Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2018 19:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ufon13 píše:

já jen čekám kdy se přestane psát a začne se stavět......... :lol:

model trupu už mám v počítači, jenom ještě uvažuji , jestli některé věci neupravit. Jakmile vše promyslím, tak tisk už bude rychlej.
Zrovna dneska to fouká moc pěkně :D . Vše musí uzrát :lol: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2018 20:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
dudaj píše:
psal mi kluk do mejlu, že se mýlím s tím kormidlem . Neuvědomil jsem si, že vítr bude plachetnici stáčet proti větru, dokud nebude volně plápolat plachta . Takže kormidlem se musí dorovnávat do prava a tím ty síly fungují správně (kormidlo, kýl )


Není to tak docela pravda.
Může tě klidně stáčet i po větru.
Souvisí to s těžištěm plachet a těžištěm laterálu.
Rozepisovat to nebudu, je to běžně dostupné k prostudování.
Stejně by jsi napsal že to znáš ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 7:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Steve píše:

Není to tak docela pravda.
Může tě klidně stáčet i po větru.

Stejně by jsi napsal že to znáš ;-)


nechápu tvou poznámku , můžeš víc rozepsat jak si hraji na všeználka ?
Jsou věci o znalostech a pak věci technicky logický a jasný .
pokud bude plachetnice potřebovat srovnat stáčení po větru, pak nebudou fungovat ty hydrodynamický tlaky, který by rovnaly loď do svislosti.
pokud třeba napíši, že kormidlo má dlouhou obtěžující páku a někdo napíše že to tak musí být, není to o zkušenostech, ale o těžišti a páce - učivo zš . A pak je zbytečná diskuze o potřebných velkých silách. Protože jde pouze o způsob uchycení kormidla .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 8:16 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pro pochopení fungování těžiště plochy plachet a těžiště laterálu je nejlepší ježdění na windsurfingu. Myslím tím klasické plováky a oplachtění. Ideálně pročíst nějaké tutotiály a pak si jít stoupnout na vodu. Tam to dostane správnou praxi.

Samozřejmě ve výtlačné plavbě. Ve skluzu a zašlapávání hran v poutkách je něco jiného.

A první lekce: Kdo nepadá, jezdí pod své možnosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 14:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Vliv těžiště plachet a laterálu, já zjednodušeně chápu tak, že pokud natáhneš pouze jen kosatku, tak loď se bude sama stáčet po větru, pokud jen vratiplachtu, tak se bude stáčet proti větru a pokud se natáhne ve správné míře obojí, tak může být neutrální. U windsurfingu je plachta jen jedna, ale stěžeň je výkyvný, takže jeho vykloněním dopředu nebo dozadu lze plynule tento vliv měnit podle okamžité potřeby.

Je to tak, nebo se pletu? :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 15:48 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
VTjr píše:
Vliv těžiště plachet a laterálu, já zjednodušeně chápu tak, že pokud natáhneš pouze jen kosatku, tak loď se bude sama stáčet po větru, pokud jen vratiplachtu, tak se bude stáčet proti větru a pokud se natáhne ve správné míře obojí, tak může být neutrální.


Jednoznačně souhlas , se serfem to asi moc srovnávat nelze. Ty plachetnice s více plachtami - tam to bude ještě zajímavější .
Ono se to taky asi bude měnit podle úhlu , pod kterým se plave proti větru . To zase vyžaduje určitý úhel nastavení plachet a tam zase může dojít k posunu síly od větru vůči těžišti lodi . Možností a kombinací milion .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 16:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
dudaj píše:
... se serfem to asi moc srovnávat nelze. Ty plachetnice s více plachtami - tam to bude ještě zajímavější ...

No ja si naopak myslím, že surf je docela dobrá pojízdná "laboratoř", kde se právě tyto vlivy naplno projevují a dají se ovládat náklonem stěžně přímo analogově. :P

Co se týče velkých plachetnic s více stěžni, tak to asi věda opravdu je. :roll:

Vím o tom ale jen z dobrodružných knížek, které jsem v mládí pročetl (všechny Verneovky a jiné). Předpokládám, že tehdejší autoři věděli o tom hodně. No a z nich vím, že v silném větru, v bouřce, když chtěli aby loď šla rychle po větru a nezalévaly ji odzadu vlny, tak natáhli jen kosatky, létavky a stěhovky a drželi kormidlo.
Jinak, dokonce teď, před asi měsícem, jsem náhodou poprvé pročetl od Jacka Londona knížku Morský Vlk, tak jsem si tyto věci zase zopakoval. :) Mám staré vydání, kde v epilogu od překladatele je dokonce ten tuleňářský škuner "Přízrak" i rozkreslen, i posáno všechno plachtoví a výstroj, jakož i části trupu a pod. :wink: No to se v dnešních vydáních objevuje už jen zřídka. :o Pamatuji jedno staré české vydání Verneovky "Děti kapitána Granta", kde byla takto uprostřed podrobně rozkreslená brigantína Duncan. Dokonce jsem podle toho obrázku v té době (bylo mi asi 12 let) postavil její asi 40-centimetrový model. Plachty mi ušila mamka na stroji, ale ráhnoví s lanovím mi bohužel vyšlo moc těžké a aby to plavalo musel jsem do kýlu naložit asi 200g mosazných šoulků. Nakonec to sice plavalo, ale kvůli nadmíry zátěže byl příliš velký ponor a stejně stabilita nic moc - takže z toho byl ve finále model statický, do vitríny. Možná jsem právě měl upustit od maketovosti, udělat dlouhý kýl se závažím a bylo by to mnohem lépe plující. :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 17:27 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jenže u toho surfu člověk automaticky tělem mění těžiště . K tomu mění sklon plachty v kloubu , takže řadu věcí , které na plachetnici ne . Prostě plachta a stožár jsou jediné společné věci .Kýl tam taky není - jen zadní ploutev . A to nemluvím o náklonu plováku . Takže vše jinak :wink: .Navíc při jízdě na něm, má člověk jiný starosti, než porovnávat a s plachetnicí :D .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
dudaj píše:
model trupu už mám v počítači, jenom ještě uvažuji , jestli některé věci neupravit. Jakmile vše promyslím, tak tisk už bude rychlej.
Zrovna dneska to fouká moc pěkně :D . Vše musí uzrát :lol: .

paneboooože zase tisk trupu lodi........ :roll:
ale proč né....alespon to nebude taková ztráta času a lidské energie :wink: ...........


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 20:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ufon13 píše:
paneboooože zase tisk trupu lodi........ :roll:
ale proč né....alespon to nebude taková ztráta času a lidské energie :wink: ...........


Hele Ufoune , děláš něco kromě rejpání :lol: ?
Já už tady neviděl tvoje výtvory ani nepamatuju :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 22:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
dudaj píše:

nechápu tvou poznámku , můžeš víc rozepsat jak si hraji na všeználka ?
Jsou věci o znalostech a pak věci technicky logický a jasný .
pokud bude plachetnice potřebovat srovnat stáčení po větru, pak nebudou fungovat ty hydrodynamický tlaky, který by rovnaly loď do svislosti.
pokud třeba napíši, že kormidlo má dlouhou obtěžující páku a někdo napíše že to tak musí být, není to o zkušenostech, ale o těžišti a páce - učivo zš . A pak je zbytečná diskuze o potřebných velkých silách. Protože jde pouze o způsob uchycení kormidla .


Protože jsi nejdříve psal, že tomu nehovíš a že ti to nic neříká a pak jsi napsal, že "to" všechno samozřejmě víš a pod....
Hledat ti to nebudu.

Za mých mladých let jsme listovali a hledali, chodili do knihovny....
Zkus alespoň zagooglovat nebo jinak hledat co je těžiště plachty a laterálu.

Zjednodušeně - boční ponořená část plochy, resp. její bokorys a z něho vycházející její těžiště.
Stejně tak plachty.
A vzájemné "posazení" obou ti dá loď návětrnou, závětrnou nebo ideálně neutrální.
Síla větru nemá takový vliv jako píšeš.
Ber to jako velmi zjednodušené "naťuknutí".

Jinak to bylo ve starších Modelářích (tam bylo dobrých a platných věcí...!), ale k tomu asi nebudeš mít přístup.
Co si tak vzpomínám, tak někdy kolem r.1976-1978.... Možná od ing. J.Copláka - ale to fakt z hlavy přesně nevím.
Třeba to pomůže při hledání.
A v "Lodních modelech" by to mělo být alespoň ve zkratce. Ty jsou taky letité, ale někde jsem je viděl na netu, okopírované články.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: sob 23.06.2018 6:08 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Steve píše:
Protože jsi nejdříve psal, že tomu nehovíš a že ti to nic neříká a pak jsi napsal, že "to" všechno samozřejmě víš a pod....
Hledat ti to nebudu.

.


Ani nenajdeš :wink:

Modelářů jsem měl balíky, od toho 74 roku určitě ano - to jsem byl na střední a modelařil jsem od základky, takže jediný jsem nevynechal. Ale byly to dost velký balíky a před lety jsem to vyházel. Byla doba, kdy jsem si plachetnici chtěl stavět a bral jsem to docela vážně. Ale to už je taky nejmíň 25 let. Takže názvosloví v oboru samozřejmě už neznám - nikdy mě ani nebralo . Ale rozhodně to není tak, že bych o plachetnicí naprosto nic nevěděl a nic takového jsem ani nepsal.

V diskuzích to vždy funguje tak, že někdo napíše, že odmocnit druhou mocninou není bez kalkulačky úplně jednoduché , načež se najde spousta lidí , kteří mu začnou vysvětlovat jak se na papíře násobí a dělí . O mocninách kolikrát nic nevědí , ale rádi diskutují . A ten kdo nečte všechny příspěvky důkladně, nabude dojmu, že dotyčný o matematice nikdy neslyšel :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: sob 23.06.2018 22:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Něco jsem měl nedávno v ruce, tak jestli to najdu, tak ti to přepošlu.
Jestli máš zájem ;-)

Asi před měsícem jsem to řešil s Footy na Mo-na-ku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: ned 24.06.2018 8:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Steve píše:
Něco jsem měl nedávno v ruce, tak jestli to najdu, tak ti to přepošlu.
Jestli máš zájem ;-)



Dík , vzdělávání se nikdy nebráním :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gyro místo kýlu v plachetnici ?
PříspěvekNapsal: ned 24.06.2018 10:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
dudaj píše:

Hele Ufoune , děláš něco kromě rejpání :lol: ?
Já už tady neviděl tvoje výtvory ani nepamatuju :roll:


právě že dělám ale ukazuju v jiném vlákně a na jiných fórech, ale kouknout se lze tady:

viewtopic.php?f=32&t=82418&start=75

a na nekvalitní videa z prvních zkoušek zde:

http://www.uschovna.cz/zasilka/AJKL63V7CY9I78VW-HCH
http://www.uschovna.cz/zasilka/AJG7PW822EMH87N5-WYB

a pozor tisk je použit také , ale na otravné činnosti....... :lol: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz