Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2013 11:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2010
Příspěvky: 516
Bydliště: Brandýs n.L., (Zl a HK, ale málo)
Jan748159263 píše:
Jo to díky ja myslel jen odhadem zakladni ceny ELEKTRONIKY
muj odhad z ruznejch stranek :
souprava 1000, servo 250, motor 200-500, regulator 500 a baterie+nabijecka nvm.
Kdyztak to upravte a doplnte . Alespon vim zas neco vic :)
A moc diky

Je potřeba nastínit zamýšlené rozměry a rychlosti lodě, protože to dost ovlivňuje volbu motoru a regulátoru a to zase cenu. Co se týká RC soupravy, tak se v pohodě dostaneš na míň, pokud jsi nenáročný, zároveň s nabíječkou se vejdeš do 600 i se zdrojem, cerva zase podle velikosti lodi a rychlostí jí dosahovaných a baterky podle potřebné kapacity a ta se částečně zase odvíjí od veliskosti a rychlosti. Abych to shrnul: Napiš jaká ta loď přesně má být a pak to půjde navrhnout a spočítat.

Další věc - balsa - namočit a tvarovat se dá, ale pokud, tak ji pak musíš lepit vtřinákem a není to nic moc, ale když už, tak je dobdé ji podlepit z vnější strany lepící páskou (mě se osvědčila papírová páska). Lepší, než lepení mokré balsy je, tu mokrou páskou podlepenou balsu natvarovat, zafixovat špendlíky a po zaschnutí přilepit. Ale chce to svůj čas...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2013 11:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Marena píše:
...
... ale myslím si, že mokrou balsu ničím nepřilepíš, navíc naboptná a změní rozměry a po vyschnutí by praskla.
...


Fakt :?:

Tohle je lamelované z balsových nosníků:

http://kope67.rajce.idnes.cz/Dumas_Spad ... am_054.jpg

Balsa se normálně namočí, slepí disperzí, zajistí v požadovaném tvaru a po vyschnutí dostaneš pevný, tvarově stálý díl. Naopak, kdyby ses to pokoušel tvarovat nenamočené, suché, tak ti to bezpečně popraská

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2013 12:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
kope píše:
Marena píše:
...
... ale myslím si, že mokrou balsu ničím nepřilepíš, navíc naboptná a změní rozměry a po vyschnutí by praskla.
...


Balsa se normálně namočí, slepí disperzí, zajistí v požadovaném tvaru a po vyschnutí dostaneš pevný, tvarově stálý díl. Naopak, kdyby ses to pokoušel tvarovat nenamočené, suché, tak ti to bezpečně popraská

Já to dělal tak, že patřičný díl balsy na trup modelu (plus nějaký ten milimetr) jsem polil vlažnou sprchou, nechal chvilku odstát a opatrně ohýbal na místo určení. Zajistil omotal gumou do tepláků a nechal zaschnout. Druhej den jsem gumu dal pryč, nanesl lepidlo, přiložil vytvarovanej díl balsy a zajistil špendlíkama.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2013 14:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.6.2012
Příspěvky: 778
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 0
kope píše:
Marena píše:
...
... ale myslím si, že mokrou balsu ničím nepřilepíš, navíc naboptná a změní rozměry a po vyschnutí by praskla.
...


Fakt :?:

Tohle je lamelované z balsových nosníků:

http://kope67.rajce.idnes.cz/Dumas_Spad ... am_054.jpg

Balsa se normálně namočí, slepí disperzí, zajistí v požadovaném tvaru a po vyschnutí dostaneš pevný, tvarově stálý díl. Naopak, kdyby ses to pokoušel tvarovat nenamočené, suché, tak ti to bezpečně popraská



Já se nehádám. Jsem rovnou napsal, že s balsou neporadim, že si jen myslim. Ale určitě fígle jak píšete jsou. Každopádně jen namočit 1mm desku a nalepit na trup tak o tom to není jak asi bylo myšleno. Ale dobré vědět, že to jde a jak :D

_________________
Flop II, C182, EasyStar, BladeDancer, Tracy-E, Extra EPP, Guppy (ve stavbě), Copter


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2013 14:26 
BAN - uživatel vyhozen z RCManie
BAN - uživatel vyhozen z RCManie

Registrován: 24.10.2007
Příspěvky: 3341
Bydliště: Čadca, SK
konkrétne "mokré drevo" lepí spoľahlivo purex.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 15.02.2013 16:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Marena píše:
Já se nehádám. Jsem rovnou napsal, že s balsou neporadim, že si jen myslim. Ale určitě fígle jak píšete jsou. Každopádně jen namočit 1mm desku a nalepit na trup tak o tom to není jak asi bylo myšleno. Ale dobré vědět, že to jde a jak :D
[/quote]
Já takto na trup ohýbal balsu lehkou o síle 3mm


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: sob 16.02.2013 19:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.9.2011
Příspěvky: 418
Bydliště: Otrokovice (Zlín)
Máš tam ode mě SZ :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: ned 17.02.2013 13:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2006
Příspěvky: 66
Dovolím si vstoupit do této diskuze. Lodnímu modelaření jsem se věnoval cca 25 let.
- co se týče výběru vlastního modelu, je třeba blíže specifikovat co by to mělo vlastně být. Možnosti jsou od kusu dřeva, polystyrénu, nebo jiného materiálu, vybavené motorem a RC vybavením, až po složité makety. Trupy modelů v základu bývají 2 typy - šarpie - lze realizovat ze slabších medelářských překližek, nebo oblé trupy, které se provádějí plaňkováním nař z balzy tl min. 2-4 mm. Zakový trup je ale potřeba ze vnitř napustit např epoxydem a zvenku olaminovat. Potom je ještě možnost sehnat trup jako výlisek z PSH.
Svou roli př volbě modelu hraje i to zda jde o model plující běžnou rychlostí, nebo tzv rychlík (rychlostní člun)
Co se týká RC vybavení, tak pro základní ovládání postačí i 2 kanálová souprava, buď pistolová, nebo palcová a to buď na 27 MHz, nebo 40 MHz, nebo 2,4 GHz dále servo na kormidlo (podle velikost modelu) obousměrný regulátor na zatížení podle použitého motoru (loď by měla umět i couvat). K pohonu (a většinou i k napájení palubní elektroniky jsou potom nejčastěji používané 6 článkové baterie NiMh různé kapacity.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: ned 17.02.2013 21:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
Pokud by se mělo jednat jen o zábavu na zkoušku, tak finančně nejméně náročné jsou hned po plachetnicích všelijaká plavidla s pohonem leteckou vrtulí. Dají se sehnat docela lacino:
http://eshop-rc-trebic.jb-technik.cz/stavebnice-rc-vodniho-pola-elektronika

Pokud by se mělo jednat o rychlou loď, tak začátečník neprohloupí nákupem hotového trupu od Ládi Macháně - akorát už to leze více do peněz:
http://www.mmproducts.cz/products/models

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2013 20:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.9.2012
Příspěvky: 3
Zdravím pánové
poradíte někdo prosím,kde sehnat alespoň solidní nákres nějakého rychlíka? Mám na mysli něco jako třeba Shark 650 mono.Chtěl bych,aby to bylo něco s poloponořeným šroubem a zaplavovací komorou.Nebo alespoň nějaký zdroj teorie - seřizování ..... Pokud máte někdo něco takového na prodej,budu rád.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2013 21:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.8.2009
Příspěvky: 232
Bydliště: Rájec-Jestřebí
Teorie http://www.offshoreelectrics.com/info.php
Prodejci MHZ nebo MMP,MACOMODEL
Až bude trup tak se dá trošku poradit :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2013 23:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Petrair píše:
Zdravím pánové
poradíte někdo prosím,kde sehnat alespoň solidní nákres nějakého rychlíka? Mám na mysli něco jako třeba Shark 650 mono.Chtěl bych,aby to bylo něco s poloponořeným šroubem a zaplavovací komorou.Nebo alespoň nějaký zdroj teorie - seřizování ..... Pokud máte někdo něco takového na prodej,budu rád.


Něco na prodej bych měl, ale je to jenom klasický závodní člun se žhavíkem 3,5. Musel by jsi si to pokud to chceš na elektriku předělat :(

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2013 13:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.9.2012
Příspěvky: 3
Díky za typ.Není to ještě to ořechové,ale už z rychlého kouknutí je zřejmé,že se tam najde ledacos.Mně jde především o umístění a seřízení prvků pohonu a řízení.Díky i za nabídku plánu.Pokud se jedná o model s poloponořeným šroubem,bylo by to fain.Pokud ne,raději vyjdu z něčeho,co jsem kdysi stavěl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2013 15:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.4.2013
Příspěvky: 1
Zdravím,
nechci zakládat nové téma a vzhledem k tomu, že také stavím první loď tak využiji toto.
Stavím loď od Vladyky a nepodařilo se mi, možná kvůli zkroucenému kýlu, možná kvůli rukám vyvrtat a osadit držák kormidla tak, aby bylo v ose trupu. Po zalepení a kontrole mám kormidlo posunuté o 1,5 mm na stranu oproti svislé ose. Mám držák kormidla odlepit a díru zatmelit a znovu převrtat, nebo to posunutí nebude při jízdě vadit a mám ho nechat tak jak je.

děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak postavit první RC loď?
PříspěvekNapsal: ned 05.05.2013 22:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
Čistě z funkčního hlediska se takto bokem uložené kormidlo může projevit jedině tím, že bude model na jednu stranu zatáčet o něco ochotněji než na tu druhou. Osobně si myslím, že to bude neznatelné.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz