Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 214 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 19.03.2017 19:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... jestli to bylo 1986 na letišti u Žamberku, ...

Nene, rok cca souhlasí ale bylo to éro Jardy Hovorky na letišti v Rakovníku.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 19.03.2017 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Celeron píše:
Já místo ní měl MM74C164, ta byla byla línější a harmoniky nedělala. Ale stejně se do T6 přidával mezi kodér a modulátor dvoutranzistorovej obvůdek, co celkem dost potlačoval parazity kolem kanálu....

Ona to tenkrát byla dost duchařina a laborování, protože jsme toho moc neznali a ani nebylo pořádně čím měřit. První proporcionál jsem ladil na osciloskopu Tesla BM370 s amatérským přepínačem pro dva kanály a porovnával šířku pulzů s amatérským generátorem funkcí, takže jak se hnulo kniplem hned se musela dohánět časová základna. :lol: Nakonec to ale docela fungovalo, když pominu ujíždění neutrálů serv kvůli baterkám s vyvedeným středem a ještě k tomu měkkými Bateria Slaný. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.03.2017 22:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Nene, rok cca souhlasí ale bylo to éro Jardy Hovorky na letišti v Rakovníku.


Jarda? Nesplel sis to s Frantou z Horního Podluží? Jarda pokud vím na závody přestal jezdit někdy kolem 1984. Já až 1987. :wink:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.03.2017 22:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
NE. Jarda to byl na 100%. Tak nesedí ten rok co jsi psal ale bylo to u nás, byl jsem od toho 50m když to řachlo.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.03.2017 18:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2016
Příspěvky: 99
Bydliště: LMK Krásná
Chlapi takové vysílače(a přijímače) stavěl a ladil můj otec s partičkou LMK Vítkovice v Ostravě kolem roku 1977-8 a dále. Kdysi to byla jediná cesta jak získat proporcionální RC soupravu(-pak ještě někomu občas prošlo, když si začal dopisovat z někým z NSR, tak se taky dala získat RC souprava). Nějdříve stavěli dvoukanály s dvěma kniply pro dva kanály, pak vymakali z Dentacrylu křížové ovladače a stavěli dvoukanál s jedním kniplem, pak už"velké" 4kanály. Ladilo se doma osciloskopem-dlouhé noci si vzpomínám, dosah se testoval, se sestavou serva+přijímač na 1,5m dlouhém smrkovém nosníku,"aby se co nejméně rušil signál" osobou testera. Sehnat nešlo nic, některé cívky si otec navíjel sám, s vysílačovými krystaly na změnu frekvencí se kšeftilo, serva šedé Graupner z kruhovými konektory:-).... Z dnešního pohledu doba neskutečná.

_________________
kdysi:Picolo,Leticia,Taxi,QuickFly,Faraon,Curare,Dalotel,heliSaber,P3A nyní:DJI P2+4,Graup MC16Hott


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.04.2017 18:43 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2016
Příspěvky: 99
Bydliště: LMK Krásná
Nafotil jsem vysílač, který vyráběl můj otec. Název Uniprop Contest. Tělo je kartáčovaný duralový plech, stříknutý epoxidovým lakem i po cca 40 letech od výroby stále zachovalé, desing neurazí ani dnes! S tímto vysílačem jsem se učil lítal všechny svoje modely F3A(bez výrazných pilotních úspěchů, nikoli vinou vysílače!)
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zadní strana:
Obrázek
Detail desky a křížových ovladačů:
Obrázek
Křížový ovladač+forma
Obrázek
Trimy a formy
Obrázek

_________________
kdysi:Picolo,Leticia,Taxi,QuickFly,Faraon,Curare,Dalotel,heliSaber,P3A nyní:DJI P2+4,Graup MC16Hott


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 04.04.2017 9:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
To "LeonP" "Uniprop Contest" I po letech, vzhledově naprostá paráda. Jen povolení vázané na oznámení neplatí.
- Byla tam u antény prodlužovací cívka: na desce / u paty / dál mezi teleskopickými díly antény ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 04.04.2017 14:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2016
Příspěvky: 99
Bydliště: LMK Krásná
To guchar, na to jsem se musel zeptat otce, odpovědˇ v prímé řeči:
"""Ne,prodlužovací cívka na desce tam nebyla.Ta modrá patice je s bajonetovým zakončením,délka ant.cca 1400mm.Toto se používalo v průmyslových vysílačkách v Národních podnicích a u SNB(Sbor Národní Bezpečnosti),sanitkách a měnily se,respektive zabudovaly krystaly,které frekvenci zadával Československý telekomunikační úřad,aby se vzájemně vyloučila možnost odposlouchávání. Max.vyzař.výkon pro modeláře byl povolen 0,1 W(=100mW), ale tranzistorem v koncovém stupni jsme to "natahovali" trošku více. A bylo to trestné !!"""

Kdyby si měl dotaz na podrobnější detaily do SZ ti pošlu email na otce, on se určitě rád podělí, ale je mu přes 70 let, tak např. registrace zde a vložení foto je už pro něj jiný svět.

_________________
kdysi:Picolo,Leticia,Taxi,QuickFly,Faraon,Curare,Dalotel,heliSaber,P3A nyní:DJI P2+4,Graup MC16Hott


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.04.2017 12:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
LeonP píše:
..... na to jsem se musel zeptat otce, odpovědˇ v prímé řeči:
Ne,prodlužovací cívka na desce tam nebyla....
Většina těch co zde píší to ví ale pro ostatní - jedno z možných provedení antény - prodlužovací cívka ve spodní polovině antény.
Příloha:
antena.jpg
antena.jpg
[ 15.01 KiB | Zobrazeno 1285 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.04.2017 11:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2016
Příspěvky: 99
Bydliště: LMK Krásná
ellet píše:
- jedno z možných provedení antény - prodlužovací cívka ve spodní polovině antény.

Ano, přesně tak to vypadalo! Uniprop už má anténu prutovou v jednom kuse.
Obrázek

_________________
kdysi:Picolo,Leticia,Taxi,QuickFly,Faraon,Curare,Dalotel,heliSaber,P3A nyní:DJI P2+4,Graup MC16Hott


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.04.2017 17:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
LeonP píše:
Uniprop už má anténu prutovou v jednom kuse.
Ale potom musí (teda - pro optimální funkci) mít prodlužovací cívku v patě antény (obvykle na desce koncového stupně). Pokud tedy platí, že anténa má délku do 1,4 m, jak bylo v tomto pásmu zvykem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.04.2017 17:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta prodlužovací cívka je nejspíš v tom nálečku u konektoru a je součástí antény. Ty antény s cívkou uprostřed prutu, měly trochu lepší vyzařovací diagram. Maximum vyzařování má dál od skříně vysílače (protiváhy).


Přílohy:
20170406_184952.jpg
20170406_184952.jpg
[ 92.63 KiB | Zobrazeno 1162 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.04.2017 18:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2016
Příspěvky: 99
Bydliště: LMK Krásná
ellet píše:
...... Ale potom musí (teda - pro optimální funkci) mít prodlužovací cívku v patě antény (obvykle na desce koncového stupně). Pokud tedy platí, že anténa má délku do 1,4 m, jak bylo v tomto pásmu zvykem.

Já byl jen uživatel, tak mohu opět jen citovat otce z předešlého.
Otec píše:
"""Ne,prodlužovací cívka na desce tam nebyla.Ta modrá patice je s bajonetovým zakončením,délka ant.cca 1400mm......... Max.vyzař.výkon pro modeláře byl povolen 0,1 W(=100mW), ale tranzistorem v koncovém stupni jsme to "natahovali" trošku více.....""

Vypadá to tak, že vyzařovací výkon bylo možno částečně "uzpůsobovat" tranzistorem v koncovém stupni, to kdybych věděl, že se na to budete ptát fotil bych i schema. Od cívek v anténě se ale následně upustilo a jistě to mělo nějaké opodstatnění, samozřejmě každé řešení má své výhody a negativa. Ale to vařím z vody chlapi, ted jsem maturoval při prostém zapojování nabíjecího zdroje!

_________________
kdysi:Picolo,Leticia,Taxi,QuickFly,Faraon,Curare,Dalotel,heliSaber,P3A nyní:DJI P2+4,Graup MC16Hott


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.04.2017 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ty cívky v anténě se přestaly používat asi jen z praktických důvodů, kvůli mechanické choulostivosti na poškození, a taky se dost složitě dolaďovaly, protože každé přiblížení k prutu jí rozlaďovalo. Navíc postupem času povolili vysílat větším výkonem (až 1W), takže už to nebylo tak aktuální. Jinak ty prodlužovací cívky v anténě se ale používají dodnes, ale v jiných oblastech než je RC ovládání i v jiných frekvenčních pásmech. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.04.2017 21:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Larku, vy jste někdy měřili, co ty koncáky z 80-tých let (Svíčka, Minařík atd.) s KSY34 nebo KF630 na 27 MHz skutečně stříkaly do vzduchu? Mě ta potvora, co jsem do tohodle vlákna dával fotky, žrala z desetičlánku NiCd kolem 230 mA. A bez krystalu asi 40 mA. Kdoví, jestli to nebylo přes Watt. Telefoní 50mA žárovka v sérii s anténou svítíla něco mezi žlutou a bílou. Jen už nevím, zda byla 12 nebo 24V.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 214 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz