RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://www.rcmania.cz/

Propojení učitel-žák Taranis vs RadioLink T8FB(BT)
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=38&t=91007
Stránka 1 z 1

Autor:  Brodhaq [ stř 19.01.2022 20:37 ]
Předmět příspěvku:  Propojení učitel-žák Taranis vs RadioLink T8FB(BT)

Ahoj,
můj známý si jako první model koupil od Pelikána setovou Betu 1400 ke které dostal v krabici rádio RadioLinkT8FB(BT). Ve volných chvílích ho s tím učím létat, ale režim předávání si rádia z ruky do ruky není úplně ideální (obzvlášť když si splete strany při přistávání proti sobě dva metry nad zemí :lol: ). Napadlo mě udělat propojení učitel-žák s mým Taranisem, protože mu to jeho rádio a jeho přijímač chci nechat v letadle, aby mohl případně trénovat i když já nejsem poblíž (jinak bych mu ten přijímač i s rádiem vyhodil, dal tam X6R a hotovo).
Jde to vůbec nějak udělat, propojit dvě takto rozdílná rádia? A další věc, jelikož vysílat do letadla bude jeho rádio, tak by Taranis musel být asi jako "žák", tzn na něm by létal on, a ten šílený RadioLink bych držel v ruce já? Asi to ničemu nevadí pro účely tohoto cvičení...

Na tom jeho rádiu je nějaký Trainer port, to je ono? Nebo to je jen pro připonení k PC simulátoru?

Díky,
Pavel

Přílohy:
tp.PNG
tp.PNG
[ 255.91 KiB | Zobrazeno 1267 krát ]


Autor:  Brodhaq [ stř 19.01.2022 20:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: Propojení učitel-žák Taranis vs RadioLink T8FB(BT)

Případně mě ještě napadlo sehnat nějaký multiprotokolový modul který bych zacvaknul do taranise tak aby taranis vysílal do letadla, a to jeho rádio použit jako "žák", což by asi přes ten trainer port mělo jít. Nicméně nemám vůbec zkušenost s těmito moduly, jeslti něco takového vůbec existuje?

Autor:  zelkar [ stř 19.01.2022 20:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Propojení učitel-žák Taranis vs RadioLink T8FB(BT)

RadioLink neznám, ale jako trainerport to vypadá...
Jednou jsem se tady o tom bavil s ddanem. Podrobný (ovšem obecný pro dva OpenTX vysílače, ne pro RadioLink) návod k variantám "Učitel - Žák" v OpenTx jsem na jeho popud sepsal, jsou to dvě strany ve Wordu.
Tvůj případ je Varianta č.2 - soubor přikládám:

Přílohy:
učitel-žák2.docx [18.29 KiB]
46 krát

Autor:  jarsin [ čtv 20.01.2022 11:55 ]
Předmět příspěvku:  Re: Propojení učitel-žák Taranis vs RadioLink T8FB(BT)

Řešil jsem stejný problém, u mě navíc rozdílný mód. Vyřešil jsem to pomocí RC spínače a několika malých relé na 5V na palubě modelu žáka, ovládaných přijímačem učitele, umístěném také v tomto modelu. Pro ovládání 6 kanálů používám 3 relé, 2x přepínací kontakt. RC spínač podle RC REVUE je upravený pro spínání relé.
Z obou RX jdou signály na kontakty relé a pro serva se odebírají z přepínacího kontaktu, signál pro RC spínač jde z RX učitele (nebo žáka), napájení celého zařízení je z BEC nebo baterie pro RX, ne najednou.
Mám odzkoušené různé kombinace přijímačů : Futaba, FRSKY a SPEKTRA , nic se neruší a dosah to neovlivňuje. Je na domluvě, kdo bude přepínat, jestli učitel nebo žák, já preferuji učitele, protože pokud si žák půjde zalítat sám, tak už učitele nepotřebuje nebo nebude potřebovat.
Přepínač jsem udělal i tranzistorový, ale zabere trochu víc místa, samozřejmě lze použít i IO.

Autor:  prikrylm [ pát 21.01.2022 0:13 ]
Předmět příspěvku:  Re: Propojení učitel-žák Taranis vs RadioLink T8FB(BT)

Na TO jsou hotové "přepínače" (určitě se dají najít i jinde)
http://www.modelmania.cz/index.php?page ... gwXzAyNA==
https://hobbyking.com/en_us/wireless-bu ... tore=en_us

Ale pokud dokážu do letadla dostat přijímač spárovatelný s Taranisem, tak je další elektronika zbytečná komplikace. Jeden drát mezi dvěma rádii bude určitě jednodušší jak X drátů v letadle.
Vyfocený konektor RadioLinku má "out", které vysílá PPM, takže jako "žákovské" rádio bude RadioLink s Taranisem určitě fungovat. Podle všeho tento RadioLink neumí být "master" (učitelským) rádiem.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/