Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 7:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.9.2011
Příspěvky: 18
Ahoj modeláři elektronici.
Mám tento Tx, pravda je letitý, ale chodí, ovšem do té doby, co jsem dostal nápad vyměnit staré NiMh za tří článek Li-pol, proto potřebuji poradit. Pravděpodobně došlo ke krátkému zkratu. Po ohledání desek PS jsem nikde nenašel pojistku, dioda na napájecím konektoru je v pořádku, el. schema také nikde neseženu, ještě mě napadlo jestli nevyhořel vypínač. Také metoda očichání desek PS se zdá být v pořádku. Poraďte. Jirka


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 7:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Odhořet při proudu, který dávají LiPoly, mohlo naprosto cokoliv. Jen pár doplňujících dotazů:

Baterka je ještě živá i po "krátkém zkratu"? Já jen, aby ses nedivil, snažil se opravit rádio a mezi tím ti třeba odhořely vnitřní vývody v té baterce...

Co je to "krátký zkrat"? Pár milisekund, kdy si omylem brnkneš drátama o sebe, pár sekund, než se člověk zhrozí co provedl, nebo pár desítek sekund, než ho upozorní nemožnost zapnutí a ampérův zápach?

Když už není schéma, rozeber rádio a dej sem co nejpodrobnější fotky desky a připojovacích míst. Něco se poznat dá, ale poslední dobou jsou křišťálové koule nějak omezeně funkční, schéma tu taky asi bude mít málokdo (konec konců už jen manuál jsem vylovil jenom francouzský, to je pro mne za trest).

Předpokládám, že to rádio původně bylo na osmičlánek NiMh, je to tak?

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 8:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
kazdy Ti rad pomoze ale musis napisat celu pravdu, inak nie je mozne nic dedukovat...

vymenil si kolko clankov NIMh za 3 LiPo?

pises o skrate, kde sa mal uskutocnit a hlavne kto urobil ten skrat? Ty? alebo si iba myslis ze to bol "skrat"? alebo si prepoloval LiPo?

najpravdepodobnejsie bude, ze si to znicil prepatim, dost tazko si viem predstavit ze tam bolo 10 clankov NiMh...(?)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 8:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
To vůbec nemusel být zkrat, třeba jen vyhořel lineární stabilizátor napětí... To chce desku projít s voltmetrem kam až se napětí dostává.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 9:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.9.2011
Příspěvky: 18
jyrry píše:
To vůbec nemusel být zkrat, třeba jen vyhořel lineární stabilizátor napětí... To chce desku projít s voltmetrem kam až se napětí dostává.

Tak pravda je, Tx byl napájen 8-mi články a nenapadlo mě, že nový Li-pol má 11,1V / i když to vím/ a chtěl jsem ho nabít zapojený ve vysílači. Mám nabíjecí kabel pro Tx Futaba a nabíječ Mystery po připojení balanceru hlásil revers polarity.
Tak jsem tedy otočil banánky /dost jsem se divil, proč + a - opačně/, ale potom nabíječ najel a tak jsem dal proud 1A a nabíječ nabíjel proudem jen 0,1A. Ještě jsem si vzpoměl, že chytré nabíječky nenabíjí aku z důvodu ochrané diody a tak jsem udělal úpravu kdysi popsanou v čas. Modelář, nebo v jiném, ale to mě několik let chodilo při nabíjení Tx Futaba. Tak a teď jdu měřit stabilizátor napětí. Dík za dobrý nápad, ikdyž si myslím, že v dobách pravěku, když jsme si bastlili stejnosměrné régly, tak na BECu vydržela 7805 10článků 12V a myslím, že po nabití mělo napětí až 13 - 14 V.
Ve vysílači Futaba jsem to před asi 5-ti lety řešil tak, abych využil zvadlé Li-polky, že jsem dal dvě diody KY 701 do série, abych snížil napětí a přidal jsem další konektor pro připojení pomocné baterie to když jsem aku odpojil a vyměnil, tak druhý /pomocný zdroj/ zásobil paměť na sedm modelů to mě všechno chodilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 10:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Jako ideální náhrada původních 8ks Nixx ve vysílačích je trojčlánek LiFe, který má prakticky stejné napětové úrovně (nominální napětí 9,6V), takže fungují i měřáky, varování před vybitím apod. Používáme léta ve více vysílačích např. (Futaba FC-16 2x, Hitec Eclipse). Článek co se v pohodě vejde místo držáku na 8 AA stojí v HK cca 8€. Snese skladování v nabitém stavu, samovybíjení minimální, nabití za hodinu...
Doplním odkaz : https://hobbyking.com/cz_cz/hobbyking-1500mah-life-3s-9-9v-transmitter-pack-1.html

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 11:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Takže to chápu správně tak, že ti to s novou baterkou chodilo, ale pouze do chvíle, než jsi to chtěl ve vysílačce nabít?

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 12:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LiPol má 11,1V jako jmenovité napětí. Plně nabité má 12,6V.
7805 v pouzdru TO220 vyzáří max. cca 2W, v kovovém to bylo o kus víc. Otázka je co v tom rádiu je.
Ale je to jen námět, kdoví co se tam všechno událo.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 12:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jyrry píše:
LiPol má 11,1V jako jmenovité napětí. Plně nabité má 12,6V.
7805 v pouzdru TO220 vyzáří max. cca 2W, v kovovém to bylo o kus víc. Otázka je co v tom rádiu je.
Ale je to jen námět, kdoví co se tam všechno událo.


Při osmi článku Ni-xx může být při plně nabitém akumulátoru klidně stejné napětí jako z Li-xxx.
Ale jestli je v této vysílačce osmi článek netuším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 14:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
jimi46 píše:
Tak pravda je, Tx byl napájen 8-mi články ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 14:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Solim Namez píše:


Jasně :lol: Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 15:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.12.2012
Příspěvky: 102
Pořádně prohlídní plošňák. Velmi pravděpodobně bude někde "vypařená" měděná cestička. Kdysi se mě u tohohle rádia podařilo něco podobného. Opravit to šlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 15:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Nejdřív zkus řešit proč nabíječka hlásila OBRÁCENOU POLARITU, zda k tomu měla důvod.¨
Nevím co jsi udělal pro "OKLAMÁNÍ" ochranné diody. Neví zda nechodí NABÍJENÍ nebo zda nechodí VYSÍLAČKA
Z tvého Li-pol 11.1 V plyne , že tam máš 3S tedy 3 x 3.7 V. Pokud je na Li-pol napětí vydal bych se po desce
cestou plus vodiče - proti mínus na Li-pol. Pak pro jistotu totéž po cestě mínus spoje proti plus Li-pol.
V místě kde napětí mizí je TVŮJ problém. Z fotky se snad podaří určit součástky i když vadné mohou být i dál.
Pokud bych chtěl Li-pol nabíjet ve vysílačce nabíječkou Mystery, asi bych si + - vodiče Li-pol vyvedl ven přímo
Nedávno jsem procházel Graupner nabíjecí adaptéry a kabely Pokud pamatuji (pro mne nezvykle) je mínus STŘED


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 16:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
guchar píše:
Nejdřív zkus řešit proč nabíječka hlásila OBRÁCENOU POLARITU, zda k tomu měla důvod....

Věřím že důvod měla. Řešil jsem takhle rozdílnou polaritu nabíjecího konektoru u starých Hitec rádií a u myslím Futaby nebo Graupnera.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílač Graupner MC 14
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2019 17:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Ano, ano, nabíjecí konektor Graupner, Spektrum a vůbec všeho vycházejícího z JR je obrácený. Na některých vysílačích jsem to předělával. Ale na odpálení rádia by to vliv mít nemělo, nabíječka do přepólované baterky napětí (snad) nepustí. Hlásila mi to mockrát a nikdy se nic nestalo.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz