Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 23:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
MomoBrut píše:
... mít úroveň výstupu pouze 2,7V nezvládnou všechna serva, serva od Futaby ano.
Tak jsem se (asi dost naivně) domníval, že serva by měly rozeznat logické úrovně v 5-ti V logice. Napětí 2,7V je nad minimální úrovní log.1 - to by mělo stačit (v 3V logice by byla rezerva ještě větší). Jak vidět tomu tak není.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 0:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nijak jsem to nezkoumal, ale HV serva asi nepoužívají TTL logiku, kde těch 2,7V pro úroveň H stačí, ale stejně je to spodní mez. U HV serv bude spíš CMOS logika u které se prahové napětí posouvá s napájecím napětím a je vyšší než polovina napájecího. Takže odhaduji, že při napájení 7,4V bude pro úroveň H potřeba úroveň alespoň 3,8V, ne li víc. Výstupy log. obvodů i TTL mají úroveň H téměř rovnou napájecímu napětí, takže nechápu proč má Futaba jen 2,7V. To opravdu vypadá na úmyslné snížení úrovní. Je to ale jen dedukce a schéma jsem neviděl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 1:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já mám Funtánu plnou HV digitálů Hitec (10ks), přijímač Futaba R6014, napájení dvě sady 2S LiFe A123. Serva napřímo přes pasivní rozvodku na který se pouze pro přijímač stahuje napájení na 2 x 5V. Cukatůra žadná.
Zatím jsem se s tím nesetkal ale vím, že se u Hitec 79xx před pár lety cukatůra u přímýho připojení serv do přijímače řešila a bylo to špatnejma úrovněma pulzů jak píše MomoBrut.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 6:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
MomoBrut píše:
No vzhledem k tomu, jak se Futaba chová, tak je to jejich taktika ... mít úroveň výstupu pouze 2,7V nezvládnou všechna serva, serva od Futaby ano.

Nie len len od Futaby. Používam, a nie len ja, servá KST DS225MG napájané 2S liion napriamo a žiadny problém. Tak isto Savoxy 1270TG žiadna cukatúra.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Lark píše:
Nijak jsem to nezkoumal, ale HV serva asi nepoužívají TTL logiku....
A to je právě ten problém. "Logik" je samozřejmě víc ale když pominu dobu tranzistorovou, tak první hromadná byla 5-ti voltová. A proto jsem to považoval za standard. Jestli si ale každý výrobce určí úrovně sám a kdykoliv je bez výstrahy změní... a proto se Futabě nedivím. Nebo v tom není logika :) ?


Naposledy upravil ellet dne úte 21.11.2017 10:14, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 10:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
Hmm tak popořadě:
1. Servo, které je vychované, reaguje na rozhodovací úrovně TTL, plovoucí úrovně jsou nepřípustné.
2. Futaba se už dávno rozhodla s prvními přijímači FASST, že budou fungovat od napájecího napětí přibližně 3,08 V, tedy na jeden článek Lixx s rezervou na zátěžové propady napětí. Vnitřní napájecí napětí přijímače je přesně 3 V, těch 80 mV je rezerva na LDO stabilizátor uvnitř. Tím ja také definována maximální úroveň PWM na výstupu a to je právě 3 V, ovšem to je hodnota naprázdno, bez zatížení a na výstupních pinech přijímače. Přijímače jsou bez a se sledovači signálu uvnitř přijímače, sledovače mají 6014, 7014, 7018, ostatní přijímače mají brány výstupy PWM přímo z hlavního uP. Jen přijímače se sledovačem mají větší zatížitelnost a jsou odolnější vůčí dlouhé kabeláži s větší impedancí. Ostatní verze přijímačů jsou o poznání náchylnější na kabeláž. U miniserva, jako je tohle, se používá průřez maximálně 0,14 mm2 a co se naměří na konci kabelu nemá s původním krásným PWM bez připojeného serva moc společného a nejen do jeho průběhu, ale i velikosti. Tento problém jsem mimo jiné popisoval už dřive na akrofóru při použití serv v obrech. Takže v mnohých případech, když někteří referují, že jim to funguje, tak mohou být rádi, protože už jen malá hranice je dělí od možného průseru.
Při použití rozvodné desky (jen s posílením distribuce proudu, bez zesílení PWM), mají vychovaný průběh PWM serva HS7955TG, SB2270SG a SB2290SG, tedy reagují v pořádku na rozhodovací úrovně a to až na napětí 8,3V (víc jsem nezkoušel), naopak např. JR DS8611 nebo DS8911 zakmitávají, je nutné zesílit PWM, aby nekmitala, ale lze to pochopit, nejsou originálně na HV a do napětí 7 V fungují bez zakmitávání.
Futaba tyto problémy čekala a prostě přešla na s.bus, kde s úrovněmi není problém a jejich vlastní PWM serva s tím počítají, to že to nefunguje s ostatními servy, je výrazně nepálí.
3. KST DS589MG není vychované servo. Zákmity na vyšším napětí jsou jeho vlastností (nedodržuje rozhodovací úrovně TTL), takže to není reklamovatelné výměnou za jiný kus, jedině nechat vrátit peníze. Proto jsem v původním příspěvku psal, co jsem psal. Mne samotného to fest vytočilo, když jsem na to přišel. Servo zakmitává už od 6 V nebo 7 V (7 V Rx se sledovačem uvnitř) i když je připojeno přímo do Rx bez prodlužováku. Nepomůže ani rozvodná deska která má jen posílenou distribuci proudu na jednotlivých kanálech. Servo furt kmitá jako prase. Jediná věc, která pomůže, je zesílit PWM a to už jsem psal, jak to udělat. Tohle servo se používá v modelech, kde hraje roli každých pár gramů, takže davat tam nějaké tlusté kabely, nebo všude bastlit kondenzátory nebo snad ferity je absolutní blbost.

Koukal jsem se na vrtulníkářská fóra, bo tohle je servo na swashplate ... Zajímavé je, že si nikdo nestěžuje ... možná jsem jen špatně hledal, nebo všichni používají BEC do 6V ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 13:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.12.2009
Příspěvky: 573
Bydliště: Rakovník
KST 589 mám v Extře od H9 na křidélkách napájené sbec Jeti (nastaveno na 8V) přijímač Hott a žádný zákmity nepozoruji, chodí bez problému, letos asi 140 startů.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 14:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2008
Příspěvky: 55
Obrázky: 0
Děkuji všem za nasměrování a edukaci.
Záruka vyřešena refundací,serva zůstala doma-objednal jsem pro zajímavost servo signal booster/hitec za 2,5E/,až dorazí uvidím a výsledek zveřejním zde,do era půjdou jen ta vychovaná.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 14:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
MomoBrut, takže jsi vlastně potvrdil co jsem o těch logikách jen odhadoval. Neštěstí je, že pro výstupy Rx a vsupy serv asi žádná norma neexistuje, takže si každý dělá co chce. Když to tak sleduju, tak se vlasně parametry nedodržují ani u normalizovaných zařízení (vstupů a výstupů), tak co by jsme vlastně chtěli. Ty výstupní sledovače by ale mohly být napájené přímo z napájecího napětí Rx, a pak by se ta výstupní úroveň automaticky posouvala se změnou napájecího napětí, nehledě na to, že by ty výstupy byly podstatně tvrdší a nakonec i odolnější, než když vytáhnou výstupy přímo z pinů procesoru. Nemůžu si odpustit, že jestli je to obchodní taktika, tak je to docela prasárna a měli by na to upozorňovat v návodu, že ten přijímač nemusí správně fungovat s jinými servy, než Futaba, ale to by asi odradilo hromadu zákazníků, tak se prodávají berličky v podobě "Servo Signal Booster". Zrovna tak u serv by bylo slušné, kdyby se u všech uváděl rozsah vstupního ovládacího signálu, protože asi většina modelářů předpokládá, že když pasují konektory, mělo by to spolu fungovat a u většiny souprav to tak taky funguje. :x


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 15:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
:D :D :D :D :D Maš pravdu naprostou pravdu, ale jen jako Alenka v říši divů, bohužel ... byznys je byznys ... a hlavně, průměrný modelář o těch potřebných úrovních, a to jakýchkoliv, nic neví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 15:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No jo. Nic s tím nenadělám. :wink: Jen je někdy úsměvné co a jak někteří z neznalosti řeší. :D Jen vzpomínám na staré časy kdy jsem si tenkrát naivně myslel, že přechodem z ATARI na PC se vyřeší veškeré problémy s kompatibilitou, jak bombasticky slibovali, že všechno se vším funguje. :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
gray69 píše:
Děkuji všem za nasměrování a edukaci.
Záruka vyřešena refundací,serva zůstala doma-objednal jsem pro zajímavost servo signal booster/hitec za 2,5E/,až dorazí uvidím a výsledek zveřejním zde,do era půjdou jen ta vychovaná.

Možná by někteří ocenili informaci, kde jsi to objednal za 2,5E ...?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 20:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Možná tady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: čtv 23.11.2017 14:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2008
Příspěvky: 55
Obrázky: 0
Tady:_ https://www.modelheliservices.com/colle ... ccs?page=7


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KST DS 589 MG kmitá na 7,4V
PříspěvekNapsal: sob 25.11.2017 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak mi to nedalo a udělal jsem si pro klid duše pár měření. Netýká se to ale Futaby, ani serv KST DS 589 MG, ale Grapner HoTT a jediný volný přijímač mám GR-12L, takže se snad dá předpokládat, že je asi "nejhorší" (nejvíc očesaný). Snad se to někomu může taky hodit.

Přijímač funguje už od napájení 2,1V, ale až do 3,0V se stejně mění i ovládací úroveň pro serva, ale šířka impulzů je pořád stabilní. Od 3.0V je už stabilní i výstupní úroveň pro serva 3,0V a nemění se ani při připojení serva (viz. oscilogramy). Po ruce jsem ale měl volná jen serva HS-55, HS-422 a HS-5665 MH. Docela mě ale překvapilo, že serva fungují až při poměrně vysokém napájecím napětí.

HS-55 od 3,3V
HS-422 od 3,0V
HS-5665 od 3,7V (HV)

Nejvyšší napětí 8,4V jsem zkoušel jen se servem HS-5665MH a ostatní jen do 6V.


Přílohy:
01_Ub-5.0V.JPG
01_Ub-5.0V.JPG
[ 60.59 KiB | Zobrazeno 1400 krát ]

01_Ub-5.0V_HS-5665MH.JPG
01_Ub-5.0V_HS-5665MH.JPG
[ 59.81 KiB | Zobrazeno 1400 krát ]

02_Ub_3,0V.JPG
02_Ub_3,0V.JPG
[ 61.04 KiB | Zobrazeno 1400 krát ]

02_Ub_3,0V_HS-5665MH.JPG
02_Ub_3,0V_HS-5665MH.JPG
[ 59.78 KiB | Zobrazeno 1400 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz