Switch to full style
Pokud to má kola, jezdí po asfaltu nebo v terénu.
Odeslat odpověď

Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

sob 25.04.2020 4:33

Přišla doba koronavirová a s ní i více volného času a tak jsem se rozhodnul popsat svoji stavbu modelu kolového nakladače v měřítku 1:14, která ve skutečnosti proběhla v průběhu roku 2018.

Protože hydraulika a pneumatika jsou jednou z částí mé profese a stavební stroje Caterpillar jsou dle mého velmi subjektivního názoru designově povedené, padla volba na CAT 972, plně funkční, v měřítku běžném pro stavební techniku a provedení „aby to něco vydrželo“. Proto je stavba kombinací zámečnické domácí výroby a 3D tisku. Na podvozek, ramena a lopatu jsem použil ocelový plech tl. 2 mm a 4 mm, nápravy a disky kol jsem soustružil z duralu a mosazi, kuželové ozubené soukolí, kardany, rozvodovku, pneumatiky a motor dodalo čínské internetové tržiště, hydraulické válce a čerpadlo pochází od španělského výrobce a o díly karoserie se postarala známá 3D tiskárna českého původu.

Vše tedy začalo v konstrukčním softwaru, strávením několika desítek hodin jsem vytvořil z dostupných materiálů a informací 3D model.

Obrázek

V tomto prostředí jsem si pomocí animací odzkoušel přesné rozměry a vzájemnou polohu pro správný pohyb všech součástí tak, aby se nic “nepotkalo“. Navíc tento model slouží k vytvoření souborů pro 3D tisk dílů karoserie. Tato virtuální příprava se víc než vyplatí, protože předělávat již svařený podvozek, nebo ramena kvůli posunutí čepu o 1 mm, protože se ramena někde přetlačují, je potom velmi náročné.

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

sob 25.04.2020 8:00

Tak na tenhle seriálek se moc těším, skutečné CAT mašiny jsou velmi sexy a funkční modelářská hydraulika taky :-)

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

sob 25.04.2020 12:28

Následně přišla fáze nákupu komponentů, výrobu hydraulických válců provádí firma ve španělsku, do formuláře e-shopu stačí zadat požadovaný rozměr a pak jen zaplatit…, zároveň jsem do košíku přidal i nezbytné součásti (čerpadlo, ventily, spojky, šroubení). Další nezbytnosti jako motor, rozvodovka, soukolí do náprav, kardany, lze objednat ze známých čínských e-shopů, nevyplatí se je totiž vyrábět doma na koleně.

Mezitím jsem se věnoval výrobě náprav a disků kol. Po doručení zásilky z Asie došlo na zkompletování náprav a rozvodů. Soustružil jsem z duralu a mosazi, následně pájel natvrdo a soukolí je uloženo na ložiskách z místního obchodu. Vůle jsou vymezeny desetinnými podložkami
Obrázek

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

pon 27.04.2020 7:43

Jakmile byly vypálené jednotlivé díly podvozku laserem, pálení provedla za menší úplatu místní firma, za pomocí jednoduchých přípravků jsem provedl ohyby a svařil za pomocí CO2 rám podvozku a základnu ramen lopaty.

Obrázek

Výrobu hydraulických válců je potřeba dokončit pájením, protože jsou dodány v rozloženém stavu. Po sestavení jsem tedy „nasucho“ složil základnu ramen a odzkoušel funkci. Zatím jen mechanicky, bez pohonu čerpadlem.

Následovalo sestavení hlavního podvozku, jehož náprava je uložená kyvně, stejně jako u předlohy a na kterém je osazen motor s rozvodovkou, ventilový blok, čerpadlo a celá elektronika, včetně aku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

úte 28.04.2020 11:59

Kdy se můžeme těšit na pokračování?

Tomu svařování by slušela jemná práce TIGem, ale i takhle to bude mít něco do sebe

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

úte 28.04.2020 12:38

ondra1402 píše:
Tomu svařování by slušela jemná práce TIGem, ale i takhle to bude mít něco do sebe


To je pravda, nicméně v době stavby jsem neměl TIG k dispozici... :( , takže jsem pak hezky brousil :)

Po té, co jsem podvozek znovu rozebral, přišlo na řadu barvení (RAL odstín jsem zvolil, přiznám se odhadem), samozřejmostí byl základ, krycí vrstva a nakonec polomatný lak. To vše za pomocí techniky airbrush.

Následně přišel čas na tisk dílů karoserie. Zvolil jsem materiál PETG, který je teplotně dostatečně odolný a zároveň se nechá poměrně dobře brousit před povrchovou úpravou. Protože 3D tisk zanechává znatelně viditelné vrstvy, je potřeba na následnou úpravu použít vhodný plnič a brousit, brousit, brousit….tak, jak to modeláři znají a mají rádi.

Obrázek

Obrázek

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

úte 28.04.2020 13:06

A přišla nejpříjemnější fáze stavby – sestavování. Vyplatila se modelová příprava a tak jsem nenarazil na větší problém, snad jedině s občasným odřením barvy, ale to spravila nakonec finální oprava, tak jak to znají ve všech montovnách po republice.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 6:27

V této fázi přišlo na řadu osazení ventilovými servy, regulátorem pro pohon náprav, regulátorem pro čerpadlo a příjímačem. Opět jsem otestoval funkce s veškerou elektronikou a k mé radosti vše fungovalo. Na motor od čerpadla jsem dodatečně vyrobil vrtulku, protože pod krytem motoru by pravděpodobně nedocházelo k dostatečnému chlazení.

Obrázek

Modul osvětlení od Dsys se vešel do boxu za zadní blatník.....

Obrázek

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 6:36

Zbývalo osadit kabinu, kryt motoru a doplnit osvětlení. Osvětlovací modul je ovládán jedním kanálem přijímače, spínají se přídavná světla na kabině a maják. Funkční jsou brzdová světla, i světla a houkačka pro indikaci zpátečky.

A ještě trocha patiny....

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Chlapíka jsem najal až z daleké Číny, je docela levnej...... :D

Obrázek
Naposledy upravil Litmark dne stř 29.04.2020 7:34, celkově upraveno 1

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 6:38

No a nakonec i trochu toho dělání v těchto náročných časech....



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 6:58

klobouček, pěkná práce!

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 7:32

To děkuji, má poklona....

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 7:53

Krásný, jen by to chtělo zvukový modul, to hvízdání nakladači až tak nesluší. :lol: Nad hydraulikou přemýšlím už dlouho, ale kupovaná je strašně drahá a vyrobit to tak, aby olej všude netekl nebude žádná sranda. Zatím uvažuju o podvalu k Tatře a zvedání nájezdů pomocí hydrauliky se spojenými válci. Jeden velký pod podval posunovaný motorem se závitovkou a dva poloviční na nájezdy. To bych třeba vyrobit mohl, válce jsou to nejjednodušší.

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 7:59

fokker1 píše:Krásný, jen by to chtělo zvukový modul, to hvízdání nakladači až tak nesluší



JJ, to si uvědomuju, jenže v době, kdy jsem stavěl, byl reproduktor tak velký, že se už v tomto měřítku nikam nevešel, hydraulika je velký žrout místa....

Co se týká hydrauliky, tak jsem sice nakoupil válce, ale oměřil jsem si je a další už jsem schopný si vyrobit sám, stačí malý modelářský soustruh a trochu mosazné kulatiny, trubky na válce se dají použít topenářské.

Re: Nakladač CAT 972 - vlastní stavba

stř 29.04.2020 11:39

Litmark píše:Co se týká hydrauliky, tak jsem sice nakoupil válce, ale oměřil jsem si je a další už jsem schopný si vyrobit sám, stačí malý modelářský soustruh a trochu mosazné kulatiny, trubky na válce se dají použít topenářské.


To myslíš ocelové nebo měděné? Jak jsou na tom s vnitřním povrchem, dají se použít rovnou nebo se musí ještě soustružit? Jak píst? Uvažoval jsem o polyamidu, aby se to nedřelo kov o kov. Drážky a na těsnění O nebo X kroužky, nevím, které jsou lepší. Na tom podvalu tedy nebude žádný velký tlak, ty nájezdy budou lehké. Tam je to spíš jen na efekt, dalo by se to udělat mechanicky, ale s tou hydraulikou to bude líp vypadat. A taky se to samo vyrovná na nerovném terénu, s motorky bych musel použít nějaké třecí spojky, tady když se jeden nájezd zastaví o zem, půjde olej do druhého, dokud nedosedne taky.

A ještě mě napadlo, upravit nějakou nábytkovou plynovou vzpěru. Tam by mělo být vše, válec, píst, těsnění a bylo by to bez práce. Cena vcelku zanedbatelná, do 100Kč. Pro jednočinný válec by mělo stačit nové zadní čelo s připojením na hadičku. Ale zatím jsem žádnou rozebranou nemél, tak je to jen nápad.
Odeslat odpověď