Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 10.04.2020 8:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
Stručně:
+-45° je mi málo. Existuje jiné hotové řešení? Nebo si jinak vymyslet mechaniku? Nebo přidat převod?

Podrobněji:
(tok myšlenek, můžou tam být věci zamlžené tím, že já vím, na co myslím)
Jak si tak hraju s 1:10 formulí na okruhu, hodilo by se citlivější řízení jak dostupné +-45°.
Limity jsou logické, vycházející ze středící mechaniky "okopírované" z pákových ovladačů. Ale rozsah se mi zdá na volant málo. Na nějaké pomalé crawlery asi budiž, ale i ty nejhorší volanty k PC umí rozsah min 180°. (tedy +-90°). Logitech G25 a mladší se dokonce chlubí 900° rozsahem.
900° už je u volantovky blbost, ale takových 200-270° se dá zvládnout bez přehmatávání. Pohodlně pak něco kolem 180-200°.

Teď je otázka, jak takového rozsahu dosáhnout a zachovat vlastnosti středícího mechanismu (nějakého).

Taková relativně jednoduchá cesta je nechat středící mechaniku původní a přidat mezi potenciometr a volant převod. Asi úplně normální ozubený, něco kolem 1:2 - 1:3. Trochu se posune osa, což nemusí vůbec vadit. V případě dvou koleček se sice změní smysl otáčení, ale to vyřeší triviální nastavení. Pravděpodobně by bylo dobré kvůli pocitu přitvrdit pružinu. Pokud se převodovka navrhne dobře (teď myslím na 3D tisk), mohla by být výměnná a může pak být více variant na různé účely. Chvíli jsem laboroval s planetovkou, ale pro tyto účely se mi zdá ne příliš vhodná.

Druhá varianta je vymyslet jiný středící mechanismus. To co se používá u PC volantů (většinou) nemá jasný střed, který bych chtěl zachovat (prostě pustíte volant a auto jede rovně). Asi většina mechanik (které jsem měl v ruce) je, jak jsem zmínil, okopírovaná z mechanik pákových, což prakticky určuje malý rozsah. Napadlo mě tuto mechaniku nakombinovat s mechanikou volantů PC (tedy nějaký válec, na který se navíjí guma, pružina nebo tak něco). Na nějaké přesnější mechaniky je ale 3D tisk ne příliš vhodný, takže se spíš poohlédnout po něčem "prefabrikovaném".

Takže existuje něco? Nebo nějaký nápad?

Profil Soukromé album