Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 850 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 57  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 28.05.2018 19:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2014
Příspěvky: 155
Bydliště: Brno
Obrázky: 6
VSCharlie píše:
Ano rozumíš dobře - mám FPV na 5,8GHz.

Ovšem antény jsou relativně daleko od antén pčijímače, v Skywalkerovi je to skoro 0.3m.
I když je to možné, přesto bych tam chybu nehledal a to ze dvou důvodů:
1) Křídlo jsem poprvé letěl bez zapnutého FPV a hlásilo mi to nízký signál taky.
2) Ve dvou (ze tří) letadel kde toi dělí, jsem dříve používal DSMX přijímače (jenom jsem vyměnil za FrSky-niíc víc) a problémy nebyly.
Přesněji řečeno, žádné jsem nepozoroval - dosah dobrý, ale samozřejmě při tom nebyla možnost kontroly RSSI.

Bohužel, frsky na letišti nikdo nemá, všichni mají Jeti, Graupnera, nebo Futabu a 30 tisíc za rádio nedám v žádném případě.
Ale já si jiné rádio seženu - už mne taky napadlo to porovnat tímto způsobem.
(Je to jednoduché, rychlé a průkazné, i když pořád doufám, že rádiem to není.)
Ovšem ještě (pro klid duše), udělám to, co navrhoval Honza, odpojím jeden z nejkvalitnějších BEC co se dá u nás sehnat a dám to na čtyřčlánek enelopů.
Ještě mi jeden zbyl, používal jsem je na zapalování pro benziny.
Je už starší, ale snad to na tu chvíli ještě ustojí...


Ahoj,

mám X12S tak se můžem domluvit na testu některé odpoledne.

_________________
Především F3Káčka, ale i něco omotorované se v hangáru najde
Jeti DS-12 Carbon


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 28.05.2018 21:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 447
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Zajímnavá nabídka, která stoji za vyzkoušení... :wink:
Napíšu ti SZ, ale až zítra..

_________________
Nákazu léčím systematicky - "Pěkně kulkou po kulce".
http://www.vscharlie.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: čtv 31.05.2018 12:34 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.4.2016
Příspěvky: 5
Bydliště: Olomouc
Nazdar borci,

Pročítám si toto vlákno a jako elektrotechnický laik mám dotaz: Jak je to tedy s dosahem Horuse? Chtěl jsem si X10S pořídit, ale pokud má dosah 800m a měl bych ještě zkoušet a nastavovat nějaké hodnoty, tak na to bych se vys....

Nikdy jsem s žádným rádiem problém s dosahem neměl a neřešil jsem ho. Natož si hrát s umístěním antén.. Létám i FPV.

EDIT: Zrovna jsem narazil na zajímavé vlákno jak to ten FRSKY s tím dosahem má, jako vrtulníkář si bohužel nemohu dovolit ani malé zaváhání.

Příspěvek klidně smažte, Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 8:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 447
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Tak jsem v neděli dělal další testy dosahu s Horusem X10.

Výbava stejná jako minule, jenom jsem BEC nahradil 5čl. Enelopů 2000mA, co jsem používal v "motorácích" jako přijímačovky.

1. Test - Horus X10 (Interní+externí anténa)
V podstatě musím říct, že se NIC nezměnilo - 500m a výstražné hlášení "nízký signál"
Jednou jsem byl i něco málo přes 600m.
I dyž jsem log ještě dopodrobna neanalyzoval a nesesouhlasil s údaji z OSD o vzdálenosti, jedno je vidět na první pohled.
Jakmile se dostanu k těm 500m, tak telemetrie ukazuje hodnotu RSSI kolem 44dB.
Tedy skáče nad a pod tuto hodnotu.
Mám tam i pár 40dB a jednou myslím 38dB, asi když jsem byl přes těch 600m. ale podrobněji se na to podívám až dnes.
Včera se mi moc, nechtělo, taky jsem byl na sebe naštvaný (proč, zmíním později) tak jsem aspoň dělal videa.

2.Test - Nový Taranis Plus SE (X9D+)
Podmínky stejné, jako v prvním testu, jenom napárovaný Taranis Plus...
Bohužel jsem spěchal (blížil se déšť), takže jsem (já "trotl") zapoměl "vyhledat senzory" a neuvědomil jsem si, že pokud to neudělám, tak se jejich hodnoty nelogují. :oops:
Čili nemám hodnoty RSSI z logu..
Ale i tak můžu říct, že s Taranisem se bez problémů dostanu v průměru o 200-300m dál , než se ozve první hlášení.
Já vím, že to není to moc. Ale když uvážím, že při té vzdálenosti je to zvětšení dosahu zhruba o 2/3, tak už je to na zamyšlení.
Bohužel, tento test se z důvodu chybějícího logu, nedá považovat za směrodatný a musím to celé zopakovat.....

No a to je zatím vše.

P.S: Trochu OT.
Testy budu opakovat, až opravím letadlo. Padl jsem do pole, což bylo způsobeno nikoliv Taranisem ale čistě mojí (ten den už druhou) chybou!
(Bude to ve videu.)
Letěl jsem něco málo přes 800m, když se ozavalo hlášení RSSI.
V každém videu (letu-testu), když se ozvě hlášení "nízký signál", to rychle točím zpět, aby pokud vypadne, jsem letěl k sobě - zkracoval vzdálenost.
No a jak jsem sledoval především údaj o vzdálenosti (a nezvyklý Taranise - krátké páky), jsem nesledoval rychlost....
"Plyn" byl pocitově dobře, ale ve skutečnosti výš, než měl být.
Co se stalo, si každý může domyslet.
Rychlost kolem stovky, pak praskla guma a křídlo se nadzvelo a pootočilo do strany tak, že se jeho jedna půlka dostala do dráhy vrtule.
No a s pootočeným křídlem (o dost), se to řídit moc nedalo, jenom mírnit pád.
Jak říkám, čistě moje chyba !!
Škoda nic moc, deformovaný předek, utžené lože motoru a poškozené jedno křídlo, jak ho vrtule "našmelcovala", než se zlomila.

No a aby to nebylo málo, když jsem letadlo, které bylo asi 500m daleko v poli hledal, tak přišla ta bouřka. :mrgreen:
K autu jsem přišel mokrý a zablácený tak, jako kdyby jsem dělal "zápasy v bahně".

_________________
Nákazu léčím systematicky - "Pěkně kulkou po kulce".
http://www.vscharlie.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 8:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Horus nemám (jen Taranis), tak nechci hodnotit, ale musím podotknout, že by to v žádném případě nebyl první příklad, kdy má s dosahem problém rádio s "moderní" integrovanou anténou (anténami). Pralo se s tím na začátku Jeti, spolehlivě vím o problémech u pultového Graupnera MC-20 HOTT (u něj si dokonce pár lidí vrtalo díru na SMA a přidání antény ven, pak bylo vše OK), takže teď ani náhodou neryju cíleně do FrSky, tohle opravdu potkalo více výrobců :-(
Bohužel ty integrované antény jsou diskutabilní samy o sebe a u rádia řešeného "luxusněji" s vyšším podílem kovu to je ještě horší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 8:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Nedavny test X12S s jednou vnitrni antenou a vypnoutou externi.
Dosazena vyska 314m samozrejme ne nad sebou ale pekne pred sebou takze model by mohl byt daleko 500m? Vsimete si pomerne vyrovnane kolem 56db jen jeden hit 46db

Příloha:
X12S.jpg
X12S.jpg
[ 201.77 KiB | Zobrazeno 1920 krát ]



Muzseme tento test udeat i s X10 VSCharlie, tento setup mam ted k hozeni.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 9:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Horus síce nemám, ale moje skúsenosti s RSSI sú také, že do tak 400m je šuma fuk, ako sú antény otočené. Nad tým už prichádzajú hlášky, podľa toho, ako sa zadarí navjzájom antény natočiť, pár týždňov dozadu mi prišla hláška z kopréry, keď sa otáčala 600m odo mňa. Tam v pohode, naspäť tiež, akurát počas manévru nízke RSSI.
Inak, keď som videl, ako má X10 natočené tie interné antény, tak dať na poletuch s ním rovnobežné antény si neviem predstaviť. Osobne by som nad 500m používal externú anténu...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 9:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 447
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Dost podstatný rozdíl od tohoto.... :(
Příloha:
RSSI Horus X10 400-500m.jpg
RSSI Horus X10 400-500m.jpg
[ 56.13 KiB | Zobrazeno 1897 krát ]



Toto je při použití interní + externí anténa.
Bohužel jsem (čistě subjektivně), žádný rozdíl, mezi dosahem při použití inerní+ externí a pouze interních antén, nezaznamenal.

_________________
Nákazu léčím systematicky - "Pěkně kulkou po kulce".
http://www.vscharlie.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 9:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Mám tu samou zkušenost jako VSCharlie.
Tady jeden týpek to vyřešil po svým.
https://www.flyinggiants.com/forums/sho ... tcount=118
Mě to nějak moc zatím žíly netrhá, jsem kopcoletec a lítám před čumákem,
ale lehce znepokojivý to teda je.


Naposledy upravil skybreaker dne pon 04.06.2018 10:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 9:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
VSCharlie píše:
Toto je při použití interní + externí anténa.
Bohužel jsem (čistě subjektivně), žádný rozdíl, mezi dosahem při použití inerní+ externí a pouze interních antén, nezaznamenal.

Nedá sa použiť len externá anténa a skúsiť to tak?
K polohe antén: tie interné antény na X10 sú " do véčka ", čo mi je trochu proti srsti ( podobne blbo mám aj ja antény na koptére, ergo keď sa mi otočí bokom, tak RSSI ide do hája ). Keď som pozeral na rajčeti to tvoje umiestnenie antén, ani jedna nie je rovnobežná s "véčkom". Ak môžeš hýbať s anténami na modeli, skús na X10 použiť len externú anténu a zalom ju vodorovne a do modelu daj jednu antéhu vodorovne v smere letu a druhú vodorovne kolmo na smer letu. ( toto by aj celkom vyhovovalo http://vscharlie.rajce.idnes.cz/Anteny- ... lker_1.jpg )
Nevravím, že chyba nemôže byť v X10, ale za skúšku moc nedáme...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 9:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Pánové, zkusil jste někdo udělat test na klasický dosah? To je jeden člověk s modelem na nějaký kopeček, druhý s vysílačkou odchází (odjíždí) do dáli, v rádiu spustí cyklické přejíždění serva. Za pomoci domluvené signalizace pomocník hlásí, zda je pohyb serv plynulý, trhaný, či žádný. Za pomoci e-map se vyhodnotí vzdálenost. Tím se dá zjistit, jaká hodnota RSSI je kritická, a kdy vypadne ovládání letadla. Je to trochu časově a fyzicky náročnější, ale člověk ví, na čem je. Dosah dělat jen v základu, to je bez FPV, kamery, ideálně i bez telefonu.
Podobnou věc lze udělat i v režimu sníženého výkonu (range test), ale ne měřením RSSI, ale fyzicky kvedláním kniplů. Výsledek by se dal asi extrapolovat přibližně i na plný výkon.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Naposledy upravil BoŠ dne pon 04.06.2018 10:00, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 9:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
EPP Flop od Šadu, přijímač X8R a vysílač Taranis+. Nejmenší RSSI 47 bylo ve výšce 440m.
Příloha:
Flop šad.jpg
Flop šad.jpg
[ 55.48 KiB | Zobrazeno 1881 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 10:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Nedá se použít - navolit v menu jen ext. anténa.
Jen vnitřní nebo vnitřní + externí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Umístění antén http://vscharlie.rajce.idnes.cz/Anteny-umisteni/#Hotwing.jpg vzhledem k rozmístění ostatní elektroniky je nevhodné, vždy je tam něco, co stíní. To už by bylo lepší přijímač umístit někam na stranu křídla.

http://vscharlie.rajce.idnes.cz/Anteny-%20...%20lker_1.jpg - tady by to chtělo vidět rozmístění ostatní výbavy, bez toho nelze posoudit.

Btw: někdy je v jednoduchosti síla, aneb čím míň další elektroniky, tím lépe

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FrSky X10 Horus
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 10:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.5.2005
Příspěvky: 887
Bydliště: Žatec
Blog: Zobrazit blog (1)
Zdravím, můj rage test u Horusu X10 s interní i externí anténou byl horší než se samotnou interní. A od té doby externí /vnější /anténu nepoužívám. Vzdálenost kolem 60 m na dvoře. Na letišti na rovině více. Hezký den


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 850 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 57  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz