Switch to full style
Všechno co souvisí s modelářskými vysílači, výběr, programování, napájení
Odeslat odpověď

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 20.07.2018 20:25

Všechny zdravím a jelikož je to tu samá chytrá hlava, tak bych si dovolil poprosit o pomoc. Mám dron s Pixhawkem, rádio MC-20 Hott(co také jiného, že:-)) a GR-12L. Už se mi vše podstatné snad podařilo nastavit, ale hodně tápu nad problémem ovládání letových režimů. Potřebuji použít pět nebo šest stavů(kombinace SW4 a SW5,6), Pixhawk to očekává na pátém kanálu, zřejmě by se dalo přendat na jiný, a rozlišuje se časování. Nevím jak na to:-((( A proto prosím o radu. Dííík M.

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 20.07.2018 20:50

Jakou verzi softwaru máš v tom vysílači? Máš v nabídce kopteru?

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 20.07.2018 20:57

Vysílač má fw 2.021 a copter má.

Re: Graupner MC-20Hott-letové režimy pro Pixhawk a dron

pát 20.07.2018 22:36

Přepínání letových režimů přes logické switche, potom nastavit pro jednotlivé režimy různé offsety třeba pro pátý kanál.

Re: Graupner MC-20 HoTT

sob 21.07.2018 19:48

Tak nastavil jsem prozatím čtyři různé stavy přes logické spínače, ale nevím, jak nastavit příslušné režimy(co režim, to jiné procentuální nastavení) ke kanálu č.5. Na tom jsem se zadrhnul. Zkoušel jsem letové fáze, ale u nich jsem také nenašel přiřazení. Pochopil jsem, že umí změnit kde co, ale měnit parametry jen jednoho kanálu jsem neobjevil. Vůbec nejvíc by mi vyhovoval obyčejný šestipolohový přepínač, ale ten rádio nemá:-(

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 07.12.2018 17:02

Jsem téměř začátečník co se týče MC-20. Trochu jsem hledal a pár hodin experimentoval, ale asi potřebuji nějakou radu. Dotaz na serva:
1. jaké typy fungují/nefungují? - mám např. nějaký EMAX ES08MAII, který způsobí vypnutí prijímače (zhasne zel. LED na R06). Další Hitec HS-300 funguje, stejně tak i Graupner DES 577 BB.
2. U těch serv, která fungují, je ale malý rozsah otáčení, cca 120° (u 40Mhz soupravy jsem měl vždy 180° nebo i něco víc). Má to nějaký důvod? Těch 120° je už po nastavení na 150% v Servo Adjustment (jinak to je cca asi 60°). Pro DES od Graupnera je nějaký SW pro nastavení, ale nemám zdá se potřebný kabel a ani nevím, jestli se tam dá nastavit větší rozsah (jde tam nastavit EPA 120% vlevo i vpravo, ale opravdu to zvětší rozsah otáček?).
3. Potřebuji nějaké mini/micro servo, které mi s touhle soupravou bude fungovat a aby mělo min. těch 180° (je jedno jak toho docílím). Dokážete někdo prosím poradit? Vzhledem k tomu, že jakési servo EMAX nefunguje, mám trochu obavy kupovat něco mimo Graupner DES. A pak si taky nejsem jistý, jestli to pak půjde nastavit na těch 180°.

Pro info, je to pro Veth Jet, ovládaní 360° natočení trysky, viz. obr.
Přílohy
20181201 Capture 6.JPG
20181204-223144_WP_20181204_22_31_36_Pro.jpg

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 07.12.2018 18:08

jsyrovat píše:... mám např. nějaký EMAX ES08MAII, který způsobí vypnutí prijímače (zhasne zel. LED na R06)....

V první řadě musí servo těch 180° umožňovat. Buď mechanickou úpravou, nebo objednat servo, který to umí. Zhasínání LEDky na konci pohybu serva je dost drsný test.

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 07.12.2018 19:31

Nezhasíná na konci pohybu, ale po připojení.

Nicméně, ptám se, abych zjistil, jestli tu už někdo není s MC-20, kdo serva se 180° pohybem má, resp. jestli neví která. A plus případně, jak to lze nastavit - ať už jakkoliv na vysílači nebo přijímači (přes telemetry / servo adjustment nebo ještě něco jiného?) nebo jinak (čili třeba u dig. serv SW a kabel USB k počítači). Někdo to už dělal?

Málokdy je u serva uvedeno, kolik stupňů má (někde se to dá možná i dohledat, ale je toho moc).
A u těch co nejsou od Graupnera ani nemám jistotu že budou fungovat. V manuálu nic na tohle téma není (ten je vůbec napsaný strašně...).

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 07.12.2018 20:32

Zatím se mi moc serv s rozsahem pohybu ±90° do ruky nedostalo, obvykle mají cca ±60° při standardním rozsahu PWM servosignálu 1,5±0,5 ms.
Graupnery HoTT mají podle mých měření tento rozsah až při nastavení výchylek ±150%.
Zatím jsem nenarazil na servo, které by mi s přijímači Gr. HoTT nefungovalo, mám i jakési E-maxy.
Také může být mizerný zdroj pro přijímač, když ho to dokáže resetovat - je to aku nebo BEC?

P.S. To není o MC-20 nebo jiném HoTT vysílači, to je o přijímačích HoTT.

Re: Graupner MC-20 HoTT

pát 07.12.2018 20:53

Když už to musí být Graupner, tak u nich na webu vidím na př. toto servo:
Servo digital DES 718 BB MG 180 Grad
Mělo by to umět (180 Grad) i při normální šířce ovládacího impulzu (t.j. bez ohledu na Tx i Rx)

(Mám dost velkou směs serv různých výrobců a s Rx Graupner HoTT fungují všechny. Nemusí to platit vždycky ale kdyby na to došlo, lze to ošetřit.)

Re: Graupner MC-20 HoTT

sob 08.12.2018 19:57

Děkuji za odpovědi.

Tak první problém s nefunkčním servem je vyřešen připojením jiného aku. Ten první nestačil, poklesávalo napětí a přijímač se tak resetoval (jen s tím EMAXem, jiná serva to utáhlo). Takže fungují asi všechna serva.

A druhý problém s otáčením:
a) mám už USB kabel, nainstaloval jsem SW i s ovladači pro něj, je vidět na COM4, leč při pokusu připojit se k servu / přijímači to jen vyhodí chybu. Nepodařilo se mi nic nastavit. Zkoušel jsem Win 10 i Win 7. Co sakra dělám špatně :D ?
b) s nastavením na vysílači na 150% mají otáčky v plném rozsahu jen takto: EMAX (ES08MAII) 120°, Hitec (HS-300) asi 140°, Graupner (DES 577 BB) 120° -z těch co tu mám na stole...:-)
- odpoledne jsem ještě doběhl pro Hitec HS-85BB (podle https://www.servocity.com/hs-85bb-servo má max travel 180°), ale prakticky s MC-20 a GR-12 opět jen 120° s už nastavením na 150%), mechanicky má dorazy nastavené na těch 180°.

Re: Graupner MC-20 HoTT

sob 08.12.2018 23:53

jsyrovat píše:... Hitec HS-85BB (podle https://www.servocity.com/hs-85bb-servo má max travel 180°), ale prakticky s MC-20 a GR-12 opět jen 120° s už nastavením na 150%), mechanicky má dorazy nastavené na těch 180°.

No není divu, Graupner větší rozsah než 1000-2000μs nepošle a u toho HS-85BB píšou "Max PWM Signal Range (Standard) 553-2300μsec"
(což mi jako standard tak nějak nepřipadá)

Chtělo by to servo které udělá 180° při opravdu standardním rozsahu PWM servosignálu 1000-2000μs
v dnešní arduinové době je plno serv pro roboty, která mají rozsahy i větší, ale pro to Arduino není problém generovat signály v potřebném rozsahu.
Šel by udělat třeba pomocí toho Arduina převodník, který by násobil délku PWM servosignálu.

Re: Graupner MC-20 HoTT

ned 09.12.2018 10:00

jyrry píše:... Graupner větší rozsah než 1000-2000μs nepošle ...
Fakt? Nemám ho po ruce ale když se to povolí (i v Rx), mělo by to snad dát -150 až 150. Tomu by odpovídal impulz cca 744 - 2256 (kontolováno na simulátoru Tx, který si tady nedovolím jmenovat :) ). Stačit to ani tak asi nebude.
Udělátko mě taky napadlo ale to nebude pro tazatele schůdná cesta (možná kamarád...). Serva s požadovaným úhlem otočení - při normální šířce ovládacího impulzu - na trhu jsou, ne jen to, na které jsem dal odkaz. Stačí dát do Googlu - "servo 180" a zkontrolovat parametry..

Re: Graupner MC-20 HoTT

ned 09.12.2018 15:14

No, jelikož modelářská elektronika není moje silná stránka a Arduino zní zajímavě, ale když už bych se do něčeho takového dal, tak by to chtělo něco ultimátního (asi jako toto: http://www.bluecontrol.biz/index.php/produkte/sender/brixlcontrol-v3-0 - jenže tohle by byla investice řádově se blížící 3000,-EUR :D, ale ten otočný ovladač na cokoliv s 360° a pákou na motor se mi strašně líbí).

V téhle chvíli už bylo jednodušší to překreslit na převod 3:1, aspoň s tím půjde jakékoliv servo, viz. testy: https://www.youtube.com/watch?v=jm6CTudE7Ts

Děkuji za rady.

Re: Graupner MC-20 HoTT

ned 09.12.2018 16:31

jsyrovat píše:...V téhle chvíli už bylo jednodušší to překreslit....
Jen pro doplnění, to "udělátko" lze i koupit (180º Servo Expander). Doma to ale vyjde do 50Kč.
Každý ale dělá co je mu bližší.
Odeslat odpověď