Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: úte 01.01.2013 15:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
V první sérií letů jsem si ověřoval údaje načerpané z internetu.
Porovnával jsem hodně paramertrů například
letovou hmotnost modelu
plochu křídla
plošné zatížení s motorem , vyhořelým motorem a bez motoru
atd.
Na základě těchto informací jsem vybral několik modelů na testy.

Relativně těžší model měl problém ( po "lehkém" hození modelu ) získat takovou rychlost aby stoupal.
Pokud tuto rychlost přesto získal letěl model velice dobře.
Nikdy však nedosáhl potřebné výšky pro delší klouzavý let.

Relativně lehčí modely neměli problém ( po "lehkém" hození modelu ) získat včas potřebnou rychlost
a tím i potřebnou výšku. V druhé polovině letu měl však model už takovou rychlost, že jakékoliv
mírné (cca 0,1mm) nakroucení například směrovky způsobovalo v druhé půlce letu nekontrolovatelné rotace a pád modelů.

Pokud však model zůstal absolutně "rovný" létal vítečně a téméř vždy ulétl. (Klasický Dráček Éda s Rapier L1)
Zážitek byl ale famozní.

Vzhledem k velkému rozpětí rychlostí v různých fázích letu jsem nedokázal definnovat "konstrukci" modelu odpovídající všem požadavkům. Vždy na konci testů vznikl první nebo druhý extrém.

Začal jsem proto pracovat na snížení rozpětí těchto rychlostí.

Ve finále mi vyšlo, že musím relativné těžšímu modelu udělit takovou počáteční rychlost, aby model zbytečně "nespotřebovával" motorový "čas" k získávání rychlosti, ale výšky.

Částečně mne inspirovali starty V1. Určitě řešili podobné problémy jako já.

Jak je vidět z videí, tak koncepce se nakonec docela osvědčila.

Místo katapultu házím model jako normální házedlo, kterému Rapier prodlouží stoupavý let.

Rapiér u těchto modelů pak v podstatě funguje jako druhý stupeň u raket.

Snížení rozpětí rychlostí modelu se osvědčilo.

Ještě musím vychytat přesnější váhy, rozpětí, plochy a nastavení těchto modelů (+ diference) a s pomocí tohoto "matematického" modelu můžeme v podstatě vyrobyt cokoliv a bude to relativně dobře létat.

200 letů je jak nic.

Počítám s tím, že ještě cca stovku letů "dám".

Naučit se zapalovat Rapiéry také chvilku zabere.
Ale výsledek stojí za to.

Přeji hezký den
RH


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 8:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Malá poznámka - já sice nemám letů tolik, ale nějaké "soutěžní" rapiery jsem měl. Mě se osvědčilo lehký model donutit letět nahoru spirálou, trochu jako gumáka. Pak je to v jistém smyslu "samoregulující" - při menší rychlosti točí na směrovku, ale má pozitiv "kontra", jehož účinnost stoupá s růstem rychlosti, tak to pokračuje celkem stabilně.
Problém je v tom, že zalétávání chce pár startů a když si člověk spočte cenu motorů, tak docela "trpí" :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 12:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Dneska jsem se pokusil o let s Cometem na Rapiera....
Zaklouzal jsem a ještě jsem posunul těžiště motorem co nejvíce dopředu, co to šlo. Byl jsem docela spokojený.

S dobrým pocitem jsem zapálil motor, který chytl na poprvé (byl předvrtaný 1,5mm vrtákem jak mi doporučil pan Zigmund) a hodil...
No co se pak dělo 8O
Asi 2metry přede mnou a 3metry nad zemí začal dělat přemety, několik za sebou se ztrátou výšky a po dopadu na zem, naštěstí v normální poloze, se ještě rozjel po zemi a ujel tak 4metry po zemi 8O :lol:
Kolem byl oblak dýmu, který pomalu odcházel povětřím pryč....

No, čekal jsem něco trochu lepšího, ale neodradilo mě to a vydal sem se domů dělat úpravy... Dal jsem ještě do čumáku malé závaží a udělal na konce křídel z nějakého celuloidu jakási křidélka na ,,potlačeno,,

Druhý pokus, motor opět chytl hned a ve vzduchu v podstatě to samé, akorát přemety o mírně větším poloměru, dopad na zem a jízda po zemi.

Křidélka jsem tedy potlačil o hodně víc a opět bezproblémový start, letadlo zprvu nabíralo výšku celkem rozumně, ale nakonec přešlo do přemetu o poloměru cca 6-7 metrů, který zakončilo políbením zeměkoule, naštěstí v rozumném úhlu, že se zklouzlo po spodju a nic se mu nestalo, uf :wink:
S takovýmto potlačením křidélek letí v bezmotorovém letu naprosto perfektně s plynulou ztrátou výšky a ukázkovým přistáním :!:

Tak a teď co s tím???
1, nevhodný model pro začátek, samokřídlo se zakřivenými konci křídel nutí dělat letadlo přemety
2, mám Rapiera L2HP.... přijde mi, že je dost výkonný, ale je to jen pocit, nemám s čím srovnávat
3, vyosení motoru? Motor mám uložený přibližně rovnoběžně s osou modelu, mám s tím zkusit laborovat?

No, vidím to tak že Mesouna odložím a postavím nějaké účelové letadlo pro naučení a pak nějakou minimaketu s klasickými ocasními plochami...

Pár fotek:
Příloha:
P1020478.JPG
P1020478.JPG
[ 259.31 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]


Očouzený spodek po vyhoření motoru, ještě že jsem uřízl to ostruhové kolečko...
Příloha:
P1020481.JPG
P1020481.JPG
[ 235.62 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]

Příloha:
P1020483.JPG
P1020483.JPG
[ 192.12 KiB | Zobrazeno 1848 krát ]


A přidaná křidélka pro trochu uspokojivější let... teda, jestli se těm komickým skokům vzduchem dá tak říkat :?

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 15:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Přeji dobrý den ve spolek.
Rexi je potřeba létat a létat. Je to "blbá" rada, ale praxí jsem se nejvíce naučil.
Do začátku bych si postavil jiné éro (doufám, že se mi sem obrázek načte). (náš model Čáp)
Nevím čí je to konstrukce (někdo mi přinesl cca A5 z nějaké knížky a já to upravil do dnešní podoby) , ale na tomto modelu jsem se nejvíce naučil.
Nízko položené těžiště , vzepětí do W, profil prohnutá deska. Nechá si toho "hodně" líbit a je docela odolný.
Nejlepší na tom je, že létá hned, aniž bych cokoliv "šteloval". Pokud s modelem experimentuji (negativy, sop kontra pozitiv atd.) a nedaří se
vrátím vše do původní polohy a model opět létá sám od sebe docela dobře.

Motory HP mají větší tah a kratší dobu hoření.
Motor se snažím dávat vždy do osy.
U tohoto typu modelu (samokřídlo) jsem někde viděl vyosení zadní části motoru směrem dolů. (cca do 1,5°) (motor umístěn za těžištěm)
To by podle mne mohlo pomoci
Přeji hezký den
RH


Přílohy:
cap.jpg
cap.jpg
[ 296.59 KiB | Zobrazeno 1825 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 16:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Hiesbok píše:
Přeji dobrý den ve spolek.
Rexi je potřeba létat a létat. Je to "blbá" rada, ale praxí jsem se nejvíce naučil.
Do začátku bych si postavil jiné éro (doufám, že se mi sem obrázek načte). (náš model Čáp)
Nevím čí je to konstrukce (někdo mi přinesl cca A5 z nějaké knížky a já to upravil do dnešní podoby) , ale na tomto modelu jsem se nejvíce naučil.
Nízko položené těžiště , vzepětí do W, profil prohnutá deska. Nechá si toho "hodně" líbit a je docela odolný.
Nejlepší na tom je, že létá hned, aniž bych cokoliv "šteloval". Pokud s modelem experimentuji (negativy, sop kontra pozitiv atd.) a nedaří se
vrátím vše do původní polohy a model opět létá sám od sebe docela dobře.

Motory HP mají větší tah a kratší dobu hoření.
Motor se snažím dávat vždy do osy.
U tohoto typu modelu (samokřídlo) jsem někde viděl vyosení zadní části motoru směrem dolů. (cca do 1,5°) (motor umístěn za těžištěm)
To by podle mne mohlo pomoci
Přeji hezký den
RH



Tak ,,blbá,, rada to není, je mi jasné, že nejvíc zkušeností přináší praxe...
Že mají motory HP větší tah mi bylo při koupi řečeno a asi to byla v tomto případě špatná volba, zkusím sehnat a použít normální a uvidím co to udělá. Ale ještě úplně první co udělám, tak zkusím vyosit směrem dolu, zda-li se to zlepší, už má jen 5 kusů L2HP tak je ještě použiju :wink:
A když ani tohle nepomůže, zakoupím Čapa a bude... je to celkem líbivý model, stejně tak Marabu, viděl jsem ho na výstavě a moc se mi líbilo zpracování, jen tak dál....
Odpoledne jsem si byl zalétat s RC letadly abych si zpravil chuť z dopoledních neúspěchů :lol: :lol:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 16:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.10.2006
Příspěvky: 87
Bydliště: Nejdek okr.K.vary ČR
Obrázky: 22
Dobry den .
Tak ja už mam Čapa objednanyho :D Snad v letě něco nepodpalim.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 17:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2011
Příspěvky: 1037
Obrázky: 0
a co takhle raketoplány...nad tím jsi neuvažoval? zkloubit ty volňásky s RCčkem? myslí, že prolétáš míň motorů než se to naučíš a máš z toho větší požitek.

_________________
co si sám neuděláš, nedostaneš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 19:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
paplik píše:
a co takhle raketoplány...nad tím jsi neuvažoval? zkloubit ty volňásky s RCčkem? myslí, že prolétáš míň motorů než se to naučíš a máš z toho větší požitek.


Však mám taky koupené L3, že to nacpu do něčeho s RC ovládáním (zvětšeného Me 163 Cometu -já to éro prostě na Rapiera lítat naučím :lol: )
L2 jsem koupil do tohoto červeného jenom proto, že ho mám doma už leta postaveného, původní motory kupované se stavebnicí už nefungovaly, tak jsem ho chtěl prostě po těch letech vidět lítat...
Úplně prvotní myšlenka byla postavit samokřídlo (Me 163), dvě serva na 1S Li-Po a malý přijímač. RC vybavení kolem 12gramů +motor L3 a z volňásku který se blbě učí létat budem ovladatelné letadlo.....snad :?
Ale to až časem :wink:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2013 17:50 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 148
potřeba létat a létat... Je to "blbá" rada - musim suhlasit !
Tak a teď co s tím???
urcite by so tam dal deflektor a s nim sa hral to bude na premety to prave, nebudes to musiet dovazovat na hlavu a docielis krasny klzavy let
a pozrel by som sa na fora kde s cometom a rapiermi uz lietali

http://www.hippocketaeronautics.com/hpa ... ,77.0.html
http://www.jetex.org/scripts/yabb2/nph-YaBB.pl
http://www.smallflyingartsforum.com/YaBB.pl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2013 22:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
adamescu píše:
potřeba létat a létat... Je to "blbá" rada - musim suhlasit !
Tak a teď co s tím???
urcite by so tam dal deflektor a s nim sa hral to bude na premety to prave, nebudes to musiet dovazovat na hlavu a docielis krasny klzavy let
a pozrel by som sa na fora kde s cometom a rapiermi uz lietali

http://www.hippocketaeronautics.com/hpa ... ,77.0.html
http://www.jetex.org/scripts/yabb2/nph-YaBB.pl
http://www.smallflyingartsforum.com/YaBB.pl



Velmi pěkné stránky, díky za odkazy :!:
Moc si tam sice nepočtu a některé obrázky se nezobrazují, ale i tak je tam k čerpání mnoho informací....
Ještě k deflektoru? Nevím zda úplně správně rozumím, ale je to ono na obrázku v zadní části letadla...
V podstatě by to mělo odklonit tah motoru směrem dolu v zadní části....a když se vychytá správný úhel, bude po přemetech.
Příloha:
pic-hawk-howard-356w.jpg
pic-hawk-howard-356w.jpg
[ 15.23 KiB | Zobrazeno 1733 krát ]


_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: pát 04.01.2013 15:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 148
ano je to ono
mal som to na V1 a fungovalo to perfektne - bola hoooodne tazka na zadok
http://www.minimakety.cz/rapier/reports ... k=G1#imgG1
na samokridla sa to davalo uz vsade dh108 alebo bv215...
adam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: pát 04.01.2013 19:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Moc pěkná V1 :wink:
Děkuji za hodně cennou radu :!: O tomto jsem vůbec nevěděl.
BV215 se mi moc líbí a chtěl bych jednou taky postavit, akorát nebude určitě na pohled moc pěkná, nemám na konečnou povrchovku buňky :( ale u mě je důležitější jak to lítá a ne jak vypadá...

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 10:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2006
Příspěvky: 905
Na Rapiera L1 jsem měl Ohku od Hiesbök. Je pravdou, že se obtížně zalétává a zalétání se mi nikdy pořádně nepovedlo. Nakonec jsem objednal Čápa, tak se na něj těším a doufám, že bude dobře létat. Potom se chystám postavit model Jak 15, na který vyšel plán v RC revue 2/2002.

_________________
Logo 500 VBar, nano CPX


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: pát 18.01.2013 9:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2006
Příspěvky: 905
Tak mám Ćápa postaveného. Stavebnice je dobře udělaná, jediná věc, která byla špatně bylo to, že neseděly zámky na výškovce a směrovce. Zámky na směrovce jsem tedy udříznula směrovku přilepil natupo. Ještě musím udělat kontejner na motor z hnědé lepící pásky, protože drátěný držák motoru se mi moc nelíbí a když jsem měl Ohku, tak motor v držáku plandal. Až bude slušné počasí, tak se pustím do záletu :D

_________________
Logo 500 VBar, nano CPX


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohon modelů ,,Rapiery,,
PříspěvekNapsal: pát 18.01.2013 9:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
XB8R píše:
Tak mám Ćápa postaveného. Stavebnice je dobře udělaná, jediná věc, která byla špatně bylo to, že neseděly zámky na výškovce a směrovce. Zámky na směrovce jsem tedy udříznula směrovku přilepil natupo. Ještě musím udělat kontejner na motor z hnědé lepící pásky, protože drátěný držák motoru se mi moc nelíbí a když jsem měl Ohku, tak motor v držáku plandal. Až bude slušné počasí, tak se pustím do záletu :D


A nějaká fotečka by nebyla :wink:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz