Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 7:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.10.2021
Příspěvky: 5
Zdravím, nejsem modelář, mám dotaz. Po dětech tu mám auto na dálkové ovládání dost let staré, nicméně pěkné. Je to myslím na 14 dobíjecích baterek, část přímo v autě, část v ovladači. Svého času byly baterky hodně drahé a dost rychle se to vybilo, jezdilo to chvíli a hurá zas vše do nabíječky, nadlouho. Navíc se baterky vždycky rozutekly do nějakých domácích přístrojů. Takže trochu s prominutím celé voser. Teď to tu pár let leží. Mám dilema, zda ho někomu prodat, ale nejsem si jistá, zda v dnešní době o to někdo vůbec stojí, páč je vše asi na dobíjení přes USB. Nebo je možná nějaká přestavba na USB? Má to cenově smysl? Mám teď vnučku, tak možná by výhledově využila. Ale s těmi baterkami se mi do toho fakt nechce.
Díky za odpověď
Silva


Přílohy:
20210923_104024.jpg
20210923_104024.jpg
[ 96.44 KiB | Zobrazeno 6005 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 8:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Cenu to nemá naprosto žádnou. Jestli o to vnučka na chvilku projeví zájem, tak jí udělejte trasu a ať třeba s kamarádkou soutěžej na čas. Třeba to v ní vzbudí zájem o nějakou modelařinu. Mně po dětech toho zbylo taky dost, ale zatím nemám ty vnoučata :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 9:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.10.2021
Příspěvky: 5
Jak na čas? Aby to strkaly? Mně jde o to, zda se to dá předělat na dobíjení přes USB do zásuvky za rozumnou cenu a pak si to nechám, nebo to někomu věnuju (pokud je cena fakt nula), protože s tou spoustou baterek to praktikovat nechci.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 10:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@silva.l Ty baterky jsou AA? Z těch14 kolik je v modelu? A kolik v ovladači?
Možná by jako nové nabíjecí stačilo pořídit jen ty co jsou v modelu?
Jaký k tomu byl původní nabíječ. Ten nový by nutně nemusel být na USB, stačil by vhodný do zásuvky 230V.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Na USB spíš ne, to dává 5V a pokud tam bylo baterek hodně, tak je potřeba větší napětí. Záleží taky, jak byly zapojené.

Leda do toho místo tužkovek strčit jinou baterku, nějakou Li-ion, 2 nebo 3 články, dle potřebného napětí. Ale ty stojí několik stovek, což asi převyšuje cenu autíčka. A pak by se musely nabíjet samozřejmě nabíječkou, která je pro ně vhodná. Pokud doma takovou nemáte, tak by to zas stálo dost peněz.

Chtělo by to individuální přístup: dát tam třeba funkční články z baterie od notebooku, sehnat nějakou starou nabíječku a tak podobně. Vyžadovalo by to pájení, montování a všechny ty zábavné věci, které modeláři dělají. Složité to není, ale "normálnímu" člověku by se to asi nechtělo dělat. Vy ste psala, že modelář nejste, tak se jím můžete stát ( :-) ), nebo prostě na vyzkoušení pro vnučku koupit nabíjecí, nebo obyč. baterky zase tužkové. Klidně z lídlu, měly by na to stačit.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 10:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.10.2021
Příspěvky: 5
Příloha:
prilohy_69689.zip [536.34 KiB]
113 krát
Ano, AA. V modelu 8, v ovladači 6. Nabíječ k tomu spešl nebyl, normálně jsme to dobíjeli v nabíječce na baterie. Teď jsem koukala, že vespod autíčka je i nějaký jakoby jack, že by k tomu asi šlo něco připojit? Takového něco do zásuvky s různými koncovkami tu mám.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 10:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Pokud tam je nějaký jack, tak by snad bylo použitelné něco takového, na nabíjení: https://www.bighobby.cz/soshine-t2-lcd-pro--li-ion--ni-mh--lifepo4/. Třeba by to bylo aspoň trochu pohodlnější. Do vysílače bych dal nenabíjecí, mohly by chvíli vydržet, když se to nezapomene vypnout.

Možná máte doma nějaký zdroj, podobně vypadající, ale od nabíječky se to liší. Jednak nabíječka pozná, kdy má nabíjení ukončit (je tam na to elektronika, která ty nabíjené baterky hlídá) a taky dává správné napětí a proud.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 11:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.10.2021
Příspěvky: 5
Příloha:
20211001_115418.jpg
20211001_115418.jpg
[ 25.58 KiB | Zobrazeno 5828 krát ]

Příloha:
prilohy_69698.zip [403.56 KiB]
99 krát
Děkuji, taky koukám, že se mi tu nenahrála fotka, kde je vespod na autíčku vidět, že se tam dá něco připojit. Tak posílám, taky síťový adaptér a nabíječku, co tu máme.
Kdyby se měl koupit nějaký takový nabíječ, tak v tom nevidím moc problém. Něco k tomu dobíjecí baterie. Dejme tomu náklad kolem 500,- , to dáme :). Jde mi spíš o to, aby to venku zas 10 minut nevydrželo jezdit a pak zas domů několik hodin dobíjet. Počítám, že dnešní baterie vydrží asi víc než před 20-25 lety? :). Jde mi to, jestli to tu ještě chvíli schovávat (vnučka je zatím na to malá, dělali jsme tu jen nějakou probírku věcí) nebo to udat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 11:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Autíčko sice vypadá pěkně, ale... Ale je to na tu nejobyčejnější vysílačku, zřejmě v pásmu 27,120 MHz, která není proporciální, tedy umí nulu, plný plyn a plná levá, plná pravá. Baterky (akumulátory) o stejné kapacitě jako originály vydrží stejně. Ale je pravdou, že by se daly v této velikosti najít slušné s podstatně větší kapacitou, tedy i výdrží. Ovšem Eneloop 1900 mAh vyjde na cca 80,-Kč kus, při počtu 14 kusů to je litr, tedy cca 1000,-Kč. Dalo by se pořídit akumulátorů vícero a po vybití jedné sady tam dát druhou nabitou (ve vysílačce - "ovladači", vydrží déle). K tomu nabíječka, nějaká do pětiset bude adapterového typu, kde doba nabití bude v řádech několika hodin, chytrá (ale trochu dražší) by akumulátory nabila dříve, ale každý akumulátor má nějaký optimální a nějaký maximální nabíjecí proud, takže to urychlení nemusí být až tak velké. NiMH akumulátory (zrovna Eneloop) je většinou stavěný na nabíjení 0,1C, tedy proudem jedné desetiny kapacity akumulátoru.
Vzhledem k předpokládanému stáří hračky a potenciálních komplikací s reinkarnací bych spíše uvažoval o pořízení něčeho nového. Bude to modernější, je předpoklad, že to bude bez potíží fungovat a v případě potřeby by na to měl být servis a náhradní díly.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 11:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.10.2021
Příspěvky: 5
Díky za vyčerpávající odpověď. Jsem v tomhle trochu eko založená, nerada hned vyhazuji (raději ještě nabídnu zdarma), co je ještě funkční a popř.jiný může použít. Ale v tomto případě ten náklad cenu nemá. Asi bych to dala třeba tady do nějakého modelářského kroužku nebo někomu, co se podobnými věcmi zabývá, třeba na ND, jestli to má smysl. Nebo to nechat jen tak na ruční posun doma na hraní. :) Ale moc díky za čas.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 12:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
. . . V DEVADESÁTEJCH LÉTECH JSEM TAKOVÁ A PODOBNÁ A VĚTŠÍ SPRAVOVAL pro jeden velkoobchod s hračkami v HK.
Pokud se pamatuji tak tyhle mini auta stály v krámě asi 600,- a rádio bang-bang na 27 MHz, jinak mechanicky i elektricky dost poruchové. Náhradní díly nesmysl, takže kanibalizovat největší šunty.
Prostě jedno z deseti si nechat na mechanické věci. Jo, vyměnit vadnej tranzistor to šlo. Nikde ještě žádnej procesůrek, prostě klasika. A jednou tak za šest tejdnů plnej kufr krabic ve Formanoj.
Někdy jsem bral i vozejk . .
Jinak suché články ne, to by se jeden nedoplatil. Jak zde někdo napsal, ve vysílači vydržely déle. Ale elktromobilita není levná . . .
Paní, budou vánoce a když si děvče napíše Ježíškovi, tak by třeba . . A k AKU. Byl bych pro NiCd . . dají se rychleji nabít než NiMh.
A pokud se dobře pamatuji, tak v autě bylo zapojení aku jako 2 x 4,8V . . chtělo to střed . .
L


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 13:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
silva.l píše:
Jak na čas? Aby to strkaly? i.


Tak samozřejmě doplnit baterky, to dá rozum!

Jaksi jste nepopsala co používáte za nabíječku, kolik baterek je ve vysílači a kolik v autě.
Takže nemám křišťálovou kouli. Nabíjet to přes USB je pochopitelně ptákovina.
Do vysílače stačí koupit nenabíjecí baterie, vydrží tam dlouho. Předpokládám, že jich tam bude 8 ks.

(EDIT- koukám, že už jste to doplnila)

Takže v autíčku bude 6 tužkových akumulátorů, které je potřeba nabíjet.
Můžete koupit nabíječku třeba tady https://www.alza.cz/panasonic-velkokapa ... 240879.htm a hodí se vám na vše. Hlídá nabíjení jednotlivých
článků, takže je jedno, kolik nabíjíte baterií.
Řešení jsou pochopitelně i jiná, ale ne pro toho, kdo o tom nic neví a není kutil, aby si to předělal na lipoly takže nemá smysl je rozebírat.

Je potřeba si uvědomit, že hodnotu těchto věcí dělá použitá baterie, nabíječka a způsob ovládání. Takže z toho vy nemáte nic a za 1700 koupíte autíčko úplně jiné kategorie s lion baterkama.

Darovat to můžete, ale kdo si koupí baterky a nabíječku v hodnotě nového autíčka, že?

Celé je to o tom, jestli to vnučku bude bavit. To se dovíte mnohem levněji s nenabíjecími bateriemi.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 16:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
AA ekvivalent Panasonic eneloop 1900mAh NiMH jsou v IKEA LADDA 1900mAh 4ks za 99,-
do autíčka tedy 8ks za dvě kila LADDA
Jednu nabíječku SANYO na 4 ks AA máte, pokud by se mělo nabíjet 8ks zaráz druhá nabíječka
z IKEA je za 129,- Kč (čas nabíjení 4hodiny) STENKOL Nabíječka na baterie Nebo STENKOL 2x
Tu vaši nabíječku SANYO jsem měl, ale čas a způsob nabíjení si už nepamatuji.
_ hama je zdroj a přepnutý na potřebný rozsah jde připojit k nabíječce SANYO (ta asi není na 230V)
_ AA do ovladače (jak psali jiní) bych nechal. IKEA už bohužel jen doprodává nenabíjecí velikost (mikro) AAA

_ pokud by se 8ks mělo nabíjet v modelu bez vyndávání je vyhovující ten nabíječ za 299,- co uvedl "semo"
RC nabíječ 2-10 článků NiMH/NICD, přechodový kus - výměna konektoru (!!! OPRADU VŽDY 2 a víc (do 10 ks))

_ Doporučení za mne 8ks AA LADDA 1900mAh a nabíječka z BIG HOBBY (nabíjecí doba cca 3h) vše za 1/2 litru
Na vyzkoušení přijatelné náklady. I když levné nové za stejno A až si to někdo vyzkouší, tak se uvidí co a jak dál


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 19:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nevím, jakou kvalitu a životnost ikeackých akumulátorů za 25 Kč kus. S Eneloopkami mám velmi dobré zkušenosti. Nabíječka za 129 Kč? Jaké bude mít parametry, jaká bude jejich stabilita a přesnost? Ale budiž, třeba to bude fungovat. Ovšem zatím jsme se nebavili o tom, zda vůbec auto a vysílačka funguje (po těch letech uskladnění). Nehledě, že jde určitě o systém bang-bang, který není nic moc, a vlastně ani nebyl v době, kdy nic jiného nebylo. Osobně bych byl pro něco novějšího, navíc s volantovou vysílačkou.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 19:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
DAF mě předběhl, ale i tak...

Jako jo, pokud si s tím chce někdo hrát, dodělat si dovnitř novější střeva, jako že to jde, budiž. Ale než reinkarnovat původní stav, tak bych se raději poohlédnout po něčem jiném. Třeba toto, resp, něco podobného má kolega v práci. Není to sice žádná hitparáda, ale
- ovládání je proporcionální
- jezdí i vcelku rychle (na místnost až až)
- auto se nabíjí přes USB max 30 min.
- i přes ne příliš hezké zacházení zatím drží (asi 3 roky)
- ve vysílači jsou 4xAA
- v autě integrovaný LiPol

A to jste na 1/3 ceny zamýšlených baterek...

Jednou jsem něco podobného dělal (do modelu 27 MHz, s neproporcionálním řízením strkal novější střeva), ale to byl o kus větší model (tuším 1:10?) s velkými koly a vypadal aspoň trochu "prďácky". Autíčko z dotazu bych buď vystavil, nebo nechal na pohon postrkováním/taháním za provázek.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz