Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pát 26.03.2021 9:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
U F3K, kterých jsem měl za celou dobu dost typů mi vždy nejvíce vyhovoval T kolík. Je to typ, který má jednu část zalepenou mezi potahy a zbytek čouhá až za konec křídla. Úchop je mnohem pohodlnější, odtokovka neřeže mezi prsty a i letmé starty mi šly o něco lépe než s klasickým kolíčkem, který je vlepený těch cca 10-15mm od konce. Uvažoval jsem jestli neudělat něco podobného i na volné házedlo. 3D tisk je super technologie a na podobné malé formy je to nejjednodušší způsob. Tak a je na světě T kolík na volné házedlo! Temperování je však možné až po vyjmutí z formy. Z původní šroubované třídílné "plastové" formy by totiž vznikla jednodílná a bez možnosti vyjmutí výrobku z něj.. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: sob 27.03.2021 19:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
Hele malé kovové formičky vyrábí můj soused kdyby byla potřeba. Jinak už i já jsem se pustil hned do dvou kousku. Jeden bude poražen vliesem a ten druhy folii oralight abych měl reálné srovnání jestli má folie opravdu až takový vliv
Příloha:
IMG_0723.jpg
IMG_0723.jpg
[ 67.01 KiB | Zobrazeno 4375 krát ]


_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: ned 04.04.2021 18:09 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.10.2004
Příspěvky: 21
nadherny model, hlavne sa mi paci ten tavr a konstrukcia toho kridla.
uz by to nebol sice volny model ale tak zvecsit to zhruba 2x, zmensit vzpetie a osadit RC a mohol by to byt velmi sikovny a jednoduchy svahovy vetron podobny modelom ako Ocelot, MiniCorado, Bird


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: ned 04.04.2021 19:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Svahovka je jiné téma, ale RC větroň by z toho šel okamžitě i v 600mm rozpětí - Tom Hlavinka v tom už má stejně jedno servo na determalizátor, tak napojit ho na směrovku by problém nebyl vůbec. S minimální snahou by šla řídit i výškovka, je ale otázka, zda by to u extra malých serv nepřinášelo riziko vůlí, spíš bych to viděl na jednokanál. Osobně to zkoušet nehodlám (ač už mám NumberOne na cestě), ale o realizovatelnosti nepochybuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 8:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Azy píše:
Jeden bude poražen vliesem a ten druhy folii oralight abych měl reálné srovnání jestli má folie opravdu až takový vliv


Tohle mi docela vrtá hlavou, tento týden mne asi čekají dva kusy stavebnic NumberOne a s potahem dost váhám...
Já kdysi už házedlo (ještě na klasický hod) potažené fólií zkusil a popravdě mi přišlo, že to klouže stejně jako klasika papír/lak s výhodou daleko lepší voděodolnosti a možná dokonce i o chlup většími výškami po hodu díky menšímu odporu. Na druhé straně ale pořád názory, že fólie přeci jen není to pravé, zastává kdekdo, tak váhám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Není to dlouho co jsem jedno letadlo (600 mm) potažené fólii "oholil" a potáhl papírem. Lítalo dobře, odolné vlhku bylo taky, ale pevnost nic moc. (hrozně měkké) Papír tomu dost a to zásadně, pomohl. Mám asi 10 rolí folie Solarfilm lite v 10 barvách, ale na házedla se až na výjimky podle mně nehodí tolik, jako papír a lak.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 10:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Problém je právě ten Solarfilm lite. Je totiž úplně k ničemu! Drtivá většina lidí, když se bavíme na téma fólie/vlies zmiňuje špatné zkušenosti s Solarfilnem nebo různou Čínou z HK a házejí pak všechny fólie do jednoho pytle. S Oralightem se to totiž nedá vubec srovnat, ten je mnohem tužší než Solarfilm Lite.
Takže buď opravdu papír tím myslím modelspan, mikalentu to je nejtužší, pak bych řekl Oralight, pak Vlies a pak dlouho nic a pak začínají levné NEpolyeststerove folie jako třeba Solarfilm.

Možná, že kdysi byl vlies jiný a ti co ho používají tak nějak pořád z tradice tvrdí, že je dobrý. Moje zkušenost: křídla na F1E potažená vliesem při bunt startu fletrovala-nebyla na krut tuhá, za pár sezón až byl potah zničený jsem je přetahl Oralightem. Moc jsem se pak divil že ty stejné křídla, bez jakékoliv úpravy, vyztužení, jen s jiným potahem najednou nefletrujou!

Hodně dobrý je také airspan, jen tím jak v ruce šustí je jasné, že to není žádná guma.

Mám doma poslední zbytky folií, kterou kdysi vyráběla plastárna v Chropyni může to být 20-30let zpět. Dnes je bohužel absolutně nedostupná, jen něco málo mezi modeláři ze starých zásob. Tato folie je srovnatelné tuhá, jako lakované papírové potahy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Samozřejmě, že solarfilm lite je měkký, až bych řekl, že gumový. Ale na malé házedlo dát oracover, nebo podobnou čínu, bych se osobně bál. Mám oracover na jednom velkém křídle a zvažuju, že ji sundám a nahradím solarfilmem standart. To není ale házedlo. Jde o to, že je tak špatný, že mi už nesmí do baráku. Neznamená to ovšem, že je špatný na všechno. Mě prostě nesedí. Kdežto solarfilm je z mého pohledu nenahraditelný. Tím lite mám potažené všechny výškovky na F5J (velikostí podobné házedlům) a neměnil bych. Na házedlo mi nevyhovuje. Mikalenta je dobrá volba a tuhý potah. To se mi zdá taky.
Teď jsem potahoval všechny házedla nějakým pro mne neznámým papírem (levným), kupovaným tady: https://www.peckamodel.cz/potahovy-papi ... 0-8x76-2cm
Ten se mi líbí, dobře se s ním dělalo a mám ho ve všech barvách co nabízejí. Vydržel i brutální rány do země v mrazech a nepopraskal. Ale trnkovému keři neodolá. Odzkoušeno. :wink:

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 11:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Tak zrovna u Solarfilm Lite není ta "nepolyesterovost" znak levnosti, ale záměr - jednak je fakt extrémně lehký a navíc se lépe tvaruje, méně namáhá kostru atd. Jen jaksi podmínkou je to, aby nebylo nutné kostře přidávat pevnost navíc, ta se nekoná.
Já mám třeba Solarfilmem lite potažené lehké Kiwi a tam celkem není problém - asi by tomu ve spojení s touto fólií slušela uzavřená torzka, ale je to přijatelné i takto.

Polyesterové fólie (pro nás typicky Oralight) jsou daleko tužší a určitě zpevní kostru víc, ale chce to taky víc "šikovnosti", protože to na druhé straně dokáží i více zdeformovat. U NumberOne bych ale u fólie určitě šel do PS, kostra zas tak měkká nebude, aby byly problémy s potažením, naopak ale namáhání při hodu si o vyšší vyztužení přímo říká.

Ad Vlies - jestli se změnil materiál nevím, ale obecně ho taky úplně nemusím. Mě hlavně přijde, že se s ním proti papíru o něco hůře dělá, ale přitom odolnost proti proražení není zdaleka o tolik lepší, jak se vypráví. On asi měl své klady proti modelspanu, ale dnes je v pohodě dostupných více tlouštěk japanu, Plyspanu a případně takový ten hedvábný papír, který používají na gumáky firmy jako Dumas, Guillows či Peck (myslím třeba toto https://www.peckamodel.cz/potahovy-papi ... 0-8x76-2cm ) navíc ve spoustě barev, z toho si člověk vybere...
Mimochodem jestli si s něčím jsem celkem jistý, tak právě s tím, že na NumberOne nepoužiju Vlies, vybírám jen mezi fólií (na 90% Oralight) a klasickým papírem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: stř 07.04.2021 11:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Tak stavebnice dorazily, vypadá to perfektně.
Napadly mne zatím dva dotazy, které hodím veřejně, protože to asi bude zajímavé i obecně...
Zaprvé - z jaké materiálu se dělá ten čep, kolem kterého se točí ocasní trubka při kopnutí deteru? To jsem ve stavebnici nenašel, odhaduji nějaký kousek uhlíku? A točí se kolem středového dílu anebo ten je přilepen a točí se v bočnicích?

Druhý dotaz taky k deteru - šlo by prosím nafotit, jak vedeš nitě pro uvolnění vykopnutí? Zejméně ve spojení s viskózním časovačem, tam se docela bojím změny úhlu seřízení, když je to vlastně taženo pružným členem... U RC deteru si to nějak představit umím, u toho "viskózního" ale tak docela ne :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: stř 07.04.2021 15:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2011
Příspěvky: 168
Bydliště: KrPole
Jako čep jsem měl ve stavebnici kousek uhlíkové trubičky.
Pokusy s viskozním časovačem (ze dvířek magnetofonu) mi nefungovaly podle mých představ, tak jsem zabudoval rc. Chtělo to drobné úpravy hlavice, ale vešlo to tam.


Přílohy:
DSC_1091.JPG
DSC_1091.JPG
[ 60.89 KiB | Zobrazeno 4045 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 10:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
čep pro otáčení zadní části trupu je jen kousek uhlíkové trubičky a je ve stavebnici.
Vedení lanek deteru jde vymyslet mnoha způsoby, závisle je jestli je časovač na bočnici trupu a nebo v křídle.

Já to mám většinou takto:
Niť vede od časovače dozadu, kde se třeba přímo na čepu otáčí, jde nazpět a v místě konce trubky se stáčí přes kolíček dolů přes trubku a na opačnou stranu trupu, kde je ukotven v očku. V místě kde přechází nit z jedné bočnice, trubku na druhou bočnici, jsou v překližce vypilované zářezy (kterýma prochází niť), aby niť bezpečně přitahovala trubku k nastavovacímu šroubu.

Lámání trupu dělám tak, že čep je zalepen do bočnic, případně je spoj ještě vyztužen třeba kroužkem nebo čtverečkem tenké překližky nebo sklotextilu. Balsový díl, který je nalepený na trubce je dobré pořádně prosytit řídkým sekunďákem. Případně díru převrtat vylít epoxidem a vyvrtat novou 4mm díru pro čep. Spoj trubka a balsový trojůhelník s dírou pro čep je taky dobré přelaminovat.

Prostě chce to, aby otáčení fungovalo přesně a nebyly tam vůle, když se to dá jen do balsy, díra se brzy vyčvachtá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: pon 12.04.2021 9:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Uhlíkový T kolíček je na místě, už jen přelaminovat spodek a můžu potahovat. Výroba kolíčků je však zdlouhavá a vzniká hodně zmetků. Uvidíme jestli to bude mít nějaký vliv na výšku hodu.


Přílohy:
IMG_20210411_164023_resized_20210412_100900601.jpg
IMG_20210411_164023_resized_20210412_100900601.jpg
[ 38.37 KiB | Zobrazeno 3845 krát ]

IMG_20210411_164057_resized_20210412_100900840.jpg
IMG_20210411_164057_resized_20210412_100900840.jpg
[ 47.13 KiB | Zobrazeno 3845 krát ]

IMG_20210411_165050_resized_20210412_100901125.jpg
IMG_20210411_165050_resized_20210412_100901125.jpg
[ 64.7 KiB | Zobrazeno 3845 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: stř 21.04.2021 8:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
Tak makame makame a už aby to letělo ;) první kousek prošel uhlákem ;) a brzy půjde do potahu.
Příloha:
IMG_0834.jpg
IMG_0834.jpg
[ 66.43 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]



Ještě začistit, a bude připraveno. Jinak na odtokovku jsem použil fígl co mě naučil Tomáš - natřeno nahřátým Epoxidem ;)

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: NumberOne DLG 600 (H)
PříspěvekNapsal: stř 21.04.2021 9:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 307
Ahoj Michale, teda to je radne prouhleno. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz