Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: VSO-10 podle Fary s brzdama nebo bez
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2008 17:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 13.2.2007
Příspěvky: 88
Bydliště: Mariánskolázeňsko
Chci za dlouhých zimních večerů postavit VSO-10 podle plánku pana Fary. V originálním plánu nejsou použity aerodynamické brzdy. Zvažuji jestli by byly třeba nebo ne. Rádio umožňuje použít křidélka jako flaperony a tudíž pomocí nich i brzdit.
Zatím nemám zkušenosti ani s brzdama ani flaperonama, takže nedokážu posoudit jestli by stačily ty flaperony. Létám na loukách, kde není nějak zvlášť omezen prostor pro přistání, ale dost mě štve, ža se současným větroněm ( 3metry rozpětí, říz. V a S ) přistávám tam kde chce on a ne já. :evil:

_________________
jednou to poletí


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2008 18:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2007
Příspěvky: 1103
Bydliště: mezi Litoměřicemi a Roudnicí n. L.
Brzdy zvlášť nejsou podle mě nutné, jedině že bys je chtěl udělat maketové aby to při přistání vypadalo realisticky. Ale nepoužívej flaperony ale spoilerony - tedy křidélka souhlasně nahoru místo dolů.
A ta třímetrovka - čím to, že přistává kde chce? Pokud je dost obratná, můžeš si přece určovat jakou dráhu proletí než se dostane k tobě, ne? Když si uděláš pár zatáček ve dvou metrech, povede se ti hezké přistání k noze (+- 5m) i bez brzd. Pravda, s brzdami by to bylo opravdu k noze, ale pokud nelétáš soutěžně, obejdeš se bez toho.

_________________
Jiří V. _________________35MHz, kanál 62
Being drunk is feeling sophisticated without being able to say it.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2008 19:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Dá se říct,jaká výchylka by měla být v případě brždění spoilerony? A je potom potřeba nějaká korekce výškovkou?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2008 19:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2006
Příspěvky: 295
Bydliště: Jirkov
Používání křidélek jako brzd je sice hezká věc ale na druhou stranu ne každý model je pak dobře řiditelný .Používám je taky na modelu P 13 Sport a ten se vyklopením křidélek jako brzd stává naprosto tupým na řízení takže přistávám tak, že si udělám rozpočet tak, že brzdy používám jen v přímém letu a před podrovnáním a výdrží je zasunuji.
Také je potřeba namixovat klopivý moment brzd výškovkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2008 20:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Vetsinou se kompenzace klopiveho momentu dela tak, ze pri vyklopenych spoileronech se potlaci vyskovka, MC-19 na to ma primo mix. Ohledene vychylek - co nejvetsi co odvoli servo a nahony, samozrejme aby jeste zbylo misto na vychylku pri rizeni kridylkama. Vetsinou 45-50stupnu samotnej spoileron. Je velice vhodny to mit na proporcionalni ovladac (paka plynu), tak se da plynule pribrzdovat nebo v pripade potreby za to vzit naplno.
S tou zhorsenou ovladatelnosti (zataceni) je to pravda, pomuzou dve veci - mix kridelka -> smerovka a hlavne pak zruseni diferenciace vychylek kridelek pri vysunutych "brzdach" (opet MC-19 podporuje, nastesti). Ani pak to vetsinou neni tak obratne jako bez "brzd", ale drobne korekce na pristani (treba pokud to foukne zboku) celkem jdou. Vetsinou se snazim brzdit az po posledni zatacce a poku jsem nucen zacit mezi 3. a 4. tak si jen pribrzdim v rovnem letu a do zatacky spoilerony zase skoro zavru.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2008 21:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
Bez brzd bych takový model asi nestavěl. U všech elekter, kde to jde, mám mix křidélek jako spoiler, ale je pravda, že se to projeví na ovladatelnosti. Brzdy jsou OK, rychle si na ně zvykneš a budeš přistávat k noze bez rizika havárie. S celobalzovou Vosou uděláš hvězdu jen jednou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2008 0:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.9.2007
Příspěvky: 655
Bydliště: Karlovarsko
Trošku odbočím, ale kdybu si se rozhodl postavit si třeba Blaníka od Fary(nebo jen tak pro inspiraci) tak krásně zpracovane foto album ze stavby je na http://www.jnc.cz/gallery/blan%EDk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2008 9:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2007
Příspěvky: 198
Bydliště: Brno
já bych se spíš než na brzdy soustředil na vztlakové klapky,nebyly zmíněny...předpokládám,že je stejně jako na Blaníku,co od Fary mám plánek nerealizoval
kombinace při brždění křidélka nahoru,vztlaky dolů,je snad ta nejůčinější brzda,navíc se při správném seřízení dá prakticky eliminovat klopný moment,kvuli kterému je nutná korekce výškovkou
klasické brzdné štíty jsem měl na modelu Nimbus4D-4m,byly tam už od výrobce,jinak bych je nedělal,ale prakticky tam byly jen pro okrasu,měly naprosto nulovou účinost,po konzultacích s kolegi jsme došli k závěru,že je to způsobeno umístěním štítů až za hlavním nosníkem,tedy poměrně vzadu na profilu...takže pozor i na toto


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2008 11:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
Vztlakové klapky nikdo nezmínil, protože VSO-10 žádné nemá. Na svůj model jsi musel mít smůlu, protože brzdící štíty na modelech mých známých fungují velmi dobře. Přistávat s polomaketou větroně v crow mixu mi přijde trochu ujeté.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2008 12:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2007
Příspěvky: 198
Bydliště: Brno
tak to jsem ani netušil,že VSO nemá vztlaky,bral jsem to tak,že třeba Blaník je v originále má,ale Fara je vypustil-nejspíš s ohledem na tehdejší možnosti RC souprav
jinak létám jenom na svahu,takže preferuji radši "ujeté"přistávaní před rozbitým érem :lol: ten Nimbus byl od Radima Horkého z Jeseníku,byl to jeden z prvních kusů,co mu vypad z formy,takže tam bylo pár much...
skutečně tam ty brzdy neměli žádný efekt,ale je fakt že nimbus se tak trochu aerodynamicky vymiká,třeba při 4m rozpětí měl kořenovou hloubku 12cm...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz