Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 17:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.8.2011
Příspěvky: 30
...Harshik...neviem či si už túto stránku objavil, ak nie, skús sa na to pozrieť...
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Pro_pame ... i_v_Cesku/
...ja predpokladám, že tento konkrétny vysielač a prijímač, ktorý ide vyrábať Harshik, mu poslúži iba ako študijná práca a nebude sa s uvedenou súpravou "producírovať" na verejnosti... za týmto účelom prečo nie, držím palce...
martel123


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 18:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Harshik píše:
...
1) schéma zapojení
2) DPS a rozpis součástek není nutný ale bylo by fajn kdyby byl součástí
3) Dokumentace -> tzn. popis funkce a nějáký rozbor výrobku.

Kdyby jooo moc chtěl, můžu ti naskenovat Tx a Rx které jsem postavil ve více exemplářích kdysi cca 35 roků nazpátek. Jsou to články z Amatérského Rádia, s popisem, rozpiskou, plošňáky, nastavením... Autorem je p. F. Svíčka.
Nebo by se někdo mohl slitovat a najít ve starších Modelářích (časopis) seriály od Valenty, ten měl také "stavitelná" rádia. Ročník cca 1978-1984...
Aaaaa, nečtu, on tu martel123 dal něco velmi příbuzného...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 18:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
jyrry píše:
Kdyby jooo moc chtěl, můžu ti naskenovat Tx a Rx které jsem postavil ve více exemplářích kdysi cca 35 roků nazpátek. Jsou to články z Amatérského Rádia, s popisem, rozpiskou, plošňáky, nastavením... Autorem je p. F. Svíčka.
Nebo by se někdo mohl slitovat a najít ve starších Modelářích (časopis) seriály od Valenty, ten měl také "stavitelná" rádia. Ročník cca 1978-1984...
Aaaaa, nečtu, on tu martel123 dal něco velmi příbuzného...


Stavitelné rádio z té doby nebude dnes bohužel provozovatelné z legislativních důvodů. Upřímně řečeno bych mu to ani neradil, tahat si rušiče na stále ještě používaná pásma není úplně prozíravý krok.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 19:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
martel123 píše:
...ja predpokladám, že tento konkrétny vysielač a prijímač, ktorý ide vyrábať Harshik, mu poslúži iba ako študijná práca a nebude sa s uvedenou súpravou "producírovať" na verejnosti...

Vřele souhlasím. Také předpokládám že jde pouze o "cestu" (stvořit rádio jakožto studentskou práci), nikoli o "cíl" (řídit tím běžně modely). Vynaložené úsilí, náklady i čas tomu jistě nasvědčují... :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 19:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
jyrry píše:
Také předpokládám že jde pouze o "cestu" (stvořit rádio jakožto studentskou práci), nikoli o "cíl" (řídit tím běžně modely).


Ovšem zapnout to bude moci pouze do nevyzařující umělé zátěže. Jak to pustí do antény, riskuje flastr do výše 100 000 Kč od ČTÚ. Takže vlastně nemá šanci legálně vyzkoušet funkci a taková studentská práce nemá smysl.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 19:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tak mu poraď jiný, vhodnější námět :-)
Viděl bych to třeba na obousměrný regulátor DC elektromotoru včetně brzdy, BECu, atd....
Nebo takový procesorový nabíječ, taky široké téma...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 19:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Já bych v dnešní době doporučil jít cestou mikropočítače a třeba hotového modulu 433 nebo 868 MHz Tx i Rx. Hráli jsme si s tím se synem na arduinu a jdou udělat pěkné věci. RC souprava nemusí být striktně "modelářská", může se třeba podobat těm průmyslovým, zkrátka trošku originálnější.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 19:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
To jsem radil už dopoledne. A nabíječ taky. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 20:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Taky bych šel cestou hotových modulů a Arduina.
Nevím, ale myslím si že návrh a odladění soupravy vlastní výroby je tuhý oříšek. Kord ve VF pásmu.

Nicméně mě napadá zajímavá aplikace. Legální a vtipná. Robůtek reagující na píšťalky. Nízký tón zatočí vpravo, vysoký tón zatočí vlevo. Střední tón jede rovně. Úkolem pro komisi je projet dráhu na čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 23:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
A co takhle postavit z vysílače jen kodér a z přijímače dekodér, propojit to jedním kabelem na úrovni PPM signálu a pomocí dvou nebo více kniplů ovládat dvě nebo více serv? :idea:
Komisi by pak mohl vysvětlit, že stavba VF části překračuje možnosti středoškolské absolventské práce, stejně se v ní nic převratného při jeho možnostech nedá vymyslet a navíc ještě naráží na již zmíněné legislativní problémy. Ale naznačit, že ten kabel s PPM signálem by v zásadě šel nahradit nejen rádiovým VF kanálem, ale i infra optikou (atmosferickou, nebo světlovodnou), akustikou (slyšitelnou, nebo i ultrazvukovou), nebo dokonce magnetickou indukční smyčkou.
Naproti tomu stavba kodéru dává velmi široké možnosti rozletu a fantazie.

Nakonec já jsem svoji první funkční proporcionální soupravu taky postavil před svojí maturitou. A to jsem chodil na všeobecné gymnázium, ne na odbornou elektrotechnickou školu. A pak jsem s ní nejméně 6 lete létal bez jediné závady. Takže to jde. :wink:
Rozdíl je ale asi pouze v tom, že já jsem byl aktivní modelář a taky elektonik-amatér (pak jsem to i studoval na VŠ), o tyhle věci jsem se léta zajímal a jejich princip a teorii měl v malíčku, zatím co od sám píše, že o tom mnoho neví a dokonce si ani neumí o tom nic vygooglit. :o Přitom, kdyby jen zkusil hledat skeny starých čísel časopisu Modelář a Amatérské Rádio, tak najde desítky návodů. Co na tom, že jsou ze starých součástek, ty se pořád dají sehnat a nebo bez problémů nahradit moderními ekvivalenty. Co na tom, že by stavěl něco, co je dávno překonanaé lepšími levnými továrními výrobky, jde přece o experimentování, nabývání poznatků a praktických zkušeností. Nabíječek, blikačů a stmívačů je taky hafo a stejně se pořád amatérsky staví a prodávají stavebnice. :lol:
Taky bych se tolik nebál krátkodobého zprovoznění soupravy s výkonem do 50mW v "bordelářském" 27MHz pásmu. Nechci navádět na porušováni telekomunikačního zákona, ale pochybuji, že by to někdo hned zaregistroval, nebo by tím někomu ublížil, tedy pokud by se ten jeho provoz nestal pravidelnou normou. A i kdyby, tak na trhu jsou přece tisíce čínských hraček, nejen ovládání ale i pojítka často s velmi pochybnou homologací. A i kdyby na potvoru v místě dosahu jeho vysílače to pásmo skenovali, kdo rozezná signál jeho amatérské konstrukce od kdejaké čínské hračky? Tady pokuta sotva hrozí, navíc i kdyby, tak určitě by nebyla udělena v té maximální výši, protože nebezpečnost je mizivá. Ale v jiných pásmech bych to taky nedoporučoval.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: úte 09.09.2014 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jenže on by chtěl pokud možno kompletní návod včetně popisu funkce a dokumentace, podle kterého by to jen postavil a vydával to za svoje dílo, aniž by se snažil alespoň pochopit jak to funguje. To je asi zásadní problém, ať už bude stavět cokoli. Když jsem si v dřevních dobách stavěl soupravy podle AR (včetně prvního proporcionálu), prolez jsem spousty článků a knížek, abych se naučil co a jak funguje, abych byl schopný si to případně upravit "k obrazu svému". Dnes je spousta informací na netu. Tupým kopírováním něčeho se nic nenaučí, a když mu to náhodou nebude fungovat na první zapojení, tak si s tím neporadí. Nehledě na to, že bez měřicího vybavení RC soupravu ani nerozchodí. Myslím, že si ukousnul móóc velký krajíc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: úte 09.09.2014 10:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Proto mu taky radím, aby se vykašlal na VF část a věnoval je jen kodéru-dekodéru. Tím by se to smrsklo na běžnou logiku a tam si vystačí i s osciloskopem, nebo s PC kartou s logickým analyzátorem případně programátorem a vývojovým programem.
Ale i to je docela velké sousto, ale nemusí nic řešit s legalitou provozu. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: úte 09.09.2014 10:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Zapomínáte na jednu věc. Všechny ty věci (součástky, plošňák apod.) bude potřeba koupit. Přijde mi lepší raději postavit něco, co v budoucnu půjde používat, protože tak aspoň ta investice nebude vyhozená z okna. Proto si myslím, že projekt typu nabíječ čehokoliv nebo univerzální napájecí zdroj, kterého konstrukce se dá sehnat včetně dokumentace a popisu funkce na každém internetovém rohu, by mohl po vložení do nějaké krabičky klidně pak v budoucnu používat, tedy pokud se mu ho povede oživit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: úte 09.09.2014 10:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
dt píše:
... protože tak aspoň ta investice nebude vyhozená z okna ...

Nebude, protože naopak Ty zapomínáš na jednu věc. I když to nakonec nebude používat, tak to co se při tom bastlení naučí, to co si vlastníma rukama osahá je prostě neocenitelné. :!:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vysílače
PříspěvekNapsal: úte 09.09.2014 11:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
To je nám nejspíš jasné oběma. Vtip je v tom, že z toho prvního příspěvku ani trošku nečiší snaha se něco naučit. Ale možná ji tam jenom nejsem schopný zahlédnout.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz