Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 70  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 7:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
V českém překladu a ani v německém originálu jsem nenašel hodnotu minimálního plošného zatížení RES modelu.
Nevztahuje se na to náhodou FAI limit stanovený pro F3B/F3F/F3J 12g/dm2


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 9:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
TomHlavinka píše:
V českém překladu a ani v německém originálu jsem nenašel hodnotu minimálního plošného zatížení RES modelu.
Nevztahuje se na to náhodou FAI limit stanovený pro F3B/F3F/F3J 12g/dm2


Nevztahuje... V našich národních pravidlech žádný obecný limit není (i když jsem zjistil, že si to pár lidí myslí), je to vždy u konkrétní kategorie. U FAI je to fakticky stejně (teď si nejsem jistý, zda není stanoven z druhé strany horní limit, ale ten nás nezajímá).
Němci to podle mne také nemají, v pravidlech DE to není a obecně to asi nemají, koneckonců více německých stavebnic přímo udává zatížení pod 12g/dm2.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 10:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ve FAI pravidlech je v General rules B.1.3. Maximum loading 250 g/dm2. To je "opsáno" i do Sportovního řádu 1.2. Tedy maximální zatížení a to nebude překročeno v žádných pravidlech. !!!!!Letadlo, které má větší zatížení než 250g/dm2 není už model !!!! Se všemi důsledky.

Některá pravidla mají pravidly zatížení omezené. Třeba RCV2 má předepsáno rozmezí 12 až 75 g/dm2.

Předběžná kategorie RES nemá v pravidlech určenou hodnotu zatížení.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 15:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Upravil jsem lože pro serva co jsem měl v šuplíku a zalepil ho do trupu. Posunem lože se servy v kabině jde ještě dodatečně ovlivnit poloha těžiště. Rozhodně je lepší použít „lehčí“ vybavení a našlapat vše úplně dopředu. Bacha na to, aby v případně lepení úplně nadoraz šla ještě vytáhnout baterka!! Nakonec jsem se rozhodl použít kruhovou Lipolku 900mAh. Ta má menší rozměry než 18650 a tak můžou být serva úplně vepředu a baterka jde ještě pohodlně vytáhnout. Použitím Lipol jsem ušetřil oproti LiIonce dalších 25g a vypadá to že jsem někde +- okolo těžiště. Přesnou polohu těžiště však ukáže až zálet a první reálné zkušenosti s modelem, nicméně jestli se bude dovažovat tak to asi nebude moc. Aktuální váha modelu bez potaženého trupu a středu křídla zespodu, kabeláže ke křídlovým servům a nějakých dalších drobností pák, vidliček, lanek atd se zastavila na hmotnosti 415g!! Myslím, že do 450g to zvládnu.

Nová optimalizovaná data pro frézování, kompletní potah Oralightem a dobrá balza, případně i lehčí serva hmotnost určitě už jen sníží. Myslím, že letovka sériového KIWI se bude dát stlačit pod 400g možná při opravu velkém šetření až na hranici 380g.


Přílohy:
IMG_20190317_195605.jpg
IMG_20190317_195605.jpg
[ 32.72 KiB | Zobrazeno 2643 krát ]

IMG_20190317_195640.jpg
IMG_20190317_195640.jpg
[ 30.58 KiB | Zobrazeno 2643 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 15:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Celková plocha modelu je 41,5dm2 při hmotnosti 400g by to dalo plošné zatížení 9,6g/dm2 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 15:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Neskutečný... Ještě chvilku a postavím se do fronty na produkční verzi. Nádhera!

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 15:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1777
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Skvělé , už chápu ten dotaz na spodní limit váhový g/dm2 :D
Já už v té řadě naštěstí stojím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 19:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Tak to je dokonalý! Už se na něj těším :D

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 19:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.11.2014
Příspěvky: 288
Bydliště: S.M.
Je to skvělé, už se na něj těším :-)
Petr

_________________
Avalon57


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 20.03.2019 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Hmmmm, vy mi dáváte... :) Nebyl by k dispozici nějaký hrubý nástřel ceny kitu?

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 7:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Posledních 14 dní není na KIWI vůbec čas, ale slib byl každý den udělat alespoň něco málo. Včera jsem tedy nalakoval řídkým zapoňákem otevřená místa v trupu. Životně důležité to není, ale ať to zbytečně nenatahuje vlhkost při raním lítání v rose. Nalakoval jsem prostor v kabince a zadní část na kterou přijde nalepit VOP. Zde ještě řeším zda udělat VOP oddělitelnou na 2 plastové šroubky. Podle mě je to zbytečné při tak malých rozměrech ocasu. Moc místa to totiž nezabere a je to zase hmotnost vzadu a otrava s nasazováním ovládacího lanka.

Také jsem udělal malou změnu v datech. Konkrétně na horním tuhém potahu křídla. Nově bude balza 1mm přetažená až přes horní smrkovou pásnici. Balza 1mm není vždy 1mm chodí to +- desetina. Původní řešení bylo s balzou skončit těsně před pásnicí, v některých případech by pak mohl vznikat drobný hrbolek a tento přechod měkké 1mm balzy a smrku moc brousit nejde. S balzou až přes pásnici bude stavba zase o kousek jednodušší a čistější. Jediná nevýhoda, že se pásnice dostanou o 1mm blíž k sobě, ale vzhledem k celkové pevnosti nosníku bych ten 1mm zanedbal.


Přílohy:
IMG_20190316_090050.jpg
IMG_20190316_090050.jpg
[ 30.91 KiB | Zobrazeno 2272 krát ]

IMG_20190316_090155.jpg
IMG_20190316_090155.jpg
[ 27.47 KiB | Zobrazeno 2272 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 8:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Asi bych byl pro pevný ocas - jednak se váha na zadku bude blbě (a hlavně zbytečně) kompenzovat, druhak to zjednoduší stavbu. A ty rozměry ještě nejsou takové, aby to vůbec stálo za to, pořád ještě se dá udělat rozumná transportní krabice.

A nebo jinak - byla by to v případě sundavací VOP asi jediná věc, kde bych se odchýlil od originálu a udělal ji tak jako tak pevnou (mám dost velký auto a tolerantní rodinu, takže se do auta vejdou letadla vlastně vždycky :) ).

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 16:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.2.2017
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha
TomHlavinka píše:
... Nově bude balza 1mm přetažená až přes horní smrkovou pásnici. Balza 1mm není vždy 1mm chodí to +- desetina. Původní řešení bylo s balzou skončit těsně před pásnicí, v některých případech by pak mohl vznikat drobný hrbolek a tento přechod měkké 1mm balzy a smrku moc brousit nejde. S balzou až přes pásnici bude stavba zase o kousek jednodušší a čistější. Jediná nevýhoda, že se pásnice dostanou o 1mm blíž k sobě, ale vzhledem k celkové pevnosti nosníku bych ten 1mm zanedbal.


Taky se mi přechod balza - smrk. nosník zpočátku ze stejných důvodů moc nelíbil, ale byl bych pro ho kvůli větší pevnosti v ohybu vyššího nosníku zachovat.
Dá se přece na desce (v poloze vzhůru nohama) natupo přilepit nosník k balzovému potahu tak, že jejich vnější povrchy budou přesně lícovat a žádná hrana mezi nimi nevznikne. Po zaschnutí lepidla (zkoušel bych měkkou disperzi, ale možná by stačilo jen slícovat a lehce přejet řídkým vteřiňákem, aby neprosáknul na vnější povrch) takto slepený celek instalovat na křídlo.
Pokud byste náhodou plánoval stavět křídlo kvůli vyšší přesnosti horního obrysu profilu vzhůru nohama ve frézovaných šablonách pod žebry, tak slepený celek nosník-potah ustavit do šablon a vlepit žebra - to už ale asi bude pro mladíky zbytečně komplikované).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2019 18:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.11.2014
Příspěvky: 288
Bydliště: S.M.
heczkot píše:

Taky se mi přechod balza - smrk. nosník zpočátku ze stejných důvodů moc nelíbil, ale byl bych pro ho kvůli větší pevnosti v ohybu vyššího nosníku zachovat.
Dá se přece na desce (v poloze vzhůru nohama) natupo přilepit nosník k balzovému potahu tak, že jejich vnější povrchy budou přesně lícovat a žádná hrana mezi nimi nevznikne. Po zaschnutí lepidla (zkoušel bych měkkou disperzi, ale možná by stačilo jen slícovat a lehce přejet řídkým vteřiňákem, aby neprosáknul na vnější povrch) takto slepený celek instalovat na křídlo.
Pokud byste náhodou plánoval stavět křídlo kvůli vyšší přesnosti horního obrysu profilu vzhůru nohama ve frézovaných šablonách pod žebry, tak slepený celek nosník-potah ustavit do šablon a vlepit žebra - to už ale asi bude pro mladíky zbytečně komplikované).


Ten postup je zbytečně složitý, ten ušetřený 1mm výšky stojiny za to nestojí, jsem pro balsu NA nosníku.

_________________
Avalon57


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 22.03.2019 8:55 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
AVALON57 píše:
Ten postup je zbytečně složitý, ten ušetřený 1mm výšky stojiny za to nestojí, jsem pro balsu NA nosníku.

Z pár obrázků odhaduji, že nosník jsou dvě lišty 5x3 a profilu AG36, který má tloušťku 8,2% a hloubku 200mm. Pak ten chybějící 1mm dělá snížení o pevnosti 15% ....
Aby se nosník dostal na stejnou pevnost, tak by se měla POD balzou použít lišta 6,2x3.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 70  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz