Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 12:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nechtěl jsem se vůbec zapojovat, ale musím se taky vyjádřit. Myslím, že problém je už ve výchově mladých. Mě otec vychovával tak, že když jsem se ho ptal na každou blbost, tak mi řek "támhle máš knížku, tak si to přečti, a pak se přijď zeptat čemu nerozumíš". Naučil jsem se shánět si informace z knížek z knihovny, pak jsem si je i kupoval a u všech koníčků co jsem kdy dělal jsem se snažil získat informace co, jak a proč funguje. Dneska je situace podstatně jednoduší a všechno se dá najít na internetu, jenže se žije podstatně rychleji a lidi nejsou ochotní trávit čas nějakým hledáním a radši se budou třeba týden, nebo i dýl ptát v diskuzi i na ty nejzákladnější věci. Připadá mi to, že odnaučují děti samostatně myslet, a ty se pak cítí ještě dotčené, že jim někdo neodpoví na naprosté základy, které by si při troše snahy mohly snadno najít. Myslím že nepatřím k žádným nafoukancům, kteří nechtějí poradit i začátečníkům, ale když vidím že dotyčný nemá absolutně žádnou snahu pro to cokoli udělat, tak ho prostě ignoruju a je mi naprosto jedno jestli ho to od modelařiny odradí, nebo ne, protože takový člověk se nejspíš už nezmění a bude ještě obviňovat druhé. Taky se mi nelíbí, aby se někdo stal jen tupým uživatelem a konzumentem, protože pak nezná ani základní pravidla pro použití a v extrému dochází i k porušování zákonů, a když dojde k problému, tak není schopný ho nijak řešit a zase přijde s dotazováním na diskuzi.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 12:13 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 192
Bydliště: Plzen
Prilis vyhranene nazory z obou stran. Rad kazdemu poradim a odpovim. Ale:
Na radu dotazu se proste neda odpovedet v ramci postu. Problematika je prilis siroka.
Zrovna behem poslednich par dni jsem nalejval do hlavy jednomu znamemu nejake zakladni vedomosti.
Byl dobre pripraven z webů a je velmi chytry, presto uz to vzalo dvakrat 2 hodiny a jeste budeme pokracovat.

Postavil jsem se k tomu pred par lety aktivne, sepsal jsem knihu "Eletrolety a jak na to".
Jestli si ji nekdo koupi a precte, je na nem.
Neni to reklama, cely podnik s brozurou je bohuzel spis ztratovy :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 12:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nejsem proti tomu někomu poradit od základů, ale to se jak píšeš nedá dělat na fóru a ten člověk přijde mezi modeláře, kde mu většinou každý rád poradí i upozorní na co si má dát pozor, a podobně. A jak jsi sám napsal, je to záležitost spousty hodin, ale v první řadě ten člověk musí mít sám zájem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 12:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
pokud čirou náhodou zrovna vím, tak poradím větou jednoduchou, nebo pomůžu (fréznu, namaluju apod. - řeším pak pře SZ). Nerad se zaplejtám do diskuzí, je mi jedno jestli to dotyčný má " zadarmo " apod. Nesoudím. Osobně jsem rád za každého nového modeláře. Arogantní a povýšené reakce bytostně nesnáším. Honzu (Dudaj) znám osobně už dlouho, vždycky poradil, zkušeností má vrchovatě. :)

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 13:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
Autentický pocit začátečníka po 40-ti letech: diskutovat jsem radši začínal na https://www.rcgroups.com/forums/index.php , tam je výborná atmosféra, občas člověka i pochválí, povzbudí a to začátečník potřebuje. Nesetkal jsem se tam s radou typu nauč se to, najdi si to (bez uvedení textového řetězce, který má hledat).

Poznámka: "Eletrolety a jak na to" jsem si samozřejmě koupil a doporučuji každému začátečníkovi. Ale pak přijdou drobné lapálie, které nejde v knize popsat a je nejjednodušší se zeptat na nějakém fóru.


Naposledy upravil PremSvo dne pát 24.02.2017 14:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 13:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Poznámka na okraj - v diskusi tu (ne ode mne) padl pojem "digitální demence", který by někomu mohl připadat jako vyhrocený a urážlivý. Tak jen pro vysvětlení - tohle fakt není urážlivé slovo, ale odborný pojem, který zpopularizoval právě takto pojmenovanou knihou německý psychiatr Manfred Spitzer, následně se to dostala i do odborných diskusí (samozřejmě ne všichni s ním plně souhlasí, ale pojem tu prostě je).
Knihu bych vřele doporučil zejména všem, kteří řeší výchovu dětí atd., existuje i v češtině. A nesmím ani naznačovat, ale když dáte hledat na uloz.to :wink: ... - no prostě kdo chce, tak se k ní dostane :lol:
Nehodlám se u tohoto pojmu dále zdržovat a případně rozebírat, v čem mi na tuto diskusi sedí a v čem ne (bylo by to ostatně na dost dlouhou diskusi), berte prosím tento příspěvek jako ryze faktografický pro vysvětlení pojmu, který by si někdo mohl vysvětlit trochu mylně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 13:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
PremSvo píše:

Pro dzona: pokud máš ještě nějaké problémy, tak mě napiš SZ, co bude v mých silách, tak poradím.


A je toto správný způsob, jak má diskuzní fórum fungovat? Proč jsi mu tuto výzvu nenapsal přes SZ? Pro ostatní nemá žádný význam. Přitom ty rady by mohly zajímat ostatní. Tedy pouze ty, co jsou ochotni je číst :?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 14:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
tomashr, díky za nasměrování. Určitě si to přečtu. Už jen z úvodníku se potvrzuje moje úvaha a vidím to i na vnoučatech. Možná je i důvod, že dnešní rodiče nemají na děti dostatek času a děti mají hromadu kroužků, jen aby je rodiče zaměstnali a večer už jdou tak akorát do postele. Jak už jsem psal, osobně rád poradím komukoli, ale musí být vidět snaha dotyčného se sám zapojit a né jen předhodit všeobecný dotaz "tohle jsem si koupil a jak to mám dát dohromady". Stalo se mi i několik případů, že se na mě obrítili s dotazem přes SZ, asi z nějakého studu a nakonec jsme si dopisovali přes mail třeba týden, ale musí být vidět nějaká snaha se i sám něco naučit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 14:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
JosefSvejk píše:
A je toto správný způsob, jak má diskuzní fórum fungovat? Proč jsi mu tuto výzvu nenapsal přes SZ?

Tu výzvu pro Dzona jsem napsal přímo do fóra, protože to bylo nejjednodušší. Už jsem to napravil, poslal mu SZ a z textu vymazal.

A proč mimo fórum? Protože nepotřebuji číst rady typu: "Zapoj hlavu a snaž se." , to při řešení konkrétního problému nepomáhá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 15:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
PremSvo píše:

A proč mimo fórum? Protože nepotřebuji číst rady typu: "Zapoj hlavu a snaž se." , to při řešení konkrétního problému nepomáhá.


Zapojení hlavy a snaha bezesporu pomáhá. Bohužel ale většinou nepomáhá ta rada :wink: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 15:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
PremSvo píše:
to při řešení konkrétního problému nepomáhá.


Ale on nemá žádnej problém. Teda až na to, že chce, aby myslel někdo za něho. On nemá čas myslet neb život je krátkej.
Problém u mě je třeba: ,,Kluci zapojil jsem to tak a tak a ono to nejede, točí se obráceně.
A o tom tady je celou dobu debata. Najdi si začátek. Mám tyto věci. Řekněte mi, co s tím. Já nemám čas myslet. Život je krátkej. A když se mu dostane krom rad i výtka, že by se mohl trochu snažit myslet, začne se chovat arogantně na člověka, který už toho hodně poradil. A v tom je ten rozdíl.
Myslím, že Dudaj si to nezaslouží. Já jsem např. v oblasti EDF spíš IQ houpacího koně. Loni o dovolený jsem byl poblíž. Drze jsem mu zavolal a on mi věnoval pár hodin v neděli odpoledne. Ale nepřišel jsem za ním ,, ty hele chci stihačku s EDF, vymysli to za mě". To by se se mnou asi taky nebavil.

Problém poradit tady asi nemá nikdo, ale musí být vidět snaha.
Vidím, že Švejk to napsal kratší :lol:

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 15:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Lark píše:
Jak už jsem psal, osobně rád poradím komukoli, ale musí být vidět snaha dotyčného se sám zapojit a né jen předhodit všeobecný dotaz "tohle jsem si koupil a jak to mám dát dohromady". Stalo se mi i několik případů, že se na mě obrítili s dotazem přes SZ, asi z nějakého studu a nakonec jsme si dopisovali přes mail třeba týden, ale musí být vidět nějaká snaha se i sám něco naučit.

Souhlas - mám podobné zkušenosti. Dokonce jsem za pár dotyčnými i zajel a osobně ukázal co a jak. Prostě jsem si udělal vejlet, neb modelařina je hezký koníček :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 15:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
tomashr píše:
Poznámka na okraj - v diskusi tu (ne ode mne) padl pojem "digitální demence", který by někomu mohl připadat jako vyhrocený a urážlivý.

Když už jdu za ženou poněkolikáté kvůli nějakému nastavení mobilu či tabletu, tak mi odpovídá hláškou - "Vrať se do jeskyně". A má chuděra pravdu, neb já jsem fakt jen uživatel a natvrdlý. Já se neurážím a hláška "digitální demence" mi nepřipadá divná. Ale předevčírem mne pochválila - sám jsem si spároval mobil s kamekou Sencor 3CAM na modely. Možná se teď smějete, ale proč? A tak je to i s modelařinou. Někdo nechce být jen uživatelem drahé hračky zakoupené RTF v krámě, ale kde se to naučit když v okolí nikoho nemá a né každému jde hledání na netu. Já sám osobně víc pochytím při osobní radě, než pročítání stránek v PC. Navíc odkazy na anglické či německá stránky jsou pro mne mimo mísu. Proto se umím vcítit do těch "nešťastníků" a pomáhám, když teda umím a myslím si, že něco už jo ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 15:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Tady je to naprosto v klidu.
V automodelarskem fóru bylo drsněji.
RC dělám od 15 roků táhne mi na čtvrtý křížek.
Taky jsem občas odkázán... Najdou se věci kterým nerozumím nesetkal se s nimi informace jsou protichůdné.
Poradím v tom co jsem sám udělal chybně ať tak taky nedopadne,funguje mi to,funguje to lidem co s nimi létám jezdím.
Na netu je pro mne nejsložitější formulace dotazu aby mi vypadlo něco jiného než jen obchody.
Začátečník který se ptá a dohledá si věci a znovu se ptá jestli je to správně je ok.
Mamlas co hned začne po prvním šťouchnutí (rýpnutí) urážet nestojí za další nápovědy.
Brát to s nadhledem když sem označen za blbce když mistrovi v oboru přijde můj dotaz stupidní má na to právo.
A klasická rada praví moudrému napověz,hloupého nakopni;-)

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Radit či poučovat...
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 16:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Přečetl jsem původní, i odštěpené vlákno. Dle původního jsem nabyl dojmu, jako by tazatel koupil věci z druhé ruky bez návodu a snaží se to zprovoznit. Fajn, pro někoho, kdo třeba nemá zdroje, to může být také cesta. Pokud ovšem koupil funglovky, tak u toho bývá vždy nějaký pokec, jak a co s tím. Až si to přečtu, vyzkouším a nebudu vědět, co s tím, budu se ptát. Kolega Hořejší zde píše, že strávil s nějakým známý několik hodin při vysvětlování a ještě mnoho stráví. Ale píše jednu velmi důležitou větu
horejsi píše:
...Byl dobře připraven z webů ...
, tedy měl základní pojem o věci. A o tuhle větu zde jde - "poohlédnu se, zjistím informace, vyzkouším, narazím na problém a zeptám se". Také nemám problém, pokud znám řešení, poradit. Nelíbila se mi v jiném případě odpověď "kup si rybičky", ale odkázat na vlastní snahu o vyhledání řešení a teprve pak se ptát na nepochopené věci, v tom bych až takový problém neviděl. Internet je mocný zdroj informaci, pravda, musí si je člověk přesít, aby oddělil informační "zrno od plev", neb i zde se najdou bláboly.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz