Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Identifikace starého házedla
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 22:24 
Mazák
Mazák

Mel bych tu jeden takovy prekladatelsky orisek. probiral jsem nostalgicky trosky co mam v kulne z doby kdy jsem modelaril coby mlady jinoch, jeste pred revoluci. Mam tam ruzne veci, hazedla, gumaky, messengera.. neco se zachovalo vicemene cele (ale uz neletuschopne), z neceho jen zbytky. identifikoval jsem vsechno az na jedno hazedlo. popravde, moc z nej nezbylo, jen predek trupu a pulka kridla - rozpeti by melo byt neco pres 1m. pamatuju ze to bylo asi a3 nebo mozna A1, ale uz nevim jestli ze stavebnice nebo z planku.. kridla se nasouvala na trup na takove ocelove jehly. ale uz nevim jestli to bylo puvodne tak, nebo to byl muj vlastni vymysl. fotka cumaku prilozena, jehly jsou tam videt.
prohlizel jsem fotky ruznych starych stavebnic igra, modela, ale zadna mi nepasuje na tehle tvar trupu. poradi nekdo?

Přílohy:
hazedlo.jpg
hazedlo.jpg
[ 102.68 KiB | Zobrazeno 1510 krát ]

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Identifikace starého házedla
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 0:01 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Můj odhad je nějaký větroň kategorie A1.
A3 si dovoluji vyloučit, tam se nedělala dělená křídla.
Je zvláštní, že na fotce nevidím háček.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 4:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
Pokud se nepletu je to Andulka 2 z produkce Igra.
(Andulka měla křídlo vcelku, Andulka 2 měla dělené, háček byl na levé straně hlavice)
https://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_d ... /201355366

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 8:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Andulka2 měla laminátový trup. Je možné vyfotit celý trup a zbytek křídla? Jsou žebra křídla plastová, překližková nebo balsová?

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 9:16 
Mazák
Mazák

Obrázky: 6
andulka to není určitě ta neměla takový profil křídla

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 12:03 
Mazák
Mazák

je to temer urcite nejaka A1, ale jelikoz si pamatuju skoro vsechny modely co sem vyrabel a tehle ne, tak jsem polozil dotaz treba nekdo vi.. nad andulkou sem premyslel, prohlizel stare plany, ale matne si vzpominam ze to melo jiny nazev, navic puvodni andulka ma jinou hlavici, nova podobnou, ale ten konec hlavice je trochu jiny. A urcite nema plastova zebra.
cely trup uz nemam, jen hlavici + nosnik ktery tvori trup, zadek je oholeny, vyskovku a smerovku odval cas. Kridlo tam je, ted ho vyfotit nemuzu mam to na chalupe, ale ma rozpeti a usi podobne jako andulka a podobny tvar - polovina kridla se nachazi na obrazku vlevo, polozena pod troskou kostry Hiena a na tom co je v pulce prerazeny a pokrouceny Balein super - to kridlo cerne natrene pasy u korene a v prechodu do usi.
stavba byla podle me bud tesne pred nebo tesne po 1989 kdy jsem chodil do modelarskeho krouzku.

Přílohy:
hazedlo_2.jpg
hazedlo_2.jpg
[ 93.41 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 15:15 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

...přidám se s dalším tipem. Koncem 80-tých let, v době nedostaku balsy, se v kroužcích stavěly "tuzemáky". Základem byla dýha. Tuším, že výrobce byl někde z Hodonína - Vít Mastihuba?? Vzpomene ještě někdo další, já to nestavěl, já tehdy lepil a lítal A-1 Kumuly.

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 16:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Ještě napiš, kam jsi chodil na kroužek. Třeba se najde Tvůj bývalý kolega nebo vedoucí a vzpomene si, co jste stavěli.

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 18:09 
Mazák
Mazák

tak to je taky moznost :-) Byvaleho vedouciho znam, je porad velmi aktivni modelar (dela historiky SAM78) a vidame se obcas na letisti kdyz zabrousim do sveho rodneho city, ale zas tak krucialni ta informace neni, nepotrebuji to k nicemu jako ze bych to stavel znovu.. Mozna az se potkame tak to nadhodim.

jen mne to proste zaujalo, ze tohle jediny z tech trosek si nepamatuju co to bylo a rekl jsem si ze by to tu nekdo mohl poznat od oka. Pokud to nikdo netipne, tak za nejaky cas az tam pojedu vytahnu kridla, kouknu co zbylo a zkusim sestavit.. a pak se treba zeptam Karla jestli si to nepamatuje.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 21:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Z Tebe jdou informace jak z chlupatý deky.

Taky jsem stavěl jako svůj první model A1. Pamatoval jsem si jeho jméno Honzík. Ačkoliv se se svými instruktory znám, tak nikdo tu A1 neznal. Potom jsem se náhodou zmínil známému z vedlejšího klubu a plánek byl na světě. A nikdo si nic nepamatoval.
A druhý model F1A jsem stavěl tak, že vedoucí tuškou nakreslil na jiný plánek rukou změny a stavělo se. Z véčka byl ušák, z žbrblinkového trupu v té době klasický typu Bejby.

PříspěvekNapsal: pon 02.11.2020 23:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

[quote="Asja"]...přidám se s dalším tipem. Koncem 80-tých let, v době nedostaku balsy, se v kroužcích stavěly "tuzemáky". Základem byla dýha. Tuším, že výrobce byl někde z Hodonína - Vít Mastihuba??

... Pana Vita Mastihubu jsem osobne jako zak znal. Mel z USA a fy Hobby Lobby proporcionalni 4 kanal. radio. Ó jak jsme mu zavideli s superreakcnima neproporcionalama. Odhadem leta 1970 +.
Z LMK Tatra n.p. Hodonin, kde se vyrabely dyhy a asi i Wawa a pracovali mnozi tamni modelari se pak razily? zebra volnych modelu. Aktivni a mnohocetny model. klub pak pro Svazarm a modelarske krouzky vyrabel co vim ja vetron kategorie A 1 s nazvem Mini Čertik co jsem postavil a letal a jeste i trup a kridlo aj plan urcite mam.
Ten mel preklizkovou hlavici s odlevanymi dvema olovenymi pulvecityma zavazima uchyceny k cumaku sroubem pricne skrz. Bocnice dozadu byly vsak balzove. Tvar hlavice vsak oproti vyfotografovane byl zrcadlove, obracene prohnuty. Kridlo melo hotove balzove zebra s mohutnou nabeznou listou a taktez mohutnou plochou odtokovkou.Kridlo melo lomeni do "U", rovna stredni cast. Letal pekne.

PříspěvekNapsal: úte 03.11.2020 7:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Trocha historie sepsané mojím taťkou
https://www.facebook.com/groups/lmklouk ... 960023276/

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 04.11.2020 21:13 
Mazák
Mazák

panove, diky vsem za tipy. za 14 dni budu na miste, zkusim vytahnout kridla, nafotit to s nima, nafotit profil.. bud nekdo pozna nebo ne, pokud ne tak nekdy v budoucnu az potkam sveho byvaleho vedouciho mu to ukazu a pozeptam se, treba si vzpomene.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 04.11.2020 21:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

V Modeláři 2/1991 je článek o zveřejněných modelech A1/A3 s geometrickými rozměry. Pokud byl plánek z Modeláře, tak by jsi to mohl identifikovat.

Jméno Tvého rodného klubu je stále předmětem nejvyššího státního tajemství?