můžu přistát.
Je to báječná hračka.

Negativa:
Křidélka na jednom kanále - nelze použít jako klapky, trimování jsem řešil Picaxem 08M2
Failsafe je nutné mít v přijímači a nastavit kanály 5 a 6 na "RTH hodnoty" - opět jsem řešil Picaxem, když jsem to měl na 35 mHz, nyní na 2,4 již failsafe je.

S modelem létám pouze na horách, kde je dostatek prostoru, ale jeví se spolehlivě.
Ještě jsem použil navíc dva 5V stabilizátory, jeden na serva a druhý na FPV, což je okrajově zmíněno v návodu, že by bylo vhodné!!!
Poměrně zásadní informace...:-)
Autopilota lze použít i bez směrovky, jako v mém případě.

Až bude čas, udělám detailní popis na mé stránky

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 14:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Ještě fotka před instalací do modelu:


Přílohy:
fpv_autopilot.jpg
fpv_autopilot.jpg
[ 146.34 KiB | Zobrazeno 5688 krát ]


_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 14:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Omlouvám se za svou hloupost, ale jsem v tomto oboru nováčkem a proto mne nekamenujte.
Zaujalo mne "trimování Picaxem 08M2" a nevím, jestli tomu dobře rozumím:
serva mají nějakou svojí 0 (střed). Když zalétávám letadlo, vytrimuji ho, aby letělo rovně a tím "vnutím" servům řekněme "letovou" 0. A jestli tomu dobře rozumím, tak ve chvíly kdy vypnu vysílačku, tak serva o letovou 0 příjdou a nastaví se na svou 0. Aby k tomu nedošlo, tak kvůli tomu tam je Picax 08M2 aby jim tu letovou 0 dál nutil? Ale neměl by ve chvíly, kdy k tomu dojde a letadlo se začne "někam" naklánět, zareagovat autopilot a ten náklon vyrovnat?

Další otázka: kdybych chtěl zaznamenávat hodnoty z letu (výšku, GPS souřadnice) a potom je exportovat do nějaké mapy, lze to s tímto zařízením? Případně, co je potřeba ještě dokoupit?

A ještě jedna: Jak funguje plánování trasy pomocí čtyř GPS bodů. Dělá se to zadáním do nějaké mapy v servisním softwaru a nebo nějakým zadáváním souřadnic "někam"?

_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2013 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Trimování jsem řešil Picaxem, protože to nejde u mne mechanicky. Mám pevné náhony pák křidélek. Pokud je jedno servo v nule, druhé spojené "V" kabelem může mít nulu jinde než je třeba. Proto Picexe posune signál tak, aby i druhé křidélko bylo v neutrálu.
Ideální by bylo toto nastavit délkou táhla, ale to už u mne nešlo.
Zaznamenávat data nelze, navíc netuším, k čemu je to pro běžného modeláře dobré, když má na modelu kameru.
Programování se dělá pouze přez OSD menu, je to pohodlné. Je možno nastavit 4 průletové body (ale i méně), zadává se vzdálenost od Home v metrech (+- sever, jih a +- východ, západ) a výška. Bohužel v tomto režimu se snaží letadlo letět po přímce do cílového bodu, takže když to přeženeš s výškou letadlo se po ztrátě rychlosti propadne.

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: ned 15.09.2013 9:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Ještě bych se rád zeptal na pár věcí. Lze nastavit otáčky (výkon) motoru při letech na autopilota, například při návratu domů? Nebo to jede na 100%?
A ještě dotaz, když si zadám let po předem určenejch čtyřech bodech, sleduje autopilot tento plán i po tom, co ztratí signál z vysílačky a nebo se bez ohledu na letovej plán začne vracet domů?

_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: ned 15.09.2013 18:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Výkon motoru lze nastavit napevno 0-100%, anebo automatiku - to je asi nejlepší. Pokud klesne rychlost pod nastavenou, motor přidá.
Model při ztrátě signálu letí domů. Je to dáno nastavením failsafe na řídicích kanálech, takže lze to nastavit i na průlet nastavenými body.

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: ned 15.09.2013 20:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Lubosh píše:
Model při ztrátě signálu letí domů. Je to dáno nastavením failsafe na řídicích kanálech, takže lze to nastavit i na průlet nastavenými body.

Tomuhle moc nerozumím, jde mi o to, jestli je možné naprogramovat otočné body, vzlétnout ... zapnout autopilota a ten začne sledovat nastavené body. Potom když vypnu vysílačku, tak jestli bude arkbird pokračovat po nevolené trase a teprve po průletu posledním bodem se vrátí domů a nebo to ihned po vypnutí vysílačky vezme zpět a začne kroužit?

A jelikož jsem človek zvídavý a snažím se plánovat dopředu, tak by mně zajímalo, jestli zakódované OSD Arkbird je schopen dekódovat a použít pozemní systém na antena tracker. Třeba tenhle http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25463__Eagle_Eyes_FPV_Ground_Station.html

_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: úte 24.09.2013 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Když vypneš vysílačku, autopilot udělá to, co má nastaveno jako failsave na řídicích kanálech. Tudíž jsou možné dvě varianty - buď letí podle zadaných bodů, nebo se vrací domů.
Co udělá po průletu posledním bodem nevím, vždy jsem měl vysílačku zapnutou a přepnutím převzal řízení. Doporučuji poslední bod umístit blízko sebe a pak zkoušet.
K druhému dotazu neznám odpověď.

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: úte 03.12.2013 13:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2008
Příspěvky: 345
Zdravím. Mám Arkbird na cestě. Našel jsem zapojení kde berou 12V pro video přímo z pohonné aku a RX a serva napájí 5V stablem, přičemž používají jenom signál z reglu a napájení 5V z reglu maj odpojené. Chci se optat zda je možno kombinovat: pro napájení strany pro video napájení 12V z 3S pohoné aku a pro napájení strany u serv a přijímače použít klasicky napájení 5V z reglu, namísto 5V stablu. 12V si vezmu ze servisního konektoru 3S lipolky jako u fatsharku a 5V použiju z réglu. Těch zapojení je víc někde se vypouští černej drát mezi proudovým senzorem a modulem kvůli smyčce. To by mi přišlo nejbližší ale není tam napájení pro stranu kamery. Byť autoelektrikář stejně jsem z toho jalovej. Má někdo radu, nechce se mi to dělat pokus/omyl. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: úte 03.12.2013 15:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2008
Příspěvky: 345
Příloha:
ArkBirdOSD wiring.jpg
ArkBirdOSD wiring.jpg
[ 75.04 KiB | Zobrazeno 5167 krát ]


Našel jsem tohle s externím stablem 5V


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 23.01.2014 12:28 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 20.5.2009
Příspěvky: 23
Bydliště: praha západ / nový bor
Mam zacatecnicky dotaz. Proc je zarizeni jako toto vhodne pouze na letadla a ne coptery. Proc neni mozne jednoduse zapojit za arkbird controlboard coptery misto serv a motoru?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 23.01.2014 16:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Na tohle odpověď neznám, ale jestli ti můžu poradit, vykašly se na Arkbird a kup si APM-ko. Za míň peněz koupíš mnohem víc muziky.

_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arkbird Autopilot System
PříspěvekNapsal: čtv 23.01.2014 20:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2008
Příspěvky: 345
arkbird obsahuje quad mode test. Zatím jsem se tím nezabejval jestli jde o testovací verzi pro coptry. Tak jak to je, tak je to ušité hlavně na plošníky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 170 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz