Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 20.11.2020 14:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
blembondo píše:
.Ovšem uznávám že u modelu lodě co je celý rok doma se to asi neprojeví ani po půl století.
Dál nemám komentáře.


No, ale dotaz byl na model :roll: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 0:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 17.3.2016
Příspěvky: 6
Bydliště: Praha 5
Loď jsem nikdy nedodělal (stavěli jsme s tátou Scheveningen od Igry)a tak nemám zkušenosti s praskáním.
A tak jenom několik informací od natěrače.
Lněná fermež by měla být jen z lněného oleje.
Napouštěcí může být směs olejů s přídavkem ředidla a fungicidů je řidší než lněná.
Osobně mám radši lněnou, na ředění používám terpentýn a určitě je lepší ji nahřát,tím hodně zřídne.
Ale ve vodní lázni a ne na plameni mohla by chytnout. Vzhledem k tlouštce lišt by měl stačit jeden nátěr. Co se nevpije setřít hadrem. Na hadry špinavé od fermeže pozor mohou se samy vznítit. Ukládají se do vody.
Pak určitě základovku. Tmelit PES tmelem nebo syntetickým od Primalexu. Pak další vrstva základu, a na to alespoň 2x vrch.
Koukal jsem na fotky, máš to hezký.
Ještě mě napadlo, jsou lišty dobře vyschlé? Nepouští některá smůlu? Ta funguje jako rozpouštědlo resp. terpentýnová silice v ní obsažená.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 10:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
mazalík píše:
Loď jsem nikdy nedodělal (stavěli jsme s tátou Scheveningen od Igry)a tak nemám zkušenosti s praskáním.
.


Taky jsem ho stavěl jako náctiletej.
Použil fermež, olejové tmely a syntetiku.
Dělal jsem povrchovku v průběhu 2 let. Už nikdy víc :lol:
Nakonec jsem ho vyhodil, protože po letech syntetika praskala. Asi jsem dostatečně dlouho nenechal proschnout tmely - jenom rok :cry: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2020 16:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Dřevo x Nátěry syntetikou model lodi (na rozdíl od lodě. okna, dveře,...) není nepřetržitě
v exteriéru vystaven vlivům počasí slunce, srážky, změny teploty.

Proto ty dřevěné materiály na modelech se dají se zkušenostmi (někdy taky se štěstím) před nátěrem
použít dost vysušené, s vhodnou orientací a křížením let v konstrukčních prvcích tak nachystané
aby vhodné namoření a úpravy pod nátěrem syntetikou (i u vždy pracujícího dřeva)
zapůsobí tak aby ty změny byly pod hranicí působící praskání a odlupování syntetiky.
Výsledkem jsou příklady kdy je vzhled a vlastnosti OK. To neznamená, že častější nemohou být případy obrácené
- ostatně kdysi lodě byly jen ze dřeva a jejich úpravy odolávaly léta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.11.2020 9:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
mazalík píše:
Ještě mě napadlo, jsou lišty dobře vyschlé? Nepouští některá smůlu? Ta funguje jako rozpouštědlo resp. terpentýnová silice v ní obsažená.

Snad jsou, byly koupený normálně v modelářskm obchodě a pak stál rozdělaný trup 5 let na skříni (než mi ho kámoš dal :-)).
Díky za informace (čím tmelit jsem nevěděl).

dudaj píše:
Dělal jsem povrchovku v průběhu 2 let. Už nikdy víc

To fakt? Jak si tu loď skladoval? Já byl teda po víkendu naladěn zas na tu fermež :-) (i z důvodu v následujícím odstavci). Loď by stála doma, někde na skříni a jednou za čas bych ji vzal na hodinu pojezdit (dýl by mě to asi nebavilo).


Teď jeden dumák: plán A byla fermež, pro jistotu jsem tedy vylaminoval i zevnitř. S tim už nic nenadělám. Ale když to vezmu ještě z venku, bude dřevo z obou stran v laminátu. Co se stane, když naboptná? Loď vybuchne? Dříve se dřevěnými kolíky zalévanými vodou trhal kamen.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.11.2020 9:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
semo píše:


Teď jeden dumák: plán A byla fermež, pro jistotu jsem tedy vylaminoval i zevnitř. S tim už nic nenadělám. Ale když to vezmu ještě z venku, bude dřevo z obou stran v laminátu. Co se stane, když naboptná? Loď vybuchne? Dříve se dřevěnými kolíky zalévanými vodou trhal kamen.


Nerozumím. Jestli jsi laminoval epoxidem ze vnitř, fermeží z venku můžeš pokračovat, ale pak vrstvy dál na bázi syntetik včetně tmelů. A nebo jenom epoxidy. Pokud jsi napřed ze vnitř použil fermež, pak bych už epoxidem nepokračoval z žádné strany.
Upřímně, mám obavy že to moc prožíváš :wink: .
Není až tak podstatné, jakou technologii zvolíš, důležité je dodržení tech. postupů.


Moje loďka schla venku v přístřešku na chatě. Dělal jsem na tom o prázdninách a výkendech. Jak se ochladilo, tak jsme na chatu nejezdili.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.11.2020 9:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
dudaj: Nene, zatim žádná fermež neni. Jen laminát zevnitř (natřeno zředěnou pryskyřicí, pak tmelení hustší s mikrobalonama a pak 80ka tkanina). Z venku měla teprve být syntetika s fermeží. Tvá slova jsou uklidňující. Loď by byla skladována v příznivějších podmínkách, než jsi měl na chatě.
Máš pravdu, že to asi prožívám až moc, vždycky do něčeho takhle zabřednu. Ale když si s tim dávám takovou práci, tak aby to pak nebylo na vyhození, ne? :-). Přes víkend přibyly cifernínky do kokpitu a podobně. Dlouho jsem si takhle nezamodelařil. Žádný z mojich letadlel nikdy tak detailní kokpit nemělo.


Přílohy:
26.jpg
26.jpg
[ 79.78 KiB | Zobrazeno 2961 krát ]


_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.11.2020 13:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Nakonec vyhrál laminát. Trochu mě to mrzí, ale na druhou stranu, kdybych to neudělal, tak by mě zas trochu mrzelo, že tam neni :-). To jsou trápení nerozhodných lidí. Každopádně, vypadá to docela pěkně.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz