Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: ned 18.12.2022 18:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
DAF píše:
A je nějaký výrazný rozdíl mezi tím, co jsem už koupil a tím z tvého odkazu? Na první dobrou vidím rozdíl v indikací - jedna LEDka x 2 LEDKY, cena a vidím trochu jiné zapojení. Výstupní a vstupní napětí stejné, Imax také. Datasheet jsem našel jen na tvém odkazu, u svého ne (pokud jsem něco nepřehlédl).
Jak jsem na to koukal, budu muset ještě vyřešit zdroj. Ale to můžou být v "polních" podmínkách klidně tři články AA (nebo podobné) v sérii.


DAFe začneme od začátku.
1. Jde o model Ferry?
2. Pokud ano, bude motor typu GWS CN12-RXC?
Charakteristika:Miniaturní motor má průměr 12mm, délku 30mm, hmotnost 15g, hřídel pr. 1,5mm. Motor je vybavený uhlíky. Napájení 6-7,2V.
3. Napájen bude 2S 180mAh LiPol?

4. Pokud jde o nabíjecí moduly.
Zakoupený modul https://www.gme.cz/v/1508909/modul-nabi ... -micro-usb. Nabíječka Li-ion článků (18650).
18650 je Li-ion (litium iontový) článek velikosti cca větší tužkové baterie 18,6mm x 70mm (průměr x délka) o napětí 3,6V a hmotnosti 48g.

Mojí osobou doporučovaný modul https://www.gme.cz/v/1508973/modul-micr ... ol-baterii - je pouze na 1článek Li-Pol a šlo by použít na kategorii E20
i když s určitou výhradou k nabíjecímu proudu 1A. Na naše malé akumulátory postačuje 0,2 až 0,6A.

Pozor na typy AKUMULÁTORŮ - LiPol (lithium polymer) a Li-Ion (litium Ion) každý je jiný.


Přílohy:
6948-3_samsung-nabijeci-prumyslovy-clanek--baterie-18650-3-7v-2600mah.jpg
6948-3_samsung-nabijeci-prumyslovy-clanek--baterie-18650-3-7v-2600mah.jpg
[ 18.13 KiB | Zobrazeno 1909 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 19.12.2022 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nehodlám to stavět na nějaké soutěže, prostě mě to zaujalo, že bychom to mohli zkusit na kroužku (už jsem psal dříve). Vycházel jsem přitom z návrhu pravidel - https://www.amc-blatna.cz/navrh-pravidel-kat-e20/.
Motor jsem našel tenhle https://www.hadex.cz/l748d-motorek-mikr ... avotocivy/ a k němu jsem rovnou k tomu přikoupil vrtule - https://www.hadex.cz/l748b-plastove-vrt ... aleni-4ks/ (je to na cestě).
Součástky na časovač jsem vyčetl z odkazu na Ferry 500 - https://peterboroughmfc.org/Ferry500-Timer.html, pravda, je tam 2S, ne 1S jako u E 20.
Akumulátor bych dal 1S s kapacitou 150 - 200 mAh. Na trhu se najdou v cenové relaci do 100,-Kč.
Na ten modul jsem našel odkaz zde na mánii, v jiném vlákně (Number One DLG 600 - ... nabíječku: https://www.gme.cz/microusb-nabijecka-l ... v-vystupem
Změnou odporu R3 si nastavíš proud, jaký potřebuješ. přibližné hodnoty odporu jsou v přiložené tabulce.
Normálně tam je těch 1k2). Odkaz už bohužel nefunguje, ale na stránkách GME jsem našel ten mnou koupený.
Že je rozdíl mezi Li Ion a Li Pol jsem už zaregistroval, jen jsem si toho nevšiml u té nabíječky, tedy modulu. Takže pokud to nepůjde, tak mi holt nezbyde než koupit ten druhý.
Už jsem řešil i nějaké podrobnosti, ale vzhledem k nadcházejícím svátkům máme všichni trošku jiné starosti, tak jsem aspoň koupil nějaké součástky s tím, že se v mezičase pokusím něco zbastlit. Stavba modelu mi samozřejmě problém nečiní, ale s tou elektronickou částí mám problémů víc než dost (není to můj šálek kávy).
Mimochodem, hledal jsem USB nabíječku, která se dodávala třeba k modelům, Nine Eagles, vypadá jako větší flashka. Ale nějak se z trhu ztratila. Ta by byla ideální, protože na ní nebylo třeba nic upravovat. Mám jí doma, ale pokud bych chtěl model stavět na kroužku, tak si s jednou prostě nevystačím. Každý kluk musí mít vlastní. Třeba po všech těch peripetiích dojdu k závěru, že se na to vykašlu a budeme stavět zase stavebnice, místo el. motoru tam holt bude guma :( .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 19.12.2022 12:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
DAF píše:
...
Mimochodem, hledal jsem USB nabíječku, která se dodávala třeba k modelům, Nine Eagles, vypadá jako větší flashka. Ale nějak se z trhu ztratila. Ta by byla ideální, protože na ní nebylo třeba nic upravovat. Mám jí doma, ale pokud bych chtěl model stavět na kroužku, tak si s jednou prostě nevystačím. Každý kluk musí mít vlastní.
...

Obcas sa objavia , napr.: https://www.tatramodel.sk/rcm-pelikan/modely-lodi/nahradni-dily/graupner/GR92301.10-usb-nabijec-amp-usb-dc-power-adapter/
Je to na nabijanie mini-plachetnicky.
Vypada to na 1S (po zvetseni obrazku to vypada ako 2 droty prepojene izolaciou) ,ale chcelo by to niekde zistit nabijaci prud , ci je vhodny na aku co planujes. Mozno skusit napisat vyrobcovi alebo ak to niekde (u Pelikana ? ) maju na predajni tak kuknut osobne , ja som trosku hladal ale info som nenasiel ...

Edit : podobna , tiez od Graupnera je 1S na LiPo a dava 400mA.
https://www.graupner.com/Slim400-USB-Charger-for-Alpha-110_p_1083.html

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 19.12.2022 13:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Díky za odkazy, našel jsem jí (tu první) i v e-shopech u nás. Asi jsem zadal špatné klíčové slovo. Ta první, od Graupnera, vypadá dobře a má i dobrý konektor - https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/K ... i-d366.htm. Ten bývá dost často na těch minibaterkách. Jen jsem nenašel velikost nabíjecího proudu, ale asi to nebude moc velké. U druhého odkazu je problém, že jsem neviděl konektor (že bych přehlédl?). Další, že má relativně vysoký nabíjecí proud - 400 mA. To by se nemuselo každé baterce s kapacitou 150 - 200 mAh líbit.
P.S. Našel jsem jí i poměrně blízko - http://www.pelikan-rcmodely.cz/usb-nabi ... ter-p55444.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 19.12.2022 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
DAF píše:
Díky za odkazy, našel jsem jí (tu první) i v e-shopech u nás. Asi jsem zadal špatné klíčové slovo. Ta první, od Graupnera, vypadá dobře a má i dobrý konektor - https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/K ... i-d366.htm. Ten bývá dost často na těch minibaterkách. Jen jsem nenašel velikost nabíjecího proudu, ale asi to nebude moc velké. U druhého odkazu je problém, že jsem neviděl konektor (že bych přehlédl?). Další, že má relativně vysoký nabíjecí proud - 400 mA. To by se nemuselo každé baterce s kapacitou 150 - 200 mAh líbit.
P.S. Našel jsem jí i poměrně blízko - http://www.pelikan-rcmodely.cz/usb-nabi ... ter-p55444.

Prud sa da riesit seriovo zapojenym odporom , nie je to idealne riesenie ale pouzitelne.
Stratovy vykon tam je tak 1-2W podla prudu a to sa da bez problemov uchladit pasivne - odpory okolo 5w nie su drahe , dostat ich aj s chladicom a tie stoja cosi viac.
Odpor tak 20-40 ohmov podla potreby (treba vyskusat -velmi zhruba tak 20 ohmov na 200mA . 40 na 100mA)

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 20.12.2022 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hotové výrobky se začínají objevovat, tedy aspoň pro mě. Jen to trochu počítám - cca 60 Ká časovač, motor s vrtulí 80 Ká, baterka s konektory 100 Ká, nabíječka 300 Ká a materiál na model (odhadem) 100 Ká (půl uhlíkové trubky na trup 30 Ká, hotová žebra 30 Ká + další balsa, potah hedvábným papírem - arch, lepidla a laky). To už se blížím nějakým 600 - 650,-Kč. V každém případě, všem dík za rady a odkazy.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 27.12.2022 0:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.10.2017
Příspěvky: 109
Obrázky: 4
Zdravím, tak jste mě také přesvědčili. Něco jsem zbastlil a nalepil to na staré házedlo. Je to celkem sranda. Už se těším, až se zlepší počasí a vyzkouším to.
Nastavil jsem 20 s motoru. Snad to nebude moc, protože k mému překvapení je statický tah větší než váha modelu.
Ten časovač se dá vyrobit téměř z jakéhokoliv N mosfetu na který narazíte. Např staré pc základní desky jsou jich plné. Jakékoliv esc regulátory, nabíječky. Jsou všude :)
Koli


Přílohy:
IMG_20221226_162253.jpg
IMG_20221226_162253.jpg
[ 46.55 KiB | Zobrazeno 1373 krát ]

IMG_20221226_161913.jpg
IMG_20221226_161913.jpg
[ 58.94 KiB | Zobrazeno 1373 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 07.01.2023 0:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak "úspěšně" pokračuju ve stavbě. Nosné plochy jsou potažené, připravuje konstrukci trupu a pustil jsem se do pájení časovače. Tady mám malinko problém, asi vím, kam připájet Schottku (levý "fous" tranzistoru), jen si nejsem jistý směrem. Na Schottce je na jedné straně černý proužek, ten by asi má být připájený k tranzistoru a na volný konec by se měl popisovat + pól 9 V baterky, tedy pokud jsem dobře přečetl obrázky a odkazy.
A pro pobavení, na zakoupené motory (2) jsem (už před pár dny) nasadil vrtule. Jedná praskla ve středu, ani nevím jak, nejsem si vědom nějakého "násilí" na vrtulí či motoru. Dobře, mám druhý motor a druhou vrtuli (ty další dvě jsou levotočivé). Vytáhl jsem proto ten druhý s již nasazenou vrtulí. Cvičně jsem motor zapojil na baterku (ověření polarizace). Motor se rozběhl a...a vrtule se rozhodla, že se sama proletí :lol: . Jenže bohužel došlo k tomu, že se při přistání poškodila. Takže mám nyní dva pravotočivé motory a k nim dvě levotočivé vrtule. Vrtule jsem zakoupil z nabídky fy. HADEX z Ostravy. Ale tím neříkám, že to je jejich vina, spíše pech.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: ned 22.01.2023 21:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak nabíjecí modul jsem nakonec pořídil https://botland.cz/lipol-usb-micro-usb- ... 26708.html tento. Už asi vím, který odpor vyměnit, jen zatím netuším, jak na tu blechu nastoupit :lol:. Vrtule jsem koupil GWS 2,5x1 a 2,5x0,8. Jen se musí převrat, protože otvor je 0,6 a hřídel je 1,0. Také jsem konečně zbastlil časovač. No, funguje, jen malá vada, nečasuje a motor běží furt :lol: :lol: :lol: . Bude muset předělat (dělal jsem podle odkazů, ale asi blbě) a pokud se mi to ani po opakovaných pokusech zprovoznit nepodaří, budu se muset někoho znalého zeptat. Až vyřeším pohon (fungující časovač), budu pokračovat ve stavbě. Jinak nosné plochy mám už připravené 8).
P.S. Prostudoval jsem zde uvedené odkazy a videa, podle všeho jsem to udělal stejně, jako na nich. Co jsem kde udělal špatně teda netuším :( .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2023 21:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Po určitých peripetiích se mi podařilo zprovoznit Peterboroughův časovač podle návodu z odkazu Tomasehr z prvni strany vlákna. A teď přichází otázka, v návodu je uveden kondenzátor 47 mikro. Ovšem celé to jen zavrčelo a motor se vypnul. Ani jsem nestihl změřit čas. Chtěl bych prodloužit chod, jakou hodnotu byste mi doporučili. Uvažuju o náhradě 100 mikro, případně 470 mikro. Bohužel to nedokážu spočítat (elektronikou se nezabývám, tak tomu nerozumím), vzrah mezi kapacitou a dobou chodu, abych se dostal na dobu chodu kolem 20 sec. Nechystám(e) se s tím, aspoň zatím, na soutěže, takže doba chodu motoru nemusí být podle soutěžních pravidel.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2023 14:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 466
Bydliště: Český Těšín, ČR
Kondenzátor nechej stejný, čas se mění tím odporem. Koli ti řekne asi víc, nastavil zrovna těch 20s, ale z jeho fotky nerozeznám ty barevné proužky na odporu, že by 250 kOhmů. 8O

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2023 15:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Až půjdu kolem GME, stavím se tam pro odpor 250 Ohmů a uvidím. Jak jsem už psal, nepotřebuji přesnou dobu chodu, asi na soutěže chodit nebudeme.
Jinak jsem se ještě jednou podíval, tentokrát důkladněji, na fotky Koliho. Na motoru má stejnou vrtuli, kterou jsem koupil v Hadexu. Jen s tím rozdílem, že já koupil černé a navíc ta jeho je levotočivá. Já koupil pravotočivý motor a vybral k němu pravotočivou vrtuli. V balíčku jsou 4, z toho dvě pravé a (logicky :lol: ) dvě levé.
Vrtule jsem tam narazil na hřídelku, bylo to celkem natěsno, ale stejně odletěla (křápla a praskla). Druhá sama praskla ve středu. Koupil jsem nové - https://profimodel.cz/cs/prumer-do-5/38 ... 231#38471k. Přesněji jednu 2,5 x 0,8 a druhou 2,5 x 1,0 (po dvou kusech). Jediné, že se musí převrtat otvor (má průměr 0,6, hřídelka 1,0). Na druhý pokus o přilepení už to vypadá, že by mohla držet (napoprvé také odletěla, i přesto, že jsem tam kápl malinko vteřiňáku, asi hodně málo).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2023 15:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 466
Bydliště: Český Těšín, ČR
Ten odpor jsem jenom střelil od boku, :mrgreen: podle odhadovaných barev. Pokud by tam byla šedá, žlutá, zelená, červená bylo by to 250 kohmů, v opačném pořadí 8,4 Mohmů. Já to fakt nevím. Taky ty barvičky můžou být úplně jiné. :wink:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2023 18:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hmmm, tak jsem zaběhl do GME a koupil jsem odpor, dokonce dva, jeden 240 ohmů a druhý 360. Hned jsem to do a zkusil přepájet. Nebudu popisovat ty peripetie, kdy mi to nakonec vystřelil že svorky a asi 20 minut jsem to hledal. Ale smíchu už bylo dost. Podařilo se mi tam "namontovat" 240 ohmový odpor a pln zvědavosti se jak připojovat baterku a...a nic. Projel jsem znovu všechny spoje a...a stejně nic. Takže asi vyměním vrtulí za větší a baterku za gumu a bude po ftákách velebnosti.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2023 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.1.2010
Příspěvky: 1109
Bydliště: PN - SK
DAF: ty pises o 250 ohmoch, Kuta 33 o 1000x vacsej hodnote, 250 kilo ohmov
nemoze byt problem aj v tom?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz