Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 10:38 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.9.2009
Příspěvky: 78
Bydliště: Brno
… ani pořádně nevím proč – nostalgie?? – jsem se rozhodl „ orádiovat a omotorovat“ volný model F1A z 90-tých let. Eroplán dostal nový trup a pár předělávek.

Váhám však nad polohou těžiště. Původní volný model mě těžiště cca 52% - 55% střední aerodynamické tětivy.

Vím, že odpověď ohledně umístění těžiště je komplexní a není možné bez dalších informací jednoznačně odpovědět. Ale určitě nebudu sám, kdo dal křídlům a VOP z F1A pohon a rádio.
Kam, alespoň pro zalétání, umístit těžiště?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 10:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Změnil jsi nějak nastavení? Pokud ne, začal bych s polohou těžiště tam, kde bylo původně.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 11:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 307
Ahoj, ano presne tak- pokud jsi nemenil uhel nabehu na kridle tak ho nech to teziste tak jak bylo u puvodniho volneho modelu. Max bych sel na 50 procent dal asi neee, ani dopredu ani dozadu. Ahoj Jirka. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 12:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jirka Schifi Zatec píše:
Ahoj, ano presne tak- pokud jsi nemenil uhel nabehu na kridle tak ho nech to teziste tak jak bylo u puvodniho volneho modelu. Max bych sel na 50 procent dal asi neee, ani dopredu ani dozadu. Ahoj Jirka. :wink:

Úhly seřízení, ta jsou stálé a jsou dány celkovou konstrukcí. Úhel náběhu se mění za letu, je to úhel mezi nabíhajícím vzduchem a tětitou profilu. Jinak souhlas.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 16:38 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Osobně bych posunul třeba na 40%. Přeci jen RC model létá i na jiných seřízeních než na minimálním klesání.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 17:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.4.2008
Příspěvky: 271
Asja píše:
… Ale určitě nebudu sám, kdo dal křídlům a VOP z F1A pohon a rádio.
Kam, alespoň pro zalétání, umístit těžiště?


Pokud jsi zachoval též nosnou výškovku s původním prohnutím pak si myslím vše zůstane při starém a těžiště měnit nebude - pro bezmotorový let.

No pro motorový, pokud tam nemáš vyloženě slabý pohon, to bude mít tendenci jít do lopasu bude to chtít hodně tlačit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 19:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Věším se za posledního. Kdysi jsem provozoval volné větroně A2 (před víc než 50 lety). Tehdy se mudrovalo nad různými modely - 1. byl určen do turbulence, tedy lítání během dne. 2. typ měl být určen do klidného ovzfuší, tedy brzy ráno a pozdě večer. Ten 1. měl mít větší stabilitu, těžiště víc vepředu a věrší úhel seřízení. Ten 2. měl mít minimální klesání za každou cenu. Tedy těžiště se posouvalo dozadu a úhel seřízení byl malý. To ovšem znamenalo, že při poryvu se vychýlení srovnávalo hůř nebo vůbec ne. V podstatě ten samý model mohl být vyvážen a seřízen do turbulence (větší úhel seřízení, těžiště víc vepředu), nebo do klidu - malý úhel seřízení, těžiště víc vzadu. Dobře vybavený modelář měl na soutěži jak model do klidu, tak do turbulence. Pokud z volného větroně udělám motorizovaný RC, můžu si dovolit napodobit seřízení do klidu. U toho seřízení do turbulence bych vlastně pro klidné létání řízenou výškovku ani nepotřeboval.Ten model do klidu měl ještě i další znaky - vysokou štíhlost, nosnější profil atd. Ještě je nutno brát v úvahu, že pokud řídím jen směrovkou, tak se model při zatáčení chová jako kdyby se výškovka potlačila, při prudší zatáčce to skončilo i klesavou spirálou - tak se sundávaly 1kanály z termiky. Dokonce se s rychlejším motorákem se s 1 kanálem dal udělat přemet i jiná akrobacie. Ještě tohle: Pokud budeš mít větší úhel seřízení, tak po vypnutí motoru bude mít model větší rychlost a bude se vzpínat. Při malém úhlu seřízení se tolik vzpínat nebude. U lepšího rádia se to dá vyřešit nastavením úhlu seřízení pro motorový let a jiným pro klouzání.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 1:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.1.2021
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha, Jihlava
Ahoj, jak naznačili kolegové, zásadní otázka je jestli jsi použil původní VOP a zachoval délku trupu (tzn. mohutnost VOP se nezměnila)-předpokládám že ano.

Je třeba vzít v úvahu že volné modely mají obvykle mnohem větší mohutnost VOP než modely řízené. Taková "A-dvojka" mívá mohutnost 0,8-1, z toho vychází poloha neutrálního bodu cca v 70-75% SAT, při poloze těžiště v 50-55% SAT je tedy statická zásoba kolem 20%, což je na řízený model docela hodně. Dopředu bych tedy těžiště neposouval, nejrozumnější bude asi začít s polohou podle plánku a doladit ji při zalétávání - vzhledem k výše uvedenému bych se nebál použít zadní doporučenou hodnotu.

Některým modelářům možná přijde poloha těžiště v 50-ti a více procentech střední aerodynamické tětivy jako blbost, ale u volňásků je to běžné - právě díky velké mohutnosti VOP, prostě se to nedá porovnávat s "normálním" RC modelem.

No a pokud jsi vyrobil menší/větší VOP nebo změnil délku trupu, je všechno jinak a polohu těžiště bude potřeba přepočítat...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 7:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
jaký to je model ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2023 9:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.9.2009
Příspěvky: 78
Bydliště: Brno
Díky za všechny přínosné úvahy a poznámky.

Co je to za model? Konstrukce je vlastní, vychází z F1A modelů z konce 90-tých let, před nástupem LDA profilů. Rozpětí 2100 mm, hloubka křídla u kořene 155 mm. Křídlo má uhlíkový D-box, nosníky odtokovku a uhlíkem páskovaná žebra. VOP je plovoucí – také původem z F1A.

Bylo mi tak trochu líto, aby na křídla už padal jenom prach. Proto jsem se rozhodl dát jiný trup s pohonem a rádiem. Takže z toho vyšel takový trošku kočkopes. Myslím, že pro ranní a podvečerní polétání by to mohlo být celkem fajn – uvidím tedy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2023 9:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Jestli mohu:
- neplést úhel náběhu křídla s úhlem seřízení . . .
- ádvojka ať do klidu, či do větru urychlená vrtulí začne stoupat, troufnu si říct až nepřiměřeně..
- dá se to ošetřit potlačním motoru, event mixem mot. - vop ...
- T v 50% bych dal . . .
- pokud zůstane trup zachován, tak se úhel seřízení nedá moc měnit. Snad výrobou nové hlavice
- ano a opt kluz nebo min klesání nezáleží tak nějak na úhlu seřízení. Důležitý je úhel náběhu kř.
- máme přece řízenou vejškovku, tedy předpokládám :D
- ostatně i volné motoráky, snad i dnes stále F1-C měly na mot let měněn úhel seřízení a na kluz
to časovač o trochu složitější než od ádvojek trochu překopal...
- na ty motoráky s ječícími motory a kolmo stoupajícími byl krásnej pohled
- pamatuji modeláře pány Malinu, Klímu . . . snad se nepletu . . je to pár let..

A osobně když jsem "klouz špejli" tak jsem ji pak s chutí před prvním kolem vzal do teplejch a vrhl ji v pravém náklonu šikmo vzhůru (lítal jsem pravé kruhy zejména když jsem od jara 72 kroužil) model vystoupal přebytkem rychlosti a přešel do kluzu ...bez zhoupnutí ... Jojo tenkrát na kroužení nebylo zapotřebí procesůrků, tenzometrů a noťasu na place. A navíc dnes je i jiný způsob střílení. Je to již asi deset let a byl jsem se juknout na MR juniorů v Hořicích. Krása ...

Leon kdysi volňáskář dnes smrdící benzinem.. Ale jednu třapůlmetrovku vlastní konstrukce s darovaným kompozitovým centroplánem mám a jarní termika je krása. Nejni hic a člověk se tolik nepotí . . . :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 15:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 192
Bydliště: Plzen
Samozřejmě jsem to kdysi zkusil.
- Výškovka s nosným profilem se neosvědčila. Asi kvůli vekému rozsahu rychlostí letu. Takže nová, rovná deska.
- Horší je, že model neproniká. Dá se létat jen opravdu za klidu. Ale pokud to nevadí ... tak proč ne.
Těžiště bych dal někam do 40% s tím, že se rychle ukáže kam s ním. Na havarii to není.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz