Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Možnosti ovládání jednou rukou?
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 5:28 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2011
Příspěvky: 9
Bydliště: Havířov
Zdravím,
chtěl bych se zkušených zeptat, jaké jsou možnosti ovládání RC modelu pouze jednoruč. Zdravotní situace mi nedovoluje ovládat model obouruč, na PC používám joystick SAITEK Cyborg kde mohu ovládat i směrovku. Plyn mám namapován namístě spouště, není to ideální ale na RC simulátoru si i přes tento handicap slušně zalétám (s el. motorem). Již delší čas pokukuji po skutečném RC modelu a bohužel jsem zatím nenalezl způsob jak použít joystick popř. zakoupit vysílač na bázi kniplu. Proto jsem zde s dotazem, zda to vůbec lze?
Díky předem za tipy.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 5:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2006
Příspěvky: 1643
Bydliště: Letohrad
U jednoduchýho modelu je možný lítat na běžný vysílačce na jednom kniplu s motorem na přepínač. Přepínač mít někde v dosahu, nebo ideálně v kniplu. O žádným vysílači s víceosým joistickem nevím. V podstatě by ale mělo jít i předělat vysílač a joistick na něj "naroubovat". U 2,4GHz to nejspíš bude i legální.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 6:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.10.2008
Příspěvky: 356
Bydliště: praha
Ahojky,
problém to není. Viděl jsem na srazu větroňářů pana Mirka Hlaváčka z LMK Krnov. Ovládá model větroně pouze jednou rukou ze zdravotních důvodů a můžu říct že je to Pan Pilot.
Na stránkách LMK Krnov je v sekci pilotů a myslím si že by byl ochoten poradit = je to skvělej chlap.

Baisy

_________________
moje hračky
http://baisy.rajce.idnes.cz/letadla/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2005
Příspěvky: 954
Bydliště: Val.Mez.
JJ, to je borec, lítá Duo discus 8m tuším...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Pana Hlaváčka znám, ale jak to dělá, si nepamatuju. Snad si toho všimnu na nějakém příštím srazu. Před léty ( alespoň podle časopisů, které se ke mně dostaly) se v USA běžně vyráběly vysilače jen s 1 kniplem. Pohyb normální vlevo- vpravo a od sebe- k sobě a navíc kroucení kniplem. Asi tahle móda pominula, nyní jsem nic takového neviděl. Pokud jde o p. Hlaváčka, tak na jeho vysilači jsem nic takového neviděl, asi si poradil spřažením funkcí a podobně.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
Plyn na otočný ovladač na boku. Výškovka a křidélka + třeba výškovka mixnutá nebo obráceně.

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Záleží co a jak chceš lítat.
Pokud by se jednalo o VOP+SOP+Motor tak bych to řešil motor na boční šoupák/přepínač a VOP+SOP na jeden knipl.

Taky mě to čeká levá ruka je stále levější a už mi to občas dělá problémy hlavně při přistání.

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
kocour píše:
Před léty ( alespoň podle časopisů, které se ke mně dostaly) se v USA běžně vyráběly vysilače jen s 1 kniplem. Pohyb normální vlevo- vpravo a od sebe- k sobě a navíc kroucení kniplem.


Áno, toto som videl aj ja.
Ale napadá ma ešte jedna varianta - a to plyn na zemi na spôsob pedálu pre šijacie stroje (nesmejte sa!)

Myslím, že zručnejší modelár - elektronik by dokázal upraviť štandardný vysielač na takýto systém, prípadne iným potrebám hendikepovaného modelára.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2010
Příspěvky: 696
Bydliště: Praha 6
já lítám většinou taky jednoruč - mám mód 2, tak si dám plyn a pak už jen pravačkou křidýlka s vejškovkou :-)

ale je fakt, že uplně bez druhý ruky by to asi moc nešlo

_________________
DJI Phantom 3 Advanced / SIG Smith Miniplane / spousta deproňáků a miniqvéček


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Dá se i bez úprav...

http://zd.wwwcity.cz/Holic050723/ipage00030.htm
http://zd.wwwcity.cz/Holic050723/MOV05515.MPG


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Technicky vzato, väčšina mechaník kniplu bežného vysielača by sa mohla dať upraviť tak že by sa prevrtala na väčší závit a použila sa dutá tyč namiesto klasickej tenkej čo tam je, a na vrch sa pribastlil potenciometer na smerovku. Vnútri vysielača sú elektricky všetky kniple len normálne vstupy napätia z potenciometrov, takže problém je čisto mechanický.

Druhý možno neistý prístup k veci, by mohol byť rozpitvanie presne takého joysticku ako si zvyknutý používať, s tým že ak sú tam použiteľné snímače polohy (buď obyčajné potenciometre alebo aj hocičo ale také že má klasický analogový výstup =meniace sa napätie), tak to posadiť na vrch vysielača a nadrátovať do neho namiesto pôvodných kniplov.
Kedysi dávno bol štandardný Game port pre joystick kombinovaný ako tlačítka + 4 analogovéi signály kde boli polohy kniplov, ale asi starý typ joysticku navyše s 3-osým proporcionálnym kniplom nebude zohnateľný..

Tretia možnosť by bola asi najzložitejšia, a to urobiť komplet komunikáciu z joysticku cez usb - napríklad s prevodom na napätia alebo aj klasické PPM a to sa dá pripojiť na klasický vysielač ako žiak - musel by to byť taký ktorý by vedel plnohodnotne mixovať vstup PPM "od žiaka" - ako príklad, ER9x firmware pre ten čínsky FlySky/Turnigy 9x vie používať hodnoty z PPM vstupu pre priradenie a mixovania, presne rovnako ako normálne polohy kniplov.
Ale to mi nepripadá vôbec schodné, ako príliš zložité riešenie by to mohlo byť nespoľahlivé, ani si neviem predstaviť ako by sa riešilo trimovanie...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
kocour píše:
Před léty ( alespoň podle časopisů, které se ke mně dostaly) se v USA běžně vyráběly vysilače jen s 1 kniplem. Pohyb normální vlevo- vpravo a od sebe- k sobě a navíc kroucení kniplem.

Krútením kniplu sa pridával plyn.
Tento spôsob ovládania v USA kde tu ešte stále žije pod označením SINGLE STICK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 7:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2007
Příspěvky: 707
Bydliště: Zlín
ještě připomíám, že pan František- přijímení už si epamatuju-z letiště lačov u Valašských Klobouk lítá velké akroaty, staví si je a zalétává a to nemá na obo rukách "dlaně", tedy jen tupé konce kostí... takže myslím že všecho jde když je vášeň

_________________
Díky za toto fórum.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 8:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
František Šerý. Navíc je ještě slepý na jedno oko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2011 8:42 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2011
Příspěvky: 9
Bydliště: Havířov
Děkuji za bleskové odpovědi,
Původně jsem se tomu chtěl vyhnout, ale nedomyslel jsem možnost variací. Problém je v tom, že jsem vozíčkář, přičemž mi zůstala velmi omezená hybnost pravé ruky. Před úrazem jsem byl modelář, ale vzhledem k finančním možnostem jsem se dostal nejdále ke kluzákům. Dnes mám finanční možnosti mno pro změnu to není možné uskutečnit standardní technologií:-)). Věc se má konkrétně tak že v RC simulátorech lítám tím způsobem že, mám plyn namapován namístě spouště, a buď to přidám anebo uberu, nelítám pochopitelně žádnou akrobacii ale pouze pro zábavu. Na standardních simulátorech např. IL 2 mám plyn namapován na pozičním kloboučku (nahoru, dolu a zbylé osy jsou pohled) + jedno tlačítko neutrál a jedno plný plyn, v souvislosti s leteckým simulátorem se chystám na odzkoušení jistého programu, který snímá pohyb určitého bodu,chci se pokusit dát na most sluchátek reflexní bod a při pohybu hlavy by daný software suploval poziční klobouček program zde: http://www.tihlarik.net/software/netrad ... -pocitace/ (toto zde uvádím čistě pro inspiraci pokud by někdo další řešil podobný problém)
Má představa (a teď vidím že, byla velmi přitažená za vlasy) byla taková:
Všiml jsem si že, některé vysílačky se dají připojit k PC. Myslel jsem že, kdyby se tato vysílačka připojila k notebooku a do dalšího usb joystick tak by to mohlo fungovat jako funkce učitel. Ale vidím že to tak snadné není pokud to není přímo nemožné. Jsem v tomto totální elév takže omluvte mne pokud je to holá pitomost.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz