Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: INAV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 12:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Potuluje se tu po RCmanii téma INAV pro různých vláknech, zkusím to ukotvit v tomto vlákně, i když se všechno prolíná - INAV, ELRS, TX16S. EdgeTX ;-)

INAV je open source systém vyvíjený zejména pro řízení letadel - multirotorů a plošníků, samokřídel i ocasníků s podporou navigace.
Nejvíc se využívá při létání FPV - pilot řídí letadlo a kouká do brýlí, kam je mu promítán obraz z kamery na palubě letadla.
Umožňuje stabilizovaný let, udržování směru letu, výšky, umožňuje autonomní let, zejména automatický návrat k místu vzletu - RTH:Return To Home.
Řízení stroje realizuje flight controller s barometrickým výškoměrem, s GPS, přijímač RC je připojen do flight controlleru, zásahy pilota kniply do řízení prochází flight controllerem a flight controller ovládá připojená serva kormidel podle módu, do kterého je systém INAV přepnutý. Pohyby kniplů mohou být přenášeny bez zásahu INAV na kormidla, INAV může let stabilizovat a může například omezovat náklon letadla, INAV může vést stroj po naprogramované trase. Flight controller je "černá skříňka", do které je připojen přijímač, GPS, může být připojena pitotka pro měření rychlosti. Regulátory motorů a serva kormidel jsou připojena k flight controlleru. Flight controller je deska/ky s procesorem a dalšími součástmi, třeba s měřením odběru. K Flight controlleru je připojen i vysílač obrazu FPV, flight controller tak může promítat do FPV brýlí údaje o odběru, výšce, rychlosti, vzdálenosti. Tomu se říká OSD:On Screen Display. Údaje jsou k pilotovi posílány také telemetrií přes přijímač do vysílače, kde je možné je zobrazovat na displeji vysílače nebo je zpracovat jako hlasová oznámení či zvuky.


Přešel jsem nedávno z verze INAV 4.x na verzi INAV 5.1 "Ballistic Buzzard" - https://github.com/iNavFlight/inav/releases/tag/5.1.0
Už se valí další "major" verze INAV 6.x "Horizon Hawk" - https://github.com/iNavFlight/inav/rele ... /6.0.0-FP1

Skoro už nezbývá mezi flashováním nových verzí "všeho" čas na létání ;-) Ale je to zajímavý vývoj a je prima, jak to všechno postupuje.


Naposledy upravil Libor dne pon 24.10.2022 11:37, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Po celou dobu, co létám s INAV, jsem nedokázal pracovat s gesty kniply. Jsou dvoje:

- https://luatelemetry.readthedocs.io/en/ ... -Settings/
- https://github.com/iNavFlight/inav/blob ... ontrols.md

Nevím, zda to není tím, že dokumentace ukazuje gesta pro mode 2 a já létám vysílač v mode 1 a neumím si ta gesta správně převést pro moje nastavení vysílače, nebo mi to nefunguje ještě z nějakého důvodu.

Předpokládám, že skript ve vysílači i INAV ve flight controlleru číhá na délky impulzů vybraných kanálů a pokud třeba mám někde ten kanál nevhodně invertovaný, tak to nezabere.

Moje otázka je: Vy, co létáte ve vysílači mode 1, fungují vám tato gesta?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 12:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1794
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
...Skoro už nezbývá mezi flashováním nových verzí "všeho" čas na létání ;-) Ale je to zajímavý vývoj a je prima, jak to všechno postupuje.
No to je očividně trend. :mrgreen:


Naposledy upravil HONZIK 22 dne ned 23.10.2022 19:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 19:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
Libor píše:
Přešel jsem nedávno z verze INAV 4.x na verzi INAV 5.1 "Ballistic Buzzard" - https://github.com/iNavFlight/inav/releases/tag/5.1.0
Už se valí další "major" verze INAV 6.x "Horizon Hawk" - https://github.com/iNavFlight/inav/rele ... /6.0.0-FP1
Skoro už nezbývá mezi flashováním nových verzí "všeho" čas na létání ;-) Ale je to zajímavý vývoj a je prima, jak to všechno postupuje.

1, chvalyhodny pocit zalozit vlakno o INAV, palec hore.
2, Podla Pawla, INAV6 bude az niekedy na jar.
3, ale no, mam poletucha s este nejakym INAV4.x a lieta. Takze nie je hned treba prevexlovat na najnovsiu verziu :lol:
A lietam mod2, takze s gestami ti neporadim. A ani ich nepouzivam...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 20:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Já aktuálně řeším, že mám dvoje akumulátory podstatně rozdílné kapacity a chtěl bych venku v terénu přepínat dva profily napájení. Tahat sebou notebook nechci, proto bych to rád nastavoval z vysílače skriptem či gesty.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 10:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
To vypadá dost dobře. 8O


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 13:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
blembondo píše:
To vypadá dost dobře
Jestli jsem dobře pochopil:
- OSD je v záznamu videa na kartě v obrazu, ne jako teď v podobě srt souboru s titulky.
- Vyžaduje to použít v DJI FPV brýlích jiný firmware od třetí strany.
Chápu to správně?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 16:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
JJ.ddano007 bude vědět víc.Já DJI brýle nemám.
https://github.com/fpv-wtf/wtfos


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 18:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 369
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
WtfOS je fajn, konecne v plnohodnotne OSD v DJI brylich. Prisel jsem diky tomu na par chybek, ktere omezene DJI Custom OSD zamaskovalo obcasne RXLOSS hlasky (bez projevu do rizeni/telemetrie).
OSD pres MSP se do obrazu nezaznamenava, je planovan zaznam opet do SRT ci jineho separatniho textoveho souboru s moznosti si nasledne tuto vrstvu do videa doplnit v editoru na PC, napr. pres DashWare


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 20:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
blembondo píše:
JJ.ddano007 bude vědět víc.Já DJI brýle nemám.

DJI okuliare sice mam, ale zatial som sa WTFOS nedostal nainstalovat :roll:

Libor píše:
Jestli jsem dobře pochopil:
- OSD je v záznamu videa na kartě v obrazu, ne jako teď v podobě srt souboru s titulky.
- Vyžaduje to použít v DJI FPV brýlích jiný firmware od třetí strany.
Chápu to správně?

Ano, musis flashut do okuliarov aj AirUnit WTFOS. Potom musis vsetko spravne nakonfigurovat a vo finale vies cez webstranku vyrobit video aj s OSD.
V podstate je to fsetko popisane tutok:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 20:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Mám GPS log, který je hrozně hrubý. Pamatuji se, že jsem loni koukal na log stejného letadla jen stažený z jiného vysílače s přenosem via R9 a viděl jsem detailně trasu letu. Teď mám TX16S - EdgeTX - ELRS - INAV a jediné, co mě napadá je, že ELRS neposílá telemetrii s dostatečnou frekvencí.


Přílohy:
ts_20221024_01.png
ts_20221024_01.png
[ 426.14 KiB | Zobrazeno 5061 krát ]

ts_20221024_02.png
ts_20221024_02.png [ 11.17 KiB | Zobrazeno 5061 krát ]
screen-2022-10-24-205508.bmp [510.12 KiB]
123 krát
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 21:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
Libor píše:
... jediné, co mě napadá je, že ELRS neposílá telemetrii s dostatečnou frekvencí.

Neposiela. 1:128 je hodne mala sirka pasma na telemetriu :roll:
Skus aspon 1:32, ja pouzivam 1:4, alebo 1:8...
https://www.expresslrs.org/1.0/info/telem-bandwidth/

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 8:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 369
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
ddano007 píše:
DJI okuliare sice mam, ale zatial som sa WTFOS nedostal nainstalovat :roll:


Ano, musis flashut do okuliarov aj AirUnit WTFOS. Potom musis vsetko spravne nakonfigurovat a vo finale vies cez webstranku vyrobit video aj s OSD.
V podstate je to fsetko popisane tutok:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tak toto video jsem i diky jeho delce (TLDW :D ). A jelikoz je i dalsi aktualizace, tak pri te prilezitosti zapnu ukladani OSD a nasledne zkusim pres web spojit do jednoho.
Zatim mam s prubezne updatovanym WtfOS cca 20 odlitanych baterek a bez problemu... spis nejak zacina zlobit ELRS 3.0 LBT_EU. :(

Ale WtfOS DJI hack by si pravdepodobne zaslouzil samostatne vlakno, at neplevelime toto o INAV.

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 8:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 643
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 51
Ahoj.
Opakovane som sa pokúšal o autotune v modely Seal od AtomRC, FC Matek 411WTE - INAV 5.
Výsledkom je, že výškovka je fest natiahnutá.
https://photos.app.goo.gl/xc6katwvySGHkHqZ9
Následkom je:
https://photos.app.goo.gl/8iZUEAoR8bmPvN9P8
Proste je pretiahnutý a točí sa a padá do vývrtky, v tom videu sú všetky pohyby následkom správania sa modelu, nie cielené, chcel som letieť rovno v horizonte ale je to boj, je tam aj autotune.
Pohľadom na letiaci model bez okuliarov tiež vidno, že je model pretiahnutý kým ho netlačím nadol.
Čo s tým?
To už je ťažké odpáčkovať, v režime manual/acro vidno že je model ,,natiahnutý´´ a následne padá do vývrtky a v režime horizon to ide rovno do vývrtky. Autolevel som nechal zapnutý vo všetkých módoch, permanentne zapnutý autotrim.
Môžem dotrimovať VOP dodatočne dole do nuly v INAV?
Hodnota level pitch trim sa po autotune opakovane nastavila na cca 10°, to je na takýto typ modelu ale strašne veľa, ja som to zmenšil na 3°, ale na výchylke VOP to nevidno, ani na správaní modelu.
Toto správanie je vysoko rizikové z nezvládnutého pádu vo vývrtke. Odtiaľ potiaľ.
To sa už aj bojím si nasadzovať okuliare po auto launch aj ich dať dole pred pristáním, lebo medzitým je vo vývrtke /to bude ďalšia méta/.
Ľ.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: INAV
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2022 8:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
Trimovat na vysilaci ne. Nartimovani vysilace na potlaceno bude brat Inav jako jako pokyn ke klesani, jako kdyz tlacis kniplem. Ja mam trimy na vysilaci v nule, jak je hned na zacatku zduraznuje dokumentace a pouzivam je jen v manual mode. Pro manual mode mam ve vysilacr nastaven jiny letovy mod nez pro mody rizene autopilotem. Letovy mod OpentTX/EdgeTX. Trimy nemam globalni. Co si natrimuji v manual mode, neovlivni trimy v ostatnich mode, kdy ridi FC. Pro ty mam trimy v nule.

_________________
Libor


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MomoBrut a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz