Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: sob 07.01.2023 20:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
semo píše:
Děkuju, jsem rád, že se líbí ... klidně se ptejte, tajný to není :-).
Ještě mne teď napadlo: Délka a průměr tuby? Motorek? Materiál těsnění je pružný? Obvod vypadá jako hladký válec? Na zátkách k těm tubám bývá několik souběžných řad tenkých žeber (při zasunutí se ohnou a přitisknou ke stěně tuby). Nezkoušel je někdo jako těsnění? Někde dál od okraje, aby se příliš neviklala? Hloubka zanoření je tedy podle rychlosti plavby a nastavení ploch ve funkci hloubkových kormidel. Kolik to u té tvé současné je? Plave v tak čisté vodě, že je po celou dobu vidět? Modelové by byly nějaké LED reflektory. Lépe viditelná by byla, vzhůru orientovaná, modrá LED. V režimu krátkých silných záblesků. Nezvažuješ něco takového, v dalších úpravách?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2023 12:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Vnější délka a průměr jsou cca 21.5 cm x 5 cm. Je to uplně normální, standardní tuba od tmelu, všechny jsou stejný. Materiál těsnění neni pružný. Ale funguje. Při nejhorším se to dá máznout sádlem, nebo tak něco. Ledky jsem nedával. Musely by se dát ideálně do zádě, aby se nekomplikovalo rozebírání.
Zatím jezdila jen ve vaně, ale jede rovně a je stabilní, tak myslím, že venku bude jezdit celkem pěkně :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2023 16:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
semo píše:
... Ledky jsem nedával. Musely by se dát ideálně do zádě, aby se nekomplikovalo rozebírání. Zatím jezdila jen ve vaně, ale jede rovně a je stabilní, tak myslím, že venku bude jezdit celkem pěkně.

LED do zádě. Proč ne. Kulatá LED průměr mm dle toho co se ti bude líbit. Těsně za začátek válcovitého tvaru zádě. Vysunutá může být víc nebo míň. Klidně až k osazení na konci LED. Po obvodu LED zakápnout pružným tmelem nebo lepidlem. Co je doma, silikonový sanitární tmel. Nebo nějaké gumové lepidlo. Hustý Chemopren. Jen malá kapka, aby se nezdeformoval plast. Hlavně blikač s krátkými záblesky. Velká viditelnost při malé celkové spotřebě. Venku budou svislá kormidla nastavená na velké kruhy? Podle nálepky na tubě usuzuji na některý z Soudal "xyz" tmel 280 ml.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: ned 16.04.2023 15:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Inspirace z Middle East naval exhibition NAVDEX 2023 [konflikt Ukrajina] ponorka tvarem připomínajícím Mantu obrovskou (rejnok manta (Manta birostris) je mořská paryba). Tak na tohle bych formu dělat nechtěl. Pokud by se časem objevila jako (ne drahý kit) určitě by mne lákalo do něho vestavět 1) baterku motor pro volný model - vynořil by se s vybitou baterií 2) v lepším případě i jednoduchou RC výbavu stupňovité řízení rychlosti a ovládání světel (reflektorů). Asi jen fantasmagorický sen. Pro mne jsou reálné modely na parketách 2 x 1 m. Takže by z toho byla ponorka na kolečkách. Podvodní svět bych musel promítat jako animaci.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Dost připomíná vzdušný ACE ONE. O kterém se vedou spory, zda nejde a "Pokerové eso" (fake).


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2023 19:21 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
semo píše:
Děkuju, jsem rád, že se líbí :-). Skutečně do toho neteče, i když je ta tuba zevnitř lehce pošrábaná. Zasouvá se to sice trochu ztuha, ale jde to. Celkově je to jednoduchá konstrukce, ale je tam pár detailů, který stojí za zmínku. Ale abych se přiznal, sespal jsem o tom takový krátký text, který snad časem někde vyjde. Nicméně kdyby vás něco zajímalo, klidně se ptejte, tajný to neni :-).



Četl jsem se zájmem v RCrevue. Velmi podmětné. Díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pát 12.05.2023 7:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Díky, to jsem rád :)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pát 12.05.2023 10:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
semo píše:
... Skutečně do toho neteče, i když je ta tuba zevnitř lehce pošrábaná. Zasouvá se to sice trochu ztuha, ale jde to. ... sespal jsem o tom takový krátký text, který snad časem někde vyjde...
Zatím jsem si ji našel alespoň v obsahu. RC revue 4/2023, Jednoduchá ponorka z tuby od tmelu PF 23 K čemu se vztahuje "PF 23"? Ke tmelu z tuby? // Ponorka. Flex. // Spoj: Plug - Female? Z roku 2023?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pát 12.05.2023 12:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
No, článek jsem psal kolem vánoc, nebo začátkem ledna, už nevím. Nevěděl jsem, jak ponorku pojmenovat, tak to bylo vztažené k novému roku. V článku to bylo vysvětlené poněkud jinak, jakožto dost chabý pokus o vtip. V redakci se pak navíc rozhodli vydat to až na duben, takže to bylo uplně mimo. Ale už jsem to nechal :-).

Mimochodem, vždycky jsem si říkal, že kdybych psal článek do RC Revue, pokusil bych se napsat ho nějak svěže, vesele a podobně. Ale když má člověk nacpat všechny potřebné informace do co nejkratšího textu, tak to moc nejde. Byla to zajímavá zkušenost.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 10:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
Když už tu byla zmínka o tom potápěči z ABC, tak jsem si dal tu práci a našel obě verze. Přikládám v příloze. Je to vlastně taky ponorka do jezírka :)

Příloha:
Poznámka: Potápěč z ABC - stará verze
potapec_old.zip [870.09 KiB]
93 krát


Příloha:
Poznámka: Potápěč z ABC - nová verze
potapec_new.zip [911.38 KiB]
94 krát

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Naposledy upravil nostalcomp_cz dne pon 15.05.2023 12:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 11:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
nostalcomp_cz píše:
potápěči z ABC

To by byl skvělý 3D print projekt!!!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 12:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
nostalcomp_cz píše:
Když už tu byla zmínka o tom potápěči z ABC, tak jsem si dal tu práci a našel obě verze. Přikládám v příloze. Je to vlastně taky ponorka do jezírka ...
Za obě zip verze dík. I když pokud bych se k nim někdy odhodlal, tak při mém přístupu by to byla jen flaška buď A) se 2 křidélky nebo B) s SOP a VOP.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Taky díky za ABC potápěče, vůbec jsem je neznal.

TomasC píše:
To by byl skvělý 3D print projekt!!!


A ještě jeden mě napadá:
Když jsem byl malý, měl jsem takovou hračku potápěče. Byl žlutý, plastový a byl v "těžkém" obleku (taková ta kulatá helma s mřížkou). V nohou byla zátěž a byl dutý. Z helmy mu šla hadička, asi metr dlouhá, do které se foukalo. Ve spodní části těla měl dírku, když se dal do vody, dírkou vtekla voda, hadičkou unikal vzduch. Potopil se. Pak stačilo fouknout, vytlačit vodu a on se vynořil. Jednoduché, ale mě to moc bavilo :-). Až se jendou utopil u jezu :-(

Dal by se takhle udělat třeba i nějaký batyskaf. Kdyby ta výtoková dirka byla navíc lehce na staraně, mohl by se i omezeně pohybovat přískoky po dně :-).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 15:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
guchar: samotná tuba, to není ono. Ta figurka potápěče tomu dává tu správnou atmošku :) Já se na stavbu marně chystám už celých těch 40 let, co vyšla ta verze s elektropohonem. Ale začínám už být docela nalomnenej...

semo: Nějakej plánek na podobně ovládanej batyskaf si taky vybavuju. Tuším se tam ten vzduch vháněl mačkáním gumového balonku. Ale nevím už, kdy a kde to vyšlo. Tipuju to na 60. léta.

Ještě si vybavuju jeden starý plánek modelu ponorky, ale taky už nevím, kdo a kdy to vydal. Modelář to nebyl a myslím, že ani ABC. Bylo to podobné, jako plánky Modeláře, tedy skládaná A4. Jednalo se o plán na volně plovoucí ponorku s elektropohonem. Poměrně velký model a co si vybavuju na 100%, tak tam byl jednoduchý systém proti ztrátě utopením: na dně trupu byl kolíček na prádlo s kontakty na čelistech a mezi ně se vkládal dětský piškot. Pokud do trupu vnikla voda, piškot se rozpustil a kolíček sepnul čerpadlo (asi z ostřikovačů), voda se vyčerpala a model se měl vynořit :)

A ještě do třetice. Nějaká ponorka byla i v knize Na dně vzdušného moře (1962), kterou jsem kdysi někam založil a už asi 30 let ji příležitostně marně hledám. Ale to byl primitivní model bez pohonu. Prostě jen kousek dřeva ve tvaru ponorky vyváženej tak, aby to viselo pod hladinou...

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 17:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
semo píše:
Taky díky za ABC potápěče, vůbec jsem je neznal.



A ještě jeden mě napadá:
Když jsem byl malý, měl jsem takovou hračku potápěče. Byl žlutý, plastový a byl v "těžkém" obleku (taková ta kulatá helma s mřížkou). V nohou byla zátěž a byl dutý. Z helmy mu šla hadička, asi metr dlouhá, do které se foukalo. Ve spodní části těla měl dírku, když se dal do vody, dírkou vtekla voda, hadičkou unikal vzduch. Potopil se. Pak stačilo fouknout, vytlačit vodu a on se vynořil. Jednoduché, ale mě to moc bavilo :-). Až se jendou utopil u jezu :-(

Dal by se takhle udělat třeba i nějaký batyskaf. Kdyby ta výtoková dirka byla navíc lehce na staraně, mohl by se i omezeně pohybovat přískoky po dně :-).

https://www.sbazar.cz/necrum/detail/190 ... redirect=1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PONORKA do jezírka
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 18:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
To je on.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz