Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 10:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
f4u píše:
A budou dělat i ty staré dobré suprostré špendlíky? :lol:

Nebudou - protože původní výrobce těch hrotů, co se do těch špendlíků po celou dobu používaly - tj. těch třeba 50 let, loni skončil v konkurzu - a proběhlo to víc než rychle a dramaticky - mašiny (technologie) na ty hroty zmizely (předpokládám, že do šrotu) prakticky okamžitě.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 13:09 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Zdravím, stavebnice Melodie prapůvodně měla překližkové díly, paluba, trupové přepážky, a vzadu kryt baterií - sedátko a stojánek. Pouzdro lodního hřídele a pouzdro kormidla bylo z mosazi. To byly první serie až nekdy po roce 1975 došlo k "inovaci" a všechno se dělalo z plastu kromě lodního a kormidelního hřídele. Jediná inovace byla k lepšímu a to byl dvoulistý plastový lodní šroub. S tímto šroubem loďka docela ožila zvláště pak když se použily olověné akumulátory z NDR. Proudově se daly víc zatížit i když kapacitu měly malou cca 250 mAh a 4 články daly vyšší napětí než utahané plocháče a byly výrazně lehčí. To jenom tak co mi paměť dává je to hrozně let a když se stavebnice objevila chodil jsem do 7 - 8 třídy cca rok 1973 nebo 4 . V roce 1974 č.7 vyšel test teto stavebnice. V pozdějších letech jsem loďku ovládal "marskou a magnetem na kormidle. Zatáčky nebyly nejmenší, ale ukočírovat se to dalo docela slušně. Přijímač Mars Mini napájený čtyřmi NiCd 225 mAh čtyři knoflíky a magnet z relé z magnetofonu převinutý na 3,6V/300 mA to relé bylo zajímavě dělané mělo zdvih skoro 5 mm a s pákou na kormidle byl zdvih skoro centimetr takže, aby to jelo rovně muselo se svižně klíčovat a i tak se loďka zajímavě vrtěla, ale bylo to jednoduché a lehoučké a nic lepšího stejně nebylo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: čtv 02.07.2020 18:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
jj, měl jsem jí, přesně tuhle celovakuovanou verzi. Stejně tak i Korál. Za mě : naprosto ubohá stavebnice už za totáče. Nemůžu si pomoct, sorry. Jako retro vyvolá úsměv a vzpomínku, ale to je vše. Kdyby to alespoň trochu inovovali a změnili technologii, víc dřeva, možná nechat ten trup a ostatní změnit, vylepšit - jako fakt je dnes spoustu možností. Bral jsem vždycky jako trochu podvod, když člověk dostal archy tepelně vylisovanýho plastu, ale budiž... Nemám tuhle technologii prostě rád.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 2:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Stavebnici člunu Melodie o Modely (s překližkovou palubou) jsem měl. Jezdila. Pouzdro hřídele dodal kamarád.
Nijak zvlášť mne neoslovila, ani za tehdejší cenu. Dnešní cena jedině původní originál stavebnice pro sběratele.

Lepil jsem to kousky styrenu rozpuštěnými v trichloretylénu (tehdejší Čikuli). Nějak moc to nedrželo.
Po upadnutí a začištění stovku šmirglem to šlo opravit. Desítkami let plast zkřehl, a lámal se na špičaté kusy.
Ty skončily při nějakém úklidu v odpadu. Z hlediska dnešních pánů kluků jsou stavebnice Vladyka dobrý start.

Pro nemodelářské typy rodin-kutilů jsou k mání sestavené hračky s radiovým (pseudo) ovládáním. Např.:
LOĎ REVELL 24136 - SPRING TIDE 40
https://www.rcsvet.cz/hracky/108642-lod-revell-24136-spring-tide-40.html

LOĎ REVELL 24137 - SUN DANCER
https://www.rcsvet.cz/hracky/187119-lod-revell-24137-sun-dancer.html

Většinou si dost vyhrajete na tom, proč to po krátké době nefunguje.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 4:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
MPml píše:
...
Nebudou - protože ...

Dík za upozornění, hned jsem u nich objednal.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 12:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
V dostupné nabídce jsou
Produkce Modellstudia Tupesy, nejspíš alias Kód: KAV0355, Značka: Kavan (jiný vzhled než původní Modela)
https://profimodel.cz/cs/ostatni/270042-modelarske-spendliky-50-ks-8595241328997.html

Nebo (nelevné): Krick Modelářské špendlíky (50), Kód: KR-490050, Značka: Krick Modelltechnik
https://profimodel.cz/cs/sverky-sveraky/233887-krick-modelarske-spendliky-50-4025792072697.html
Máte s Krick špendlíky někdo zkušenost?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: ned 05.07.2020 16:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
sozda píše:
aby to jelo rovně muselo se svižně klíčovat a i tak se loďka zajímavě vrtěla, ale bylo to jednoduché a lehoučké a nic lepšího stejně nebylo.


magnet - relé nebyla jediná možnost , na MARSce jsem úspěšně pokračoval po DELTĚ a používalo se sofistikované servo typu ŠPAGOMATIK na bázi igla motorku 2,4V, kousku vlasce , páky na čepu z M3 šroubu a zpětné pružinky.
Kormidlo se dalo udělat ve tvaru klínu v půdorysu takže na každou stranu se tím relativně zvětšila výchylka na dvojnásobek oproti klasickému průřezu kormidelní peruti.
Jooooo to byly doby........


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Melodie opet zije
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 12:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
... Melodie prapůvodně měla překližkové díly, paluba, trupové přepážky, kryt baterií - sedátko a stojánek ...
Nedochovaly se někde výkresy těch dílů (popřípadě stavební plán) prapůvodní stavebnice?

Plány a návody k těm plastovým Melodie a Korál od Modely jsou na MoNaKo. Dřevo v rozsypu pak Artur od Igry


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz