Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Můj nový výkres "Klasik"
PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 1:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Panove;
Tady zas Ota Kudrna z USA. Zas pisi Cesky bez pomoce Google translate pro muj trening, tak prosim zas prominte pravopisu.
Chci si postavit vetrone ktery se nemusim drzet maketovim prumerum. Tak sem si zacal kreslit neco co vipada jako maketa ale neni to. Protoze pouzivam napady Ceske ktere se mi hodne libi tak to mam menovane ceskym menem i gdiz rozmer je palcovi. Menuju to "Klasik-50-60HAR", neboli rospeti 50"/ 1270mm - 60" / 1525mm. Ma to jenom dve jine kridla. Co si mislite na to? Mam zato ze vtom uvidite smes Grunau Baby/Krajanek/Praha PB.3 a mozno i jine. Taky je dotoho hozeny drobet Sinbad. Kreslim to v Turbo Cad.

Přílohy:
Klasik-50-60HAR.jpg
Klasik-50-60HAR.jpg
[ 76.9 KiB | Zobrazeno 1961 krát ]

Naposledy upravil GunnyK. dne pon 24.05.2021 3:05, celkově upraveno 4

Předmět příspěvku: Re: Můj nový výkres "Klasik-50-60"
PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 3:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Tak sem taky to este vic zmensil na 40" 1016mm abych mel neco jako jen hazedlo pro mikro zarizeni. Na rozmery, gdybi to bilo maketove meridko tak 40" by bilo 1:12 a 50/60" by bylo 1:9.6 fantazie. Tak ze pro moje oblibene meridko si to zvetsim na 1:6 coz vijde na 80/96" (2032/2438mm). Coz pro me je az-az dost velke. Aspon se mi to vejde do auta. (Jeep)

PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 6:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Protoze sem zacal delat druhy vikres verze 80-96, kteremu sem dal meno "Klasik Senior-80-96" tak sem si drobet odpocinl a pozral sem mojeho postu na RC Groups. Dostal sem krytyku ze zadni cast trupu je moc visoka. Hlavne sem to udelal kvuli mene obtizne stavby ale dal sem si poradit. Tak sem upravil trup hned na vikresu Senior ze sem snizil zadek trupu a taky sem trup cely drobet suzil. Prosim ignorujte vrchni kridlo ktere este neni dodelane na teto verzi. Rozhodl sem se ze dodelam tento veci vikres prvni a ve stejnou dobu ten malinky "jednometrak". Ten chci jako "technology demonstrator" nez budu stavet veci verzi.

Přílohy:
Klasik Senior-80-96HAR.jpg
Klasik Senior-80-96HAR.jpg
[ 79.13 KiB | Zobrazeno 1855 krát ]

Naposledy upravil GunnyK. dne sob 22.05.2021 21:44, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 8:55 
Mazák
Mazák

Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
Zdravím do USA, vypadá to dobře, létat to určitě bude. Vzhledem k tomu, že čumák je krátký, bude dobré šetřit hmotností směrem dozadu, nebude potřeba tolik olova na dovážení do těžiště, celé to potom vyjde lehčí a to bude dobře pro letové vlastnosti.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 16:27 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Hi Otto, pěkná práce, model má i klasické tvary, přesně, jak píšeš na začátku. Budeš to mít v nějaké formě, že by se dala data z plánku použít na frézování dílů, nebo to budeš řezat ručně? Plánuješ křidélka i u té menší verze, nebo tam jsou nakreslena jen tak, kdyby to náhodou někdo chtěl tak dělat? U té větší verze budou křidélka určitě na místě. Možná by se hodila do křídla i nějaká brzda. Ber to jen jako diskuzní příspěvek, výsledek bude jen na tobě.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 18:21 
Mazák
Mazák

Já jsem spáchal několik podobných polomaket, trochu větších - r 2,3 - 3 m. Mám na nich křidélka. Usoudil jsem, že brzdy s dalšími servy by znamenaly další přírůstek váky. Tak tedy křidélka se vyklápí souhlasně nahoru jako brzdy. Na sundavání z termiky to funguje dobře, ale na přistání to dává dost vysokou rychlost.

PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 19:55 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Kocoure, kolik vázily tvoje modely a o kolik by se dke tebe zvedla hmotnost modelu přidáním dvou serv a konstrukce brzd? Jen by mě to zajímalo.

PříspěvekNapsal: stř 19.05.2021 20:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Tak zatim kreslim tri velikosti. 40", 50/60" a 80/96". Ty dve veci verze budou mit dve kridla a brzdy. Ta mala jednometrova verze "Mykro Klasik-40" brzdy nebude mit ale kreslim tam kridilka. Protoze budu pouzivat serva nainstalovane v kridlech i na te male tak mohu pouzit Flaperons. To znamena ze mohu je pouzit jak na veci zdvich tak i jako brzdy. Ta mala verze bude mit jiny profil. Ten je jen s plochym spodem a 13.5%. Ty veci verze so podkoseny profil a 12%. Zatim pokracuji na tom jednometrovim abych mohl dokazat koncept. Zatim sem takhle daleko na tom mrnavim. taky se budu drzet klasiky tim ze budu pouzivat radio na nizke fervency. Tak jak u vas se pouziva 40MHz tak tady 72MHz. Souprav mam more a na toto pouziji jenom jednoclankovou baterku 500mAh Li-poly. Pouziji 4 funkce a 4 serva. Ailerony a klapky budou michane na jednom.

Přílohy:
Klasik-40micro.jpg
Klasik-40micro.jpg
[ 73.78 KiB | Zobrazeno 1417 krát ]

IMG_5947.JPG
IMG_5947.JPG
[ 67.58 KiB | Zobrazeno 1405 krát ]

IMG_5948.JPG
IMG_5948.JPG
[ 72.89 KiB | Zobrazeno 1405 krát ]

PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 19:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Kvuli diskuzim na RC Groups a nazorum vuci tlouzce profilu, tak sem se rozhodl na 12°. Dalsi navrhovali tak tenky az 8° tak bych musel vistuzovat konstrukci a pridavat vahu. Ja stejnak raci pomalejsi aeroplan. Uz tak sem profil stensil o 1.5° coz je 11° oryginal tlousky. Co si vi mislite v C&S? Gdybich pouzil 13.5° tak mohu nainstalovat serva to kridel ale tensi nez to musim pouzit klasicky bellcrank na kridilka. Gdybich to stensil na <11° tak bych asi musel odstranit kridilka vubec a letat jen na dva kanali.
Protoze tento model je jenom na onvereni konceptu tak jen chci abi to dostatecne letalo. Nazory prosim?

Přílohy:
Klasik-40micro wing.jpg
Klasik-40micro wing.jpg
[ 45.9 KiB | Zobrazeno 1054 krát ]

PříspěvekNapsal: sob 22.05.2021 20:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Mrzi mi ze nemam zadny nazory odvas, panove. Musim se takhle drzet jen nazorum tady u nas. Tak sem se rozhodl ze necham profil 12° ale zvecil sem rozpeti na 43" (1092mm). Tady si misli ze na to mensi rozpeti bych nedocilil dost nizkou vahu. Protoze do 12° profilu ktery uz je dost tenky (12.7mm) bych neschoval dostatecne serva tak skombinuji kontrolu. Porad pouziji 2 serva ale dam je do stredu kridla. Tak ze skombinuji system, stary z novim. Tady je zatim muj pokrok s kridlem. Je zdelsene na tach 1092mm a profil 12° Ja totiz chci viuzit "variable ailerons a hned taky mohu pouzit kridilka jako brzdy a nebo klapky. Jak si vsimnete mezi dvoma vikresami tak je ve sredu pridano jedno zebro. Tim sem pridal to extra rospeti.

Přílohy:
Klasik Micro-43 Wing.jpg
Klasik Micro-43 Wing.jpg
[ 61.96 KiB | Zobrazeno 946 krát ]

Naposledy upravil GunnyK. dne sob 22.05.2021 21:54, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: sob 22.05.2021 21:20 
Mazák
Mazák

GunnyK. píše:
Mrzi mi ze nemam zadny nazory odvas, panove. Musim se takhle drzet jen nazorum tady u nas...
Já názorem nepřispěji, ale alespoň musím napsat, že tvoje příspěvky rád čtu. Je to hezká klasika.

PříspěvekNapsal: sob 22.05.2021 21:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Protoze sem zvecil ten Klasik Mikro na tech 110cm tak ani nevim estly bich nemel zapomenout na tu druhou verzi 50-60 a raci hned jit na 80-96. Estli bi vubec nebila ta 50-60 verze zbitecna.

PříspěvekNapsal: ned 23.05.2021 7:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
DAF píše:
... Budeš to mít v nějaké formě, že by se dala data z plánku použít na frézování dílů,...
Dole píše že kreslí v Turbo CAD, ten má výstupy do dwg, dxf. Myslím že by bylo škoda to pak neposlat na vyřezání (laser, frézka) když už vznikají data ve vektorové podobě.

GunnyK. píše:
Kvuli diskuzim na RC Groups a nazorum vuci tlouzce profilu, tak sem se rozhodl na 12°. Dalsi navrhovali tak tenky az 8° tak bych musel vistuzovat konstrukci a pridavat vahu...
Když ono je to někdy těžké, ptát se na větším fóru. Je tam hodně diskutujících a také mnoho názorů; často se od sebe dost liší a nakonec si to musíš stejně rozhodnout podle sebe :-)

GunnyK. píše:
... malinky "jednometrak". Ten chci jako "technology demonstrator" nez budu stavet veci verzi.

Ono i na pohled stejné letadlo/model létá jinak když je malé a jinak velké. Vyvíjím si samokřídla a to 950mm létá úplně jinak než to 2360mm i když mají skoro stejný profil a uspořádání. A konstrukčně si to taky nebude podobné - velké těžké letadlo musíš vyztužit jinak než malé lehké.

PříspěvekNapsal: ned 23.05.2021 15:19 
Mazák
Mazák

Blog: Zobrazit blog (1)
S velikostí hloubky profilu a rychlosti letu přímo souvisí velikost Reynoldsova čísla. Proto stejné letadlo v různé velikosti bude létat pokaždé jinak.I když bude mít stejný profil a i stejné plošné zatížení. Pro malé letadlo je vhodnější profil který dobře ( nebo alespoň ne úplně špatně) funguje při nižším Re. Dosáhnout nadkritickou hodnotu Re u malého modelu aby to létalo hezky je těžký problém. Obecně naprostá většina profilů ( vhodných profilů pro modely je málo, velkým konstrukčním kancelářím se nevyplatí to vyvíjet ) lépe funguje při vyšších Re, to je jeden z důvodů, proč velké modely létají lépe než malé.

PříspěvekNapsal: ned 23.05.2021 17:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
Ta debata o profilech je velice zradna. Kdyz si uvedomim , kolik malych modelu s rozpetim pod 1m leta celkem sporadane, tak si nemyslim,ze mala hloubka je to jedine ,co ovlivni chovani modelu.

Prikladem funkcnosti muzou byt volne hazedla, modely kat A3 ,F1H, F1G,F1B ....tj. s hloubkou kridla pod 100mm. V taky cas ma plosne zatizeni a minimalizovany celny prurez rozhodujici slovo.

Moje zkusenost rika, ze ani nejvice vyhoneny profil na kridle neudela zazraky, pokud trup navrhnu jako bednu s mrtvolou.

Skodlivy odpor toho jedineho,u klasickeho letadla nutneho dilu, s minimem vztlaku, tj.trupu,muze byt tak velky, ze znehodnoti veskere snazeni aerodynamickych ucencu.

Namalovane reseni je ukazkovym prikladem, jak se odsoudit k letani prevazne s motorem, nebo na nejakem slusnem srazu v primerenem pruvanu.
Na rovine, coby kluzak to bude davat podprumerne vykony... Cx je svina svinska. Z duvodu neochoty letet kupredu,pokusy najit nejaky stoupak budou o stesti,...tj. ze se dovali sam.Doletet za nim bude problem a jeste vetsi cirkus bude snaha o navrat na misto startu, pokud ustredeny model odleti ve stoupaku po vetru nekam do dali.

Jako nejvetsi vyhodu predlozeneho navrhu spatruji tuhost pri minimalni hmotnosti ( velky prurez) a hlavne diky bachratemu trupu dobrou viditelnost ve vetsich vyskach a vzdalenostech... za mne dosti dulezity faktor pro pohodove rizeni modelu. :)

Pozn. co mi vrta v hlave je kostrukcni navrh kridla... takovou konstrukcni koncepci meli dnes jiz historicke modely, kdy se o optimalizaci konstrukce moc nevedelo. Je nutne v soucasne dobe v tom pokracovat ? Chybi jakykoli prvek pro zachyceni krutu ... nebo ho bude muset pobrat potahovy matros, pripadne V vzpery.

Ten model neni navrzeny pro akce SAM, kde se borci snazi maximalne zachovat puvodni ,lehce ujete konstrukce,materialy,profily ....

Proc teda nenavrhnout kridlo s uzavrenou torzni skrini, s plochymi pasnicemi nosniku a tenkou stojinou, bez nutnosti pouzit pomocny nosnik a tim padem posunout teziste plochy pred aeroelastickou osu ( opatreni proti flutteru), pripadne pouzit i paskovani zeber... zvyseni tuhosti a zjednoduseni potahovani. Navic tim ziskavam jistotu, ze model nerozeberu na prvocinitele , kdyz se v lufte nezadari a budu muset packovat u okraje obalky meznich nasobku. :wink:
Zajimalo by mne , kdo urcil jake zatizeni a kolik % zachytava pomocny nosnik.Na zaklade ceho jednoduse urcim jeho prurez? Nebo tam je, jenom aby byl?

Za sebe reknu ... neumim to rukou spocist,diferencialni rovnice a vypoctove programy nejsou moje domena ,toz se vicenosnikovemu reseni vyhybam . 8)

Spocist ( nebo empiricky overit lamaci zkouskou) jednoduchy nosnik, nebo tuhy nosny potah neni problem, protoze je jednoznacne definovano,jak velke zatizeni musi prenest jak v ohybu tak v krutu. Kdyz je nosniku povicero , mam problem a jsem odsouzeny pouze na konstruktersky cit a odhad. :(

veka1

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další