Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: pon 01.10.2018 21:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Uvažuji o koupi stavebnice člunu Falke (výrobce Vladyka). Předpokládám osazení stejnosměrným motorem Mig 480/ 3LiPol (možnost použití tohoto typu zdroje, který používám v leteckém modelářství). Bude to moje prvá loď. A chybí mě potřebné znalosti o problematice elektroniky. Proto se na Vás obracím se žádostí o pomoc při návrhu osazení. Vím, že je třeba regulátor, ale takový, který umožní i couvání: poraďte prosím typ. Jak velký šroub pro předpokládaný pohon? Při nákupu preferuji tuzemsko. Ovládání kormidla vyřeším ze zásob pro letadla. Aku Lipol 3S 2200 mAh a 4000 mAh ze zásob. Použití přijimače a vysilače 2, 4 GHz ze stávajících zdrojů.
Za pomoc děkuje Jura


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: pon 01.10.2018 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
pokud preferuješ tuzemsko jdi do drahého D-sysu ale opravdu to není nutné.... čína nabízí mnohem levnější regly a fungují v pohodě.
popravdě on i ten d-sys je sice v kotlince navržen a tady zapájen , ale ze součástek sice zde vybíraných , ale původem v číně vyrobených jako vše z elektroniky na celém globu......
Osobně jsem čínskou elektroniku reklamoval jen jedenkrát a to u českého dovozce ...... jinak jsem nikdy problém neměl pokud jsem dodržel pravidlo nejít dále než na 2/3 limitů daných výrobcem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 5:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Bartn píše:
... regulátor, ale takový, který umožní i couvání...
Při nákupu preferuji tuzemsko. ...

Předpokládám že jde o nákup v ČR, ne o výrobu...
Stejnosměrných (DC) obousměrných regulátorů dostupných v ČR je celkem výběr, na ten motor by stačil něco kolem 40A:
https://www.kostkamodelcentrum.cz/obcho ... egorie=245
https://profimodel.cz/cs/1169-stejnosmerne
a mnoho dalších (do googlu jsem zadal "stejnosměrný RC regulátor").

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 8:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
K tomu reglu - jsou toho mraky, jen si hlídej to, že musí mít režim forward-backward... Většina reglů v nabídce čínských shopů je dělaná primárně pro auta a tak mají jako primární režim forward-brake-backward, tedy nejprve brzda a až pak zpátečka, do auta je to zcela logické, ale do lodi dost naprd.
Ale najdou se i vhodné, pro příklad tento celkem značkový Hobbywing režim bez brzdy má (nastavování jumperem) a dokonce je řešen jako voděodolný: https://hobbyking.com/cz_cz/hobbywing-q ... -1-10.html

A s trochou snahy se něco použitelného najde i v noname stylu za ještě nižší cenu...

Pro srovnání ale třeba tento https://hobbyking.com/cz_cz/hobbyking-x ... r-esc.html se do lodi nehodí, protože to je vyloženě car a brzda vypnout nejde...

Podotýkám, že oba regly na odkazech máme doma a jsou dobré a plně funkční, provozujeme je ale právě v autech, kam se hodí oba, do lodi však jen ten první...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 15:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Lodka je to dobrá zaty peníze
prostuduj net něco o stavbě najdes /odmastit , zdrsnit + kvalitni lepidla Uhu/
doporučuji ohledně navrhu pohonu stranky Monako net musis ale pohledat. Či guuglit je toho dost

ja bych do 400 + prevodovka neska už nešel
Kup regl dys přežijetě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 17:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
no musím říci ze zkušenosti , že brzda není naškodu ani u lodi....... zkus si někdy změřit co vygeneruje opravdu hodně roztočenej kartáčovej motor v člunu pokud dáš okamžitý zpětný chod........ na tuhle drobnost už pár starších reglů odešlo.
No naučit se pustit páku plynu včas u lodi jako je Falke je záležitost na hodinku pohodového ježdění a rychlé tuknutí do páky pro aktivaci brzdy, je záležitost opravdu zlomku sekundy....pak už lze prostě jen přidávat zpětný chod.
Problém s brzdou na páce mají obvykle jedinci, co nemají neutralizovaný knipl plynu, tedy klasicky poletuškáři, kteří si odskočili k lodím.
Volantovky nepovažuji pro řízení pohodového rybářského člunu za nutné ani vhodné......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 21:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Falke nemá jezdit jako štika, tam bych se brzdy nebál... ;-)
No a 480 na 3S.... ne že by to nešlo (když už ho máš)...
Ale viděl bych tam 280 s převodovkou MP-Jet.
Ať už je někdo proti převodům nebo ne - slušná převodovka, výkonově nenáročný pohon ... neřešil bych.
Může být větší šroub na nižších otáčkách než by dala ta 480 na 3S...
No a pak stačí 10A obousměrný regler. Samozřejmě rezerva neuškodí.
Já jen že ty 10A jsou "venku" za pár dolarů... Nebo i na Aukru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 21:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Problém s brzdou na páce mají obvykle jedinci, co nemají neutralizovaný knipl plynu, tedy klasicky poletuškáři, kteří si odskočili k lodím.

Myslím, že ani to není problém.
Poletuju také, ale na pultu může být pro loď plyn (u letadla výškovka) na levé ruce a na pravé kormidlo (u letadla křidélka), takže tam "volný" knipl plynu (bez neutralizace) nevadí, není použit. To pro mód 1.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
viz vyse mod 1 je fajn na lod ridiseto intiutivneji než použivat smerovku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 23:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jj mody neřeším ale jakýkoli neutralizovaný knipl na pohybu ,,nahoru /dolu,, je dobrý na ovládání lodě ......
mody .......... :lol:
sorry.......... :lol:
vubec nevím jakej mód mám kde na svejch 6 rádiiích.......... vše je neutralizované pružinkou a dopilovanou kulisou z laminátové destičky....... pro lodičkáře to fakt je jedno jestli vlevo či vpravo teda pokud není maketář a detailista nechce respektovat kde jsou páky plynu na daném vzoru.........
Ono vždy je o předvídavosti a tušení, jak daná lodka reaguje na ubrání plynu a jak dlouho pluje dopředu pokud plyn vypnu....ale to je to, co jsem, psal u téhle lodi to bude u úplného začátečníka o maximálně hodině pohodového poježdění , než se to naučí.
sranda nastane až bude točit na vzdálené bójce a popluje né od sebe , ale k sobě ......poletuškáři vědí ale proti nebíčku to je i vidět narozdíl od kulisovým světlem nasvícených vlnek na kterých reakce nastává se spožděním pokud má člověk trošku těžší lodičku( znám jak to reaguje při 25kg váhy a 60cm délky i šířky , ale i při 14cm délky a 2cm šířky)......
Ale abych byl objektivní ještě více...... dost často řídím otáčkami krajních motorů a tam je dokonce nutnost míti oba křižové ovladače neutralizované ..... jde o řízení jako u tanku ,,rajčáky,,
to ale nic nemění na tom co jsem napsal o módech.....kapitán bud umí nebose to prostě naučí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 14:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
ufon Bo nelecáš :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 16:33 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Zde je vlákno o lodi od Vladyky. viewtopic.php?f=32&t=83235
Stavebnici doporučuji.

Pokud budeš mít čas tak bude vystavovat na ModelHobby.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: pát 05.10.2018 20:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Děkuji kolegové modeláři za Vaše návrhy a stanoviska k mému úmyslu postavit model lodi Falke. Myslím, že nejeden z nich, pokud jej přímo nevyužiju mě budou při řešení problémů, které jistě nastanou minimálně inspirovat. Snad v průběhu jara se sem vrátím abych se "pochlubil" jak se mě dílo podařilo. Je to samozřejmě podmíněno tím, že stavebnici + další potřebné drobnosti a jiné potřebné vybavení najdu mezi dvěma vánočními dárky. Snad ano protože mám hodnou ženu, která mě moji zálibu toleruje a hlavně ekonomicky zajišťuje.
Zdraví Jura


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 11:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
ufon13 píše:
No naučit se pustit páku plynu včas u lodi jako je Falke je záležitost na hodinku pohodového ježdění a rychlé tuknutí do páky pro aktivaci brzdy, je záležitost opravdu zlomku sekundy....pak už lze prostě jen přidávat zpětný chod.


Docela by ses divil, jak se u různých reglů liší prodleva pro možný přechod brzdy na zpátečku, leckdy to zas tak málo není. Pro ryze rekreační ježdění je to relativně jedno, ale dost pochybuji, že se nepozná rozdíl třeba při zajíždění do doku či nejakých hrátkách s remorkérem.

Hlavně ale mi přijde lehce nesmyslné to vůbec řešit, pokud se regl teprve kupuje - rozdíl ceny nestojí za řeč a stačí si vybrat. A co se týče toho proudu - tyhle regly jsou vesměs dimenzované na autíčkářské motory 540, fakt nevěřím, že bude podstatné riziko shoření pro lodičku s motorem tak maximálně S400, kdy navíc lodní šroub ve vodě při ubírání plynu nemá tak extrémní setrvačnost a ve výsledku docela slušně brzdí.
Možná to byl problém u nějakých historických kousků, ale nezdá se mi, že by bylo moc velké riziko u té kategorie, kterou jsem zmiňoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybářský člun Falke
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 12:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
no vzhledem k tomu , že jsem řídil svůj ,,lavór,, pouze tahem šroubů 30mm na přímém náhonu motory 400, přičemž váha celého monstra byla 25kg tak mi věř , že vím o čem píšu..........pokud píšu, že je třeba dostatečně předvídat, kdy páky plynu pustit.
monstrum délky 212cm právě stavím. Má váhu 13kg a též potřebuje na dobrždění tak 5 metrů z rychlosti dopředné na půl plynu . 6metrů dlouhý TITANIK od modelářského výrobce z Průhonic který se poslední dobou dost často objevoval na prodejním portálu, brzdil 3 motory ze stěračů a zvládal to na vzdálenosti 15 metrů......


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz