Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stará R/C souprava Tesla Lanškroun
PříspěvekNapsal: pon 10.04.2023 8:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 127
Zdravím při Velikonocích a mám takový dotaz na jednom dražebním portále se objevilo toto zařízení viz snímky, díky dražiteli jsem získal ještě další informace o tomto zařízení. Pamatuji ledecos, ale tuto soupravu jsem nikdy nikde neviděl a tak by mne zajímalo jestli někdo neví z jakého roku to pochází. Co se provedení krabičky vysílače a osazení LED diodami a PNP tranzistory týká usuzuji na roky 1980 - 1990, ale potom způsob zapojení je z prehistorie RC ovládání nojono TESLA


Přílohy:
1-RC-návod.jpeg
1-RC-návod.jpeg
[ 137.44 KiB | Zobrazeno 3412 krát ]

1-RC-popis.jpeg
1-RC-popis.jpeg
[ 118.58 KiB | Zobrazeno 3412 krát ]

1-RC-schema.jpeg
1-RC-schema.jpeg
[ 118.58 KiB | Zobrazeno 3412 krát ]

souprava_2.png
souprava_2.png
[ 635.8 KiB | Zobrazeno 3388 krát ]

souprava_3.png
souprava_3.png
[ 787.01 KiB | Zobrazeno 3388 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 11.04.2023 10:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 38
Tohle mě taky zaujalo. Viděl jsem to poprvé. Dokonce jsem zvažoval, že na to přihodím, ale nakonec jsem usoudil, že zbytečných krámů už mám dostatek :)

Ale ten návod a schéma je pecka,. Moc dík, že jsi to získal a publikoval.

Upřímně, mě to taky nějak nesedí. Provedení je docela moderní, tipuju rané osmdesátky, ale zapojení a vůbec celý princip řízení je fakt prehistorie RC ovládání. Nicméně, kdyby to i v těch 80. letech bylo na trhu za relativně levný peníz, zákazníky by si to určitě našlo, protože to mělo větší užitnou hodnotu, než Modela MARS, který se i v té době stále hojně používal. Na jednoduché jezdící a plavající modely (či spíše hračky) by to bylo použitelné. Na letadla se to nehodí, tam byl lepší ten Mars. Ten princip zapínání/vypínání pohonného motoru jednokanálem je sice hodně starý, ale jako doplněk soupravy Mars byl publikován ještě v Mo 12/88. A já ho použil u svého Indocara ještě v roce 2022 :)

Ale je mi divné, že o tom neinformovaly žádné časopisy (ABC, VTM, Modelář, AR). Kolikrát tam představovali výrobky, které se pak na trh vůbec nedostaly a o tomhle si nevybavuju žádnou zmínku. Že by opravdu nějaká prototypová předvýrobní série? Každopádně docela unikát.

Á propos, v návodu je zmíněn Artur. V jakých letech se tahle stavebnice vyráběla? To by mohlo trochu napovědět. Nebo se mohu zeptat na Elektrobastlírně, jestli tam není znalec Tesly Lanškroun.

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.04.2023 10:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2020
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 8 - Karolinenthal
Ahoj, omlouvám se za odbočení. Při pohledu na schéma jsem si vzpomněl na vtip o tom, jak vypadal manuál k automobilu před čtyřiceti lety a jak vypadá dnes.... 8O "Ventilovou vůli u studeného motoru nastavíte na 0,25mm" vs. "Nepijte tekutinu z autobaterie" :D

_________________
Pořád se učím létat rovně akobatickou cochcárnu a nejpomalejší pylony.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 0:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 464
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Nihilák píše:
Ahoj, omlouvám se za odbočení. Při pohledu na schéma jsem si vzpomněl na vtip o tom, jak vypadal manuál k automobilu před čtyřiceti lety a jak vypadá dnes.... 8O "Ventilovou vůli u studeného motoru nastavíte na 0,25mm" vs. "Nepijte tekutinu z autobaterie" :D


no, von to je takovej pravdivej vtip. Dříve se počítalo s tím, že se k tomu dostane zpravidla "technickej koumes" a né nějakej trotl. Nebudu zatracovat nové generace, ale u malejch smradů mi chybí hlad po technických a manuálních znalostech, po kterých jsme prahli my, před 40-50 lety. Mám dojem, že dnes je hlavní "umění" ovládat PC a mobil. Pak to dopadne tak, že mladší inženýrek (podotýkám že strojař a aktuálně jeden z manažerů ve Valeu) vedle z ulice řekne "proč měnit olej v motoru...stačí přece dolejvat"....a já nevěděl, jestli se mám smát nebo se rozbrečet, jen mi spadla brada. Bůh ochraňuj tu fabriku !


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 4:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 516
Bydliště: ČR
Zdravím ,
bildy, jak píšeš:
Mám dojem, že dnes je hlavní "umění" ovládat PC a mobil. Pak to dopadne tak, že mladší inženýrek (podotýkám že strojař a aktuálně jeden z manažerů ve Valeu) vedle z ulice řekne "proč měnit olej v motoru...stačí přece dolejvat"....a já nevěděl, jestli se mám smát nebo se rozbrečet, jen mi spadla brada. Bůh ochraňuj tu fabriku
Musím tě trochu opravit. Bůh ochraňuj každého před takovými manažery. ( osobní zkušenost s mladším inženýrem)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 9:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7052
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Je mi nejasné, že mi něco takového mohlo v mládí uniknout, aniž bych to zachytil. Už ty motorky Igra jsou pecka. Zkusím prohledat web prostor z pohledu historie. Dnešní výsledek: radiem řízené autíčko ŠKODA 120 LSW - výrobek TESLA Lanškroun, k.p. závod Jablonné nad Orlicí jeden ze začátků cesty autora Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 10:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 38
guchar píše:
Je mi nejasné, že mi něco takového mohlo v mládí uniknout, aniž bych to zachytil.

Přesně to si říkám taky :) Podle součástek (tranzistorů) a celkového provedení bych posunul datum vzniku do 2. poloviny osmdesátek. V té době jsem hltal snad všechny populárně technické časopisy a žádnou zmínku o tomto si nevybavuju. Začínám se přiklánět k tomu, že se jednalo o nějaký prototyp či předvýrobní sérii a do výroby to nakonec nešlo. Mimochodem, tento zmiňovaný kus se na Aukru vydražil za 5200,- Kč :)

Zajímavé je, že Tesla Lanškroun už předtím vyráběla 2-kanálový proporcionál pro RC hračku Škoda 120LS (viz. test v AR 6/84). Uváděli u toho dosah "ohromujících" 15m :) Čili výroba neproporcionálního 1-kanálu by už nedávala moc smysl. To raději rozvíjet ten proporcionální 2-kanál. Ale cesty socialistické plánované ekonomiky jsou nevyzpytatelné :)

Docela by mě zajímalo, jak ta zmiňovaná 1-kanálová souprava fungovala v praxi. Podle návodu má servo (motor M1) elektromechanicky "předprogramované" 4 polohy: neutrál, vpravo, neutrál, vlevo, které se cyklicky opakují po krátkém stisku tlačítka na vysílači. Takové servo bylo publikováno třeba v Mo 12/82, resp 6/70. Pohonný motor M2 je trvale zapnutý a vypne se po 2-sekundovém podržení tlačítka na TX. Až do jeho uvolnění pak zůstává vypnutý. Co ale po dobu trvalého stisku tlačítka bude dělat servo? Podle všeho se jeho motor M1 bude trvale točit, takže servo (potažmo kormidlo) bude neustále kmitat sem a tam a model přitom bude stát. To, že k zastavení modelu je nutné být stále v dosahu TX znamená, že po vyjetí z dosahu model prostě ujede (pokud je kormidlo zrovna rovně). Klasický případ zapínání/vypínání motoru jednokanálovou RC soupravou fungoval tak, že motor se vypnul po nastavené době BEZ signálu, tedy v neřízené zatáčce. Byla tak teoretická možnost, že se do dosahu zase vrátí. Princip viz. třeba Mo 12/88, který jsem použil i u Indocara s NE555. Ale tento způsob se nehodí ve spojení s tím "předprogramovaným" servem, které neřízenou zatáčku z principu nemá.

Jinak paralelní diskuse o této soupravě je zde. Ale zatím nic nového.

Edit: Guchar byl s tou RC Škodou 120LS a odkazem na Bastlírnu rychlejší, ale alespoň jsem přidal odkaz na její test v amáru :)

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 12:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7052
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Já ty velké plastové kastly s podvozkem Š120 měl z nějakého výprodeje tři. Pro brblání syna šly z domu. Pokud bych tušil tohle Škoda 120 LS (verze na vysílačku) - TESLA ELEKTRONIK Tak jsem je z domu nedal. Zelená, dolní řada uprostřed, má ještě jakési dva jiné typy ovladačů. Ví k nim někdo něco? A ještě Škoda 120 LS na vysílačku, Výrobce: ites, Rok výroby: 1983 Mám pocit, že nějaké družstvo i dělalo verzi - volant na bowden, baterky a ON/OFF v krabičce ovladače. Možná i klakson a světla. IGLA - ITES - GAMA - (GONIO) ((?KOH-I-NOOR HARDTHMUTH, o.p. ZÁVOD 09 TRHOVÉ SVINY)) /-/ Model Škoda 120 LS od KOH-I-NOOR /-/ V hlavě se mi honí, že ty na bowdenu možná dělaly Trhové Sviny. A se Š 120 bohužel šla z domu i v menším měřítku nádherné eRko Škoda 110 R. Dnešní cena nemaketové stavebnice 2.4 GHz z china Autíčko na dálkové ovládání Tyhle stránky jsem neměl nikdy potkat :) Stavebnice - pajenicko

Edit02 Když se dá hledat podle obrázku (Google Lens) tak těch prodaný (s RC i jiné způsoby ovládání) je mezi prodanými na Aukro docela dost Ites Škoda 120 ls servo nehraná hračka + krabice /-/ skoda-virt.cz TOMÁŠ / MODELY ŠKODA
Edit03 @nostalcomp_cz "test v AR 6/84" Předpokládám červené A? Nemáš odkaz na článek? Nebo aspoň na obsah onoho čísla. Zaprášené hory všech řad Amára, Modelářů, ST, Letectví, VaTM, Chipů a dalších šly před léty do sběru. Přes řadu inzercí "za odvoz", se nikdo nepřihlásil.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 14:23 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 38
Tu Š120 RC u nás v hračkářství prodávali s tím "volantovým" vysílačem. To si pamatuju naprosto přesně, páč jsem si v té době stavěl RLC můstek a měl jsem tam tento přístrojový knoflík. Už tehdá byl mnohem dražší, než samotný potenciometr :) A verzi s volantem testovali i v tom amáru 6/84.

Ty ovladače u té zelené verze byly asi nějaké prototypy (je to pod fotkou napsaný) a podle všeho to byly nějaké vícekanálové (4?) neproporcionály.

A ten čistě pákový vysílač netuším. Že by taky nějaká předprodukční verze? Možná, že uvažovali to RC vybavení prodávat i samostaně, jako klasickou univerzální RC soupravu. Tuzemský prop. dvoukanál tady tehdy na trhu nebyl. Na všech fotkách, co postuješ, je stále tentýž model škodilky užovky s tím pákovým vysílačem.

To čínské tlačítky dálkově ovládané autíčko už je fakt primitivnost sama. Veškeré řízení spočívá v ovládání smyslu jízdy (vpřed a vzad). Zatáčet to neumí :) Kdyby udělali přední nápravu rejdovací, aby to dopředu jelo rovně a dozadu to zatáčelo, tak už se s tím dá někam dojet. Princip tohoto způsobu řízení byl dobře popsaný třeba v knize Od krystalky k modelům s tranzistory, nebo v seriálu o robotu Ábíkovi z ABC. Ale viděl jsem i komerčně vyráběné RC hračky s tímto způsobem ovládání ještě na počátku 90. let. :)

Test RC škodilky přikládám:
Příloha:
Poznámka: Test RC hračky Škoda 120
test_s120rc.pdf [142.65 KiB]
87 krát

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 15:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7052
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@nostalcomp_cz Dík. Možná pokud by pohon spolknul úbytek 0.3V na Shottky diodě mohla by jedna polarita jít na osu se spojenými pravými a levými koly. Pohon vzad by byl jen na jedno kolo. To druhé by se volně otáčelo na nápravě. Couvání by pak nebylo v přímém směru, ale po kružnici. Velikost ujetého oblouku by byla daná dobou couvání. Že to není proporcionální řízení mne nezaráží. Nic méně vpřed stop vzad je poněkud neobvyklé. Většinou tam jsou (pokud dobře pamatuji) volby Stop - Vpřed rovně - Vpřed plná vpravo - Vpřed plná vlevo (a někdy i Vzad) a to vše plnou rychlostí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 16:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1082
guchar píše:
Je mi nejasné, že mi něco takového mohlo v mládí uniknout, aniž bych to zachytil. Už ty motorky Igra jsou pecka. Zkusím prohledat web prostor z pohledu historie. Dnešní výsledek: radiem řízené autíčko ŠKODA 120 LSW - výrobek TESLA Lanškroun, k.p. závod Jablonné nad Orlicí jeden ze začátků cesty autora Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

První pecka jsou ty nesmysly, co sem píšeš - vždyť ani nejsi schopen od sebe rozlišit IGRA (V.D v práglu, mj. ředitel byl svého času Jirka Kalinů) a IGLA (původně fabrika na jehly v Budwayzu - kde pod ní nejdřív patřil i Stráský v Kančíkově, později pak v rámci delimitací, přesunů, transferů a každodenního socialistického chaosu :lol: :roll: přešla IGLA v sviních pro změnu pod Koh-I-Noor - Gamu (ten s gř. v Budwayzu - Hardmuthku - tj NE pražský Koh-I-Noor - tj Valdesku).
Prostě tyhle "konsktrukce" :roll: a "výmysly" " jak co bylo" :lol: - to je teda mazec.
Když už jsme u toho - před chvíli jsem mj. mluvil s Láďou M (poslední co z bývalé "technické" části v kančíkově ještě žije - a ten mi říkal, že ty škůdky na radio si už dost přesně nepamatuje, ale že kompletaci určitě nedělali oni - že oni akorát udělali "podsestavu" - tj. to co se v svinech vyrábělo - tj. valstní auto, motory (ty taky dělali oni) a pak to poslali "někam bůhvíkam" (do nějaký tý Tesly) a tam si k tomu oni (ta tesla) dodělali ten zbytek a dali to do svojí krabice a pak dodali do maloobchodu už pod tou Teslou. Moc kusů se toho asi zrovna neudělalo, protože to pro všechny byl spíš socialistický výrobní opruz ( "udělej to, není co a zčeho a na čem")
Jo a myslí si, že to celý rozhodně tehdy nevzniklo jako 1% pro TF, ale jako požadavek obchodníků z tehdejších kontraktací - kdy to do svinů dotáhl (slíbil, dostal, obdržel, vyfasoval, buhvíco.......) Strásky a s Pancířem pak nějak zrealizovali.
Stráského se už na to dáávno nezeptáte, Pancíře to samý, pozdějšího technického náměstka a pak ředitele kančíkova taky ne - protože můj otec už tu taky není.
Takže asi tak.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 16:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1082
IGLA
http://www.encyklopedie.c-budejovice.cz/clanek/akra
Stráský (z toho později vznikla ta výroba hraček - IGLA, GONIO, Koh-I-noor, nakonec Gama)
https://ceskobudejovicky.denik.cz/zprav ... 40330.html
Jinak "šteft" (taky Stráský) - co mě učil na průmyslovce v Dukelský, byl taky z toho samého klanu :lol: - pokud si matně pamatuju - věkově - bych odhadoval, že asi brácha toho z toho článku. A Stráskou - tu jsem měl na průmyslovce na češtinu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 16:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1082
a tady je ta bývalá Lastra (LAdislav STRAský)
https://www.trust-ts.cz/historie-objektu/
a deska
https://www.sumava.cz/rozcestnik/vojens ... v-strasky/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 20:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7052
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
MPml píše:
Dík za nápravu mých historických mezer. Včetně záměny IGLA versus IGRA. Chápu, že tě to popouzí. Kdy jsem to sem nedal setrvával bych i nadál v nevědomosti svých bludů. Ostatně v pochybnostech IGLA vs IGRA nejsem zdaleka první a sám. Kdybych stránku objevil a přečetl dřív byl bych se mohl "překlepu" vyvarovat RCMania: "Nevím jestli to vyráběla firma Igra, ale ty motorky se nazývaly myslím Igla Gonio 4,5V (19.04.2013 14:45)" Jen na okraj: Blízkosti názvů využívá např. dnešní: IGRA MODEL s.r.o., IČO: 29284503, Nový Šaldorf-Sedlešovice. Část jejich katalogu Auta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.04.2023 0:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2013
Příspěvky: 554
Bydliště: Praha 8 , ČR
Obrázky: 2
Škodovku jsem měl taky, ale bez "střev" s vlastní RC.


Přílohy:
s120-1.jpg
s120-1.jpg
[ 18.79 KiB | Zobrazeno 1885 krát ]


_________________
Futaby T14SG, T9CP+Duplex, FC16+FrSky
už jen elektry, LMS Beckov
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz