Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dosah signálu Tx pod vodou
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 18:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
JirkaA píše:

Kód:
             voda ultračistá   voda čistá   voda špinavá   voda slaná
konduktivita   5.55556E-06   0.0005   0.05                   5
---------------------------------------------------------------------------------
frekvence           hloubka vniku         
40 MHz           33,8 m         3.56 m   36 cm        35.6 mm
900 MHz           7.12 m         0.75 m   7.50 cm        7.50 mm



edit: tak tabulka je trochu rozházená ale snad je to pochopitelné..


Dík za provedené výpočty, tajně jsem v nějaké podobné teoretické objasnění doufal. Z tabulky vyplývá zhruba pětinásobné zkrácení dosahu při 900MHz oproti 40MHz. To už vypadá pro 900 docela použitelně. U RC modelu venku ve volné vodě stejně asi nemá smysl hlubší ponor než 0,5 a v bazénu 1 metr, pak už toho stejně není moc vidět. Přinejhorším bude muset zafungovat Fail Safe.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah signálu Tx pod vodou
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 20:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
JirkaA píše:
vzhledem ke kmitočtu může snadno docházet k dálkovému rušení odrazem od ionosféry klidně z druhého konce světa.

To můžeme dnes říct o 27 MHz taky. Za bolšána jsme na 27-ce lítali skoro všichni. Když se pak po plyšáku daly volně koupit CB, byl jsem v šoku v jakým bordelu jsme lítali. Taliáni, španěláci, rusáci, hlavně v letní letový sezóně. Ale asi jsem měl kliku, na rušení jsem s 27 propem nikdy nespadl a to jsem měl asi 8 let Demolu. Na jednokanál Mars několikrát. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah signálu Tx pod vodou
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 5:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... Na jednokanál Mars několikrát. :)

Mel sis koupit 40MHz. Ja vesele poletoval soucasne s tehdejsima machrama co meli proporcionaly, skoro vsichni zpocatku na 27MHz...
Modelu jsem pak mel ctyrku na 35MHz, ta byla spolehlivejsi nez sestka, tem obcas blbnul koder (nejakej TTL, 4 mela tranzistorovej).

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah signálu Tx pod vodou
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 9:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Mel sis koupit 40MHz. Ja vesele poletoval soucasne s tehdejsima machrama co meli proporcionaly, skoro vsichni zpocatku na 27MHz...
Modelu jsem pak mel ctyrku na 35MHz, ta byla spolehlivejsi nez sestka, tem obcas blbnul koder (nejakej TTL, 4 mela tranzistorovej).

Nojo, jenže když já začal, tak už všichni kolem měly Marsku na 40. Tak jsem si pořídil 27.
Modela čtyřka že byla lepší než šestka? 8O Tak za mě právě naopak. Možná kvůli tomu, že moje šestka měla v kodéru a dekodéru Motorolu 74C164. Taky jsem měl v mezuli přidanej Murata filtr na 455 KHz, protože bylo známý, že Modely stříkaj i několik kanálů vedle a tímhle se předcházelo rušení od jiný Modely. U čtyřky byly otřesný přijímače, často odcházely ty dvě směšovací MA3005 na vstupu a selektivita strašná. Stačilo MA-čko jednou vyměnit a podruhý to bylo na vyhození celý, nebo se musel přijímač postavit celej znova, z Přelouče bylo plošáků na oba přijímače spousta. Dokonce i s prokovenejma dírama, ty byly navěky. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah signálu Tx pod vodou
PříspěvekNapsal: ned 21.10.2018 17:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
on začíná býti problém sehnat 40mHz soupravu o přijímačích nemluvě ........ zapalatpánbu jsem díky jyrrymu, co můj povzdech přenesl do inzerce, obdržel nabídku na dotaz a mám tedka 3 syntézové přijímače k jednomu syntézovému optiku takže to budu opatrovat jak oko v hlavě...... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz