Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 1:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Na svah bych volil nejen jiné uspořádání ale i jiné éro... Křidélka samozřejmě.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 8:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Teodor píše:
No W křídlo chápu na kroužení v termice, a naopak V spíše na svah nebo se mýlím?
Budu rád, když mi to tu někdo vysvětlí polopaticky...


To není termika-svah, rozdíl je v tom, zda se model řídí jen směrovkou-výškovkou anebo i křidélky.
Bez křidélek je zkrátka zatáčka vždycky rychlejší při dvojitém lomení, výklady tu už byly vícekrát. Po přidání křidélek se mechanika zatáčky úplně změní a jedním z dopadu je možnost a dokonce v mnoha situacích i vhodnost vzepětí zmenšit, případně použít jen jednoduché V.

Jinak si ale také myslím, že Štír je na svah vyloženě nevhodný z řady důvodů, volil bych určitě jinak. Ze staré klasiky mě napadá třeba Musilův Tau, i ve verzi bez křidélek je na svah cílený více, s křidélky pak není co řešit (a dnes tato verze již není problém s mikroservy v křídle, takže odpadne na plánu popsaný šíleně složitý náhon z trupu).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 13:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.3.2011
Příspěvky: 197
Bydliště: České Budějovice
tomashr píše:

To není termika-svah, rozdíl je v tom, zda se model řídí jen směrovkou-výškovkou anebo i křidélky.
Bez křidélek je zkrátka zatáčka vždycky rychlejší při dvojitém lomení, výklady tu už byly vícekrát. Po přidání křidélek se mechanika zatáčky úplně změní a jedním z dopadu je možnost a dokonce v mnoha situacích i vhodnost vzepětí zmenšit, případně použít jen jednoduché V.

Jinak si ale také myslím, že Štír je na svah vyloženě nevhodný z řady důvodů, volil bych určitě jinak. Ze staré klasiky mě napadá třeba Musilův Tau, i ve verzi bez křidélek je na svah cílený více, s křidélky pak není co řešit (a dnes tato verze již není problém s mikroservy v křídle, takže odpadne na plánu popsaný šíleně složitý náhon z trupu).



Díky za vysvětlení, já se teda řídil tím, co je napsáno v popisu Štíra, že je i na svah vhodný.
No, mám už materiál na V verzi křídla, tak zatím zkusím toto. Jinak ryze na svah bych si rád postavil Demon-3.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 17:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Teodor píše:
Díky za vysvětlení, já se teda řídil tím, co je napsáno v popisu Štíra, že je i na svah vhodný.


Nojo, ale to je úhel pohledu z roku 1976 či kolik, dnes jsme ale o 40 let vývoje jinde... A zatímco třeba zmíněný Tau má co nabídnout i dnes jen po drobné aktualizaci náhonů (dnes serva do křídla), tak Štír je na svah z dnešního pohledu už totálně mimo a nic s tím nelze udělat (neuvažuji totální rekonstrukci, po které už by to byl jiný model). S přimhouřením očí je Štír pořád přijatelný na termiku, tam ro tak zlé není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 22:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.3.2011
Příspěvky: 197
Bydliště: České Budějovice
tomashr píše:

Nojo, ale to je úhel pohledu z roku 1976 či kolik, dnes jsme ale o 40 let vývoje jinde... A zatímco třeba zmíněný Tau má co nabídnout i dnes jen po drobné aktualizaci náhonů (dnes serva do křídla), tak Štír je na svah z dnešního pohledu už totálně mimo a nic s tím nelze udělat (neuvažuji totální rekonstrukci, po které už by to byl jiný model). S přimhouřením očí je Štír pořád přijatelný na termiku, tam ro tak zlé není.


No, to je to moje retro :D Štíra jsme měli před 15 lety v kroužku na termiku, ale já ho chtěl na svah, no tak uvidíme jak bude lítat, když tak postavim nový křídlo... Popravdě o Tau jsem netušil, nějak mi unikl.
No a co potah Ceconitem? Má to cenu? Papírem bych potahoval nerad, asi...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 22:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Teodor píše:
No a co potah Ceconitem? Má to cenu? Papírem bych potahoval nerad, asi...

Ceconite Light je bomba vec, ale treba rátať s výslednou hmotnosťou aj s povrchovkou okolo 70-90g/m2 podľa typu povrchu. Výsledná pevnosť a odolnosť voči pretrhnutiu je v porovnaní s papierom či fóliou diametrálne iná.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 22:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.3.2011
Příspěvky: 197
Bydliště: České Budějovice
LV píše:
Ceconite Light je bomba vec, ale treba rátať s výslednou hmotnosťou aj s povrchovkou okolo 70-90g/m2 podľa typu povrchu. Výsledná pevnosť a odolnosť voči pretrhnutiu je v porovnaní s papierom či fóliou diametrálne iná.


Jako je lepší nebo horší??


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: sob 12.12.2015 6:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Lepší*****

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: sob 12.12.2015 7:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
On už ten monofil (řádně prolakovaný napínacím lakem) byl na odolnost úplně jinde než papír (asi i než fólie) ale na druhou stranu jeho tuhost tam nebyla, byl dost řídký a pružil, asi jako ta fólie...
Jinak řečeno - svaháč monofilem potažený a do šípkového keře zabodnutý šel obvykle ihned po vyproštění zase hodit :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: sob 12.12.2015 8:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Potah monofilem se často kombinoval ještě s tenkým Modelspanem. Ten se na monofil přilakoval po mírném nalakování a vypnutí monofilu. Při lakování monofilu bylo nutné dávat bacha na to, aby se na spodním povrchu monofilu netvořily kapičky od přílišného lakování. Řešilo se to tak, že lakování probíhalo přes kus Modelspanu (raději tlustého), který se při lakování popotahoval. Výsledek byl tuhý potah, poněkud těžší než samotný Modelspan nebo monofil. Tuhost i odolnost proti propíchnutí byla vynikající. Taky se dělal dvojitý potah jen z Modelspanu. Ještě jsem taky viděl kombinaci papír mírně nalakovaný + přižehlená folie - s tím ale nemám žádnou zkušenost.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: sob 12.12.2015 8:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Přesně tak, monofil se kombinoval s papírem běžně, šlo to i s Mikalentou.
Při použití kombinace s tenkým modelspanem trochu paradoxně mohl výsledek proti samotnému monofilu vyjít i lehčí, protože opravdu hodně poklesla spotřeba laku. Tohle byla opravdu výborná varianta, kterou bych na retro model klidně použil i dnes...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: sob 12.12.2015 11:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.3.2011
Příspěvky: 197
Bydliště: České Budějovice
Děkuji všem :)
Potahovat budu stejně až v létě, stavim to podle času tak to oc nehrotim a chci si na tom dát záležet.

Mj, máte někdo zkušenost s svahovym kluzákem Demon-3?? Ten je další v řadě :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štír
PříspěvekNapsal: pon 14.12.2015 19:09 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2009
Příspěvky: 52
Demon 3?stavěl jsem ho v zimě...super model :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz