Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 20:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
pepin píše:
jen si nejsem jistý, jestli by nebylo lepší plachetnici napájet jedním článkem lion a vypínač a konektor dobijení vytáhnout na palubu.


Co jsem viděl, tak Caribbean už je i mk2, která se právě napájí LiPOL (to mi přišlo jako hlavní rozdíl), takže by podobná úprava asi velký problém nebyla.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 20:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 478
Bydliště: Písek
pepin píše:
2,4 anténa v trupu lodi--nemuže být problém s dosahem na větším rybníku?

Osobně mám u plachetnic Footy spíše problém se zrakem než s dosahem.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 20:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
tomash--ladous--díky za info


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 21:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
pepin píše:
dnes mi dorazila, umíš poradit nějaké případně nutné upravy, pokud mají smysl?

žádná úprava z ní nedokáže udělat soutěžního draka srovnatelného s klasickou footy která je o 25% delší s má i 4x větší plochu plachet... a hlavně vyšší stěžeň. Na normální poježdění je OK a vypadá pěkně. Pokud máš dvě nebo tři, můžete si mezi sebou závodit a budete srovnatelní. A nevidím, co by se na ní dalo vylepšit aby to mělo smysl a zůstala vypadat tak jak teˇvypadá - tedy pěkná jachta. Za mě tedy zní odpověď -úpravy nemají smysl. Jen případné opravy - viz dále.

pepin píše:
plachetnice je napájená 3 články nimh mini tužky AAA v klasické pružinkové kleci--nic mnoho na jistotu kontaktu--napájení--dobijení není řešeno konektorem--vycvaknout lodní baterky a ty nabijet v nabiječce samostatně---zapínání plachetnice--serv a přijímače pod deklem v lodi.

Řešení je naprosto dostatečné. a) kapacita baterek vydrží déle než Tebe bude bavit jezdit. Na AAAčka se jezdí ve footynách s většíma servama i plachtama a tedy s podstatně větším odběrem, a přesto není problém s kapacitou. Cca 3-4 hodiny soutěžního plachtění je u footy vycucnou na polovinu... tady to bude zlomek odběru....
Vypínač v podpalubí zapneš a jezdíš... pak vypneš, vytáhneš baterky a jdeš domů... Vyplatí se to předělávat? U vypínače na palubě musíš vyřešit ochranu proti vodě... a bude vypadat blbě.

pepin píše:

2,4 anténa v trupu lodi--nemuže být problém s dosahem na větším rybníku?

Tady neporadím. Svého Carribeana jsem koupil na AUKRU jako vráceného v Německu do obchodu a hlavně z důvodu, že jsem chtěl otestovat tu malou vysílačku, co je k němu...
Když jsem ho zkusil, tak nefungoval... když jsem se podíval na přijímač, tak jsem pochopil proč - přípojný konektor je matice 3x4 piny a číňan narval konektory o 90° obráceně než měl a zalepil silikonem. Baterka naštěstí byla na pozici "mínus" a tedy šla do zkratu (načlo to vypínač který jsem musel vyměnit) ale jinak to fungovalo. Ale dosah je tak cca 10m na suchu...
Vlaďa Synek má stejně vypadající vysílač na footy a v klidu footy řídí přes celý rybník. Tak nevím, jestli mám nějak načnutý přijímač, nebo v Carribeanu je jiný typ než se prodává samostatně.. anebo něco jiného... nemohu posoudit.
Jinak ve footy mám anténu v podpalubí u 2.4GHz i smotanou do chuchvalce u 40MHz a bez výrazných problémů v normálních vzdálenostech (= co vidím a jsem schopen řídit), problém u 2.4 nastane když se do podpalubí dostane voda a anténa začne ležet ve vodě. Takže klidně do podpalubí ale přilepit zespoda na palubu aby byla co nejvýš.

pepin píše:

jinak super, rozměrově uložitelné pod kočárkem, bezproblémově i třeba na zadním platu auta a vzhledově uplně super.

jen si nejsem jistý, jestli by nebylo lepší plachetnici napájet jedním článkem lion a vypínač a konektor dobijení vytáhnout na palubu.

Lepší? Pokud máš vše doma na LiIon a musel bys pořizovat extra NiMh AAA tak je to lepší... jestli máš AAAčka tak bych nic neměnil... a pokud se k vodě dostaneš 2x ročně, tak bych tam dal běžné uhlíkové AAA a neřešil vůbec nic. To není vrtulník, ke nabíjíš po 10min. letu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 21:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
SHU píše:

Shark jezdí dobře... V ruce jsem ho neměl, ale po zkušenostech se Swing Rigem si myslím, že bude problém to ukočírovat na zadní vítr. Bude to kličkovat a směr se bude muset držet dost vychýleným kormidlem.

A proč jsi se neozval a nestavil?


Taky mám pocit, že by ho to mohlo přetáčet.... Ale pokud má rychlost a vhodné kormidlo (a kapitán ví co se děje), tak by to nemělo v zásadě vadit - určitou výhodu v konstrukci ta plachta má.
Ale mám raději lodě vyvážené, ve všech režimech neutrální (zejména v poryvech).

Třinec - bylo to dost narychlo, byli jsme tři, času málo a neměl jsem "rychlý kontakt", mám jen e-mail.
Ale třeba příště ;-)
Ale rozhlížel jsem se, ať vím, jak se tam dostat ;-)
Třeba až budeš mít tu sadu ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 23:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
SHU píše:
žádná úprava z ní nedokáže udělat soutěžního draka srovnatelného s klasickou footy která je o 25% delší s má i 4x větší plochu plachet... a hlavně vyšší stěžeň. Na normální poježdění je OK a vypadá pěkně. .


ok a díky za info--mě trochu zarazilo a postrašilo info v návodu, že palubní napájení vydrží na cca 30 minut--ale on je ten návod trochu zmatečný.

v sadě dorazili v plachetnici i tři AAA články enelop--já si také myslím, že musí kapacitou stačit na víc, než 30 minut---ale přecijenom je tam obyč naviják plachet řešený jen delší pákou na servu--tak jsem se bál, jestli tady nemuže být zásadní problém zvýšeného odběru.

tunit ji cíleně nechci, ten dotaz zda je potřeba něco tunit byl jen z toho duvodu--kdyby tak, jak je to vymyšlený se v praxi ukázalo, že to moc nefunguje.

já to sice koupil jako děda pro vnouče, ale provozovat tu plachetnici bude s tím vnoučetem spíš pouze táta --muj syn--který modelář není, tak aby to nakonec nebyl spíš dárek pro zlost, než pro radost :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 0:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
Spíš si dávej pozor na páčky vysílače - jsou poměrně fórové a rády praskají. Jsou jen nastrčené na trn a taky rády vypadávají. U dospělého to je OK, ale děckům je třeba vysvětlit, že se s tím nemlátí o zem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 9:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Ten vysílač jsem měl u RG-65 Dragon Force také. Dosah min. 100 m, dál jsem to nezkoušel. Ale vzhledem k tomu, že je firma Yosway dávala i k letadlům, bych se malého dosahu u Footy nebál.
http://resources.hobbystores.co.uk/prod ... 6105_d.jpg

Měl jsem smůlu na to, že jeden křížák byl nějak divně složený a v jednom místě trochu zadrhával. Musel jsem vysílač otevřít a trochu to poladit. Pak to bylo ok.
Udělal jsem si taky smyčku kolem zápěstí, aby vysílač nezahučel do vody když mi trochu podklouzne noha na břehu :)
Asi po roce jsem vyměnil přijímač za malý Frsky a ovládám Dragona Taranisem - vypínatelná expa, pohodlné nastavení krajních poloh plachet, přednastavení některých poloh plachet přepínačem atd.
Anténu mám uvnitř trupu, problémy s dosahem zatím žádné.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 9:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
pepin píše:
mě trochu zarazilo a postrašilo info v návodu, že palubní napájení vydrží na cca 30 minut


AAA Eneloopky mají tuším 800 mAh. Používám v o dost větší RG-65 Dragon Force baterku LiFe 700 mAh a po třech hodinách plachtění dobíjím cca 450-550 mA.
Takže u Footy by to mělo určitě vydržet o dost víc - si myslím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 11:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vytiskl jsem odpoledne a přes noc další variantu. Perimetr VASE 0,6mm ABS.

Díly: zrcadlo, záď, příď a spojovací přepážka. Příď je tištěná VASE od středu k přídi, jen předních 5mm je vyměněný gkod na 3 perimetry a infil 25%. Příď je teď perfektní. Záď jen VASE. Zrcadlo má osazení. Spojovací přepážka je zmenšený střed o 1,2mm po obou rozměrech. Asi by ubrat perimetr bylo správnější, ale tohle stačí a je to méně práce.

Celkové sestavení 45g ABS, pevnost mnohem lepší.

Mám ještě pár nápadů, ale to už nechám na další trupy. Asi.

Teď bych se chtěl zaměřit na vnitřek, ovládání, kýl, atd.... Máte někdo nějaké fotky, rady, tipy, jak to udělat? je na plachty nutné standardní servo? Na kormidlo stačí servo cca 9g? Předem díky


Přílohy:
Poznámka: zrcadlo
Bez názvu.png
Bez názvu.png
[ 102.57 KiB | Zobrazeno 4909 krát ]

Poznámka: spojovací přepážka dvou dílů
Bez názvu.png
Bez názvu.png
[ 363.68 KiB | Zobrazeno 4909 krát ]

Poznámka: 45gramů celý trup 0,6mm
_20181202_111158.JPG
_20181202_111158.JPG
[ 53.32 KiB | Zobrazeno 4909 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 12:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
TomasC píše:
...
Teď bych se chtěl zaměřit na vnitřek, ovládání, kýl, atd.... Máte někdo nějaké fotky, rady, tipy, jak to udělat? je na plachty nutné standardní servo? Na kormidlo stačí servo cca 9g? Předem díky


Inspiraci můžeš načerpat třeba tady http://www.mo-na-ko.cz/php/portal/view ... d=4466&p=2

Na kormidlo 9g servo stačí... silově by mělo stačit i na klasické plachty nebo na Swing Rig, tedy plachty, které jsou trochu vyvážené anebo ne tak velké. U plachet co má Shark, kdy celou plochu a tedy i sílu drží přímo servo, bych už měl obavy.
Síla ale není to podstatné - při křižování, kdy se otáčíš po větru, přehazuješ plachty a když to neuděláš s přitažením, tak plachty a potažmo servo dostanou pěknou šlupku... takže pokud je to možné bych použil standardní servo a asi nějaké pomalejší co má větší převod, nebude tolik brát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 20:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
Sunn píše:

AAA Eneloopky mají tuším 800 mAh. Používám v o dost větší RG-65 Dragon Force baterku LiFe 700 mAh a po třech hodinách plachtění dobíjím cca 450-550 mA.
Takže u Footy by to mělo určitě vydržet o dost víc - si myslím.

ok a díky, přiobjednal jsem tedy nabiječ nimh, který umí nabijet i lichý počet článku.

https://www.alza.cz/voltcraft-bc-300-d485264.htm?o=29


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: úte 04.12.2018 14:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.11.2018
Příspěvky: 20
daja píše:
V žádném eshopu ji nenajdeš, musíš objednat přímo u výrobce. Jmenuje se Marek Brokowski, nemám přímo kontakt na něho, ale psal jsem kolegům z Polska. Jak budu mít kontakt, tak ho tu hodím. Tady je video Elf a jeho výrobce.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tak mám další informace. Postavený Elf je k mání za 199zl (cca 1250kč)+poštovné. Stačí namontovat svoje serva a RC. Jo a jsou skladem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: úte 04.12.2018 16:24 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Já bych spíš objednal kýl. Nechce se mi rozjíždět odlévání na 2kusy.

Máte někdo tip?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Footy
PříspěvekNapsal: úte 04.12.2018 18:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.11.2018
Příspěvky: 20
TomasC píše:
Já bych spíš objednal kýl. Nechce se mi rozjíždět odlévání na 2kusy.

Máte někdo tip?

Kýly dělám z 2mm laminátu. pokud jsi myslel balast, tak můžu dodat, váha 270g, cena 20 kč. https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz