Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 14:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.7.2017
Příspěvky: 3
Bydliště: Bratislava
Ako modelarsku vyzvu som si dal postavit VSO-10 podla planu. Vetrone staviam este len rok, stihol som postavit jednoduche A3, A1, Saper 13, Lion a prave objednavam Andreas od Hollein. Zatial vsetko stavebnice, takze dost jednoduche. Co by som si mal postavit dalej ak nechcem hned preskocit na takto zlozity konstrukcny trup ako ma Vosa? Aj co sa tyka zlozitosti ovladania a rychlosti by to bol asi velky skok. Potrebujem najst nieco co bude zlozitejsie ako modely doteraz a ulahci mi to cestu.

Pripadne kde najdem nejaky zakladny postup ako na to?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 15:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Já osobně si myslím, že tu není jednoduchá odpověď. Nevíme jaké jsou Tvé prostorové možnosti, jak velká ta VSO-10 má být, co to má pohánět a z toho co tu popisuješ ani nejde odhadnout, jaká šikovnost Ti byla dána do vínku a co zvládneš sám. Neb teoretické rady na netu nemusí být každému jasné, pokud už o tom něco neví. Ona Vosa není na stavbu nejjednodušší ....
Taky nějak nepopisuješ co to má být za mezičlánek, o který žádáš poradit. Chceš hezký model termický či akrobatický nebo polomaketku. Jak to budeš dostávat do vzduchu a jak velké? Plánků a možností je hafo. Ale nejvíce pomůže modelář po ruce, nezkoušel jsi tady někoho najít poblíž?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 15:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Takže ty ses naučil jezdit na tříkolce a chceš hned přesedlat na suprebike. Spíš než "niečo" bude lepší "nájst niekoho", kdo ti poradí a ukáže. VSO 10 není jednoduchá stavba, budeš si muset dělat různé přípravky, šablony ad., abys měl stavbu souměrnou a správně postavenou, se správným seřízením atd. Takhle po netu se to dá všechno jen těžko popsat, zvlášť pokud jsi nic takového nikdy nedělal. Různých technologií, jak dojít k výsledku je mnoho, ten ti poradí tohle, ten něco jiného, ale výsledek obou bude dobrý. Spíš si prostuduj nějaké weby, zkus se s někým v okolí spojit, aby ti ukázal a pak se rozhoduj. Např. veka1 má na svých stránkách (vekamodel) dost věcí. Nebo se s ním spoj přes SZ, on ti určitě bude schopen poradit. Tedy nejen on, takových se tu najde povícero.
Saper 13 není jednoduchý model, ale VSO 10 je něco úplně jiného.
P.S. Hoki ti v podstatě říká to samé, předběhl mě.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 16:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Určitě by to chtělo nějaký "mezičlánek".
Nejspíš už ne stavebnici, ale podle plánku - už to může být celkem rozdíl.
A nejspíš bych poradil nějaký konstrukční model, třeba Admirál, Leticia a pod.
Pak bych šel do buď stavebnice s laminátovým trupem, nebo spíše koupit slušný plánek, ke kterému lze sehnat laminátový trup.
Pokud pak větší a náročnější další model, pak před VSO-10 ještě něco s jednodušším (ne oválným) trupem, třeba Pionýr, a pak teprve bych přemýšlel nad Vosou...
Záleží - jak už bylo uvedeno - na šikovnosti, času, vybavení a velikosti dílny, nadšení, financích...
Tak nějak bych to viděl já ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
A ešte jedna vec. Makety "bielych" vetroňov pod 4m rozpätia moc nelietajú...
Takže najskôr by som šiel trebárs do Grunau Baby (Bejbina je lietavá) okolo 3m a časom modernejší vetroň. Ale pod 4m to nemá zmysel. Pracnosť a náročnosť na stavbu rovnaká ako pri malej trojmetrovke, ale letové vlastnosti diametrálne odlišné. A časom sa dostaneš na 5m a viac a to už lieta slušne.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 19:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Takže ty ses naučil jezdit na tříkolce a chceš hned přesedlat na suprebike. Spíš než "niečo" bude lepší "nájst niekoho", ........................ Saper 13 není jednoduchý model, ale VSO 10 je něco úplně jiného.
P.S. Hoki ti v podstatě říká to samé, předběhl mě.

Sorry DAFE :lol: :lol: :lol:
Jinak jako mezičlánek a co dobře lítá je třeba Limit od Pepíka Bíbra. Někde vyšel plánek.
Pak něco i s křidélky a možná i brzdící klapkou, typů je hodně ...
Modelařina je o trpělivosti a hledání sebe, tak hlavně nespěchej a zkus třeba štěstí v sekci
"Hledám kolegu modeláře" ... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.07.2017 21:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Michale, než napatlám na tabletu ty písmenka, chvíli to trvá :wink: .
Dominiku, pokud se chceš do něčeho pustit, vzal bych plán, na výběr toho je v redakcích hromady, a nejdřív zkusil něco jednoduššího. Že starších třeba Lion, Admirál, ale třeba Orion (S91). Vypadá dobře, dá se udělat i s křidélky. Na tom se dost naučíš. Pak můžeš zkoušet další

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 8:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Michale, než napatlám na tabletu ty písmenka, chvíli to trvá :wink: .
Dominiku, pokud se chceš do něčeho pustit, vzal bych plán, na výběr toho je v redakcích hromady, a nejdřív zkusil něco jednoduššího. Že starších třeba Lion, Admirál, ale třeba Orion (S91). Vypadá dobře, dá se udělat i s křidélky. Na tom se dost naučíš. Pak můžeš zkoušet další

No já pomalu už píšu už i na PC - už mám na to věk ...
Liona škrtni, toho už stavěl ...
Orion dobrá volba, i když najdou se oponenti, že toto je už za zenitem ....
https://www.rcalbum.cz/model/7775-orion.html
https://www.rcalbum.cz/model/2631-orion.html
https://www.rcalbum.cz/model/3811-vetron-orion.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 9:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Aha, toho Liona jsem přehlédl. Na těch starších konstrukcích se naučí pracovat se dřevem. Modernější stavby už dost často používají uhlík, lamináty, případně další "kosmické" materiály, nehledě na modernější profily atd. Všechno je to poplatné době vzniku. Jmenované plány patří do "zlatého archivu" modelářství. Bez vedlejších nostalgií to byla éra, kdy se opravdu stavěla éra. Ne jako dnes, že se koupí krabice s bublinkami a jde se létat, to vše bez dalších znalostí problematiky (a nejde jen o tu letovou).
Jinak se mi podařilo přes aukro sehnat nádherný plán na dnes již historický model Saturn (dvoumetrovka). Klasická dřevěná konstrukce, tehdy bylo dokonce na plánu schéma přijímače (!). Hodil by se tam pro dnešní podmínky samozřejmě lepší profil (je tam soci tlustého). A pokud se k tomu někdy dostanu, podařilo se mi sehnat, také již historický, motor Marz 2,5 (http://www.modelenginenews.org/ad/images/marz1.jpg). Vypadá podobně jako MK-17. Ten by šel na pylon.
A k tomu psaní, již na vojně byl mojí osobní zbraní ostře nabitý psací stroj (bývalý šéf dokonce říkal, že jsem byl u vojáků, ne na vojně, a to nejen proto, že jsem byl tzv. špagát :lol: ).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 11:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Aha, toho Liona jsem přehlédl. Na těch starších konstrukcích se naučí pracovat se dřevem. ............................................
A k tomu psaní, již na vojně byl mojí osobní zbraní ostře nabitý psací stroj (bývalý šéf dokonce říkal, že jsem byl u vojáků, ne na vojně, a to nejen proto, že jsem byl tzv. špagát :lol: ).

Pravdu díž, toto by ho naučilo stavět - pokud je až takový zájem. Neb Dominik se nějak už nevyjadřujě. Asi je na dovolence ....
Tak "špagát" ahá. Já nebyl na vojně - já byl u letectva :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Teď už jsme mimo, ale tam jsem málem mohl být také. Byl jsem na SŠ ve Svazarmu (Točná) a tam bylo třeba sehnat někoho (to bylo u každého kurzu všude ve Svazarmu), kdo by šel na VVLŠ. Aniž se mě kdokoli na cokoli ptal, tak jsem tam byl najednou přihlášený. Asi bych ÚLZetem možná stejně neprošel, ale musel jsem tomu malinko pomoct. Popravdě se mi na rourách létat nechtělo, dnes by byly možná dobré vrťasy, po těch je trochu zájem.
A když si Dominik projde weby časopisů, najde toho určitě dost. RC Revue má kromě současných plánů i reedici Modeláře, kde je toho v "klasice" dost (zrovna Orion, Štír, Admirál, Pionýr, Krajánek a další), ale i u dalších se určitě něco najde. Orlíky, Vosy a podobné, to až po zvládnutí základních technologií, včetně přípravy a tvorby forychntungů. Odkazy na časopisy dávat, nebudu, je to lehce k najití - RC Revue, RC Modely, Model Hobby Magazín + třeba Outerzone.uk

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 12:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
dominikfodora - tak co chlape, pomohlo Ti to tady trochu v rozhodování a nebo si plácáme játra sami pro sebe? Já osobně jsem rád, když tady mohu pomoci a ten druhý z toho něco má ...
DAF - já jsem jen letecký technik (8 typů), nelítám (oficiálně)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 12:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
dominikfodora: na tvůj dotaz je téměř nemožné správně odpovědět. Znám modeláře, co postaví napoprvé složitý model tak, že 90% modelářů jej takto nedokáže postavit ani po 10 letech intenzivního modelaření - prostě někdo to má od narození v rukách a v hlavě a někdo se může snažit sebevíc a nikdy z něj nevypadne něco nadprůměrného. Z velké části v tom hraje roli šikovnost a talent, v oněco menší části zkušenosti ( které se dají částečně nahradit - spíš doplnit - někým zkušeným, s kým budeš stavbu kousek po kousku probírat ). Jestli na to máš nebo ne určí tvoje sebevědomí - pokud je v pořádku, tak se rozhodneš správně. Pokud není v pořádku, dáš si sám sobě klackem přes záda ... a to je nakonec také v pořádku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2017 13:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hoki píše:
já jsem jen letecký technik (8 typů), nelítám (oficiálně)

Všeobecně známá informace :lol: , už jsi to na sebe "prásknul" v minulosti. Mě zůstaly už jen modely. Proč jsem přestal ve Svazarmu (byl jsem přestán), je na dlouhé vyprávění. To až někdy za dlouhých zimních večerů.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.07.2017 13:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Všeobecně známá informace :lol: , už jsi to na sebe "prásknul" v minulosti.

Opakování je matka moudrosti a teta Skleróza Ti umožňuje říkat věci, o kterých si myslíš, že ještě nebyli vyřknuty :D :D :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz