Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2022 19:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2016
Příspěvky: 62
Bydliště: Praha 4
Nová kategorie volných modelů.
Kolik lidí se v roce 2023 zúčastní alespoň jednoho setkání s těmito modely? V Blatné budou dvě.
Průkopníkem v ČR je pan Petr Loula z AMC Blatná, který letos vyhrál první mezinárodní korespondenční soutěž kat. E20 zorganizovanou modeláři z Peterboroughu v Anglii.
Návrh pravidel je na stránkách AMC Blatná: https://www.amc-blatna.cz/navrh-pravidel-kat-e20


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 7:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Volné elektry se mi líbí, mám však pocit, že E36 známé jako F1S, které jsou o něco větší budou o dost lepší. Seřízení většího modelu a lítání s ním je vždy jednodušší. U F1S je výhodou, že už uveze malou GPS nebo nějaký jiný systém elektronického dohledávání. Naopak dohledávání půlmetrového E20 modelu po soutěžním letu na 90sec a ve větru nebude žádná sranda! Vím jak je to často s házedlama, které jsou vlastně ještě větší. Rozdíl ceny modelu mezi E20 a F1S nebude nijak zásadní. Rozdílný je jen pohon, ostatní je víceméně stejné jen ve větším.

Soutěžní F1S model, mám už asi rok nakreslený, formy na pylon vytištěné, ale jaksi chybí ta parta okolo.
Soutěže F1S jsou však už od letošní sezony v kalendáři. O tom kolik tam jezdí lidí a jak modely lítají však žádnou zprávu nemám.

Kdyby někdo měl zájem se přidat, tak zkusím na zkoušku objednat časovač a motor na E20. Jsou to stokorunové položky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 7:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Na E20 snad ani nemá cenu časovač pro motor objednávat, lze řešit vyloženě primitivně viz https://peterboroughmfc.org/Ferry500-Timer.html
V podstatě MOSFET s připojeným kondenzátorem a rezistorem - přiložíš externí 9V baterku, motor se rozběhne, odložíš a hodíš. Po odpojení té externí baterky běží tak dlouho, než se vybije kondenzátor, rychlost je dána kapacitou a velikostí rezistoru (proti odkazu se musí zvětšit, originál byl jen na 8s). Cena všech součástek pod 50 korun (v ČR v GME při nákupu po jedné, z Číny při nákupu třeba pro 10 časovačů tipuji pod 20 korun za kus).
Píšu tedy o řešení pro vypnutí motoru, vím že existují i malé časovače řešící kromě motoru i determalizátor, ty už jsou o něco dražší, ale zase by se po domácku řešily složitěji, tak nákup má smysl.

Z mého pohledu je E20 hezká kategorie, ale z oblasti "líbí se mi, ale nejsou lidi" a navíc to zatím nevypadá na právě moc soutěží, tak ani není motivace. Ale krásné jednoduché modýlky, viz třeba http://parmodels.com/cliche-e20

Jinak si ale Tome myslím, že rozdíl ceny mezi E20 a E36 bude naopak docela zásadní... Začíná to pohonem, kde stejnosměrný motor nepotřebuje regulátor (a časovač může být výše zmíněný spínač za pár korun), baterka 1s 100-200mAh se dá pořídit i pod 50 korun, zanedbatelná není ani mizivá cena vrtule.
K tomu model, kde narozdíl od E36 naprosto není důvod k ničemu z kompozitu (možná trubička na trup, ale i to je volitelné) a náklady podle mne hlavně u konstrukčního křídla mohou být možná i někde v relaci 50 korun, při kvalitní plné balse a hodně nekompromisním návrhu pak třeba 150 korun. Ono se to hodně nasčítá a vsadil bych se, že výsledná cena E20 bude tak čtvrtinová, ne-li méně.


Naposledy upravil tomashr dne čtv 20.10.2022 8:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 8:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ale to vůbec není nezajímavé. Mohla by to být třeba kroužková kategorie. Navrhnout a vyříznout model nebude tak těžké, a zřejmě by to nemuselo být ani moc drahé. Jen tu elektroniku by si asi musel pro kluky zbastlit vedoucí sám. Chlapi, dejte sem nějaké pohonné sestavy jako mustr. Neříkám, že to budeme dělat, ale třeba to zkusíme.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 8:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Daf - motor je "minicopterový" 8520 - něco jako https://www.aliexpress.com/item/32732965470.html , vrtule něco jako https://www.aliexpress.com/item/4000571823620.html
Baterka zase copterová - něco jako https://www.aliexpress.com/item/4000340160913.html , máš na tom odkazu i "multinabíječ".
Odkaz na časovač motoru jsem už dával.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 8:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Díkes, prostuduju. Neříkám, že to budu mít příští týden hotové, ale pokud to dám dohromady, dal bych vědět výsledek. Jen se budu muset podívat, jestli ty komponenty budou k sehnání i přes zdejší e-shopy (kvůli vyúčtování). Ale to už bude můj problém.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 8:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Časovač díly v pohodě GME, LiPol taky v ČR (asi dražší, ale pohoda, třeba i běžný Pecka). Nevím, jak budou motory, to jsem v ČR nikdy nezjišťoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 8:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hmmm, tak asi vyhraje Ali. Zběžně jsem se díval na dva e-shopy zde, baterka kolem 150 - 200 Kč za kus a s motory je to podobné - jeden za kvě kilča. U Ali za stejné prachy budu mít sestavu pro 4 modely (jen doufám, že to nezabije poštovné a případně clo :lol: ).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 9:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Možná tu nějaký ten motor mám, baterku určitě (funkční, ale použitou). Jeden kus bych ti pro kroužek nechal, styl "sestava za pivo" - tím bys to vyzkoušel. Jen se musím podívat, jestli mám i 8520, mám tu určitě spoustu menších DC coreless (617), 8520 nevím jistě. Po práci kdyžtak zjistím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 9:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Je pravda, že když vezmeš vše svépomocí a hlavně bez rc deteru, tak je cena u E20 nižší, ale ani E36 není nic drahého. Ty motory 8520 do E20 jsou všechny stejné? Je potřeba řešit nějak vhodnost KV vs rozměry vrtule??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Domněnka, pokud koupím copterový motor s příslušnou vrtulkou, tak by to mohlo spolu (snad) bez problémů chodit i v modýlku. V tom odkazu od tomashr je v nabídce balení 4 ks motorů (což je jinak plná sestava pro copteru), 5 ks baterek a vrtulí je v balení 20 (tam bude otázkou, že nejspíš 10 bude CW a 10 CCW, ale i tak...).
Ještě aby to kluci mohli běžně používat, a nejen na nějakých akcích, tak se budu muset porozhlédnout po nějakých jednoduchých nabíječkách na baterky 1S. Vím, že se dodávají k jednobaterkovým copterám (mám takovou doma).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 9:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
TomHlavinka píše:
Je pravda, že když vezmeš vše svépomocí a hlavně bez rc deteru, tak je cena u E20 nižší, ale ani E36 není nic drahého. Ty motory 8520 do E20 jsou všechny stejné? Je potřeba řešit nějak vhodnost KV vs rozměry vrtule??


8520 mají všechy stejnou velikost a principy kotvy. V minulosti jich bylo víc i s vyššími kV, dnes toho dost ubylo tím, že minicoptery s DC motory vyšly z módy a dnes už jsou i ty malé vesměs brushless.
Upřímně mi přijdou v tomto pravidla dost blbé - max 68mm vrtule, v setech dnes prodávaných dominují vrtule 75mm, ta menší bude asi lepší s vyšším kV, které se budou hůře shánět.
Ale zase bych nepředbíhal, tohle chce prostě vyzkoušet krok po kroku, třeba se mýlím a navíc jsem ani nijak nezkoumal aktuální nabídku motorů. Vím o tom relativně dost z dřívějška právě z malých "pokojových" copterů, ale aktuální stav bych si musel oživit...

Pro Daf - nabíječka je snadná - modul na USB, je to vyfocené ve vláknu NumberONE, kde mám uvnitř defakto stejnou baterku pro RC determalizátor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 11:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Motory se dělají od 39000 až po 52000RPM. Chtělo by to vybrat nějakou vhodnou sestavu.
Lipolek v kapacitách +-200mAh s alespoň 30C a více taky moc není. Otázkou je, zda vyšší C bude opravdu třeba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 12:10 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Zdravím, byl jsem upozorněn na toto vlákno.
Protože se snažím o propagaci této kategorie u nás, bude se snažit vlákno sledovat a občas přidat nějaké příspěvky. Nejsem expert na volné modely, ale jen tak ze srandy jsem si loni postavil první model inspirovaný touto kategorií - EAP 20 a byla to zábava.
Pro první model jsem koupil motor CL820 (50000ot) na Hadex.cz za 75kč
Baterii jsem koupil nějakou Black Magic 180mAh asi za 150kč.
Časovač tedy používám E20 od BMK, ten je nejdražší položkou, 15liber. Přeci jen má komfortnější ovládání a "umí" i DT. Ale lze použít výše zmíněný jednoduchý časovač z několika součástek a nebo časovač z čínské hračky, alespoň to používá kolega v Polsku pro děti. Také vyrábí polotovary křídel a ocasních ploch z extrudovaného polystyrenu za pár korun, pokud by někdo nechtěl stavět.
Na FB je mezinárodní skupina E20, kam také přispívám. A něco málo je i na klubových stránkách AMC Blatná.
Aktuálně stavím 3 nové modely a další 3 mám hotové za poslední rok. Jeden model je postavený ze zmíněných výřezů z Polska, které jsem obdržel na testování. Snažím se o hmotnost co nejblíže minimální povolené, přeci jen motor nemá výkonu na rozdávání a z větší výšky se déle letí.
Kromě dvou soutěží, které uspořádám v rámci klubu, zvažuji i o korespondenční, po vzoru té, které jsem se zúčastnil letos v červenci.

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2022 12:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
TomHlavinka píše:
Lipolek v kapacitách +-200mAh s alespoň 30C a více taky moc není. Otázkou je, zda vyšší C bude opravdu třeba.


Baterek 200mAh 35-45C bylo dost, ale jsme zase u toho poklesu "zlatých časů" DC minicopterů... Teď jsou sice baterky ještě lepší, ale spíš tak od 250mAh nahoru, coptery v brushless snesou větší a ty, co se létaly dřív (ještě doma mám) už tolik k vidění nejsou.
Jinak bych ale C tak nedramatizoval, ono to u copteru utáhlo 4 motory 2-3 minuty, jediný motor 20s je náročný méně.
Ono je upřímně na rozjezd E20 trochu nešťastná doba (pozdě), komponenty na toto byly před několika roky úplně všude za pár USD, teď toho opravdu hodně ubylo a asi to půjde pořád dolů. Ale zase na druhé straně by toho pořád mohlo být dost na to, aby se to dalo provozovat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz