Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hnací ústrojí
PříspěvekNapsal: stř 30.03.2022 16:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.3.2022
Příspěvky: 3
Ahoj, jsem tu novej a mám takovej menší dotaz ohledně hnacího ústrojí pro můj plánovanej projekt.
Jde o auto, který se bude tisknout na tiskárně a zatím vše řeším jen ve 3D softwaru.

Teorii ohledně RC trochu znám, ale jde mi o mechanickou část. Konkrétně zatím řeším problém, jak připojit motor na differenciál (uzavřený, u totohle modelu není potřeba otevřený). Následně pak z differenciálu vyvést nezávislý zavěšení na kola.

Přikládám i schematickej obrázek s pár rozměrama, který bych potřeboval zachovat. Jde mi o to, jak napojit motor na ten diferák, taky o to, jakej diferák použít, nebo jestli postavit nějakej z náhradních dílů, a taky o ty modrý hřídele jdoucí na kola. Je mi jasný, že na kolech budou ještě menší osy, který budou drže kola ve svislý poloze, ale kvůli zjednodušení jsem je do schematu nazařadil. Motor jsem si říkal, že bych použil tenhle "https://www.aliexpress.com/item/4000981259486.html"


Přílohy:
j5 hnací.png
j5 hnací.png
[ 19.85 KiB | Zobrazeno 3935 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnací ústrojí
PříspěvekNapsal: stř 30.03.2022 19:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.1.2010
Příspěvky: 1102
Bydliště: PN - SK
pocul si o OpenRC projekte? popozeraj si na thingiverse a inspiruj sa tam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnací ústrojí
PříspěvekNapsal: čtv 31.03.2022 9:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.3.2022
Příspěvky: 3
No, přece jen bych radši tyhle díly měl z kovu. Odhadem celý auto bude relativně těžký (tak 5kg), tak abych furt netiskl hřídele atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnací ústrojí
PříspěvekNapsal: čtv 31.03.2022 13:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
https://www.google.com/search?q=kardan& ... =975&dpr=1


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hnací ústrojí
PříspěvekNapsal: čtv 05.05.2022 23:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.3.2022
Příspěvky: 3
To je přesně ono. Našel sem si diferák, našel sem hřídele, našel sem motory, našel sem i kardany :-) V projektu sem teda vyřešil jeden z palčivých problémů, a to je pohyb vozidla dopředu dozadu. Udělal jsem i předběžný výpočty, jaký rychlosti by mělo pak vozidlo dosahovat a dostal jsem se někam na 18km/h. Nevim, jestli to ale nebude moc pro terénní náklaďák. Jasně, bude jezdit i po zpěvněným povrchu, ale i tak. Je pak možnost zvolit jinej motor s předovovkou, kde by pak vozidlo mělo dosahovat tak 9km/h. Je mi jasný, že reálná rychlost bude nižší kvůli ztrátám atd. Ale co myslíte?
Vim, že třeba takový crawlery nejsou dělaný na rychlost, ale tohle nebude uplně crawler - nebudu s tim jezdit po šutrech, ale spíš lesní cesty, tu a tam možná i nějaký to bláto, ale nic vyloženě náročnýho. Ale zase na druhou stranu jde o vozidlo se 4 klouby, takže vyšší rychlost by mohla způsobovat nestabilitu i na rovným podkladu.

Ohledně motoru, pujde o motor brushed 370 s 10 000 ot/min s převodovkou s poměrem bud 4,4:1 nebo 10:1. Průměr kol zatím vychází na 9,8cm a převodový poměr diferáku vychází na 2,3:1.

Jen bych pak měl ještě otázku. Vozidlo bude mít celkem 5 segmentů a mělo by mít pohon všech kol. Díky konstrukci neni možný použít kardan na rozvedení rotací motoru na všech 10 kol. Jediný řešení je pak použít 5 motorů. Jenže co sem počítal, tak by to celkem žralo. A tak mě napadlo, jestli je nějakej způsob, jak by se dali motory zapojit tak, aby když nebude potřeba výkon všech kol, ale třeba jen první nápravy (např na zpevněný cestě) zbývající motory vypnout. Tim by se mohla ušetřit baterie. Napadlo mě nějaký spínací relé, který by se hodilo třeba na třetí kanál příjmače. Jenže nemůžu najít to pravý. Co sem počítal, tak to relé by muselo zvládnout v silovým okruhu max 40A (jelikož motory maj podle výrobce zkratovej proud menší než 8A, a tak tedy 8x5=40A -> jasně, počítám 5 motorů, ale za tim relé by byly ve skutečnosti 4, ale je dobrý mít rezervu ne?)


Přílohy:
motor.png
motor.png
[ 107.55 KiB | Zobrazeno 2617 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz