Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 214 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 13:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Také jsem se jich něco natvořil...


Přílohy:
IMG_2116.jpg
IMG_2116.jpg
[ 177.81 KiB | Zobrazeno 1549 krát ]

IMG_2639.jpg
IMG_2639.jpg
[ 153.51 KiB | Zobrazeno 1549 krát ]

IMG_2113.jpg
IMG_2113.jpg
[ 188.98 KiB | Zobrazeno 1549 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 13:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
V dobách neproporcionálních jednokanálů a (superreakčních přijímačů) kdy jsem jako vybavovač nejvíc používal "špagomatik" (navíjení nitě na hřídel elektromotorku - doprava, doleva a rovně mačkat, pokud to za tebe nedělal multivibrátor) jsem měl na ušatém větroni (s pomocným motorkem 0,8ccm) tak malé výchylky aby se to dalo trochu řídit. Protože to bylo stabilní éro, v případě poruchy docela klidně přistálo. Použití pro klidné ovzduší, krátké časy a nic moc výšky. Radost byla z toho, že to občas řídíš.
V době proporcionálních suprav (moje deska TX a jyrryho RX) jsem za několik roků zrušil 1 větroň z neznámých důvodů. Další větroň přestal reagovat na povely. V mírných kruzích se vzdaloval. Kolegové ho sledovali autem a nakonec ho dovezli z louky několik km vzdálené, kde klidně přistál. Závada - připájel jsem přívod od baterek (Bateria Slaný) na lesklý mínus. Ten byl ale jen zalisován papírovým obalem k zkorodovanému kalíšku baterky. Na "baterky" jsem potom havaroval ještě jednou s mírným poškozením, to už byly akumulátory (zase stelné značky ale měl jsem být důslednější). Na cca víc než 10 roků celkem dobrý, asi jsem i ledacos za tu dobu zapomněl, potom jsem si udělal dlouholetou pauzu, byly jiné starosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 15:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
Krása.
Kolik to mělo kanálů? 3?

Ze dvou 7474 (8474) se dvěma klopnými obvody každý se dal zapojit 4-bitový posuvný registr-dekodér = 4 kanál


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 15:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
Když si tak člověk udělá přijímač (viz dodané fotky), jak často se padalo na elektroniku?
Skazky typu "teď to neřídím... teď to řídím.... jdu pro něj" jsem slyšel, ale jak často se tak dělo?

U amatérských, solidně navržených, provedených, odzkoušených souprav typu obdoby Modela AM
na kratší vzdálenosti - viditelnost: V počátcích to fungovalo blízko 100%. Později přibývalo různých rušení.
Tam to pak bylo o klice a náhodě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 15:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
guchar píše:
Ze dvou 7474 (8474) se dvěma klopnými obvody každý se dal zapojit 4-bitový posuvný registr-dekodér = 4 kanál

Jako 4 různé zap/vyp nebo se dělala nějaká proporcionalita nějakou šířkovou modulací?

Utkvěl mi v paměti obrázek, kde se jedokanálem on/off ovládala jakási "ráčna", která dávala kormidlo postupně do stavu vlevo, vpravo, doprostřed.
- tady to čtu: rohatkový vybavovač.

Ale to samé třeba na výškovku? I když, pokud by nebyly nějaké extra výchylky, proč ne. Na křidélka si to představit dokážu.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 16:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@prikrylm Pulsy (vyráběné kodérem v TX) šibované v posuvném registru-dekodéru RX byly PPM.
Na paralelních výstupech dekodéru(2ks 7474) PWM. Tedy možnost 4 proporcionálních kanálů.
V pozdějších 8 kanálových přijímačích se používal IO vyšší integrace 74164
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls164.pdf


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.02.2019 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten rohatkový vybavovač, nebo "špagomatik" (motorek s navíjením nitě jedním směrem a vracení pružinou), se používaly jen pro jednokanály řízené jen směrovkou. Na výškovku si to nedokážu představit, jak by si trefil přesný okamžik překlopení a na křidélka už vůbec ne. Neproporcionální vícekanály používaly modulaci různými tóny a pro každé kormidlo byly potřebné dva rozdílné tóny, na které byly naladěné LC filtry a za každým bylo relátko, protože tenkrát nebyly k sehnání dost výkonné tranzistory, které by přímo ovládaly servo, nebo se u některých souprav používala rezonanční relé, kdy každý jazýček rezonoval na jiném tónu. Všechno to bylo hrozně citlivé na vibrace, takže se občas stávalo že při určité frekvenci vibrací některé relátko seplo.

Edit: Ukázky zapojení a ještě jsem si vzpoměl, že ty tóny musel být vybrané tak, aby harmonické kmitočty neovlivňovaly ostatní kanály.
Příloha:
LC-filtry.jpg
LC-filtry.jpg
[ 69.25 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]

Příloha:
Rezonancni_rele.jpg
Rezonancni_rele.jpg
[ 78.29 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 3:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Superreakční (superregenerační či audion) přijímač s jedním tranzistorem ve vf části bez nosné silně šuměl.
(Přes ten první tranzistor se odfiltrovaná nf složka někdy prohnala ještě jednou)
Pokud na kmitočtu x-talu TX bylo pusto a prázdno šel použít systém kdy se v TX klíčovala jen nosná.
Vybavovač v RX spínal šum v mezerách bez nosné, a rozepnul když TX nosnou zaklíčoval.
Mimo rohatku, se u takových souprav používaly i dvoupolohové vybavovací mechanismy.
S kotvou relé nebo malým motorkem. Směr pak byl (bang-bang) buď plná levá, nebo plná pravá. Přímý směr
se vyťukával ručně nebo multivibrátorem. Stavby jen pokusně . Už v době mých začátků to už byl pravěk.
Sice rušil, ale jinak citlivost, provozy telegrafie A1, AM, FM a ba i SSB. ČSA RF 11 40 až 50-desátá¨
==edit02 amatérské proporcionály z CEVARO (tak hezké že nešlo je nevzpomenout)
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=262&n=tymto-sme-riadili-svoje-modely-pred-vyse-dvadsiatimi-rokmi


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 9:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
guchar píše:

Netuším, co bylo v době vzniku popisované "amatérské" vysílačky normální, ale "nastavitelné dvojité výchylky" a "učitel/žák" mě trochu překvapilo. Pravda je to jen přepnutí odporů, reps, ppm vstupu (předpokládám), ale i tak. Mixy v druhé variantě vysílačky!

Přijímače to samé. :)

Díky za odkaz.

Když si člověk z dnešních rádií odmyslí extrémní zjednodušení konstrukce jednočipovým mikroprocesorem (ať už na straně tvorby PPM nebo ve vysílacím modulu), tak se toho vlastně zas tak moc nezměnilo.

Co serva, taky se stavěla, nebo bylo jednodušší je koupit?

Indikátor na VF - dal se nějak délkou antény ladit výkon?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 9:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
prikrylm píše:
Netuším, co bylo v době vzniku popisované "amatérské" vysílačky normální, ale "nastavitelné dvojité výchylky" a "učitel/žák" mě trochu překvapilo. Pravda je to jen přepnutí odporů, reps, ppm vstupu (předpokládám), ale i tak. Mixy v druhé variantě vysílačky!

Přijímače to samé. :)

Díky za odkaz.?

Pravdupovediac, v tej dobe to nebolo "normálne" (v zmysle: bežné, samozrejmé), ale dalo sa to urobiť.

Trošku väčším orieškom boli exponenciály, ale po nejakom tom experimentovaní sme zvládli aj tie.

Sledovali sme (internet vtedy nebol) čo sa vo svete v oblasti modelárskej techniky "šustne" a ak sme uznali, že by to mohlo byť užitočné a sme schopní to zvládnuť, pustili sme sa do toho.
Skrátka nás to bavilo a čo je čudné, stále nás to baví.

Občas síce začujeme potichu vyslovený názor, že "čo to máme za chu.oviny v modeli" (alebo vo vysielači), ale my na to máme univerzálnu odpoveď:


Přílohy:
Larry Ellison.jpg
Larry Ellison.jpg
[ 60.4 KiB | Zobrazeno 1152 krát ]


_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 9:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@prikrylm
"Indikátor na VF" jen říkal, že NĚCO leze ven.Dle venkovního "měřičem pole" se po výrobě naladilo max.
"Serva" dokud kompletní v ČSR nebyly, nebo byly drahé, stavěla se elektronika
http://www.rcmania.cz/download/file.php?id=87345&mode=view
http://www.rcmania.cz/search.php?keywords=varioprop+serva&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat
Když se v modelářských prodejnách (s trochou štěstí) daly koupit Futaby (plný most nez středu 2.4V) cena ušla
tak to přestalo mít smysl, pokud jsi to neměl jako vyloženého koníčka-zábavu. Prostě DIY jsi to líp neudělal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 9:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jo, s "idiotem" a nechápavými pohledy už počítám i já a to dělám jen věci malinko jiné.
Jinak držím palce ať nadšení vydrží.

Já to vidím tak, že jakmile si přestanu "hrát", tak jsem buď hodně těžce nemocen nebo mrtvý. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 10:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
guchar píše:
Když se v modelářských prodejnách (s trochou štěstí) daly koupit Futaby (plný most nez středu 2.4V) cena ušla tak to přestalo mít smysl, pokud jsi to neměl jako vyloženého koníčka-zábavu. Prostě DIY jsi to líp neudělal.


S tím štěstím to zas tak jednoduché nebylo...

Dvě serva Futaba se mi podařilo koupit jako přílohu MODELA DIGI vysílače v roce asi 1980 - musel jsem kvůli tomu speciálně jet do Gottwaldova, jinde je neměli ani tak. V tu dobu jsem byl na škole v Brně, kde se mi po soustavném navštěvování Modeláře na Kozi podařilo koupit Acomse jako třetí servo. To už se psal rok 1984.

Čtyři roky trvalo, než jsem se dopídil k jednomu servu. Tehdejší cena serv byla 500 Kčs. Nástupní plat vysokoškoláka byl 1 800 Kčs hrubého.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 10:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
mior píše:
...
Trošku väčším orieškom boli exponenciály, ale po nejakom tom experimentovaní sme zvládli aj tie.
...

Tohle myslím řešil i kodér "variant":
Příloha:
kodér VARIANT 000.jpg
kodér VARIANT 000.jpg
[ 101.57 KiB | Zobrazeno 1133 krát ]


A když jsem ho teď našel, je v něm hezká myšlenka na konci, v tom šedém rámečku:
Příloha:
kodér VARIANT 005.jpg
kodér VARIANT 005.jpg
[ 78.44 KiB | Zobrazeno 1133 krát ]


V jistém smyslu to platí i pro dnešek...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2019 10:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
..s tím závěrem v šedém rámečku..
otázka je, jestli chce jedinec stavět nebo lítat (nebo obojí). V případě, že chtěl lítat, tak kvůli tomu stavění toho času na lítání asi moc nezbylo a pokud ho stavení nebavilo, mohlo ho připravit o radost z létání. Dneska už může lítat i když nechce stavět, ale může stavět, když chce. No ne?
A celkem si nedokážu představit, že bych si bez slušně vybavené dílny postavil model vrtulníku. A i to dnes jde. Takže chvála bohu (době) za to.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 214 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz