Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 605 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 41  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 18.09.2020 16:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
msk píše:

Pročetl jsem si to, jsem zase o něco chytřejší. Ale můj problém to stejně úplně neřeší. Prohledal jsem internet a našel skvělé instruktážní video od Richarda Mrázka:
https://www.youtube.com/watch?v=qHFdhz94ONA
Přijde mi to jako lepší řešení než z předchozího videa, na které jsem sem dával odkaz. Ale výsledek je stejný - obojí mi při aplikaci klapek posune střed osy výškovky dolů a tudíž se nedá dosáhnout při vytažených klapkách 100% výškovky nahoru. V komentářích pod videem R. Mrázka se někdo ptá na to samé: "Great video. One question: If i activate the Flaps, I can't go 100% on the elevator up anymore, instead it is only possible up to 80%. How can i "override" this and still do a 100% elevator up output when activated flaps?"
Tohle bych chtěl taky vyřešit. Tedy ono se to jednoduše vyřešit dá, když povolím u serv "extended limits" tak můžu výškovku předělat, aby byla na jedné straně třeba na 120%. Jestli to nepůjde jinak, tak to asi budu řešit tak, že zkusím udělat (jestli to jde), že by se s vysunutými klapkami zároveň aktivoval letový mód, který by mi protáhnul osu výškovky třeba na 120%.

Ale díky! :wink:


Proč potřebuješ při klapkách původní plný rozsah výškovky? Aerodynamicky by se i menší horní rozsah výškovky měl blížit účinky jako plný rozsah bez klapek. Mixem kompenzuješ klopný moment právě od klapek, a to potlačením výškovky. Na svých větroních to mám také s "omezením" přitažení, ale zatím jsem nebyl v situaci, kdy by mi to vadilo.

Pokud trváš na plném rozsahu výškovky i při klapkách, tak co třeba od určitých procent přitažení výškovky celý mix od klapek vypnout s plynulým přechodem, a při zmenšení přitažení zase zapnout?

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 18.09.2020 17:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 7.12.2017
Příspěvky: 106
Pokud je mírné potlačení výškovky při vysunutých klapkách nastavené pro vodorovný let, tak je vlastně rozsah výškovky 100% ....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 18.09.2020 19:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3756
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
I se zachováním rozsahu to jde.

V příloze jsou dva modely v Companionu do X9D+.
Oba jsou s výstupy kanálů v pořadí AETR, oba mají klapky a křidélka ovládaná extra kanálem. Pro tento případ je stejně zajímavá jen výškovka + vstup na klapky.

První je standardní mixer, kde při plných klapkách nejde výškovka až do nastaveného maximálního rozsahu při přitažení. Stejně tak potlačení páky v určité poloze narazí na dolní maximum serva a dál páka ještě může, ale výškovka už ne.
Zase pohyb pákou výškovky odpovídá citlivosti výškovky, jako by nebylo použito kompenzace klapek.

Druhý funguje tak, že ve výstupu výškovky posune subtrim. Tím se zachová rozsah, krajní poloha páky odpovídá krajní poloze výškovky/serva, ale změní se citlivost páky - od neutrálu dolů bude hýbat výškovkou míň, od středu nahoru víc (méně citlivé).
Posunutí subtrimu je řešené tak, že subtrim se řídí globální proměnnou GP1(GV1), GP1 je nastavovaná vstupem komenzace klapek FlpC. Nastavením rozsahu a offsetu u tohoto vstupu pak nastvím míru komenzace klapky-výškovka.

Z mého pohledu je asi lepší nechat shodnou citlivost a "obětovat" rozsah. Ale může být, že druhé řešení je potřebné.


Přílohy:
klapky.zip [771 bajtů]
102 krát

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pon 21.09.2020 7:39 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
prikrylm píše:
I se zachováním rozsahu to jde.

V příloze jsou dva modely v Companionu do X9D+.
Oba jsou s výstupy kanálů v pořadí AETR, oba mají klapky a křidélka ovládaná extra kanálem. Pro tento případ je stejně zajímavá jen výškovka + vstup na klapky.

První je standardní mixer, kde při plných klapkách nejde výškovka až do nastaveného maximálního rozsahu při přitažení. Stejně tak potlačení páky v určité poloze narazí na dolní maximum serva a dál páka ještě může, ale výškovka už ne.
Zase pohyb pákou výškovky odpovídá citlivosti výškovky, jako by nebylo použito kompenzace klapek.

Druhý funguje tak, že ve výstupu výškovky posune subtrim. Tím se zachová rozsah, krajní poloha páky odpovídá krajní poloze výškovky/serva, ale změní se citlivost páky - od neutrálu dolů bude hýbat výškovkou míň, od středu nahoru víc (méně citlivé).
Posunutí subtrimu je řešené tak, že subtrim se řídí globální proměnnou GP1(GV1), GP1 je nastavovaná vstupem komenzace klapek FlpC. Nastavením rozsahu a offsetu u tohoto vstupu pak nastvím míru komenzace klapky-výškovka.

Z mého pohledu je asi lepší nechat shodnou citlivost a "obětovat" rozsah. Ale může být, že druhé řešení je potřebné.


Díky moc! :wink:

Budu to teď testovat, uvidíme co bude lepší řešení. Jestli menší rozsah nebo plný rozsah a jiná citlivost. Abych to vysvětlil, proč to řeším - mám Tundru V2. Pěkný éro, akorát těžký na hlavu, i když jsem měl baterku nacpanou kam až to šlo dozadu. Při nižších rychlostech, když už není výškovka tak účinná, mi pak padá na hlavu. Přistávám, vysouvám klapky, letadlo klesá k zemi, snažím se podrovnat a ono to nejde. :) To bylo ještě s FS-i6. Nastavil jsem pak výškovku na 120% jako kompenzaci za ten mix. Tímhle se to vyřešilo. Samozřejmě jsem nemusel použít tak velkou kompenzaci výškovky a potlačovat manuálně. Ale i na klapkách na 50% šlo letadlo hodně nahoru, takže jsem nakonec z pohodlnosti měl mix asi na 35% výškovky dolů. Pak se mi ale rozbil motor a dal jsem nový, o 20g lehčí a zároveň jsem vyměnil "gumová" kola ze lehčí, tím jsem ušetřil dalších 80g vpředu. Po odtučňovací kůře je to velká změna - už to není vůbec těžké na hlavu. Takže uvidíme - původní plán byl testovat včera, ale nakonec to nevyšlo. Prostě uvidím. Ještě jednou děkuji. :)

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pon 21.09.2020 8:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3756
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
V tomto případě asi bude lepší letadlo vyvážit - zjistit, kde má být těžiště a přidat přípaně nějakou zátěž na ocas (třeba těžší zadní kolečko). Výrazně se vylepší letové vlastnosti a bude se s ním i lépe přistávat.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pon 21.09.2020 10:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
prikrylm píše:
V tomto případě asi bude lepší letadlo vyvážit - zjistit, kde má být těžiště a přidat přípaně nějakou zátěž na ocas (třeba těžší zadní kolečko). Výrazně se vylepší letové vlastnosti a bude se s ním i lépe přistávat.


To už teď asi nebude potřeba. Předtím by to určitě pomohlo, ale nechtělo se mi zvyšovat váhu letadla. Teď si můžu hrát s těžištěm jen posouváním baterky ve výrobcem doporučených polohách. Předtím, když jsem měl baterku tak, jak píše manuál, to bylo jak kladivo. Zlepšilo se to posunem baterky hodně dozadu, prodloužil jsem kvůli tomu i lože, ale pak už jsem narážel na přepážku v trupu a stejně to nebylo dost. Četl jsem na jiných fórech, že Tundra V2 je těžká na hlavu a manuál výrobce oproti V1 v podstatě neupravoval. Teď už to snad bude dobrý. :) Ještě jednou děkuji.

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2020 10:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
Vyšiel OpenTX 2.3.10.
https://www.open-tx.org/2020/10/06/opentx-2.3.10
Zaujala ma podpora Jumper T18, podpora long-range 2.4GHz modulu FlySky FRM302 a pre TX16S pridáva SPORT na UART.
TouchScreen na TX16S zatiaľ nepodporuje :(
Prípadné pripomienky je možné riešiť na oficiálnom fóre:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ad/page234

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 16:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Vyšla nová verzia 2.3.11
Zatial žiadne info o zmenách.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
Změn je tam celá stránka, ale někoho určitě hodně potěší, že by měly ve Windows zmizet problémy s usb joystickem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 18:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 369
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
Presene tak, change log je jiz publikovan

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 19:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
chorche píše:
Presene tak, change log je jiz publikovan


Až teraz. Pred cca.1 hod. ešte nebol. :)

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Najzaujimavejšie je vo vrzii 2.3.11 asi povolenie R9M v režime „externalaccessmod“ ACCESS. Je nutná HW úprava. Len pre rádia Frsky X10, X12, RM TX16S, Jumper T16, T18.

https://github.com/opentx/opentx/wiki/Externalaccessmod



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: sob 30.01.2021 10:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3756
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Na základě dotazu jsem pátral co je v OTX hezkého a objevil jsem další ameriku: od v2.3.6 je v obrazovce serv možnost okopírovat max, min a střed ppm do ostatních kanálů s tím, že subtrimy zůstávají nedotčeny. Pro nastavení modelů s integrovanou dsmx elektronikou, kde je potřeba 1500 us +-400us velmi užitečný nástroj. Posun středu pro Futaby z 1500 na 1520us, jakbysmet.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 18:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 214
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha ČR
Dobrý den, jen bych se chtěl zeptat, jak upgrajduji přímač X8R na open tx 2.3.11?
(mám x9l)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: OpenTX (Videa str.5)
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 19:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 369
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
Nijak :D

2.3.11 je posledni verze OpenTX a to je firmware do vysilace - ne do prijimace ani vysilaciho modulu ;-)

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 605 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 41  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Trias a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz