Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2021 16:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Bohužel, zde popsaná cestička přes DraftSight je už pasé, DraftSight už není volně ke stažení, nejlevnější roční licence mi byla nabídnuta za cenu kolem 5000. Šlo by to přes Corel, na netu jsou 30 denní verze ke stažení.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2021 19:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
V práci teď máme https://nanocad.com/products/nanoCAD/

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: tisk plánku ve správné velikosti
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2021 19:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Danny duer píše:
Zdravím, prosím o radu jak vytisknout plánek ve správné velikosti tak aby když model má např 1000mm délku tak aby měl i v plánku 1000mm délku a to samé i s rozpětím a šířkou, děkuji za odpovědi

Dost záleží na formátu ve kterém máš ten plánek. S pdf to jde upravit přes procenta při tisku.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.09.2021 0:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:

Dík, vypadá to dost podobně jako Autocad nebo Draftsight. Není k tomu náhodou soubor český lokace?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.09.2021 15:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... soubor český lokace?

Ne, není. On v tom kreslí synek a libuje si, že to je pěkně po anglicku :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.09.2021 15:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, ti mladí multilingvisti. :)
Ale asi se na NanoCAD zatím vybodnu, podařilo se mi poléčit DraftSight 2015. Na to mý čmárání mi 6 let starej CAD stačí. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.09.2021 8:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Ke Corelu bych upozornil na dvě alternativy.
První je zadarmo a navíc totální crossplatform - win/mac/linux a možná ještě něco - totiž inkscape: https://inkscape.org
Druhá je placená, ale celkem levná (1490CZK, občas navíc slevy) pro win/mac - Affinity Designer: https://affinity.serif.com/en-us/designer/
Jde fakt spíš o alternativy Corelu, nikoli o CAD, ale dá se v tom i kreslit v celkem technickém stylu. No a tisk v "tile režimu", tedy natáhnout a pak rozsekat na menší papíry umí tyto produkty oba.
Používal jsem reálně oboje - dřív hlavně inkscape, nyní spíš to Affinity (koupil jsem asi za 50% ceny) a pro moje účely bylo přijatelné oboje.

A jedno rýpnutí - používání českých verzí programů ti strašně omezuje podporu. Když hodíš do google dotaz na funkci anglicky, tak ti vypadne prakticky vždy nesrovnatelně víc informací než když to dáš na její lokalizovaný název, včetně různých videí atd. A když už se dostaneš třeba k nějakému videu v ENG, tak si přiděláš práci tím uvažováním "jak se to ku.va jmenuje česky"... Tohle je za mne hlavní důvod, proč pracovat v originální verzi a ne v češtině - nejde o žádné machrování "jsem borec, mám to anglicky", v jistém smyslu je to spíš opačně - "když nejsem superborec, tak potřebuji občas hledat podporu" a v angličtině je to snazší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.09.2021 10:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Dobrý den přeji vespolek,
Neimportuji si bitmapový plán.
Na nějaké kótě z plánu si přesně udělám obdélníček.
Obdélníček si rozměrově zvětším tak, aby měl míru kóty (80 mm).
Na horní liště uvidím procentuelní zvětšení obdélníčku.
O zjištěná procenta zvětším bitmapu.
(Stačí přepsat ve stejném políčku procento bitmapy z původních 100% na v našem případě 136,8.)
A je hotovo. Odhadem cca 15 vteřin.
Ale POZOR! Neznamená to, že všechno na plánu bude sedět.

Většina podkladových plánů je tak nepřesná, že je nelze prostě jenom tak překreslit.
Pokud chcete z plánu udělat program na trochu použitelné výřezy tak vás to bude nějakou tu hodinku stát.
Corel je pro mne bohužel stále to nejlepší. Zkoušel jsem Inscape, ale prohozené ovládáni myši mne značně iritovalo. Třeba to jde přenastavit, ale nehledal jsem to. Většina podobných programů je orientována spíše na intuitivní grafiku, než na přesnou práci. Co jsem zkoušel, většinou to neumělo co jsem potřeboval.
Ještě nedávno byla možnost zakoupení studentské verze Corelu za cca 1990 Kč +/-.
Nyní se jako ostatní postupně orientují na pronájem. Ale čas od času se za rozumné peníze nějaká nerozbalená licence dá koupit na aukru či ebay.
Případně https://www.coreldraw.com/cz/free-trials/

Nebo - tato verze docela také funguje, ale neumí úplně vše co je potřeba.
https://www.czc.cz/coreldraw-essentials ... gLFK_D_BwE
Příloha:
rcm1.jpg
rcm1.jpg
[ 75.28 KiB | Zobrazeno 5788 krát ]


Příloha:
rcm2.jpg
rcm2.jpg
[ 66.65 KiB | Zobrazeno 5788 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 12:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Zrovna Inkscape je technický docela dost, ten moc o "intuitivním kreslení" není. Mimochodem celkem nedávno (teprve loni) vylezla nová verze 1.x (do té doby se to tvářilo jako ne zcela oficiální s čísly jako 0.96 atd.), která dost dopracovala právě ovládání a GUI, pokud je ta zmíněná zkušenost starší, tak už nemusí platit...

Naopak 100% souhlas s postupem zvětšování, dělám to v Inkscape i Affinity úplně stejně, taky se odrážím od nakresleného obdélníku jasné velikosti a tahám to, dokud vše nesedí.
Bohužel musím souhlasit i s tím, že leckdy pak dojde na překreslení, kdy zkrátka obkresluji zvětšený plán a převádím do vektorů. Nejde jen o podklady pro CNC řezání, ale i obecně o tom "aby to trochu vypadalo", po naskenování hlavně pokud to není 1:1 taky občas má nějaká čára dva milimetry, což je dost problém i když chci jen vyřezat pár přepážek ručně atd.
Navíc překreslení do vektorů zjednoduší i tisk, člověk si například může pak přeskládat snadno díly aby se mu to optimálně vešlo na papíry atd. Zrovna ten Kreyson, co je na počátku vlákna někdy před pár roky je ještě v pohodě, to bylo tuším původně A4 a zvětšení je něco mezi A3 a A2, z toho se stavět dá, ale kdysi jsem řešil cosi, co byl taky sken z A4, ale výsledek byla A1 a to už je fakt hodně velké zvětšení a tam byly čáry dost šílené :-(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 12:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No a kolikrát nepomůže ani to správné měřítko v X-Y, když stejná přepážka nebo žebro mají třikrát jiné rozměry ve třech různých pohledech. Vynikají tím starší plány kreslené od křivítka i takovými machry jako Zirolli (vektorizoval a frézoval jsem P-38), Čížek (obtáhnul jsem a frézuju Admirála II) a pod.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 6:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
niektore plany su zamerne deformovane aby to nebolo jednoduche zvačšit.
Jednoduchou metodou sa to da zistit ci to je možne na kopirke zvačšit, tak to robim aspon ja. Stači :idea: zmerat pravitkom dlzku trupu v plane je napisane 850mm nameral som 150mm a vysledok je 5,66
Zmeram v plane rozpatie to je 230 a to vynasobim 5,66 vysledok je 1301,8 ak je v plane uvedene rozpatie 1300 som :D
tolerujem vysledok do 5 mm.

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 7:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Tak na druhé straně deformace je vesměs lineární (nejčastěji jen rozdíl x a y, spíš jen výjimečně i nějaký posun úhlu), což se dá při zvětšení popsaným způsobem ohlídat slušně. Prostě se nejprve lineárně roztáhne, aby seděla osa x a pak se doladí osa y.

Neřekl bych, že je moc případů, kdy by někdo pro publikaci v menším měřítku hýbal každým kusem plánu jinak (což by přirozeně už problém byl).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 11:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
ingwarr píše:
niektore plany su zamerne deformovane aby to nebolo jednoduche zvačšit...

V tom případě Zirolli záměrně deformuje i vlastní výřezy podle vlastního plánu :lol:
Místní kolega si přímo od něj objednal rozsyp B-25 a trup byl tragikomedie - některé přepážky lokálně dolepoval, některé místy zmenšoval, některé dělal úplně nové... myslím že to ani nedostavěl.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.10.2021 10:17 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
mab píše:
Máte tip jak je vytisknout v měřítku třeba i na více A4?
Třeba přiložený plánek bude určitě větší než jedna A4.


Řeším obrácený problém... Mám plánek, který autor iniciativně rozdělil na jednotlivé stránky A4 v PDF. Když je vytisknu, tak je snadno slepím...

Ale já bych si to chtěl vytisknout v kuse :oops:


Je nějaký SW, který by to dokázal spojit?


Převedení na obrázky a obkreslení už jsem zkoušel a to mi nepřijde dost přesné.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.03.2022 8:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:


Tak co, maluješ v něm stále dál se synkem? Doufám, že oba víte, jaká je země původu. Za to že je zadara mám trochu obavu aby od putlerovců nebylo časem nějaký překvápko. :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz