Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: úte 11.10.2022 12:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Zdravím,
možná, že tímto tématem mnohé naštvu, ale jsem človek sklerotický a tak bych se chtěl jenom v krátkosti zeptat jestli ještě je v platnosti Generální povolení vysílacích kmitočtů pro R/C modely v těchto rozsazích - 27,120 MHz, všeobecné; 35,10 MHz - letecké a 40,68 všeobecné s výkonem buď 0,1 W nebo letecké až 1W. A nebo toto povolení bylo již zrušeno a je možné provozovat pouze kmitočty 2,4 GHz. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: úte 11.10.2022 13:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
https://www.ctu.cz/vseobecna-opravneni
https://www.ctu.cz/1/download/Opatreni% ... 005_27.pdf
vypadá to, že se v tomto směru nic moc nezměnilo. Ten první odkaz je aktualizován k 1.9.2022 (najdeš hned v úvodu) a je to přímo ze stránek ČTÚ. Snad ti to pomůže.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: úte 11.10.2022 16:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Nejde jen o kmitočet, ale i o platné typové schválení soupravy. Ta se vydávala na dobu určitou.
Za mne je lépe mít zařízení nové a od prodejce mít patřičný platný CE doklad.
I když jinak: Kdo se moc ptá, dozví se to co nechce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: úte 11.10.2022 17:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
...a proto se různé Variopropy, Krafty, Cety a další přestavují na 2,4 GHZ a původní anténa je vlastně jen "jako".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 2:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Stále se s těmito vysílači smí létat.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 4:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Takže když vytáhnu rádio z roku 1982, můžu s ním bez problémů létat?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 6:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
DAF píše:
Takže když vytáhnu rádio z roku 1982, můžu s ním bez problémů létat?


To je trochu složitější. V podstatě by měl být plně legální provoz rádia, které už prošlo nějakou certifikací v rámci Evropy (ne nutně EU!), tuším to byl certifikát CE0682 (možná číslo pletu). Třeba vf modul MPX Profi MC3030 to už měl ač vznikl ještě někdy před rokem 2000, tedy minimálně 25 let dozadu. Rovněž je OK, když k tomu u nás byl přiložen papír tzv. prohlášení o shodě atd. Po vypršení certifikace se to rádio už nesmí prodávat, ale provozovat ano (je tam více variant, které by byly na dlouhý rozbor, ale obecně prostě ano).
Půjde-li se ještě dále dozadu k zmíněnému roku 1980, tak už je to upřímně s formální stránkou problematičtější, třeba poslední "černé" Variopropy už nějaký certifikát snad měly, kultovní žluté ale asi ne.
Jiná věc ale je, že to spadá do oblasti, která naprosto nikoho nezajímá a pokud to rádio jede na vhodné frekvenci a výkon nepřekračuje limit, tak to prostě nebude řešit při běžném létání nikdo.

Jinak na 2,4GHz se Variopropy přestavují kvůli spolehlivosti při létání, o "legalitu" jde minimálně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 6:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
DAF píše:
Takže když vytáhnu rádio z roku 1982, můžu s ním bez problémů létat?


Úředně jak s kterým. Třeba MODELA měla homologaci platnou do r. 2000.

To je jedna stránka věci. Druhá je spolehlivost elektroniky po třiceti letech. Ujeté parametry, vyschlé kondíky, moc bych tomu nevěřil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No právě, že jak s kterým. Pokud si pamatuju, měnily se výkony, dřív bylo možné třeba na 27.120 MHz mít výkon buď 0,5 nebo 1,0 W, dnes je to jen 0,1 W, a tak by se dalo pokračovat. A samozřejmě spoléhat po nějakých 40 letech na bezporuchový chod takového zařízení by byla opravdu velká odvaha. Nehledě na to, že tehdy to byly spíš "rušičky". Mám takové rádio a spíš si ho nechávám z nostalgie. Teoreticky bych do něj mohl nechat zabudovat nějaký 2,4 GHz modul a mít to jako retro k nějakému historikovi. Ale nemá to vlastně vůbec nic, jen trimy, žádné reversy, expa apod.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 9:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
DAF píše:
No právě, že jak s kterým. Pokud si pamatuju, měnily se výkony, dřív bylo možné třeba na 27.120 MHz mít výkon buď 0,5 nebo 1,0 W, dnes je to jen 0,1 W, a tak by se dalo pokračovat.


Trochu pleteš pojmy - aktuálně je sice na 27MHz 0,1W, ale to je e.r.p, což při dané vlnové délce a typické anténě něco kolem metru tak asi odpovídá 0,5W na výstupu (1W asi už ne, ale rozdíl velký nebude).
Co mi přijde jako větší změna je to, že na 27MHz je aktuálně povedeno jen 5 "modelářských" kanálů, jde o tzv. "alfa channels", které nemají občanské (CB) radiostanice v syntéze (mají tam mezery), dříve se mohlo defakto na jakémkoli kanálu v tomto pásmu. Ale opět - je to v relaci, kterou fakt nikdo neřeší. Pokud se výkon drží pod limity CB stanic (4W, resp 12W jako průměr u AM/SSB), tak je to ČTÚ naprosto ukradené, starají se o úplně jiné věci.
S tím pojmem "rušičky" u starých vysílačů bych dost polemizoval, k tomu nebyl důvod, analogový oscilátor řízený krystalem naopak sedí dost přesně a čistě (paradoxně modernější systémy se syntézou byly někdy horší). Spíš byly často dost mizerné přijímače a tak je zdánlivě rušilo něco na jiném kanálu, ale chyba byla spíš v přijímači než vysílači (ale samozřejmě výjímky se našly).

Daleko podstatnější argument je skutečně ta celková "sešlost" podobných rádií, létat dneska s původní Modelou (a vlastně i pozdějším CETO) na 27 či 35MHz bych už opravdu nechtěl. Na druhé straně ale výměna modulu za 2,4GHz je minimálně u FM verzí těchto rádií banální (u FM už byl klasický PPM výstup) a zrovna Modela měla vf díl oddělený od kodéru, takže je to velmi snadné a zvládne to i člověk bez bastlířské zkušenosti.
U AM rádií už je to práce více, tam je (většinou) nutné měnit i kodér. Pořád zcela reálné, ale tady už je to přeci jen spíš pro zkušenější bastlíře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vzhledem k tomu, že jsem už dávno přešel z 27,120 (kterou jsem měl ještě před r. 89) na 35 MHz a nyní 2,4 GHz, jsem detaily provozu neřešil, prostě jsem neměl důvod to blíže zjišťovat. Ale je pravda, že se moc o elektriku (obecně) nezajímám. A ty rušičky jsem záměrně dal do uvozovek.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 11:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Tato otázka platnosti povolení mě napadla, když jsem objevil na půdě RC autíčko na 40,60 MHz 78 kanál, které jsem vyráběl kdysi svým dcerám, abych je přitáhl k modelařině. Totálně vybité NiCd baterky po několika hodinách ožily a k mému překvapení ožilo celé zařízení no akdyž jsem zapnul vysílač - Hitec nějaký dvoukanál, tak jsem si uvědomil jestli vůbec nepáchám trestný čin tím, že pouštím toto zařízení i když mělo v bateriovém prostoru stříbrnou samolepku s nápisem ČTÚ a státním znakem. Tento vysílač jsem koupil někdy kolem roku 1992-4. Samozřejmě že v současnosti používám 2,4 GHz a tak jak to človek používá nové technologie staré souvislosti nějak mizí v nenávratnu. Děkuji za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 13:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
tomashr píše:
To je trochu složitější.
...
Po vypršení certifikace se to rádio už nesmí prodávat, ale provozovat ano (je tam více variant, které by byly na dlouhý rozbor, ale obecně prostě ano).

Čili i moje p kamarádovi zděděná Futaba FC-16 FM40MHz, se kterou jsem se naučil znovu páčkovat po mém návratu na modelářské nebe někdy v roce 2010, je v provozu asi pořád legální?
tomashr píše:
Půjde-li se ještě dále dozadu k zmíněnému roku 1980, tak už je to upřímně s formální stránkou problematičtější, třeba poslední "černé" Variopropy už nějaký certifikát snad měly, kultovní žluté ale asi ne.

Ale Ty ještě opomínáš velkou množinu amatérských souprav, které na přelomu 70./80. let mezi modeláři převažovaly. Myslím jednak soupravy postavené podle článků v Modeláři (od pana Valentu WP23, WP75, od pana Veita Fajtoprop-2) nebo v Amatérském Rádiu (Olympus, Inprop-4, ), to byly všechno AM-ky, ale pak v polovině 80. let byl vícedílný seriál zaměřený na stavbu FM souprav už s využitím tehdy moderních přijímačových integrovaných obvodů SO41P a SO42P, jakož i keramických filtrů, pro jednoduché i dvojité směšování a ve vysílačích už jednak OZ ale taky nějakých moderních integrovaných kodérů.
Tak tyhle vysílačky asi sotva budou dnes legální. :roll: Ty asi radši nezapínat. :)
tomashr píše:
Jiná věc ale je, že to spadá do oblasti, která naprosto nikoho nezajímá a pokud to rádio jede na vhodné frekvenci a výkon nepřekračuje limit, tak to prostě nebude řešit při běžném létání nikdo.

Taky si to myslím, na 35MHz možná, na 40MHz sotva a na 27MHz opravdu asi nikoho! :lol:
tomashr píše:
Jinak na 2,4GHz se Variopropy přestavují kvůli spolehlivosti při létání, o "legalitu" jde minimálně...

Nepochybně. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 13:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Zejména je to v poloze: Není-li žalobce, tak není soudce.
Každopádně náhoda je blbec. A ta osvědčení (s ne zrovna s levným a snadným měřením) měla dokládat,
že vyzařované rušivé výkony (mimo stanovené provozní pásmo) jsou NULA NULA HOUBY. EMC - ÚNMZ
Takže i když reálně odhadovaná pravděpodobnost je ZERO ZERO P*D,
čistě teoreticky je možné, že "MOTYKA SPUSTÍ". A pokud se ještě větší náhodou než ZERO ZERO,
podaří viníka určit budou "padat hlavy". Minimálně za neúmyslně způsobenou škodu. S přihlédnutím k její výši.

__ Na druhou stranu nejrůznějšího smogu = znečištění v dnešní době je víc než neúrekom.
Tak pokud to není naprosto nezbytné, proč jen tak neužitečně, přispívat něčím bezdůvodným.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povolení kmitočtů pro R/C modely
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2022 13:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
zdzd píše:
To je jedna stránka věci. Druhá je spolehlivost elektroniky po třiceti letech. Ujeté parametry, vyschlé kondíky, moc bych tomu nevěřil.

Tak já když jsem po 25-leté modelářské pauze v roce 2010 jako první vytáhl na světlo boží svoji amatérskou 4-kanálovou AM soupravu na 27,195MHz, tak po zapojení napájecích baterek normálně fungovala. Tedy vysílač-přijímač, nikoliv serva Futaba S-12 a S22, ta tedy chrčela řádně. Ale po vyčištění jejich potenciometrů to celé jelo jak zamlada. I když to asi ani nebylo potřeba, všechny elektrolytické kondenzátory jsem jak ve vysílači tak i v přijímači vyměnil. Taky kupodivu ty velké TESLA-cké potenciometry TP 280 v křížových ovladačích absolutně nechrastěly a nepotřebovali ani vyčistit.
Nicméně já sám jsem hned pochopil, že pro řízení modelu letadel AM 27MHz nemá žádnou budoucnost, ne-li je to přímo nebezpečné (to leda tak na autíčko, i lodička by mohla rušením odplavat neznámo kam :) ). Stránku legality mne ani řešit nenapadlo. :o Tak jsem se poptával kolegů modelářů po něčem lepším a kamarád, který právě přešel na Spectrum 2,4GHz, mi věnoval svoji starou Futabu FC-16 na 40 MHz. K tomu mi zas jiný věnoval 2 přijímače a s tím jsem si vystačil cca 2 roky (znovu se naučil řídit modely, to se na rozdíl od plavání a jízdy na kole přece jen trochu zapomíná) a pak si pořídil svoji Futabu-10CG 2,4GHz se kterou lítám dodnes. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz