Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 13:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak motory by se ještě sehnat podařilo - https://www.hadex.cz/l748e-motorek-mikr ... evotocivy/ (mají i pravotočive). Trochu problém s vrtulemi, ty jsem (zatím) našel jen o průměru 55 mm - https://www.hadex.cz/l748b-plastove-vrt ... aleni-4ks/. Ale neprohledal jsem všechno. Baterky 1S 150 -200 mAh tam jsou aké - https://www.hadex.cz/_16lipolaku-akumul ... ry-li-pol/.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 13:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Petman píše:
Zdravím, byl jsem upozorněn na toto vlákno.
Protože se snažím o propagaci této kategorie u nás, bude se snažit vlákno sledovat a občas přidat nějaké příspěvky. Nejsem expert na volné modely, ale jen tak ze srandy jsem si loni postavil první model inspirovaný touto kategorií - EAP 20 a byla to zábava.


Zajímal by mě váhový rozbor modelu. Prostě kolik má co vážit, aby to dohromady dalo těch cca 28g. Když si vezmu, že motor má 5g, aku bude 4-6g k tomu vrtule a časovač a jsme někde u 12-13g na model tedy zbývá 15g, což není zas tak moc!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 14:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
TomHlavinka píše:
... na model tedy zbývá 15g, což není zas tak moc!

Pravidla píše:
Minimální hmotnost modelu 28,35 gramů.

Takže když bude model těžší tak to nevadí pravidlům, letovému projevu asi ano...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 5:57 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Můj první model vážil cca. 31gr, nelétal špatně, ale na tu korespondenční soutěž jsem postavil nový model a tam jsem musel 0,5gr dovažovat na minimální povolenou hmotnost a to jsem použil 220mAh baterku.
Model se kolem těch 15gr dá postavit celkem bez problémů, ani se nemusí použít extra lehká balsa.
Křídla co mám teď na desce mají bez potahu od 3,6 do 4,2gr, VOP asi 1,4gr a balsový trup bez SOP a pylonu křídla 2,5-3gr. Na trup lze použít třeba i uhlíkové trubky, jen jsou mírně těžší než balsový. Uhlíková trubka 4/3mm je 4,1gr a uhlíková kuželová 5,5>2,5 (špička na prut) vychází kolem 3,5gr. První model je potažený papírem na druhém jsem vyzkoušel zač je toho mylar :-) I ten model z výřezů (FatCat) se dá postavit těsně na minimální hmotnosti a létá parádně. I s 1,6gr výškoměrem (letovka tedy cca. 30gr) naletí těch 90s bez problémů, DT kopal tak v 10-15m. Jinak změřená výška výstupu na 20s chodu motoru byla 55m.
Do nových modelů jsem koupil 180mAh baterky XPower od Dualsky, dvoučlánek za 150kč, po rozebrání máš dvě baterky, jedna váží asi 4,6gr i s konektorem.

V zahraničí se létá ještě kategorie Ferry 500, tam lze použít 12mm motor a dvočlánek 180mAh, při stejné velikosti jako E20 (20"-508mm) ty modely váží kolem 60gr a motorový čas mají 8s, maximum myslím 60s.

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 9:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
na trup vyzkouším zkrácenou uhlíkovou HM kuželovou trubku co dávám do stavebnic NumberOne. Ta váží pod 4g při plné délce, tady bude kratší a tak se dá počítat s váhou cca 3g, pevnost je až až, možná by šlo ještě ubrat na rowingu. Během příštího týdne zkusím nakreslit křídla a ocas a vylaserovat první sadu na zkoušku. S mylarem moc pracovat neumím, párkrát jsem potahoval vop na F1A a A3 a moje (asi dost vysoké) požadavky ohledně kvality a provedení to úplně na 100pro nesplňovalo, vždy se v rozích nějaká drobná vráska na potahu našla. Tenký modelspan by byl asi lepší.

Jaké je zkroucení křídla a vyosení motoru?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 9:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
jyrry píše:

Takže když bude model těžší tak to nevadí pravidlům, letovému projevu asi ano...

... hlavně v motorovém letu bude vyšší hmotnost brzdou


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 9:21 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Pár plánku se dá najít na netu. Případně se zmenšují plánky třeba modelů kat E-36 nebo vhodných motorových na motory Cox.
Motor mám v nule a křídlo je "rovné". U modelu FatCat je motor potlačený (asi 3°, neměřil jsem to), křídlo také "rovné".
V odkazu je článek o E20 a pár fotek ze stavby
https://www.amc-blatna.cz/volne-modely-kat-e20/

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 9:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
...a nebyla by nějaká fotečka pro inspiraci? O téhle kategorii doposud nic nevím, ale zaujala mě. Jak jsem uvedl výše, docela rád bych to vyzkoušel a v pozitivním případě bych to nechal stavět kluky na kroužku (asi bych pro ně musel vymyslet takový skororozsyp). Kolegovi, co veden "konkurenční" kroužek, se to líbí také, takže by uplatnění bylo širší.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 10:05 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
DAF píše:
...a nebyla by nějaká fotečka pro inspiraci? O téhle kategorii doposud nic nevím, ale zaujala mě. Jak jsem uvedl výše, docela rád bych to vyzkoušel a v pozitivním případě bych to nechal stavět kluky na kroužku (asi bych pro ně musel vymyslet takový skororozsyp). Kolegovi, co veden "konkurenční" kroužek, se to líbí také, takže by uplatnění bylo širší.

Večer nahraji nějaké fotky a doplním informace. Pár fotek je i v odkazu, který jsem doplnil k předchozí odpovědi.

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 10:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Omlouvám se, ten odkaz jsem přehlédl, ale budu se těšit na další fota. Jako inspirace perfektní, trup je brnkačka, možná by tam opravdu šla dát od gondoly dál uhlíková trubka. Křídlo tak, jak je nafocené, si myslím, že by ještě ne zcela dobře zvládli, ale úprava je možná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2022 11:11 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Konstrukci křídla lze upravit a zjednodušit. Žebra jsou z 1mm a balsy nosníky 1,5mmx1,5mm, náběžka 3x3 a odtokovka asi z 2mm balsy.
Další možnost je pořídit výřezy křídel E20 z Polska. V nabídce má křídla na model E20 pro děti nebo soutěžní FatCat. A nebo, kdyby křídla vyřezal někdo u nás.

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 22.10.2022 15:32 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Tak jsem nahrál na Rajče fotky ze stavby a testování modelů E20.
2x EAP 20, první s trupem s uhlíkové trubky a potah papírem, druhý potažený mylarem a balsovým trupem. Dále tam jsou fotky modelu FatCat 2 z výřezů od kolegy z Polska, které jsem obdržel na testování. A na závěr rozpracované tři nové modely a testování různých trupů a jejich hmotnost. Křídlo je inspirováno níže zmíněným modelem Pearl. Jo a ten větší model s oválným křídlem je moje variace na E36, ale jako model z roku 1954.
https://eu.zonerama.com/petman/Album/9047435

Zde je odkaz, kde lze stáhnout plánek na EAP 20 - https://peterboroughmfc.org/technical-articles2018/E20-FurtherInfo.htm

Hodně se staví variace na model Pearl. Ale plánek jsem na něj neobjevil, jen na jeho 36" brášku. Předpokládám, že zmenšit ho na patřičnou velikost nebude problém https://www.modelaviation.com/super-pearl-222-e

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 22.10.2022 20:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dík za odkazy, mám na pár zimních večeru co studovat...a možná i co stavět 8).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 05.11.2022 14:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
Pokud se chcete dozvědět více o E20 tak na stránkách BFMA bude 8. 11. 2022 v 19:00 webinerář.
Možnost přihlášení je na: https://itat.bmfa.uk/
Bob


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2022 7:15 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Příští rok uspořádá náš klub dvě soutěže E20, jsou zapsané i v kalendáři SMČR. Protože tam jsou zapsané jen tyto dvě, zvažuji uspořádat, pokud by byl zájem, ještě korespondenční soutěž. Odlétat podle pravidel v určitém časovém rozmezí soutěžní lety a výsledky zaslat na můj email. Následně bych zpracoval výsledkovku. Bez startovného a jako odměna jen diplom v PDF, dobrý pocit a srovnání výkonů s ostatními.

Pravděpodobně bude také mezinárodní korespondenční soutěž E20. Zjistím u pořadatele podrobnosti, ale pravděpodobně bude opět v červenci a zvažují již vybírat startovné. Přeci jen zaslat poháry z Anglie k nám nebo do USA něco stojí.

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz