Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 13:16 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10798
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Díky, Moravský pohár mě nenapadl.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 13:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
TomasC píše:
Super. Podle čeho jsi dělal plachtu?

Nákres stěžně byl u výkresku, zbytek tak nějak podle toho, co jsem nakoukal u stejného typu z netu (doslova zoom fotky na monitoru 1:1), anebo okoukal právě na soutěžích Moravského poháru (bez toho a podpory fajn bandy kolem vody bych nikdy nevyplul). Rozodně dokonalá není, mám co ladit!

Když se třebas jen stavíš na Lužinách a uvidíš vše LIVE, dá Ti to víc než hodiny mouder na netu.
Nicméně - složitosti bych v tom nehledal, účel je jediný a cest mnoho...

(třeba pro inspiraci - footy s oplachtěním swing-rig, moje Esterel https://goo.gl/photos/vrPMLAGkqR4tVgLK6 , album dceřiné Gabči https://photos.app.goo.gl/Rs3cQzZgaVRlvbvA2 . Klasické oplachtění bude mít polský Opalek. Toho najdeš - včetně další špionáže a inspirací v albu https://goo.gl/photos/373gpy3M7k2zEbZcA ).

K registraci - jak psal kolega, podmínky a cesty jsou na webu MP jasně uvedené...
(BTW - není to náhoda, že mám licenci CZE-211-76 a footy CZE 76? A dcera CZE-211-222, a footy CZE 222 ? :wink: )

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 15:29 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10798
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Díky. Naprosto souhlasím a domnívám se, že se na Lužinách zastavím. Ale nechce se mi tam bez lodě... Nebo bez plachet.

Plachetnici jsem nikdy nedělal a tak v tom dost tápu.
Asi udělám plachty podle tohoto návodu http://www.sailfootyuk.com/make-simple-mcrig-sails.html a uvidíme.
Trápil jsem se s těžištěm ploch a nějak jsem měl pocit, že by bylo správné mít těžiště plachty nad nebo mírně za těžištěm plochy trupu.

Máš nějaké doporučení, jak velké plachty udělat? Zatím mám chuť (není za tím nic jiného) udělat plachty velikosti A. Tedy
580mm vysoké a dole 390 široké.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 23:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
Bayeux píše:
(BTW - není to náhoda, že mám licenci CZE-211-76 a footy CZE 76? A dcera CZE-211-222, a footy CZE 222 ? :wink: )


tak to tady vyžvanit.... 8O

no dobrá, za tu reklamu Ti to uznám.... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 0:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
TomasC píše:
Plachetnici jsem nikdy nedělal a tak v tom dost tápu.

My předtím taky ne... ale učíme se za pochodu. :)

TomasC píše:
Trápil jsem se s těžištěm ploch a nějak jsem měl pocit, že by bylo správné mít těžiště plachty nad nebo mírně za těžištěm plochy trupu.

Těžiště plachty by mělo být před těžištěm trupu... viz http://www.minisail.cz/modely/teorie/id ... lachetnici O kolik, to je individuální a doladí se to na vodě velikostí plachet.

TomasC píše:
Máš nějaké doporučení, jak velké plachty udělat? Zatím mám chuť (není za tím nic jiného) udělat plachty velikosti A. Tedy
580mm vysoké a dole 390 široké.


To je taky otázka... třeba zkoušet. Když s danou plachtou to jede dobře, tak vyzkoušet větší... Pokud je to s ní boj, velký náklon, na zadní vítr se zapichuje trup do vody nebo je vůbec neovladatelná, tak udělat menší plachtu. Já vím, je to taková rada-nerada, ale po pár zkouškách na vodě poznáš, co to asi chce. A nejlíp je porovnat se s někým jiným, protože samotná plachetnice na vodě jezdí naprosto suprově. Teprve když jste dva a více, tak dostaneš pocit, že ta Tvá je šnek... :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 7:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
Jeee, SHU chodí i sem 8O eštěže Třinec vyhrál (fandím), jináč by to byla horší čočka...

Na svoji obhajobu musím napsat, že ta čísla jsou skoro "v pořadí" a hlavně si je člověk musí zasloužit - tím, že postaví loď a vyrazí s ní na vodu, a to je skvělá a přínosná motivace...

Tomáši, ohledně plachet a všeho MĚ neposlouchej, jak Tě znám - jsi zvyklý vyhrávat, a to by bylo s mým mentorstvím neslučitelné. Jsem pověstný "Idiot na plavbě kolem světa" (Ivan Orel). Ale baví mě to a též se rád učím za pochodu!

Je super, že NÁS tu poučí a podpoří sám SHU, kdo taky jiný - tak už budu jen tiše číst a též se učit, MP se blíží! Bayeux

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 13:15 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10798
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
SHU píše:
My předtím taky ne... ale učíme se za pochodu. :)

NO nějaký náskok máte... Ale rozhodně díky. Kdyby to šlo, tak opakovaně skasám a zase vytáhnu plachty.

Je mi jasné, že srovnání je ideální stav. Jde o to, začít s něčím jasným, co nějak pojede a pak se to možná (znám se) upraví.

Ostatně, když jsem si tak přemýšlel... Jak ovládáte lodě na rádiu? Dva kanály jsou z pravidel. Ale rozložení na vysílači. Napadá mě vše dát na pravý knipl (MOD1). Kormidlo a plachty na plyn.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 14:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
Tak už jsem taky trochu pokročil - obě jsou odlaminovaný.


Přílohy:
IMG_7926.JPG
IMG_7926.JPG
[ 67.45 KiB | Zobrazeno 2940 krát ]

IMG_7928.JPG
IMG_7928.JPG
[ 63.07 KiB | Zobrazeno 2940 krát ]


_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 15:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
TomasC píše:
Ostatně, když jsem si tak přemýšlel... Jak ovládáte lodě na rádiu? Dva kanály jsou z pravidel. Ale rozložení na vysílači. Napadá mě vše dát na pravý knipl (MOD1). Kormidlo a plachty na plyn.


Používám normálně taky Mod1, ale pro plachetnici mám jinou vysílačku s Mod2, kormidlo vpravo a plachty mám na levým, plynovým kniplu, abych si do nich při zatáčení moc nehrabal. Možná že by to chtělo mít víc utaženou brzdu kniplu a pak by to mohlo být oboje na jednom.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 17:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
Ovládám, jak jsem zvyklý u letadel, Mode 1. Plyn 0 = stažená plachta (a stojím), otevírám plachtu směrem nahoru jen neplatí čím víc plynu, tím víc rychlosti :)).
Viděl jsem i přitahování plachty naopak... Rozhodně též se líp cítím, když si do plachty nechytám, nechám na zoubkách a jen kormidluju (vlevo), takže rozhozeno na 2 kniplech.
Dcera jezdila i na volantovce (na nic nesaháš = loď stojí), ale pohodlné to na plynu = manipulaci s plachtou moc není.

Velikost plachet - to je alchymie a laborace, stejně jako poloha stěžně atd.

Ale uklidňující je, že TO jede vždycky! Jen hold někdy (furt) ne tak rychle jako ostatním v regatě :wink:

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 17:35 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10798
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Díky, to jsou velmi přínosné názory. Asi se podle toho zařídím a pak prostě uvidím.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 19:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
TomasC píše:
Jak ovládáte lodě na rádiu?

Nemaje vysílače s tahovým potenciometrem ovládám plachetnice Footy a jim podobné jen pravou pákou, kdy pro servo plachet odstraním pružinku, aby se páka nevracela do neutrálu. Směrem k sobě otěž navíjím, dopředu povoluji pro jízdu "na motýla". Pokud bych měl na vysílači tahový potenciometr, dal bych plachty na něj.

Plyn pro elektromotorové lodě mám na levé páce, kde se po jejím puštění pružinka pro návrat do neutrálu přeci jen hodí.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 23:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
TomasC píše:
Ostatně, když jsem si tak přemýšlel... Jak ovládáte lodě na rádiu? Dva kanály jsou z pravidel. Ale rozložení na vysílači. Napadá mě vše dát na pravý knipl (MOD1). Kormidlo a plachty na plyn.


Ti, co jezdí jen plachetnice, anebo motoráky rekreačně, to mají jednoduché - kormidlo na pravý knipl, plachta na levý bez neutralizace....

Ti co s motoráky i soutěží, nemůžou mít plyn (levý knipl) bez neutralizace kvůli přistávání v doku... je třeba aby motor se zastavil a není čas kvedlat plynem a hledat nulu. Tak mají neutralizaci a drží knipl celou dobu... chudáci...

Já dlouho a pracně hledal vysílačku která by splňvala: relativně levná, všechny kniply s neutralizací a něco na ovládaní plachet...
¨Mám:
Multiplex Cocpit - plachty na taháku uprostřed....
Turnigy i10 - plachty na bočním otočném ovladači co má páčku nahoru a dolů..

Boční točítko je použitelné, taháky jsou dobré až výborné, točítka shora na ploše vysílačky jsou, alespoň pro mě, nepoužitelná. Vysílačku mám jako palcovku... u pultovky by to možná bylo použitelné, ale nezkoušel jsem a ani nebudu...

Ostatní vysílačky s tahákem anebo bočním točítkem byly finančně naprosto mimo vzhledem k použití s 30cm plachetnicí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: pát 22.03.2019 9:23 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10798
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Skvělé informace.

A tahový potenciometr plachet ovládáte kterou rukou? Vždy tou co nekormidluje?

SHU píše:
Ti co s motoráky i soutěží, nemůžou mít plyn (levý knipl) bez neutralizace kvůli přistávání v doku... je třeba aby motor se zastavil a není čas kvedlat plynem a hledat nulu. Tak mají neutralizaci a drží knipl celou dobu... chudáci...
To mi vysvětluje, proč mi nešlo dobře přistát do doku... Díky. Zamyslím se nad tím.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy Green Hornet 3D tisk
PříspěvekNapsal: pát 22.03.2019 17:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Tahový. Pokud bych si takovou soupravu upravil/pořídil dal bych Pravá: (pružiny) kormidlo L: tahový - plachty
Pravá: zleva - doprava, L: od sebe - k sobě (vypustit)
- Kdysi (bych nemusel dělat kniply) jsem měl 4 tahový. Od sebe k sobě. 2 vnější sloužily jako RAJČÁKY L + P.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz