Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 9:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud ho chytí, tak zaplatí pokutu. A kdykoliv budou modeláři vyjednávat s ÚCL, tak uslyší, že modeláři používají vysílače mimo zákony. Osobně jsem o přestup "létání nad Rakovníkem" slyšel už 3x.

Prostě se to nedělá. Pokud chci používat fw FCC, tak není problém odletět do USA a tak se vyřádit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Sunn píše:
Myslel jsem praktické zkušenosti s dosahem. Zatím jsem tam četl jen příspěvky teoretiků :-)

Asi jsem si 52dB v 5,5km vycucal z palce :D

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 11:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2017
Příspěvky: 56
Bydliště: Plzeň
Wormsnake píše:
Co se může stát modeláři který v EU užije FCC fw aby dosáhl vyššího dosahu s telemetrii?
A komu uškodí když bude létat někde mezi poli?
Pochybuji že tím zruší mobilní signál v blízké dědině...
Spíš se zeptám jinak jak velké bude rušení od našich mobilních operátorů když bude R9 pracovat na 900Mhz?

Nechme stranou legitimitu a bavme se teoreticky, nechci nikoho navádět k porušování zákonů.


Nevím jaká je praxe, každopádně nezákoné vysílání se, co vím, plošně monitoruje. 500 mW jsou určitě schopni zaznamenat a pokud se to vysílání bude objevovat častěji/na stejném místě, předpokládám že to řešit budou a pošlou na místo hlídku. Druhá věc je zmíněný překryt s GSM sítí, to rozdělení frekvencí není jen tak pro nic za nic... Asi to nezaruší GSM ani tebe, ale nejspíš se to nějak projeví na dosahu, takže použitím FCC si ve výsledku nepomůžeš a jen si uškodíš, případně způsobíš někomu potíže. Nevím proč někdo pořád řeší co by kdyby, když bude porušovat zákon, prostě se to nesmí a musíš počítat s možným postihem (dost mastným).


Mě by zajímalo jak technologicky R9M funguje. Je tam nálepka ACCST, takže taky používá frequency hoping? Taky jsem se nikde nedozvěděl s kolika kanály se na téhle frekvenci pracuje a jaká je šířka kanálu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 18:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Tak pardon za provokaci. Nechci nikoho navádět k nějakému porušování čehokoli.
Nový modul mě zajímá, hlavně jeho technické možnosti a dobře bavme se tedy s možnostech v souladu s EU.

Na na 2.4Ghz mám rekord telemetrického spojení na 3300m(bez hlášek slabý nebo kriticky signál). Ale taky se mě stalo stalo že mě stejný systém (stejné kusy vysílače a přímače) hlásili slabý signál ve vzdálenosti cca 150m, ale při jiné poloze éra byl klid i na hranici dohledu.

2.4Ghz je dle mého velmi závislý na směrovosti a polarizací antén.

868Mhz by na tom mohlo být trochu líp kvůli téměř 3x delší vlně nebo s pletu?

Jak je závislá vlnová délka a dosah při stejném výkonu? Má 3x delší vlna 3x větší dosah nebo je vztah jiný?

Existuje v EU (ČR) legitimní pásmo co by sneslo long range telemetricky spojení na 10km? nebo třeba 5km ale bez stresu z výpadku.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 19:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4949
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Wormsnake píše:
Existuje v EU (ČR) legitimní pásmo co by sneslo long range telemetricky spojení na 10km? nebo třeba 5km ale bez stresu z výpadku.

Možná jsem naivní, ale jak se požadavek na legitimitu může shodovat a s tímto?

Citace:
DOPLNĚK X – BEZPILOTNÍ SYSTÉMY

čl. 4 Dohled pilota
S výjimkou, kdy ÚCL povolí jinak, musí být bezpilotní letadlo provozováno v přímém dohledu pilota, tj. takovým způsobem a do takové vzdálenosti, aby:
a) pilot během pojíždění a letu mohl udržovat trvalý vizuální kontakt s bezpilotním letadlem i bez vizuálních pomůcek jiných než brýle a kontaktní čočky na lékařský předpis; a
b) pilot, nebo kromě pilota i poučená osoba, mohl sledovat a vyhodnocovat dohlednost, překážky a okolní letový provoz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 19:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
obecne ztrata sirenim vevolnem prostoru roste sdruhou mocninou vzdalenosti a freqvence


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 21:42 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Budu se opakovat a omluvte přímou nesouvislost s FrSky R9 Longrange
jio píše:
Možná jsem naivní, ale jak se požadavek na legitimitu může shodovat a s tímto?

Zákon č. 49/1997 Sb.Zákon o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů
§ 2 Základní pojmy
(2) Letadlem se rozumí zařízení schopné vyvozovat síly nesoucí jej v atmosféře z reakcí vzduchu, které nejsou reakcemi vůči zemskému povrchu. Pro účely tohoto zákona se nepovažuje za letadlo model letadla, jehož maximální vzletová hmotnost nepřesahuje 25 kg.

Z hlediska LEGISLATIVY model není letadlo. Je to napsáno v zákoně (pocitově je to nelogické, ale pocity nemají v legislativě místo, jen to co je psáno). Pokud někdo dokáže za legálních prostředků létat na 10km, tak v tom z hlediska letectví není problém.

Ale když to dokáže s napáleným výkonem tak porušuje jiný zákon a modelářům to dají sežrat, protože ho hodí do stejného pytle se slušnými modeláři.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 22:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
na jinem miste je definice modelu

v případě dálkově
řízeného modelu, je po celou dobu letu pomocí
vysílače přímo řízené pilotem v jeho vizuálním
dohledu.

splnuje to rizeni pres fpv ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 22:29 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Doplněk X je tak maximálně doporučením pro modely. Doplněk X je vydán na základě zákona, který na modely neplatí. Ale Doplněk X obsahuje řadu nařízení, které modeláři plnili automaticky dávno před jeho vydáním.
Je to co řídíš přes FPV model? Pokud je tak v pohodě. Pokud nikoliv, tak smůla.
Racing dron modelářské kategorie F3U je v pohodě. DJI Mavic model není (z pohledu zákona 49/1997) (DJI i MAvic vybráno náhodně).

A to je můj poslední příspěvek k tomuto tématu zde. Pokud to někoho zajímá, tak jsou zde o tom jiná vlákna.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: sob 28.04.2018 23:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
ja sejen ptam ja se nehadam taky byme zajimalo jak to presne je a cimse ridit vykladu je hodne a nejsou jednoznacne


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: ned 29.04.2018 8:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4949
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
TomasC píše:
Doplněk X je tak maximálně doporučením pro modely. Doplněk X je vydán na základě zákona, který na modely neplatí. Ale Doplněk X obsahuje řadu nařízení, které modeláři plnili automaticky dávno před jeho vydáním.

O té definici co je a není letadlo a z ní vycházející kompetentnosti UCL se nebavíme poprvé. S tím, že to modeláři plní už dávno (až na výjimky, které nám nedělají dobré jméno) také souhlasím. Jak mi ale pak vysvětlíš to, že se lidé dobrovolně nechávají pokutovat někým, kdo k tomu není oprávněn? Viz třeba první článek na toto téma nalezený v google. A hned další odkaz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: ned 29.04.2018 9:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
ucl neni opravnen udelovat pokuty ?
ty drony nejsou modely letadel maji automatiku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: ned 29.04.2018 10:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 7429
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
TomasC píše:
Pokud ho chytí, tak zaplatí pokutu. A kdykoliv budou modeláři vyjednávat s ÚCL, tak uslyší, že modeláři používají vysílače mimo zákony. Osobně jsem o přestup "létání nad Rakovníkem" slyšel už 3x.

Prostě se to nedělá. Pokud chci používat fw FCC, tak není problém odletět do USA a tak se vyřádit.


Tome je to dávno, to ještě ani doplněk X nebyl. A dnes už se takové věci nedějí.

Mimochodem k tématu.
Rozuměl bych , pro zvýšení bezpečnosti návratu drahého modelu na zem, kdyby byl přijímač diverzitní..tzn 2,4/868Mhz.
S tím,že těch 25mW opravdu stačí. Vždyť např Skyassistant taky valí na 25mW a nikdy se mi nestalo,že bych přišel o signál. (a to umí PMR a i LPD pásmo).
Takže si myslím, bavit se o nějakém Long Range je kravina. Kdo ví a zná, ten se blbě neptá a pořídí si opravdový LongRange systém.
A v dnešní době si létá hezky bez prezentace a videí na jakékoli soc síti. To je realita..nemá cenu si před ní strkat hlavu do písku.
Ale jako vše, i tohle se musí brát s rozumem...LongRange neznamená,že je to i super spolehlivé!!

Když vezmu ten Frsky (rádoby Long Range system) uniká mi smysl. Jet na jen jednom pásmu (2.4) bohatě stačí do skoro všeho.
A ten kdo má dost peněz a rozumu a pořídí si 6m , a 25kg těžkou hračku..ten myslím rozhodně jen na Frsky 868Mhz pásmu model do luftu nepustí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: ned 29.04.2018 11:33 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
To ale nejsou modely, jak napsal VITA. A většinou to lidé zaplatí. Dáš 1000,- a je vyřešeno, než jít k soudu, který se může táhnout roky. A pokud někdo létá nad Hradem, tak si pokutu zaslouží. Ať je to kdokoliv modelář nebo dronař nebo cizinec.
Viděl jsem těchto pokut několik. Vždy to bylo za využití §93 " letecké činnosti bez povolení" a "provádí lety ve vzdušném prostoru České republiky".

K rakovníku: beru to taky tak, ale jak si někdo něco vezme do hlavy, tak to pak slyšíš pořád.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky R9 Longrange systém
PříspěvekNapsal: ned 29.04.2018 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Myslim, ze se tu zbytecne resi temata ne zcela souvisejici s produktem. Docela bych ocenil, kdyby se dane veci resili ve vlaknech k tomu urcenych.
Dluzno dodat, ze v CR je z hlediska vysilacich systemu pomerne pekny bordel a nedivim se, ze mohou vznikat nove narizeni a smernice, popripade vetsi duraz na postih.
Pominu-li hracky s dosahem do druheho pokoje, mame tu TBS, Orange a hromadu dalsich modulu ktere nemaji certifikaci pro EU. Nikdo nevi co ten modul dela, na jake frekvenci s jakym vykonem. Pak se nedivme tomu ze treba 2.4GHz se stava nepouzitelne i diky wifinam co sviti samy bez vyuziti.

V Nemecku a Polsku celnici zadrzeli zasilku modulu a pokud nepredlozili certifikaty tak to slo a fakt slo do smelcu.
V Rakousku pokud chces litat v ramci nejakeho kluboveho letiste tak me zakaznik rikal, ze po nem chteli certifikat s homologaci v EU.

Takze to nejak jde.

Jinak k R9. Muj nahled na vec. Pokud mam system, ktery dovede bezne prekonat kilometry je to pro me znamka toho (a ne vyzva to pokorit) ze system bude spolehlivy pro bezne modelarske letani. Jako varianta druheho prijimace k redndancy busu, nebo prijimaci s redundanci je to zajimava volba a dovouje zvysit bezpecnost pro public a ochranu mych investic.

Samozrejme vyuziti tohoto systemu je na kazdem individualne a doufam, ze to nepovede k dalsim restrikcim.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz