Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 16:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Šnek23 Neomlouvej se. Je to způsobeno více významy jednoho slova v daném jazyku. (ČJ, ale AJ nevyjímaje.)
Máš pravdu, že to co KLOUŽE jsou KLUZÁKY (1. pád j. č. kluzák) Kluzák klouže(klouzá).Kluzáky kloužou(klouzají).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: sob 11.11.2017 17:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Další vývoj / tuning, zde předávám know-how:

Podlepil jsem přední plováky a i zadní část fólií kterou mi věnoval kámoš Pepa z rozebrané LCD televize. Je to taková ta průhledno-stříbrná fólie, mechanicky vypadá opravdu hodně odolná (na rozdíl od pásky).
Nalepil jsem jí rovně na spodek, jako mají dětské sáňky dole kování.
Výsledek:
Strašlivá rychlost na půl plynu, drasticky se snížilo tření, paráda!.
ALE:
Každá zatáčka (skoro každá) skončila převrácením "přes křidélka". Myslím že jsem na to přišel proč: Tou fólií se vytvořily dole velmi přesné a ostré hrany. A když se pokusím udělat zatáčku směrovkou, tak zadek musí jít smykem do strany. Jenže tam je ta hrana, čili to zadrhne a ihned se loď převrátí. Zkusil jsem hned na letišti přelepit ty hrany obyčejnou elektrikářskou izolačkou, a ejhle bylo to o hodně ale fakt o hodně lepší.

Takže doma další vývoj: Horkovzduškou na 300°C jsem nahřál ty hrany zadku a přes prkýnko vytvaroval pěkně do obloučku, takže při smyku už nebudou drhnout. Trochu jsem zaoblil i přední plováky z vnější strany, v zadní části (i když tam myslím to není tolik důležité jako u toho zadku, ale preventivně aby to tam náhodou také nedrhlo.

Jestli zítra nebude pršet, udělám testovací jízdu (bude-li k dispozici kameraman, natočím).
Věřím že to bude přesně ono, loďka se pomalu blíží dokonalosti 8)

Takto to bylo s těmi ostrými hranami:
Příloha:
Okováno.JPG
Okováno.JPG
[ 208.5 KiB | Zobrazeno 1186 krát ]


Ty zvláštní optické efekty (ty široké pruhy) má na svědomí ta folie z LCD. Ukazuje dole pruhy oboustranné samolepky, kterou je to přilepeno.
A takto zaobleno:
Příloha:
Zaobleno.JPG
Zaobleno.JPG
[ 55.18 KiB | Zobrazeno 1186 krát ]



Jo a taky jsem přešel na nukleární pohon: 8O
Příloha:
Nuclear.JPG
Nuclear.JPG
[ 69.3 KiB | Zobrazeno 1173 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: ned 12.11.2017 20:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
ty jo super :D já přemejšlím že bych to buď slabounce olaminoval nebo potáhnul laminátovou páskou.
Co si myslíš že by dopadlo líp?
Jo a já už taky zase jezdim a i s kamerou :D ještě to musim zpevnit aby se to tak neklepalo ale jinak to funguje :D
Příloha:
kamera na AIRBOATU.png
kamera na AIRBOATU.png
[ 424.9 KiB | Zobrazeno 1147 krát ]


_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 18:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
S kamerou to musí být maso! Se stabilizací obrazu jsem se něco namordoval na koptérách, na pozemním vozítku si to fakt nedokážu představit. Ale aspoň je obraz dynamický :lol:

Nevím co je to laminátová páska?

Tady na RCM jsem viděl, že nějaký borec dělal lodě tak, že na kostru (stačilo ze dvou-tří desek) natáhnul dámskou punčochu. Chytlo to nádherný tvar, hrany zachovalo a plochy skvěle vytvarovalo. Ale už si zaboha nevzpomenu, jak to nakonec zpevnil. Nějaká pryskyřice nebo kdoví co? Rád bych to vlákno znovu našel. Loďky to byly dokonalé.

Mě mezitím napadla další samospasitelná myšlenka, že přední plováky (pořád drhnou a mají na svědomí překlápění na hlavu v ostrých zatáčkách) "okovám" rozříznutou trubkou. Hned jsem vyrazil do trubkárny a paní říkala, že aby to šlo teplem tvarovat, že to musí být starodávná PVC trubka. Ty nové že se teplem už jenom bortí. No a jeden kus trubky o průměru 32 mm hned našla (potřebuji 30 - 35 mm, takže náhodou přesné).

V trubce vyříznu podélnou drážku cca 20mm širokou, takže půjde nasadit na stávající pěnové plováky. (To původní okování tou LCD fólií jsem už strhnul). Špička té trubky se potom s pomocí tepla (horkovzdušky) vytvaruje.
Opět doufám, že to konečně bude to kýžené dokonalé řešení. To už fakt nevím, co by lépe klouzalo... Jenom ta hmotnost trubky je vyšší než u fólie. :(
Zde pokusný krátký vzorek nasunutý na plovák:
Příloha:
Trubka.JPG
Trubka.JPG
[ 39.82 KiB | Zobrazeno 1122 krát ]


A taky jsem zkusil jak jde teplem tvarovat, je to jedna báseň:
Příloha:
ohnutá trubka.JPG
ohnutá trubka.JPG
[ 43.11 KiB | Zobrazeno 1110 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 20:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Hm, co zkusit přidat-zvětšit plochy vyvozující při pohybu po povrchu (nízko nad povrchem) vztlak?
Snížení tlaku-váhy na kluzáky, zmenší třecí silu, usnadní klouzání, sníží opotřebení styčných ploch.
( Ty předlohy AIRBOAT na Floridě (ploché dno, velká vrtule vzadu) jezdí v mělké vodě nebo na mokřině.)
Tam s klouzáním není potíž. Případné (měkké) nerovnosti srovnají vlastní váhou.
Na nerovnostech-drnech (větších úměrně měřítku) by byl nutný vzduchový polštář, "plněný" vodorovnou vrtulí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 20:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Laminátová páska(nevim jestli se tak jmenuje ale říkáme jí tak) je páska se sklolaminátovými vlákny (používá se na samokřídla např.) Já byl vždycky proti jakejmkoliv páskám na modelech, ale od tý doby co znám tuhle na ní nedám dopustit :D

Myslím že by to mohlo mít dobrý vlastnosti je to lehký a mohlo by se to klouzat dobře co myslíš?

A křídla ani nic podobnýho se mi na tom nelíbí a polštář už vůbec ne

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 20:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Šnek: Jo ta páska funguje dobře, zkoušeli jsme.

Guchar: Mě přijde že za velké rychlosti není problém, to se nadlehčuje až to jde kompletně do vzduchu. Problém je spíš při nižších rychlostech, a tam by velká plocha moc nepomohla. Spíš by způsobila větší ochotu ke vzletu při těch vyšších rychlostech, ale to pak je obtížně řiditelné - musely by se přidělat elevony, ale to už by byla jiná písnička...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: úte 14.11.2017 17:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak jsem už osadil ty trubky. Prozatím jsem tím zkoušel smýkat jenom ručně do boku po trávě, klouže to dobře, snad se tím to převracení podstatně omezí. Podle mě je ta schopnoust klouzat do boku zcela zásadní. Vypadá to nadějně, ale vyzkouším to asi až o víkendu. Dám vědět.
Příloha:
okováno PVC trubkou.JPG
okováno PVC trubkou.JPG
[ 51.22 KiB | Zobrazeno 1076 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: úte 14.11.2017 17:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Proč myslíš že je zásadní klouzat do boku?
Mně to teda problémy moc nedělá ale bral bych to i tak že čím víc se to poddá do stran tím hůř to pojede rovně.

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: úte 14.11.2017 19:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
No protože (když je vyšší rychlost) se to s nemožností smyku při zatočení překlopí na stranu v kotrmelcích. Odstředivá síla je jasná věc, když je dosti velká tak to buď musí klouznout do smyku nebo se to překlopí.
Zjistil jsem to až když jsem dal motor s vyšším kV a více kluzké lyžiny. Airboat začal být rychlý, vše v pohodě, ale v zatáčkách se to začalo převracet a dělat strašlivé kotrmelce (klidně 3 x ve vzduchu panna-vorel).

- Když jsem udělal dole velmi ostré hrany, překlápělo se to prakticky v každé zatáčce, i středně rychlé.

- Když jsem ty ostré hrany přelepil elektrikářskou izolačkou, bylo to o pznání (tak 2x) lepší

- Když jsem hrany zaoblil, opět daleko lepší

Z tohoto jsem usoudil, že to musí být schopné klouzat do strany a proto teď zkouším tu trubku (ta by měla klouzat do strany velmi ochotně).

Stačí když si představíš, jak ten Airboat vlastně zatáčí: Natočíš servem kormidlo a to vyvodí boční sílu. Tedy se buď zadek smýkne do strany (a tím vlastně zatočí), nebo (kdybys tam měl např. ostrou brusli) se zakousne a ta boční síla to musí nutně překlopit. A pokusama jsem zjistil, že nejdůležitějsí je, aby se smýkal zadek, ale i předek (i od jeho zaříznutí se to pak překlápí, i když je zadek kluzký). To zatáčení Airboatu je totiž jeden velký smyk. Jakmile to zadrhne, už to letí v kotrmelcích. Při pomalé jízdě ne (odhadem tak do 20 - 30 km/hod), ale při rychlejší je to tutovka.

A držení roviny, to musí zajistit směrovka, tak jako u letadla. Je přece vzadu, tak drží přímý směr od přírody. Jednak proudem vzduchu od jízdy, a jednak od vrtule. Ostré lyžiny to nezmáknou, výsledkem jsou pak ty kotrmelce.


Tohle všechno jsem odexperimentoval na trávě, která když se zařízne tak nepovolí. Na sněhu to může být poněkud jinak... Jinak na sníh už se těším, to bude teprve ta správná jízda!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2017 20:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Ok děkuji za vysvětlení, jo já už se sněhu taky nemůžu dočkat :D
A teda taky víc zbrousim ty hrany a hlavně polepim tou páskou ať to má nějakou rychlost.

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2017 21:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ty trubky otestuju asi až v sobotu, hned dám vědět jestli ta moje úvaha je správná.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pát 17.11.2017 15:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Tak já už taky vylepšuju :D :D
přepáskoval jsem spodek a jezdí to úžasně :mrgreen:
Je to mnohem rychlejší než předtím. Tření je úplně někde jinde klouže to suprově :D
A taky to poprvé vzlítlo :D a pak podruhý potřetí,...

Zkusil jsem orientační speedtest:
Na mobil jsem si stáhnul GPS Speedmeter a dal ho do airboatu, ALE:
mobil má 195g a je to s tím mnohem pomalejší, naměřilo to 30km/h
odhaduju z toho že bez mobilu jsem někde na 45-55km/h

Možná že až nebudu mít co dělat, tak to místo tý pásky olaminátuju jelikož nevim jak to tam dlouho vydrží.
A asi už konečně příjde i povrchová úprava :o
Nejspíš to polepim páskama (barvy co mám mi na xps nedržej a nový kupovat nechci)

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: ned 19.11.2017 17:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Mám podobné zkušenosti s Hydrofoamem - ostrý spodní okraj způsobí zaseknutí do hladiny a tendenci k překlopení. Je to vidět tady cca od 1:00 do 1:15. Já jsem vymyslel, že přední část plováku Hydrofoama vlastně zkosená je, tak zkosím ještě zadní. A že stačí zaoblit nebo zkosit jen vnější hranu, která způsobuje zasekávání. Když se model zasekne vnitřní hranou, asi se nic moc nestane, zejména to nebude mít tendenci se překlápět.

Ale teda zatím od té doby co jsem zkosil vnější hranu jsem se na vodu nedostal, sníh ještě není, a na trávu si nevěřím, že je Hydrofoam dostatečně pevný. Přecejen 3mm XPS je poměrně slabý materiál.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 17:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Hydrofoam koukám vypadá taky pěkně - to by bylo asi dobrý na vodu...
Můj Airboat nikdy na vodě nepojede, mám nechodný materiál (open cell, trakže jako molitanová houba na vodu - sáklo by to jako blázen. Na sucho naopak dobrý, protože je to odolný. Při střetu s překážkou se zmáčkne (jako molitan) a rozhodně nepraskne.

Zpátky k vývoji:
Dnes jsem vyzkoušel jízdu na těch plovácích z PVC trubek, myslím že to je přesně to co to na trávu chce. Bez stabilizace se to řídí těžko, ale se stabilizací to jezdí krásně rovně, nemá tendenci to utíkat do stran. A konečně to dobře klouže zadkem při zatáčení, takže se to už nepřeklápí. Teda skoro nepřeklápí, je jasný že před zatáčkou se musí ubrat plyn: zatočit v plný rychlosti znamená že to vyletí ve vývrtkách až do nebe, rotací tak 5 otáček/sec. Hroznej pohled.

Taky jsem testoval různé dvoulisté vrtule, okolo těch mých 8" s různým stoupáním. Žádná tak nejede jako ta původní 3-listá 8x4,5" (to jsem holt měl kliku s prvním výběrem). Takže vrtuli jsem prohlásil za optimální. Pořád mluvím o použití na suchu, podle mě na vodu by to bylo rozhodně moc výkonu. I takhle na suchu musím jezdit ne na plný plyn (až na výjimečné přidání občas), je to děsivě rychlé, když se to nehlídá tak to vyletí do vzduchu jako ptáček a tam už to pak není řiditelné, takže následuje pád. Neměl jsem sebou kameramana, takže video tentokrát není - škoda, bylo by zajímavé.

:idea: A je tady další nápad, který s tímto souvisí:
Dozadu udělám takovou pevnou výškovku, která bude při rychlosti nadzvedávat zadek. Doufám že se tím uklidní ten efekt, kdy při vysoké rychlosti to zvedne předek, tím nabere ještě víc vzduchu a v okamžiku to letí vzhůru do luftu.
Asi ještě lepší by bylo udělat výškovku řiditelnou servem a zase to přehnat přes stabilizaci, to by mohl zařídit ten můj přijímač (ještě mám volné dvě osy pro stabilizaci). Prozatím ale udělám tu výškovku napevno, ale nastavitelnou. Čistě kvůli experimentu.

A už budu vyhlížet až trošku nasněží, to bude maso! Počítám že se sníží odpor (tření o zem) a motor už nebude tak horký jako na té trávě - to je rasovina!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz