Switch to full style
Všechno co souvisí s modelářskými vysílači, výběr, programování, napájení
Odeslat odpověď

Učitel-žák

ned 04.02.2018 15:49

Čau všem. Mám na vás dotaz ohledně výběru vysílačky resp. značky. Mám Graupner MC12 který bych chtěl nechat synovi a já si chci koupit novou. Podmínka ale je abych měl možnost obě vysílačky propojit kabelem a využívat jako učitel-žák. Graupner jde propoji s JR-to jsem dříve využíval ale jak je to třeba s Graupner-Futaba,Hitec,Frsky? Uvažuji o koupi 7 nebo 9CH. Díky

Re: Učitel-žák

ned 04.02.2018 20:48

Přes výstup DSC propojíš mezi sebou skoro všechno. V dnešní době ale doporučuju koupit 2 rádia od Graupnera - HoTT a ty mezi sebou chodí bezdrátově. Funguje to skvěle. Na bazaru jsou občas starší HoTTy za velmi slušné peníze. Možná to umí i Frsky a jiní, ale vždy musí být stejný systém.

Re: Učitel-žák

ned 04.02.2018 21:47

Graupner nepoznám, ale pokiaľ k tej MC12 máš nejaký prijímač s CPPM výstupom, tak by to malo ísť bezdrôtovo prepojiť s FrSky, v OpenTX si nastavíš poradie kanálov ľubovoľne. Akurát namiesto D4R-II, ktorú som použil ja...
https://www.rcmodelytt.sk/bezdrotove-sp ... e-taranis/
... použiješ ten Graupner RX s CPPM výstupom. Graupner MC12 bude Slave a Taranis/ Horus Master.

Re: Učitel-žák

pon 05.02.2018 9:30

Z MC-12 leze normalni PPM ale ma opacnou polarizaci nez je bezne. Nektere vysilace (urcite Jeti, asi i Taranis) maji moznost akceptovat positiv i negativ PPM.

Pokud by jsi ale narazil na to ze potrebujes opacny tak se da velmi jednoduse invertovat pomoci jednoducheho obvodu - napr. https://img.rcgroups.com/http://users.b ... 5FGzOG6zVg

Dalsi info najdes zde http://users.belgacom.net/TX2TX/somr-gb.htm

Re: Učitel-žák

úte 06.02.2018 10:49

Díky za odpovědi. Řešit dvě rádia od Graupneru HOTT by bylo řešení ale mám mx-12 které prodávat nechci tak to zavrhnu. Uvažuji o koupi Taranise. Rádio jsem sice na živo neviděl ale podle zkušeností majitelů by my vyhovovalo. Už jen díky velké možnosti nastavení a telemetrii. Zkusím ještě oslovit někoho kdo taranise má jestli nemá zkušenost s provozováním učitel/žák.

Re: Učitel-žák

úte 06.02.2018 11:07

sachssport píše:Díky za odpovědi. Řešit dvě rádia od Graupneru HOTT by bylo řešení ale mám mx-12 které prodávat nechci tak to zavrhnu. Uvažuji o koupi Taranise. Rádio jsem sice na živo neviděl ale podle zkušeností majitelů by my vyhovovalo. Už jen díky velké možnosti nastavení a telemetrii. Zkusím ještě oslovit někoho kdo taranise má jestli nemá zkušenost s provozováním učitel/žák.

S Taranisom sa hral so zapojením U/Z Dano.... dával ti tam odkaz.
Čo sa týka U/Z .... je to ako s pomocnými kolieskami na bicykli.... je to len na chvíľu ... a ak sa synátor nechytí po pár letoch - tak sa nechytí nikdy.... Neurobíš s tým nič.
Na kábli som vodil pár ľudí......
MC12 - origo modul U/Z stál toľko, ako dnešné lacné rádio....
Ja som to riešil samodomo modulom s optickým oddelením a prepojené som to mal na MPX EVO9. Fungovalo to bez problémov, ale zapojenie už nenájdem a GR dávno nemám....
Čo sa týka OpenTX - na tom frčí Taranis..... je to ako EXCEL vs kalkulačka.....
V kalulačke máš hotové funkcie.... ale máš tam len to, čo tam dal výrobca.
V Exceli si naprogramuješ tabuľkové výpočty, aké ťa len napadnú... ale musíš zapojiť hlavu ... niekto volí kalkulačku, niekto excel.....

Re: Učitel-žák

úte 06.02.2018 11:42

S taranisem není problém učitel žák, provozoval jsem to taranis učitel a Turnigy 9x žák a šlo to jak po másle.

Taranis umí vstupy od žáka i jakkoliv mixovat, takže se to dá použít k řízení složitého modelu ve dvou.

Takže můžete řídit třeba tank skoro jako ve skutečnosti jeden řídí tank a druhý věž a palbu.
Nebo u dronu jeden řídí let a druhy řídí kameru.
Taranis mám a je bezva, asi nemá na profi značky kvalitou, ale kvalita je plně dostačující.
Kdo jednou pochopí jeho filozofii programování (není tak složitá) zjistí že jde naprogramovat cokoliv na co si člověk vzpomene.

Re: Učitel-žák

úte 06.02.2018 14:11

Wormsnake píše:S taranisem není problém učitel žák, provozoval jsem to taranis učitel a Turnigy 9x žák a šlo to jak po másle.

Taranis umí vstupy od žáka i jakkoliv mixovat, takže se to dá použít k řízení složitého modelu ve dvou.

Takže můžete řídit třeba tank skoro jako ve skutečnosti jeden řídí tank a druhý věž a palbu.
Nebo u dronu jeden řídí let a druhy řídí kameru.
Taranis mám a je bezva, asi nemá na profi značky kvalitou, ale kvalita je plně dostačující.
Kdo jednou pochopí jeho filozofii programování (není tak složitá) zjistí že jde naprogramovat cokoliv na co si člověk vzpomene.

Problém je na strane MC12 - nemá výstup U/Z, a na doske je výst PPM s opačnou polaritou.....
MC12 je 20 rokov staré rádio..... ak si to bude vedieť ubastliť - nieje problém - súčiastky stoja pár Eur a najdrahšia položka budú konektory ... ale ťažko sa tu nájde viac užívateľov s MC12 a káblom U/Z, aby poradili....
Zapojenie invertora je na stránke, ktorú tu dal Amper...
Naposledy upravil lubo1 dne úte 06.02.2018 14:35, celkově upraveno 1

Re: Učitel-žák

úte 06.02.2018 14:24

sachssport píše:Díky za odpovědi. Řešit dvě rádia od Graupneru HOTT by bylo řešení ale mám mx-12 které prodávat nechci tak to zavrhnu. Uvažuji o koupi Taranise. Rádio jsem sice na živo neviděl ale podle zkušeností majitelů by my vyhovovalo. Už jen díky velké možnosti nastavení a telemetrii. Zkusím ještě oslovit někoho kdo taranise má jestli nemá zkušenost s provozováním učitel/žák.

Ešte ma napadá otázka... máš to v pásme 35 MHz, alebo už 2,4 GHz?

Re: Učitel-žák

úte 06.02.2018 23:24

Kdyby jsi měl zájem mám doma 2 rádia které mám vyzkoušené jako U-Ž a osazené konektory a přepínači. Jsou to Graupner MC-10 a Graupner 314, obě v 35 Mhz. Můžu levně přenechat, kdyžtak SZ.
Odeslat odpověď